اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آغاز پخش شب قصه از شبکه جهانی جام جم

برنامه شب قصه در اولین قسمت خود، با داستان سیاوش میزبان بینندگان شبکه جهانی جام جم می باشد .

شب قصه عنوان برنامه ای است که در هر قسمت با شیوه ای نو و جذاب به بازخوانی قصه های ایرانی می پردازد .

اولین قسمت این برنامه، شنبه 17 خرداد ماه ( 6 ژوئن 2020 ) از شبکه جهانی جام جم پخش شده و اختصاص به قصه سیاوش برگرفته از شاهنامه فردوسی دارد .

درباره داستان سیاوش می توان گفت ، سیاوش نماد پاکی و پاکدامنی و لطافتی بی خلل است که به نوعی ویژگی های یک انسان آرمانی را یدک می کشد .

سیاوش یکی از چهره های مظلوم شاهنامه است . دربار کاوس محیط امن و آرامی برای رشد و بالندگی شاهزاده جوان نیست . از همین رو رستم وی را به زابلستان می برد تا او را تحت حمایت خویش قرار دهد و وقتی به بالندگی رسید وی را دوباره روانه ی دربار می نماید . در واقع سیاوش بخشی از جنبه های مثبت شخصیتی خویش را از رستم به یادگار دارد.

سیاوش شخصیتی است که اهل پاکدامنی ، وفای به عهد و سازش است و یکسره از خشونت دوری می کند، وی در دربار کاوس مورد حسادت سودابه قرار میگیرد و با این که کاوس می داند سودابه در این امر گناهکار است اما با این حال بر رای موبدان و انتخاب شخص سیاوش گذشتن از آتش را وسیله ای برای امتحان او قرار می دهد، آن چه در این داستان جلب توجه می نماید جامه و اسب سپید اوست که هر دو سمبل پاکی است .

سیاوش با اطمینان و اعتماد به نفس از میان آتش عبور می کند و پاکدامنی خود را اثبات می کند .

پس از محقق گشتن بی گناهی وی، شاه عزم کشتن سودابه را می کند و سیاوش از پدر درخواست بخشش سودابه را دارد .سیاوش پس از بدعهدی کاوس به دربار افراسیاب میرود اما آنجا نیز مورد طعن و حسادت برادر افراسیاب قرار می گیرد و ناجوانمردانه به قتل میرسد .

در افسانه ها چنین آمده که به دلیل پاکدامنی و وفای به عهد سیاوش از خون او گیاه پرسیاوشان می روید و اینچنین سیاوش جاودانه می شود.

در این برنامه استاد خوشنویس، علی اشرفی صندوق آبادی ابیاتی از این داستان را خوشنویسی می کند و آقایان بهروز شیری نوازنده تارو حامد منتظران نوازنده تنبک، دکتر عطاء الله کوپال را در رواییت قصه همراهی میکنند .

این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی امیرحسین محمودی فرد در گروه فرهنگ، ادب وهنر شبکه جهانی جام جم تولید شده است .

شب قصه، شنبه ها ساعت 22:00 به وقت تهران از جام جم پخش شده و روز بعد در همین ساعت بازپخش می شود .

آخرین اخبار

نوای خوش موسیقی محلی در جمع ایرانی به زیرکشیدن نمادهای برده داری در آمریکا مشاور، همراه حقوقی ایرانیان ورزش ایران از جام جم طرز تهیه ماهی پاکتی در خانه مهر شور و شعر در جمع ایرانی تصویر سرزمین مادری از خراسان جنوبی نکات مهم حقوقی و روانشاختی در روز خوش شناخت بیماری های ریه در خانه مهر راهنمای موفقیت در جمع ایرانی شناخت معارف الهی در برنامه رواق پیام تسلیت دکتر ملکی بمناسبت درگذشت همسر دکتر احمد مهدوی دامغانی سلامتی با روز خوش یزد میراث جهانی طرز تهیه خوراک ماهیچه در خانه مهر یک صبح زیبا با روز خوش نگاهی بر آثار و زندگی صائب تبریزی در جام جم خانه مهر و هنر برقراری ارتباط با فرزندان توجه به ادبیات کودکان و نوجوانان در جمع ایرانی معرفی جدیدترین های فناوری اطلاعات و ورزش در جام جم کوهنوردان ایرانی در جمع ایرانی رونق تولید و شعار ما میتوانیم در روزهای سخت کرونایی راهکارهای موفقیت در جمع ایرانی روایت های شیرین از طنز و تاریخ در روزخوش گفتگوهای ثبتی در مشاور بزرگداشت روز قلم در جمع ایرانی بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در کنکاش پخش زنده مسابقات لیگ برتر فوتبال از جام جم جشن میلاد امام هشتم در جمع ایرانی گفتگو درباره بیماری هپاتیت در خانه مهر سیروس گرجستانی درگذشت ویژه برنامه روزخوش در میلاد امام رضا (ع) سیمای کرمانشاه در قاب جام جم آموزش کیک پسته و بلوبری در خانه مهر جمع ایرانی در شب میلاد امام هشتم ارزش آفرینی بر اساس ظرفیتهای فردی خاطرات تاکسیرانان پایتخت در جمع ایرانی کرونا و تاثیر آن در تعهدات رواق در شوق میلاد امام هشتم شناخت سبک هندی در آنچه خودداشت چگونه خانواده آینده خود را تعیین کنیم شکست‌های طلایی در مسیر موفقیت آموزش تهیه کالباس مرغ و قارچ خانگی در خانه مهر درباره آینده و تدارک پیوسته آموزش ببینید. یک روز خوش با تغییر زاویه دید معرفی یک روش جالب برای تشخیص کووید 19 شادی و نشاط در جمع ایرانی پخش زنده مسابقات لیگ برتر فوتبال از جام جم همه چیز درباره داوری بین المللی در مشاور یک روزخوش با شور و هیجان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها