اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا

کنکاش شنبه 1 آذر ماه ، همراه با دکتر حمید رضا اعتمادی، دکتر حسین قاضی زاده و پاتر یک الدر نویسنده و منتقد آمریکایی به تحلیل و بررسی انتخابات اخیر آمریکا پرداخت .

کنکاش شنبه 1 آذر ماه ، همراه با دکتر حمید رضا اعتمادی، دکتر حسین قاضی زاده و پاتر یک الدر نویسنده و منتقد آمریکایی به تحلیل و بررسی انتخابات اخیر آمریکا پرداخت که متن زیر گزارشی از این برنامه می باشد .

ترامپ بر علیه قانون اساسی

دکتر حمید رضا اعتمادی تحلیل گر مسائل سیاسی و بین الملل اظهار داشت: ترامپ یک سیاستمدار نیست و سیاست های خارجی ترامپ در دوره ریاست جمهوری، حوادثی را رقم زد که دائما به شکست انجامید.

انتخابات آمریکا، تبدیل به انتخاباتی پر از حاشیه و جنجالی شده که همچنان تکلیف ریاست جمهوری آن مشخص نیست، جو بایدن به ظاهر آرای الکترال را به دست آورده است، اما رسما چیزی اعلام نشده و ترامپ نیز بایدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب، نپذیرفته و انتخابات همچنان در هاله ای از ابهام است.

در همین خصوص؛ برنامه تلویزیونی کنکاش در گفت و گویی با دکتر حمید رضا اعتمادی تحلیل گر مسائل سیاسی و بین الملل به این مهم پرداخته است.

دکتر حمید رضا اعتمادی تحلیل گر مسائل سیاسی و بین الملل اظهار داشت: آنچه که در انتخابات اخیر آمریکا اتفاق افتاد، برای کشوری که خود را مدعی دموکراسی می دانست، فرآیندی استثنائی به شمار می آید.

وی افزود: اصولا نگاه لیبرالیسمی براساس تفکیک قوا، وجود اقتصاد خصوصی و آزادی در شرایط یکسان هم نیست، لیبرالیسم در مفهوم واقعی و در آمریکایی که ادعای حقوق بشری دارد و آزادی های در چارچوب قانون برای خود تلقی می کنند در انتخابات آنچکه در عمق فاجعه، مشاهده شد، نگاه مادی گرایی این نحله فکری بود.

دکتر اعتمادی اضافه کرد: اوباما در خصوص این گسست معتقد است که شکاف و گسست عمیقی در دل جامعه آمریکا ایجاد شده و دلیل آن دو قطبی کردن فضای انتخاباتی بین دو جریان دموکرات و جمهوری خواه بوده است.

وی در ادامه گفت: تا قبل از اینکه ترامپ در دوره اول منتخب مردم بشود، شرایط برای یک انتخابات طبیعی فراهم بود و لذا کانون قدرت و ثروت چالش های آنچنانی برای انتخابات نگذاشتند و هر کاندیدی که براثر الکترال یا آراء مردم رای می آوردند منتخب می شدند، اما اتفاق جالبی را که حتی تحلیل گران امنیتی و استراتژی من های دنیا، دست یافتند این بود که وجود ترامپ و نگاه های تندرو او شرایط بحرانی را برای امنیت ملی آمریکا ایجاد کرده است. بنابراین؛ ترامپ با عدم پذیریش آراء مردمی یا الکترال آمریکا نوعی جبهه گیری علیه قانون اساسی و آراء مردمی آن کشور ایجاد کرده است.

دکتر اعتمادی اذعان داشت: می توان از بٌعد سیاسی دنیا متوجه شد که آنچه که در مهد آزادی و حقوق بشر وجود دارد، آن نیست که از بیرون به تماشای آن نشسته ایم و قطعا در عمق جامعه آمریکا به دلیل، شکافی که بین لایه های مختلف آمریکا ایجاد شده، به خصوص در بحران های اخیر که بین رنگین پوستان بوجود آمد، می توان گفت که این انتخابات بدین شکل و عدم پذیریش ترامپ، شرایط را برای او بحرانی تر کرد.

وی همچنین عنوان کرد: این انتخابات براساس کاربردی که داشته، برای ما قابل قابل هضم است. چرا که این واقعیت را می دانستیم و در ادوار گذشته نیز این اتفاقات رخ داده، اما شرایط اول دوره ترامپ جهش بسیار سریعی را برای به چالش کشیدن، آمریکا به عنوان برترین قدرت مادی دنیا ایجاد کرد.

وی بیان کرد: چالش جامعه شناختی سیاسی و روانی جامعه آمریکا، از هم گسسته است، در این دوره به نظر می آید که علاوه بر چالش های داخلی موجود و شکاف در لایه های مختلف جامعه آمریکا، شکاف بین المللی در نظم جهانی نیز بوجود آمده است. قطعا در آینده نزدیک و میان مدت با حوادث مختلف داخلی و همچنین خارج از چارچوب نظام بین الملل مواجه خواهیم شد.

دکتر اعتمادی اذعان داشت: ترامپ یک سیاستمدار نیست و سیاست های خارجی ترامپ در دوره ریاست جمهوری، حوادثی را رقم زد که دائما به شکست انجامید و در حال حاضر ترامپ جایگاهی را که آمریکا در خاورمیانه در دوره اوباما داشت، ندارد. در واقع محور مقاومت در منطقه خاورمیانه در پی تنظیم خروج آمریکا از منطقه خاورمیانه است. همچنین در داخل آمریکا، حوادثی رخ داده است که ترامپ را مجبور به مسیر سراشیبی کرده، که توانایی خروج از آن را ندارد.

وی با بیان اینکه تک روی های ترامپ باعث شده تا بحران های بسیاری در کشور صورت بگیرد، گفت: زمینه سرخوردگی در داخل آمریکا به قدری شدت گرفته که شکاف و گسست در جامعه آمریکا در دراز مدت باقی خواهد ماند و باعث می شود بحران های اجتماعی و اقتصادی آمریکا پیش از بیش نماینگر شود.

دکتر اعتمادی افزود: ترامپ در مسیری قرار گرفته است که اگر بر فرض مذکور قدرت را بدست بیاورد، کارکرد او سخت تر از دوره اول خواهد بود. شکافی که در ذهن مردم آمریکا صورت گرفته، به سادگی قابل ترمیم نیست. در نتیجه در دو ماه آینده، مشکلات جو بایدن یا ترامپ به شکلی گسترده می شود که به سختی قابل حل کردن خواهد بود.

ترامپ با قانون اساسی آمریکا وارد جنگ شده است

دکتر حسین قاضی زاده کارشناس مسائل بین الملل اذعان داشت: اگر چه نمی توان به طور کامل، روزهای آتی آمریکا را پیش بینی کرد اما این انتقال و تغییر قدرت به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.

دونالد ترامپ در تویت های جنجالی اخیر خود هر چند همچنان بر ورود تقلب در انتخابات 2020 اظهار دارد، اما تلویحا پیروزی رقیب را پذیرفت و نوشت جو بایدن با تقلب پیروز انتخابات شده است.

دکتر حسین قاضی زاده کارشناس مسائل بین الملل در برنامه تلویزیونی کنکاش در این خصوص اذعان داشت: مدیر اجرایی وقت آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به یازده چالش در خصوص وضعیت گسست های آمریکا در نامه ایی به ترامپ اشاره کرد. که در آن به چالش های تغییرات آب و هوایی تا چالش های رنگین پوستان و وضعیت ناخوشایندی مهاجران در آمریکا و حوزه های مختلف اشاره شده است و نشان می دهد که این شکاف های مختلف قطعا می تواند باعث انفجار زخم های خفته شود. البته تصور نمی شود که منجر به تغییر ساختار اساسی در کشور بشود. به دلیل شکاف هایی که ترامپ ایجاد کرده، جابه جایی و انتقال قدرت پروسه طولانی تری را نسبت به دوره های قبل طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تمامی شکاف های بوجود آمده از دوران ترامپ اتفاق نیافتده است، افزود: برخی از روسای جمهوری قبلی نیز مین گذاری هایی در سطح جامعه کرده بودند و این بدبینی ها یکی پس از دیگری خود را نشان می دهد. عرصه انتخابات در ساختار فعلی آمریکا مبدل به عرصه هویتی شد و از ساختار سیاسی بیرون آمد.

دکتر قاضی زاده اضافه کرد: گروه هایی که طرفدار ترامپ هستند، به چالش هویتی برخورد کردند به همین دلیل شاهد تظاهرات و کاروان های ماشینی به سمت واشنگتن هستیم که نوعی چالش جدی به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه رفتارهای ترامپ نشان داده که کاملا فردی ضدقانون است، گفت: ترامپ در عرصه داخلی و بین المللی خلاف قانون عمل می کند، و در عرصه بین الملل که حاکم بر قوانین داخلی است، شاهد هستیم آمریکا از 15معاهده بین المللی خارج شده و اخیرا به تحریم دادستان دیوان بین المللی نیز پرداخته است. همچنین در عرصه داخلی نیز آنچه که آمار گویاست، بیشترین تعداد احکامی که دادگاه های آمریکا علیه فرامین اجرایی یک رئیس جمهور داده، در دوره ترامپ اتفاق افتاده است. این دو پارامتر نشان دهنده این است که ترامپ سعی می کند فراتر از قانونی اساسی آمریکا باشد. به نظر می رسد با توجه به اینکه ترامپ در عرصه داخلی و بین المللی دارای رفتاری قانون گریز و قانون ستیز است، ممکن است آمریکا را در عرصه هایی دچار چالش های جدی تری کند اما قطعا به معنای پایان نظام فعلی آمریکا نخواهد بود.

دکتر قاضی زاده عنوان کرد: صحبت هایی که ترامپ بعد از انتخابات ارائه کرد، نشان داد که وجاحت قانونی و حقوقی ندارد. این موضوع باعث شد تا رسانه هایی که پیرو ترامپ بودند نیز موضع خود را تغییر دهند.

وی در پایان گفت: وضعیت پیش رو را باید با چشمانی دقیق و روشن نگاه کرد، ترامپ به صورت علنی وارد جنگ و گریزی با موازین قانونی اساسی آمریکا شده است و خود را مدعی و پایه گذار قانون می داند. به نظر می رسد که اگر چه نمی توان به طور کامل، روزهای آتی آمریکا را پیش بینی کرد اما به راحتی این انتقال و تغییر قدرت اتفاق نخواهد افتاد.

پایان لیبرال دموکراسی در آمریکا

پاتر یک الدر نویسنده و منتقد آمریکایی بر این باور است که دولت ترامپ در حال برنامه ریزی برای کودتاست و به نظر نمی آید که ترامپ در روز 20ام ژانویه 2020، کاخ سفید را ترک کند.

پاتر یک الدر نویسنده و منتقد آمریکایی در برنامه تلویزیونی کنکاش اظهار داشت: مفهوم لیبرال دموکراسی در آمریکا به پایان رسیده است و دولت ترامپ در حال برنامه ریزی برای کودتاست و به نظر نمی آید که ترامپ در روز 20ام ژانویه 2020، کاخ سفید را ترک کند.

وی افزود: ترامپ آماده است که با دنیا بجنگد و ممکن نیست که پیروز شود. کار ترامپ شبیه به یوزف گوبلس سیاستمدار و وزیر تبلیغات آلمان نازی است که گفته بود که این کار سختی نیست که با منطقی کافی و درک روانی به مردم ثابت کرد که یک مربع در قاب یک دایره است. ترامپ می تواند با تقلب در بازی اوضاع را به نفع خود رقم بزند.

آخرین اخبار

جمع ایرانی میزبان انوش معظمی توجه به حقوق شهروندی ایرانیان خارج از کشور در مشاور محرم زینال زاده میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی کنکاش درباره شکست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران فوتبال ایران در قاب ورزش ایران جمع ایرانی میزبان مسعود آب پرور آموزش کرپ پنیری سوخاری در خانه مهر گفتگوی روزخوش درباره کار و حمایت از خانواده مرد خندان نمایش میهمان جمع ایرانی گفتگو درباره بیماری آرتروز در خانه مهر کوچه ‏های جام جم رنگ و بوی فرهنگ فاطمی خواهد گرفت بانوی ورزشکار میهمان جمع ایرانی اصول تغذیه سالم بر اساس مبانی طب سنتی ایرانی آموزش نقاشی روی پارچه در خانه مهر شناخت معنویت دینی در برنامه رواق بررسی نقش اقوام ایرانی در انسجام ملی داستان و داستان گویی در شعر فارسی پویا امینی میهمان جمع ایرانی طرز تهیه کیک موز در خانه مهر طنز سالم در روزخوش یک جمع فوتبالی در جمع ایرانی آموزش مهارتهای گفتگو در خانه مهر جمع ایرانی میزبان استاد قطب الدین صادقی مختار سائقی در جمع ایرانی نگاه جامع مشاور به تحصیلات در خارج از کشور با کنکاش همراه شوید شرایط آمریکا درست شدنی نیست/ آمریکا رو به افول است پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه کنکاش درباره تحولات اخیر آمریکا نامزد برترین داور فوتسال بانوان میهمان ورزش ایران جمع ایرانی میزبان میکائیل شهرستانی توصیه های طب ایرانی در کنترل دیابت روزخوش از سلامت جسم و روح می گوید مهرداد ضیایی در جمع ایرانی اروپا، امنیت خود را مدیون شهید سلیمانی است آموزش چامپای گوشت در خانه مهر تبیین معارف نبوی در برنامه رواق روزخوش درباره مراقبت از بیماران ریوی می گوید به یاد رنگ خدا در جمع ایرانی آموزش چاکلت بادام زمینی در خانه مهر ورزشکاران پیشکسوت میهمان جمع ایرانی یک روزخوش با ورزش های رزمی سواره جوانمردی و احسان در شعر فارسی هنر پته دوزی کرمانی در خانه مهر جمع ایرانی میزبان پیشکسوتان هنرمند روزخوش برای شما از چیدمان منزل می گوید آموزش هنر خاتم کاری در خانه مهر خیام وقار کاشانی در جمع ایرانی کارگردان اخراجی ها به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره جرایم سایبری در برنامه مشاور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها