اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ثبت ولادت و صدور شناسنامه نوزاد ايرانيان خارج از كشور

هر يك از اشخاص زير مي توانند با مراجعه به نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و يا ادارات ثبت احوال سراسر كشور نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمايند .

برابر بند 2 ماده 976 قانون مدني :

اطفالي كه پدر آنها ايراني است اعم از اينكه در ايران يا خارجه متولد شده باشند ايراني محسوب ميشوند.


برابر ماده 12 قانون ثبت احوال :

ولادت اطفال ايرانيان مقيم خارج از كشور بايد به مأمور كنسولي ايران در محل اقامت و اگر نباشد بنزديكترين مأمور كنسولي و يا به سازمان ثبت احوال كشور اعلام شود .


تبصره ماده 15 قانون ثبت احوال : 

مهلت اعلام ولادت پانزده روز از تاريخ ولادت طفل است ، روز ولادت و تعطيل رسمي بعد از آخرين روز مهلت بحساب  نمي آيد و در صورتيكه ولادت در اثنا سفر زميني يا هوايي يا دريائي رخ دهد مهلت اعلام آن از تاريخ رسيدن به مقصد محسوب مي شود .
 
 
 
  هر يك از اشخاص زير مي توانند با مراجعه به نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و يا ادارات ثبت احوال سراسر كشور نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمايند . 

1 - پدر .

2 - جد پدري با ارائه اصل شناسنامه . 

3 - مادر در صورتي كه ازدواج او قانوناً به ثبت رسيده باشد ( توسط دفاتر ازدواج در داخل كشور و يا نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور).

4 - در صورتيكه ازدواج پدر و مادر به ثبت نرسيده باشد حضور والدين الزامي است (رجوع به توصيه هاي ضروري ).

5- سرپرست قانوني ( وصي يا قيم يا امين ) براي افراد صغير و محجور با ارائه مدارك مستند كه سمت او احراز شده باشد .

  

 

 مدارك مورد نياز:

1 - اصل شناسنامه هاي پدر و مادر .

2 - اصل گواهي ولادت خارجي كه به تأييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در كشور محل تولد نوزاد ويا اداره سجلات و احوال شخصيه وزارت امورخارجه در تهران رسيده باشد .

توضيح:  پس از صدور شناسنامه اصل گواهي ولادت خارجي مسترد خواهد شد .

3 - پرداخت هزينه طبق تعرفه جاري .

  

نحوه مراجعه:

براي اخذ شناسنامه اطفال متولد شده در خارج از كشور مي توانيد به يكي از مراجع زير مراجعه فرماييد : 

الف : در خارج از كشور : به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل اقامت يا نزديكترين كنسولي . 

ب : در داخل كشور .


1- در تهران : به اداره كل امور هويتي ايرانيان خارج از كشور  واقع در خيابان امام خميني (ره) نبش خيابان شيخ هادي ساختمان شماره 6 ثبت احوال .


2- در ساير استانها : به اداره ثبت احوال شهرستان مركز استان .

  

 نامگذاري: 

- انتخاب نام طفل به عهده اعلام كننده است . 

- براي نامگذاري يك نام ساده و يا مركب كه عرفا" يك نام محسوب مي شود انتخاب خواهد شد .

- انتخاب نامهائي كه موجب هتك هيثيت مقدسات اسلامي مي گردد و همچنين انتخاب عناوين القاب و نامهاي زننده و مستهجن و يا نامتناسب با جنس و اسامي مركب ناموزون ممنوع است . 

- انتخاب نام در مورد اقليت هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي تابع زبان و فرهنگ ديني آنان است . 

- ذكر سيادت در مورد ساداتي كه سيادت آنها در شناسنامه پدر يا جد پدري مندرج باشد الزامي است .

  

 توصيه هاي ضروري:

1- نظر باينكه برابر تبصره ماده 15 قانون ثبت احوال مهلت اعلام ولادت پانزده روز از تاريخ ولادت طفل است، اصلح است كه اعلام ولادت در ظرف مهلت مقرر ( 15 روز ) صورت پذيرد . 

توضيح: روز ولادت و تعطيل رسمي بعد از آخرين روز مهلت بحساب نمي آيد ودر صورتيكه ولادت در اثناء سفر زميني يا هوائي يا دريائي رخ دهد مهلت اعلام آن از تاريخ رسيدن به مقصد محسوب ميشود.

2- بمنظور پيشگيري از بروز هرگونه مشكلي همانگونه كه ذكر شد رعايت نكات مربوط به نامگذاري الزامي است بنابراين قبل از درياقت شناسنامه ايراني از دريافت مدارك خارجي براي اطفال خود با اسامي مغاير قانون جداً خودداري فرمائيد .

3- چنانچه قصد داريد براي دريافت شناسنامه فرزند خود در ايران اقدام نماييد . حتماً قبل از ورود به ايران با مراجعه به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نسبت به ثبت واقعه ازدواج در شناسنامه خود و همسرتان مبادرت و همچنين گواهي ولادت صادره را به تأييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل اقامت خود برسانيد .

4- صدور شناسنامه جهت اطفالي كه در خارج از كشور متولد مي شوند در صورتي امكان پذير است كه پدر طفل ايراني باشد .

5- صدور شناسنامه مستلزم تنظيم سند سجلي است با توجه به اهميت موضوع لازم است قبل از امضاء سند سجلي از صحت مندرجات آن اطمينان حاصل كنيد.

6- صدور شناسنامه مجدد محدوديت قانوني دارد لذا در حفظ و نگهداري آن دقت لازم را معمول نماييد .

7- دست بردن در مندرجات شناسنامه بهر صورت اكيدا" ممنوع و با متخلف برابر قانون رفتار خواهد شد .

8- درج هرگونه مهر ، نشانه ، و نوشتار در شناسنامه اكيدا" ممنوع است . به استثناء مراجع ذكر شده در تبصره 4 ماده 36 قانون ثبت احوال كشور .

9- در صورتي كه ازدواج والدين به ثبت نرسيده باشد و مادر طفل نيز شناسنامه ايراني نداشته باشد شناسنامه فرزند منحصرا" با مشخصات كامل پدر و نام كوچك مادر صادر خواهد شد .

  

تعاريف و مفاهيم:

1- سند سجلي :
سند سجلي سندي است كه ولادت هر فرد در آن ثبت و بر اساس آن شناسنامه صادر ميگردد 

2- شناسنامه :
شناسنامه مدرك هويت و تابعيت هر فرد ايراني است .

آخرین اخبار

پرسش ها و نظرات خود پیرامون مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سربرجام را با ما در میان بگذارید . مهمترین رویدادهای ورزشی در ورزش ایران مهر و طنز در جمع ایرانی نقش طب ایرانی در کمک به درمان کرونا حکایت روزخوش از نقش آیین های ایرانی قاسم جعفری به جمع ایرانی می آید . آموزش تارت با کرم پرتغالی در خانه مهر پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا وفات حضرت معصومه (س) را تسلیت می گوییم . ارزش آفرینی در روزخوش رواق در سوگ فاطمه معصومه (س) جمع ایرانی همراه هر ایرانی طرز تهیه دونات بادام زمینی در خانه مهر تعیین راهبردهای فکری فرهنگی بسیج در راستای حفظ و صیانت از انقلاب نشست مشترک حوزه ریاست مجلس و شبکه جهانی جام جم پاسداشت یاد و خاطره سردار دل ها در جام جم شب و جلوه های آن در شعر فارسی مهارت مدیریت زمان و سبک زندگی در روزخوش سید علی صالحی در جمع ایرانی بررسی علل کاهش دید بزرگسالان در خانه مهر اندیشه طراحی در روزخوش جمع ایرانی، جمع هنرمندان شرح قوانین ومقررات جدید چک در خانه مهر حفظ سلامت جسم و روان در اولویت روزخوش کارآگاه علوی به جام جم می آید آغاز خانه مهر با صدای مجید اخشابی در جام جم هفته بسیج گرامی باد رضا توکلی در جمع ایرانی داستان گنبد سرخ در شب قصه شنیدنی های روزخوش درباره نقش خانواده در آموزش مجازی مشاور پاسخگوی پرسش های حقوقی پرسش ها و نظرات خود، پیرامون انتخابات آمریکا را با کنکاش درمیان بگذارید بوکس موضوع ورزش ایران یک جام جمی میهمان جمع ایرانی آموزش گراتن سیب زمینی و مرغ در خانه مهر نقش آفرین پاورچین به جمع ایرانی می آید راهنمای خانه مهر برای شناخت علائم خطر در بیماریهای کودکان اصول تغذیه صحیح در روزخوش شبنم فرشاد جو در جمع ایرانی طرز تهیه چیکن استراگانف در خانه مهر یلدای سلامت در شبکه جهانی جام جم جایگاه تر جمه در شعر فارسی هنرمندان در جمع ایرانی یک روزخوش با یک خانواده سالم طرز تهیه ته چین کدو حلوایی با مرغ در خانه مهر نگاهی بر معماری ایرانی در روز خوش ترامپ شانسی برای بقا ندارد آموزش خانه مهر برای حفظ تناسب اندام در روزهای کرونایی خنیا ارمغان جام جم برای علاقمندان موسیقی ایرانی معرفی بازار تهران در روزخوش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها