اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعويض شناسنامه ايرانيان خارج از كشور

هر يك از اشخاص داراي شرايط مندرج در متن مي توانند با مراجعه به نمايندگيهاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و يا ادارات ثبت احوال سراسر كشور، نسبت به تنظيم و امضاء برگ درخواست تعويض شناسنامه و دريافت شناسنامه جديد اقدام نمايند.

 
 
  چگونگي تعويض شناسنامه در قبال ارايه شناسنامه

تعويض شناسنامه در هر يك از حالات زير صورت مي گيرد:

1- تعويض شناسنامه هاي نمونه قديم دراجراي قانون ثبت احوال
 الف) با ارائه شناسنامه نمونه قديم
   ب) بدون ارائه شناسنامه نمونه قديم..

2- تعويض شناسنامه هاي نمونه جديدمستعمل.

3- تعويض شناسنامه ناشي‌از اجراي احكام صادره از محاكم دادگستري، تصميمات متخذه هياتهاي حل اختلاف ، آراي صادره از كميسيونهاي تشخيص سن يا مصوبات نام خانوادگي .

4- تجديد شناسنامه پس از رسيدن فرد به سن  30 سالگي  جهت تعويض عكس .

5- تعويض شناسنامه پس از رسيدن فرد به 15 سال تمام .


 هر يك از اشخاص زيرمي توانند با مراجعه به نمايندگيهاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و يا ادارات ثبت احوال سراسر كشور، نسبت به تنظيم و امضاء برگ درخواست تعويض شناسنامه و دريافت شناسنامه جديد اقدام نمايند.
 
1- اشخاص 18 سال به بالا.
2- افراد كمتر از 18 سال كه داراي حكم رشد باشند.
3- پدر يا جد پدري با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان كمتر از 18 سال.
4- مادر تا زماني كه در قيد زوجيت پدر طفل باشد با ارائه شناسنامه خود.
5- سرپرست قانوني ( قيم ، امين ، وصي ) براي افراد صغير و محجور با ارائه مدارك مستندكه سمت او احراز گرديده باشد.

 مدارك مورد نياز     

   1. اصل شناسنامه.
   2. دو قطعه عكس 4×3 تمام رخ جديد ( براي اشخاص 15 سال به بالا ) .
   3. پرداخت هزينه طبق تعرفه جاري. 
   4. چنانچه شناسنامه اي كه جهت تعويض ارائه مي شود فاقد عكس باشد ارائه اصل و تصوير مدارك معتبر عكسدار از قبيل ( گذرنامه ، كارت پايان خدمت وظيفه عمومي يا معافيت ، گواهينامه رانندگي ، كارنامه عكسدار دوره هاي تحصيلي راهنمايي به بالا ، معرفي نامه عكسدار محصلين از سوي مدرسه اي كه مشغول تحصيل مي‌باشند يا كارت شناسايي عكسدار كاركنان دواير دولتي باذكر مشخصات سجلي ) الزامي است .ضمناً پس از تطبيق اصل و تصويرمدارك معتبر ياد شده، اصل مدرك مسترد ميگردد.
   - چنانچه صاحب شناسنامه فاقد هر يك از مدارك مذكور در بند4 باشد از طريق معرفي وي به نيروي انتظامي، درخواست تأييد عكس خواهد شد .
   - كارمندان دولت و يا كسبه(با جواز كسب) مي توانند نسبت به تآييد هويت در ظهر عكسهاي دارنده شناسنامه اقدام نمايند.

   


‏نحوه مراجعه 

براي تعويض شناسنامه كليه نمايندگيهاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و ادارات ثبت احوال سراسركشور آمادگي دريافت مدارك ياد شده را در ساعات و ايام اداري دارند .      
ضمناٌ درخواست تعويض شناسنامه در غير از محل صدور شناسنامه بلامانع است كه در اين گونه موارد پس از تنظيم درخواست و آن به اداره ذيربط (محل صدور شناسنامه ) نسبت به تعويض و تحويل آن اقدام خواهد شد. 

 توصيه هاي ضروري
 
1- از آنجائيكه شناسنامه منحصرا" مطابق مندرجات سند سجلي صادر خواهد شد لذا بهنگام دريافت شناسنامه تعويض شده  آنرا  بدقت مطالعه و چنانچه نواقصي مشاهده شد از دريافت آن تا رفع مغايرت خودداري شود .  
 شناسنامه اشخاص بايد در سن سي سالگي تمام با عكس همانسال صاحب آن تجديد ( تعويض ) شود .   
2- از آنجائيكه شناسنامه سند هويت اشخاص مي باشد براي حفظ حقوق خود بدقت از آن نگهداري نماييد .
3- وديعه گرفتن و وديعه گذاردن شناسنامه تحت هر شرايطي ممنوع است .
 


تعاريف و مفاهيم  
1- قيم 
نماينده قانوني محجور كه از طرف مقامات صلاحيتدار قضائي در صورت نبودن ولي قهري (پدر- جدپدري) و وصي جهت انجام امور او تعيين مي گردد

2- وصي 

3- امين
امين كسي است كه جهت انجام امور محجور در زمان نبودن ولي قهري (پدر-جدپدري) ويا در موارديكه ولي بنا به دلايلي قادر به اداره امور محجور تحت ولايت خود نباشد موقتاً از طرف مقامات صلاحيتدار قضائي جهت انجام امور مربوط به محجوركه در قانون ذكر گرديده منصوب مي گردد. 

4- محجور 
اشخاص ذيل محجور ميباشند :

1. صغار (كمتر از 18 سال تمام ) 
2. اشخاص غير رشيد
3. مجانين

آخرین اخبار

پرسش ها و نظرات خود پیرامون مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سربرجام را با ما در میان بگذارید . مهمترین رویدادهای ورزشی در ورزش ایران مهر و طنز در جمع ایرانی نقش طب ایرانی در کمک به درمان کرونا حکایت روزخوش از نقش آیین های ایرانی قاسم جعفری به جمع ایرانی می آید . آموزش تارت با کرم پرتغالی در خانه مهر پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا وفات حضرت معصومه (س) را تسلیت می گوییم . ارزش آفرینی در روزخوش رواق در سوگ فاطمه معصومه (س) جمع ایرانی همراه هر ایرانی طرز تهیه دونات بادام زمینی در خانه مهر تعیین راهبردهای فکری فرهنگی بسیج در راستای حفظ و صیانت از انقلاب نشست مشترک حوزه ریاست مجلس و شبکه جهانی جام جم پاسداشت یاد و خاطره سردار دل ها در جام جم شب و جلوه های آن در شعر فارسی مهارت مدیریت زمان و سبک زندگی در روزخوش سید علی صالحی در جمع ایرانی بررسی علل کاهش دید بزرگسالان در خانه مهر اندیشه طراحی در روزخوش جمع ایرانی، جمع هنرمندان شرح قوانین ومقررات جدید چک در خانه مهر حفظ سلامت جسم و روان در اولویت روزخوش کارآگاه علوی به جام جم می آید آغاز خانه مهر با صدای مجید اخشابی در جام جم هفته بسیج گرامی باد رضا توکلی در جمع ایرانی داستان گنبد سرخ در شب قصه شنیدنی های روزخوش درباره نقش خانواده در آموزش مجازی مشاور پاسخگوی پرسش های حقوقی پرسش ها و نظرات خود، پیرامون انتخابات آمریکا را با کنکاش درمیان بگذارید بوکس موضوع ورزش ایران یک جام جمی میهمان جمع ایرانی آموزش گراتن سیب زمینی و مرغ در خانه مهر نقش آفرین پاورچین به جمع ایرانی می آید راهنمای خانه مهر برای شناخت علائم خطر در بیماریهای کودکان اصول تغذیه صحیح در روزخوش شبنم فرشاد جو در جمع ایرانی طرز تهیه چیکن استراگانف در خانه مهر یلدای سلامت در شبکه جهانی جام جم جایگاه تر جمه در شعر فارسی هنرمندان در جمع ایرانی یک روزخوش با یک خانواده سالم طرز تهیه ته چین کدو حلوایی با مرغ در خانه مهر نگاهی بر معماری ایرانی در روز خوش ترامپ شانسی برای بقا ندارد آموزش خانه مهر برای حفظ تناسب اندام در روزهای کرونایی خنیا ارمغان جام جم برای علاقمندان موسیقی ایرانی معرفی بازار تهران در روزخوش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها