اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ثبت وفات ايرانيان خارج از كشور

وفات هر كس اعم از ايراني يا خارجي بايد به يكي از ادارات ثبت احوال سراسر كشور اعلام شود و نيز وفات ايرانيان در خارج از كشور به ماموران كنسولي محل اقامت يا به يكي از ادارات سازمان ثبت احوال كشور اعلام ميشود

 
ماده 22 قانون ثيت احوال كشور:
وفات هر كس اعم از ايراني يا خارجي بايد به يكي از ادارات ثبت احوال سراسر كشور اعلام شود و نيز وفات ايرانيان در  خارج از كشور به ماموران كنسولي محل اقامت يا به يكي از ادارات سازمان ثبت احوال كشور اعلام ميشود  
  
   
هر يك از اشخاص زير مي توانند نسبت به اعلام وفات ايرانيان خارج از كشور و اخذ گواهي فوت اقدام نمايند          

1- نزديكترين خويشاوند متوفي يا هر شخصي كه در موقع وفات حاضر بوده است با ارائه مدرك شناسائي .

2- مقامات قضايي و نظامي .

3- گروههاي امدادي .
 

   
مدارك مورد نياز جهت ثبت وفات          

1- شناسنامه متوفي و كارت شناسايي ملي( در صورت صدور كارت ) .

2- اصل گواهي وفات خارجي متوفي .
 
3- ترجمه و تاييد گواهي وفات خارجي توسط نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور و يا اداره سجلات و احوال شخصيه وزارت امور خارجه در تهران .
 
4- اصل شناسنامه و كارت شناسائي ملي اعلام كننده واقعه وفات .

 صدور خلاصه رونوشت وفات( گواهي فوت):          
 

1- گواهي فوت به هر شخصي و به هر تعدادي كه درخواست نمايد تسليم خواهد شد.

2- پرداخت هزينه طبق تعرفه جاري . 

 

 


توصيه هاي ضروري:

1- نظر باينكه برابر ماده 25 قانون ثبت احوال مهلت اعلام وفات ده روز از تاريخ وقوع يا وقوف بر آن است، اصلح است كه واقعه وفات در ظرف مهلت مقرر ( 10 روز ) به اداره ثبت احوال اعلام گردد .
 
توضيح: روز ولادت و تعطيل رسمي بعد از آخرين روز مهلت بحساب نمي آيد ودر صورتيكه ولادت در اثناء سفر زميني يا هوائي يا دريائي رخ دهد مهلت اعلام آن از تاريخ رسيدن به مقصد محسوب ميشود.

2- صدور گواهي فوت در مراحل بعدي مستلزم ارائه شناسنامه متوفي يا اعلام شماره و تاريخ و محل ثبت وفات ( نمايندگي مربوطه ) مي باشد .

3- صدور گواهي فوت مستلزم ثبت وفات است ، با توجه به اهميت موضوع لازم است اعلام كننده قبل از امضاء سند مربوطه از صحت مندرجات آن اطمينان حاصل نمايد .

4- بهنگام دريافت گواهي فوت از صحت مندرجات آن اطمينان حاصل نماييد .

5- پس از وفات ، گواهي فوت جايگزين شناسنامه متوفي مي باشد كه بنابه ضرورت در محاكم قضائي و سازمانهاي دولتي و غيره قابل ارائه ميباشد .

 

 

  تعاريف و مفاهيم :

1- سند وفات 
سند وفات سندي رسمي است كه وفات هر فرد در آن ثبت و بر اساس آن گواهي فوت صادر مي گردد   

2- گواهي فوت   
گواهي فوت كه همان خلاصه رونوشت وفات مي باشد بر اساس مندرجات سند فوت تنظيم و تسليم ميگردد  

آخرین اخبار

پرسش ها و نظرات خود پیرامون مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سربرجام را با ما در میان بگذارید . مهمترین رویدادهای ورزشی در ورزش ایران مهر و طنز در جمع ایرانی نقش طب ایرانی در کمک به درمان کرونا حکایت روزخوش از نقش آیین های ایرانی قاسم جعفری به جمع ایرانی می آید . آموزش تارت با کرم پرتغالی در خانه مهر پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا وفات حضرت معصومه (س) را تسلیت می گوییم . ارزش آفرینی در روزخوش رواق در سوگ فاطمه معصومه (س) جمع ایرانی همراه هر ایرانی طرز تهیه دونات بادام زمینی در خانه مهر تعیین راهبردهای فکری فرهنگی بسیج در راستای حفظ و صیانت از انقلاب نشست مشترک حوزه ریاست مجلس و شبکه جهانی جام جم پاسداشت یاد و خاطره سردار دل ها در جام جم شب و جلوه های آن در شعر فارسی مهارت مدیریت زمان و سبک زندگی در روزخوش سید علی صالحی در جمع ایرانی بررسی علل کاهش دید بزرگسالان در خانه مهر اندیشه طراحی در روزخوش جمع ایرانی، جمع هنرمندان شرح قوانین ومقررات جدید چک در خانه مهر حفظ سلامت جسم و روان در اولویت روزخوش کارآگاه علوی به جام جم می آید آغاز خانه مهر با صدای مجید اخشابی در جام جم هفته بسیج گرامی باد رضا توکلی در جمع ایرانی داستان گنبد سرخ در شب قصه شنیدنی های روزخوش درباره نقش خانواده در آموزش مجازی مشاور پاسخگوی پرسش های حقوقی پرسش ها و نظرات خود، پیرامون انتخابات آمریکا را با کنکاش درمیان بگذارید بوکس موضوع ورزش ایران یک جام جمی میهمان جمع ایرانی آموزش گراتن سیب زمینی و مرغ در خانه مهر نقش آفرین پاورچین به جمع ایرانی می آید راهنمای خانه مهر برای شناخت علائم خطر در بیماریهای کودکان اصول تغذیه صحیح در روزخوش شبنم فرشاد جو در جمع ایرانی طرز تهیه چیکن استراگانف در خانه مهر یلدای سلامت در شبکه جهانی جام جم جایگاه تر جمه در شعر فارسی هنرمندان در جمع ایرانی یک روزخوش با یک خانواده سالم طرز تهیه ته چین کدو حلوایی با مرغ در خانه مهر نگاهی بر معماری ایرانی در روز خوش ترامپ شانسی برای بقا ندارد آموزش خانه مهر برای حفظ تناسب اندام در روزهای کرونایی خنیا ارمغان جام جم برای علاقمندان موسیقی ایرانی معرفی بازار تهران در روزخوش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها