اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

گزارش تحلیلی کنکاش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

برنامه کنکاش از تولیدات گروه سیاسی شبکه جهانی جام جم، در هفته های اخیر به طور ویژه به تحلیل و بررسی انتخاب آتی آمریکا پرداخته و بر همین اساس گزارشی از گفته های کارشناسان در دو برنامه را جهت مطالعه علاقمندان آماده و تقدیم میکند .

ترامپ در پی دو قطبی شدن انتخابات است

دکتر مهدی مقسومی کارشناس و پژوهشگر حقوق بین الملل اذعان داشت: ترامپ می داند که اگر دو قطبی مخالفان و موافقان ترامپ ایجاد نشود، بازنده انتخابات خواهد بود.

دکتر مهدی مقسومی کارشناس و پژوهشگر حقوق بین الملل در برنامه کنکاش درباره تاثیر آراء الکترال در رای غیر مستقیم مردم در روند انتخابات آمریکا گفت: بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا می خواستند ایالت هایی که تعداد جمعیت کمتری دارد در این سیستم مشارکت داشته باشند، در دو دوره رای منتخبین الکترال کالج با مردم متفاوت بود. ولی در نهایت امر ساز و کار به گونه ایست که اراده الکترال بر اراده مردمی غالب است.

وی درباره اولین مناظره بین ترامپ و بایدن می گوید: پرخاشگری و خشونتی که در رفتار این دو منتخب مشاهده شد، نشان دهنده این است که صبر و مدارا بین سیاستمدارهای آمریکایی از بین رفته است و تاب هم را ندارند. علت اینکه ترامپ این واقعه را دنبال می کند این است که از دو قطبی شدن فضای انتخابات به معنای دو قطبی مخالفان و موافقان ترامپ بهره می برد. همچنین بتواند آراء خاکستری انتخابات را به خود اختصاص دهد. ترامپ می داند که اگر دو قطبی مخالفان و موافقان ترامپ ایجاد نشود، بازنده انتخابات خواهد بود.

دکتر مقسومی همچنین درباره روند انتخابات آمریکا خاطر نشان شد: بخشی از هیئت حاکمه کشور آمریکا به این نتیجه رسیده است که ترامپ آزموده بهتر از بایدن غیر آزموده است. کشور آمریکا به شدت درگیر مسائل مختلف است. در سیاست خارجی مشکلات بسیاری دارد، خصوصا در ارتباط با ایران ترامپ فکر می کرد با برهم زدن برجام می تواند همراهی کشورها را با خود داشته باشد اما در عمل به خواسته خود نرسید.

وی افزود: آمریکا از منظر اقتصادی نیز تحت فشار است و اینکه عبارت آزموده برای ترامپ به کار گرفته می شود این است که در یک ماه گذشته توانسته مقدار قابل توجهی از نرخ بیکاری را کاهش دهد و در حوزه اقتصادی کارنامه مثبتی از خود نشان دهد. واقعیت این است که ترامپ تا قبل از بحران کرونا، شناسنامه اقتصادی خوبی از خود ارائه داده بود. و از سویی در مناظره بایدن محور اقتصادی چشم گیری از خود نشان نداد و به نظر می رسد که ترامپ از بیماری و شرایط خود، در انتخابات استفاده کند و حس همدردی مردم را به سمت خود جلب کند و بتواند رقابت خود را به نفع خود تغییر دهد.

آشفتگی و آشوب در تاریخ سیاسی آمریکا

به گفته دکتر یاسر برخورداری کارشناس روابط بین الملل؛ این میزان از افتراق بین دو حزب در این دوره از انتخابات آمریکا بی سابقه بود.

دکتر یاسر برخورداری کارشناس روابط بین الملل در برنامه کنکاش، که شنبه 19 مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش شد، درباره ساختار انتخاباتی ایالات متحده آمریکا گفت: ساختار انتخابات در آمریکا مانند برخی کشورهای دیگر بر مبنی حزبی استوار است و در ابتدا انتخابات درون حزبی صورت می گیرد، سپس در مرحله بعد نامزد انتخاباتی با هم به رقابت می پردازند. که مرحله اول حدود 6 ماه و مرحله دوم 4 ماه به طول می انجامد.

وی درباره نظام انتخاباتی آمریکا توضیح داد: انتخابات در آمریکا بر مبنای رای دادن یا رای گیری غیر مستقیم استوار است و رای دهندگان علاوه بر انتخاب نامزد مورد نظر، هیات گزینش گران را نیز انتخاب می کنند. از دیگر ویژگی انتخابات در آمریکا این است، کسی که برنده بیشترین آراء در یک حوزه انتخاباتی می شود، همه آراء را از آن خود می کند.

دکتر برخورداری در خصوص اولین مناظره انتخاباتی بین بایدن و ترامپ اذعان داشت: واقعیت این است که بین حکومت در نظریه و حکومت در عمل در آمریکا همیشه یک افتراق قابل توجه وجود دارد. اگر قضاوت بر مبنای نظریه باشد، در آمریکا بر بحث دموکراسی و حقوق بشر و عدم تبعیض نژادی تاکید می شود اما واقعیت این است که در عمل فاصله بسیار است و این فاصله در زمان رئیس جمهوری فعلی آمریکا، نسبت به گذشته بیشتر شده است.

او افزود: استراتژی آمریکایی ها در بحث ابرقدرت بودن بر این مبناست که ما یک ابر قدرت لطیف و خیرخواه هستیم. اما آمریکای ده سال اخیر با افول قدرت مواجه شده است. بنابراین؛ به نظر من رئیس جمهور کنونی آمریکا با تناقض مواجه شده و از طرفی در تلاش است تا از افول قدرت خود جلوگیری کند و به این دلیل ابر قدرت لطیف خود را از جمله نقض مکرر توافق نامه های بین المللی و حمله به رژیم های بین المللی کنار گذاشته است. اساسا استراتژی اول آمریکا بر این مبنا استوار شده که در ابتدا منافع آمریکا را به بهای منافع سایر کشورها و سایر واحدهای نظام بین الملل را دنبال می کند. بنابراین؛ در این مناظره مشاهده می شود که تمرکز هر دو بر جلوگیری از افول قدرت آمریکا است. در این مناظره اثری از آنچکه در نظریه راجب ارزش های آمریکایی که برآن افتخار می کنند، مشاهده نمی شود.

دکتر برخورداری درباره تاثیرگذاری منفی رسانه های آمریکا و مناظره بین ترامپ و بایدن بر انتخاب نفر منتخب برای ریاست جمهوری گفت: جامعه آمریکای کنونی، با مسائل حاد بسیاری مواجه است و با آشفتگی هایی در عرصه اقتصادی و مسائل فرهنگی روبه روست. انتظار مردم از این مناظره، انعکاس مباحثه بین دو نامزد در رابطه با سیاست های پیش رو بود. لیکن ساختار بحث در مناظره به گونه ایی پیش رفت که دو نامزد به جای اعلام برنامه های خود، بر تخریب هم تمرکز داشتند.

وی در ادامه گفت: در آمریکا ساختار رای دهندگان را می توان به سه قسمت تقسیم کرد. رای دهندگان حزبی، که حدود 60درصد رای دهندگان را تشکیل می دهند که از قبل رای آنها مشخص است. تعدادی هم عضو احزاب نیستند، اما در انتخابات شرکت می کنند و براساس مناظره هایی که مشاهده می کنند، رای می دهند. گروه سومی هم وجود دارند که معمولا در انتخابات شرکت نمی کنند مگر اینکه ساختار رقابت به گونه ایی پیش رود که مجبور به رای دادن شوند. بنابراین؛ رقابتی که اکنون مطرح است عمدتا رقابت برای جذب آراء این دو گروه است که نقش رسانه ها بسیار در این راستا مهم است، اما بازتاب رسانه ها از این مناظره در واقع گزارش مایوس کننده ایی برای این دو گروه بود.

ایشان درباره تفاوت های رقابت های ریاست جمهوری آمریکا با گذشته گفت: حزب دموکرات و مشاورینی که بایدن را پشتیبانی می کنند. به خوبی به ایشان خاطرنشان کردند که ترامپ فردی است که بی چارچوب سخن می گوید. بنابراین؛ تمام استراتژی های لازم را برای مقابله با رفتارهای ترامپ به بایدن آموزش داده بودند. به همین دلیل در دوره اول مناظره مشاهده کردیم که عمدتا حزب دموکرات بر پاسخ دادن به بی ادبی ها و بدون چارچوب رفتار کردن ترامپ متمرکز شد.

وی افزود: در تاریخ سیاسی آمریکا، سابقه نداشته که یک نامزد ساختار نتایج انتخابات را بتواند زیرسوال ببرد و این به معنای آشفتگی و آشوب در تاریخ سیاسی آمریکا است و این میزان از افتراق بین دو حزب در این دوره از انتخابات آمریکا بی سابقه بود.

آخرین اخبار

شبکه جهانی جام جم و هفته وحدت راهنمای روزخوش برای افزایش فالور در اینستاگرام پخش زنده سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از جام جم بازخوانی جایگاه مرگ و زندگی در شعر نام های آشنا در جمع ایرانی معرفی شیوه های جراحی سرو گردن کودکان در خانه مهر تلاش بی ثمر ترامپ و بایدن در جذب آراء خاکستری یک روز خوش با ایرانگردی جمع ایرانی میزبان هنر ایرانی طرز تهیه کاناپس قارچ و مرغ در خانه مهر روزخوش برای شما از تکنیک های شادی آور می گوید جمع ایرانی میزبان هنرمندان بهرام ابراهیمی میهمان جمع ایرانی آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن را چگونه ارزیابی کردید بررسی راهبردهای تحکیم نهاد خانواده در برنامه مشاور قهرمان سرشناس شنای ایران در ورزش ایران نقش آفرین پس از باران در جمع ایرانی کوفته پسته با سس انار در خانه مهر آموزش حرکات اصلاحی در روزخوش تصویر زیبای فارس در سرزمین مادری فقیهه سلطانی در جمع ایرانی شناخت بیماریهای چشم در خانه مهر گفتگو از اقوام ایرانی در روزخوش قدرت و هنر در جمع ایرانی طرز تهیه ماهی با سس انار در خانه مهر نگاهی بر جشنواره کودک در جمع ایرانی بهترین های روزخوش برای فرزند پروری طرز تهیه کیک ماست و سبزیجات در خانه مهر نوای خوش سالار موسیقی ایران در آنچه خودداشت طنز پردازان در جمع ایرانی تذکر روزخوش برای پیشگیری از پوکی استخوان طرز تهیه برانیز مافین شکلاتی در خانه مهر توضیحی بر چرایی تلاش غرب در ایجاد اسلام هراسی مروری بر تاریخ شهر ری در روزخوش شهرام عبدلی میهمان جمع ایرانی روزخوش مزین به سیره و شعر نبوی ویژه برنامه رواق در شهادت امام رضا (ع) گزارش تحلیلی کنکاش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازیگر ایلدا میهمان جمع ایرانی تاملی بر نقشه ایجاد اسلام هراسی در اروپا تازهای ورزش در ورزش ایران جمع ایرانی میزبان مرد مهربان نمایش روش خانه مهر در تغذیه ی روزگار کرونایی روایت سرزمین مادری از سرزمین برکت نقش آفرین دلداگان در جمع ایرانی روایت خانه مهر از فلسفه تغییر در باورهای دینی گفتگو درباره چشم و بیماریهای آن در روزخوش دیدنی های جمع ایرانی از رزم آهنگ تو آ تازه ترین اطلاعات درباره حوزه امنیت سایبری در خانه مهر تحلیل و بررسی وقف و آثار برکات وقف در برنامه مشاور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها