اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آمریکای همیشه مدعی، به سیستم فاسد خود اعتراف کرد

کنکاش شنبه 17 آبان ماه با کارشناسی دکتر مجید عباسی و دکتر مجتبی رضا خواه، انتخابات اخیر آمریکا را مورد تحلیل و بررسی قرار داد .

دکتر مجید عباسی (استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه) و دکتر مجتبی رضا خواه ( کارشناس مسائل آمریکا و نماینده مجلس )، شنبه 17 آبان ماه میهمان برنامه کنکاش بوده و انتخابات اخیر آمریکا را مورد نقد و بررسی قرار دادند که  در متن زیر گزارشی از این گفتگو را تقدیم علاقمندان می کنیم .

آمریکای همیشه مدعی، به سیستم فاسد خود اعتراف کرد

دکتر مجید عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی اذعان داشت: ترامپ به احتمال فراوان، مجبور خواهد شد به صورت نرم قدرت را به جو بایدن تحویل بدهد.

برنامه تلویزیونی کنکاش به تحلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که یکی از پرحاشیه ترین و پرچالش ترین انتخابات تاریخ این کشور بود، در گفت و گو با دکتر مجید عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی پرداخت.

دکتر مجید عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در این برنامه اظهار داشت: از زمانی که مناظره اول جو بایدن و ترامپ برگزار شد، پیش بینی می شد که آمریکا انتخاباتی پرحاشیه و پرتنشی خواهد داشت.

وی به دلایلی در این راستا اشاره کرد و گفت: هنگامی که در مناظرات از ترامپ سوال شد که شما اگر در انتخابات ببازید، آیا حاضر هستید از طریق مسالمت آمیز قدرت را واگذار کنید؛ و ایشان از پاسخ طفره رفت و به نوعی به صورت غیرمستقیم در مناظرات اعلام کرد که اگر بایدن رئیس جمهور شود، احتمالا تقلب شده و می توان گفت پیشاپیش این مسائل پیش بینی می شد.

دکتر عباسی با اشاره به اینکه ترامپ آرای پستی انتخابات را با تقلب همراه می داند، افزود: تجربه انتخابات آراء گذشته آمریکا نشان می دهد که دموکرات ها بیشتر از طریق پستی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کردند و برعکس طرفداران جمهوری خواهان عموما پای صندوق رای حضور پیدا می کردند. در نظرسنجی قبل از انتخابات نیز، این مسئله وجود داشت و تقریبا 50درصد حزب دموکرات و 25درصد از حزب جمهوری خواه در نظر داشتند که به صورت پستی رای دهند.

وی در ادامه گفت: وقتی انتخابات آغاز شد، ابتدا آراء افرادی که پای صندوق های رای حضور پیدا کرده بودند، شمارش شد. از آنجایی که پیش بینی بر این بود که جمهوری خواهان، بیشتر پای صندوق های رای حضور خواهند داشت، آراء ترامپ به یکباره بالا رفت. بعد از آنکه شمارش آراء شرکت کنندگان حضوری انتخابات تقریبا خاتمه پیدا کرد و به شمارش آراء پستی پرداخته شد، آراء جو بایدن افزایش پیدا کرد، که در نهایت جو بایدن پیروز انتخابات شد.

دکتر عباسی اضافه کرد: شمارندگان آراء در ابتدا باید به تشخیص و اهراز هویت افرادی که از طریق پستی رای دادند بپردازند، به این دلیل شمارش آراء پستی با کندی صورت می گیرد، لذا؛ وقتی آراء پستی شروع به شمارش شد و در ایالت های مختلف، جوبایدن از ترامپ پیشی گرفت، ترامپ به دلیل اینکه در آراء پستی از جوبایدن عقب افتاد، عنوان کرد که شمارش رای باید متوقف شود. بنابراین؛ ترامپ و اطرافیان او به فرافکنی پرداختند. این در حالی است که فرآیند شمارش آراء و انتخابات در آمریکا به گونه ایی است که نمی توان مدعی شد که تقلب صورت نمی گیرد. احتمالا جابه جایی رای صورت می گیرد، لیکن آنقدر نیست که در نتایج انتخابات تاثیرگذار باشد.

وی همچنین عنوان کرد: به اعتقاد ترامپ، سیستم فاسد است، ولی همین سیستم فاسد، سیستمی بود که سال 2016 او را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرد و اینکه رئیس جمهور حاکم بر کاخ سفید اعلام می کند که این سیستم فاسد است، نشان می دهد که در آمریکا تغییر وتحولی صورت گرفته که در آینده آن را شاهد خواهیم بود.

دکتر عباسی با بیان اینکه یکی از مهمترین اتفاقاتی که در آمریکا خواهد افتاد، تغییر سیستم انتخاباتی در آمریکا خواهد بود، عنوان کرد: شرایط انتخابات و شمارش آراء در آمریکا به گونه ایی است که هر ایالت قانون انتخاباتی خاص خود را دارد، در بعضی از ایالت ها از چند روز قبل آراء پستی شمارش می شود و در بعضی ایالت ها در ابتدا آراء حضوری شمرده می شوند، در هر ایالت کمیسیون انتخابات مستقل وجود دارد و در هر شهر و شهرستان این کمیسیون ها وجود دارند و همه دارای استقلال هستند. اینکه بخواهد تصور بشود که به صورت ملی، فراگیر و گسترده در داخل آمریکا تقلبی که ترامپ از آن سخن می گوید، اتفاق افتاده است، نیست. جالب اینجاست آمریکا که همیشه مدعی بود و همیشه سیستم انتخاباتی کشورهای دیگر را به تقلب متهم می کرد، اینبار خود گرفتار دامی شده است که کشورهای دیگر را به آن متهم می کرد.

وی با بیان اینکه انتخابات سال 2020 آمریکا، در طول تاریخ انتخابات آمریکا منحصر به فرد بود، افزود: براساس آمار حدود 70 درصد از جامعه آمریکا، در انتخابات شرکت کردند. در حالیکه در گذشته تعداد متوسط شرکت کنندگان حدودا50 درصد بوده است، لذا؛ تعداد شرکت کنندگان بیشتر شده و تعداد رای دهندگان به ترامپ نیز افزایش یافته است. ولی به نظر می رسد که شش عامل از جمله عدم مدیریت در دوران کرونا، بحث های نژاد پرستی، تغییر پیاپی در تیم همکار خود، بهم زدن اساس سیاست خارجی آمریکا، درافتادن با متحدین اروپا و همچنین رقبای خود باعث زمین خوردن ترامپ شد.

دکتر عباسی خاطرنشان شد: ترامپ عملا ساختارهای داخلی و بین المللی را با چالش مواجه کرد، لذا این عوامل دست به دست هم داد تا افرادی مانند جان بولتون که جمهوری خواه هستند، نه تنها او را در این انتخابات حمایت نکنند بلکه با تمسخر اقدامات ترامپ به نفع رقیب ترامپ کار کنند.

وی با بیان اینکه در آینده آمریکا 4سناریو در حال بررسی است، توضیح داد: سناریو اول، با اعلام برنده شدن بایدن، این تغییر و تحول قدرت به صورت نرم اتفاق بیافتد و می بایست در ماه ژانویه ترامپ قدرت را در کاخ سفید تحویل دهد و کنار بیاید. حالت دوم، این تغییر و تحول یا تحویل قدرت به صورت سخت افتاق بیافتد و ترامپ براینکه تقلب صورت گرفته است حاضر به تحویل قدرت نباشد که در اینصورت سرویس مخفی آمریکا به زور او را از کاخ سفید بیرون کند. سناریو سوم آن است که اگر آراء نزدیک به هم باشد، که نیست کار به دیوان عالی آمریکا می کشد و به دلیل اینکه 6نفر از قضات دیوان عالی آمریکا جمهوری خواه هستند، احتمال زیاد به ترامپ رای خواهند داد. سناریو آخر، آشوب خواهد بود که اگر حالت آشوب به خود بگیرد این امر باعث ایجاد جنگ داخلی می شود و تبعات بسیار زیادی در آمریکا خواهد داشت.

دکتر عباسی بر این نظر است که ترامپ به احتمال فراوان، مجبور خواهد شد به صورت نرم قدرت را به جو بایدن تحویل بدهد.

وی درباره تاثیر انتخابات آمریکا در اقتصاد داخلی کشور ایران، توضیح داد: انتخاب بایدن به لحاظ روانی، ممکن است که چند هفته ایی باعث کاهش قیمت ارز و طلا در ایران شود که صرفا فقط بار روانی دارد و در مقطع کوتاهی ممکن است بر اقتصاد ایران تاثیرگذار باشد. ولی به تدریج مشخص خواهد شد که فرقی میان ترامپ و بایدن نیست، و بایدن همان سیاست ها را با روش دیگری اجرا خواهد کرد.

دکتر عباسی افزود: پایه و اساس تحریم های که بر ملت جمهوری اسلامی ایران گذاشته شد، در دوره دموکرات ها بوده است. بنابراین؛ اتفاق خاصی از لحاظ اقتصادی در بلند مدت یا میان مدت صورت نخواهد گرفت.

وی معتقد است که بازگشت ایالت متحده آمریکا به برجام تفاوتی ایجاد نمی کند و براساس اسناد موجود، آمریکایی ها به خصوص در دوره جو بایدن دنبال برجام های بعدی هستند که این امر امکانپذیر نخواهد بود. لذا؛ بازگشت و عدم بازگشت آمریکا به برجام نمی تواند تاثیر مثبتی برای کشور ایران داشته باشد.

ترامپ به راحتی دست بردار قدرت نیست

دکتر ایرج فرخنده پور استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی اذعان داشت: طرفداران ترامپ قطعا میدان را خالی نمی کنند و این حمایت باعث خواهد شد که شکایت ترامپ نادیده گرفته نشود.

انتخابات 2020 آمریکا، به پرچالش ترین انتخابات این کشور تبدیل شد، انتخاباتی که از همان آغاز شمارش آراء دو طرف خود را پیروز انتخابات نامیدند، اندکی بعد اما زمزمه هایی از تقلب و دستکاری آراء از سوی دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به گوش رسید. ادعای تقلب مهمترین کلید واژه ایی بود که اینبار نه از طریق رقیب انتخاباتی بلکه از سوی کسی مطرح شد که دولت خودش، مسئول برگزاری انتخابات بود.

به همین منظور برنامه تلویزیونی کنکاش در گفت و گو با دکتر ایرج فرخنده پور استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی به تحلیل این انتخابات پرداخت.

دکتر ایرج فرخنده پور استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی اظهار داشت: هنگامی که ترامپ در سال 2016 به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزیده شد، از همان ابتدا ارکان حاکمیتی ایالات متحده آمریکا را زیر سوال برد و دلیل پیروزی او نیز همین بود.

وی افزود: بعد از روی کار آمدن ترامپ، با تفکر خاص که ناشی از عدم همگرایی بود، دوران ریاست جمهوری خود را آغاز کرد و اغلب مردم آمریکا نیز تحت تاثیر تفکرات قرار گرفتند و ترامپ را منجی دانستند که تمام مشکلات اقتصادی ایالات متحده آمریکا را از بین خواهد برد. ولی او نه تنها نتوانست به خواسته های مردم خود جامه عمل بپوشاند. بلکه، جامعه ایالت متحده آمریکا را با انفکاک و چند دستگی مواجه کرد و این مسئله باعث شد که بسیاری از مشکلات و گرفتاری های قدیمی ایالت متحده آمریکا آشکار شود. که نمونه آنها را می توان در ضعف نظام خدمات درمانی ایالت متحده آمریکا در دوران کرونا به وضوح مشاهده کرد.

دکتر فرخنده پور در ادامه گفت: براساس اطلاعات میدانی که توسط نهاد امنیتی جمع آوری شده، نشان دهنده آن است که ترامپ به راحتی دست بردار قدرت نیست. ترامپ جزو اقلیت ایالت متحده آمریکا است و از لابی قدرت بسیار برخوردار است. با توجه به خط و نشان هایی که ترامپ قبل از پیروزی بایدن کشیده بود و صحبت هایی که با مردم ایالت های مختلف آمریکا داشته، اعتبار خاصی را برای خود در دل مردم بوجود آورده است و کسی نمی تواند منکر محبوبیت ترامپ در میان مردم آمریکا شود، و آنها قطعا میدان را خالی نمی کنند و این حمایت باعث خواهد شد که شکایت ترامپ نادیده گرفته نشود.

وی درباره فیلم هایی پخش شده که نشان دهنده تقلب در انتخابات است، توضیح داد: تجربه انتخابات قبلی در ایالت متحده آمریکا نشان می دهد که اگر چنانچه هر کدام از احکام حاکمیتی دچار تخلف شوند، قطعا به محاکم قضایی کشیده خواهد شد و بسیاری از این موارد نفوذ لابی های قدرت است که نهایتا رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا را مشخص می کند.

دکتر فرخنده پور در پایان گفت: با توجه به شرایط خاصی که در ایالت متحده آمریکا پیش آمده است، قطعا اگر انتقال قدرت صورت بگیرد همراه با چالش خواهد بود و به نظر می رسد که این پایان کار نیست و ممکن است که به نفع جمهوری خواهان رای داده شود.

ترامپ، آمریکا را دچار تفرقه کرده است

دکتر لومینا راپوزو خبرنگار و کارشناس مسائل سیاسی از پرتغال عنوان کرد: ترامپ گروه های مسلح بسیاری دارد که فوق العاده افراطی و نژادپرست و برترطلب هستند و این موضوع نگران کننده است.

دکتر لومینا راپوزو خبرنگار و کارشناس مسائل سیاسی از پرتغال در مصاحبه اینترنتی در برنامه تلویزیونی کنکاش در خصوص روند انتخابات در آمریکا اظهار داشت: این دموکراسی نیست، در دموکراسی برد و باخت وجود دارد و این بخشی از بازی است و باید تصمیم مردم پذیرفته شود. اما ترامپ می گوید من نمی خواهم کاخ سفید را ترک کنم و نمی خواهم بازنده باشم.

وی افزود: اینکه هیچ کس باخت را دوست ندارد، طبیعی است ولی از سویی باید آن را پذیرفت. کاری که ترامپ انجام می دهد اصلا به نفع دموکراسی در آمریکا نیست.

دکتر لومینا راپوزو اضافه کرد: در حال حاضر فکر می کنم آمریکا بعد از این انتخابات شاهد شرایط بسیار ویژه ایی خواهد بود. بنابراین؛ مشکل اینجاست که بعد از اعلام نتایج انتخابات چه اتفاقی خواهد افتاد، به این دلیل که او گروه های مسلح بسیاری دارد که فوق العاده افراطی و نژادپرست و برترطلب هستند و این موضوع نگران کننده است. چون ترامپ رئیس جمهوری است که آمریکا را دچار تفرقه کرده است و این فرصت را به آن نیروها داده است تا قد علم کنند.

وی در پایان گفت: ما می دانیم که برخی گروه های نژادپرست هستند که ترسی ندارند که به خیابان ها بیایند و دست به هر کاری بزنند.

آخرین اخبار

مشاور از قوانین ثیت شرکت ها می گوید امیر کربلایی زاده میهمان جمع ایرانی زهره حمیدی در جمع ایرانی تحلیل و بررسی کنکاش در خصوص ترور شهید دکتر محسن فخری زاده شهادت دانشمند دفاعی کشور آقای دکتر محسن فخری زاده را تسلیت می گوییم مهمترین رویدادهای ورزشی در ورزش ایران مهر و طنز در جمع ایرانی نقش طب ایرانی در کمک به درمان کرونا حکایت روزخوش از نقش آیین های ایرانی قاسم جعفری به جمع ایرانی می آید . آموزش تارت با کرم پرتغالی در خانه مهر پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا ارزش آفرینی در روزخوش رواق در سوگ فاطمه معصومه (س) جمع ایرانی همراه هر ایرانی طرز تهیه دونات بادام زمینی در خانه مهر تعیین راهبردهای فکری فرهنگی بسیج در راستای حفظ و صیانت از انقلاب نشست مشترک حوزه ریاست مجلس و شبکه جهانی جام جم پاسداشت یاد و خاطره سردار دل ها در جام جم شب و جلوه های آن در شعر فارسی مهارت مدیریت زمان و سبک زندگی در روزخوش سید علی صالحی در جمع ایرانی بررسی علل کاهش دید بزرگسالان در خانه مهر اندیشه طراحی در روزخوش جمع ایرانی، جمع هنرمندان شرح قوانین ومقررات جدید چک در خانه مهر حفظ سلامت جسم و روان در اولویت روزخوش کارآگاه علوی به جام جم می آید آغاز خانه مهر با صدای مجید اخشابی در جام جم رضا توکلی در جمع ایرانی داستان گنبد سرخ در شب قصه شنیدنی های روزخوش درباره نقش خانواده در آموزش مجازی مشاور پاسخگوی پرسش های حقوقی پرسش ها و نظرات خود، پیرامون انتخابات آمریکا را با کنکاش درمیان بگذارید بوکس موضوع ورزش ایران یک جام جمی میهمان جمع ایرانی آموزش گراتن سیب زمینی و مرغ در خانه مهر نقش آفرین پاورچین به جمع ایرانی می آید راهنمای خانه مهر برای شناخت علائم خطر در بیماریهای کودکان اصول تغذیه صحیح در روزخوش شبنم فرشاد جو در جمع ایرانی طرز تهیه چیکن استراگانف در خانه مهر یلدای سلامت در شبکه جهانی جام جم جایگاه تر جمه در شعر فارسی هنرمندان در جمع ایرانی یک روزخوش با یک خانواده سالم طرز تهیه ته چین کدو حلوایی با مرغ در خانه مهر نگاهی بر معماری ایرانی در روز خوش ترامپ شانسی برای بقا ندارد آموزش خانه مهر برای حفظ تناسب اندام در روزهای کرونایی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها