اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

متن منتخب برنامه کنکاش پیرامون شهادت دکتر فخری زاده

کنکاش شنبه 8 آذر ماه با حضور دکتر ابوالفضل ظهره وند و دکتر فتح الله کلانتری برنامه ی خود را به ترور و شهادت دکتر محسن فخری زاده احتصاص داد که متن منتخب آن تقدیم علاقمندان می شود .

دکتر ظهره وند:

ترور شهید محسن فخری زاده، ترور هویت ایرانی بود

دکتر ابوالفضل ظهره وند عضو تیم مذاکره کننده سابق هسته ای اذعان داشت: این ترور، ترور یک فرد یا یک شخصیت نبود بلکه این ترور هویت ایرانی بود و امروز هم شخصیت ایرانی ها از هر مذهب و قوم و در هر کجای دنیا، جریحه دار شده و ترور این شخصیت علمی پرافتخار را کسی برنمی تابد.

شهید محسن فخری زاده از دانشمندان برجسته هسته ای و دفاعی کشور، عصر جمعه 7ام آذرماه توسط مزدوران تروریست و جنایتکار به شهادت رسید. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، در پیامی با تبریک و تسلیت شهادت و فقدان دانشمند شایسته و ممتاز هسته ای و دفاعی کشور، محسن فخری زاده بر مجازات قطعی عاملان و عامران این جنایت و همچنین لزوم پیگیری تلاش علمی این شهید تاکید کردند.

در همین راستا برنامه تلویزیونی کنکاش در گفت و گو با دکتر ابوالفضل ظهره وند عضو تیم مذاکره کننده سابق هسته ای به بررسی ابعاد این ترور پرداخت.

دکتر ابوالفضل ظهره وند عضو تیم مذاکره کننده سابق هسته ای اذعان داشت: بی شک ضریب امنیت در ایران در فاصله بین ترور فخری زاده با ترورهای گذشته ارتقاء یافته است. با بررسی شرایطی کنونی رژیم اشغالی و اروپایی ها در منطقه، به نظر می رسد که در بدترین شرایط اقتصادی به سر می برند و آمریکای ها نیز در صد سال گذشته به این وضعیت دچار نشده بودند و فضای داخلی ایالات متحده تا به حال اینگونه دوقطبی نشده بود.

وی در ادامه گفت: ترامپ رای بسیار بالای آورد و حتی او را پیروز می دانم، دموکرات ها و ساختار تصمیم بر مهندسی آن گرفت و شخصیت ضدساختار مانند ترامپ را کنار گذاشتند و هیچ کاری هم از دست او برنمی آید و همین که ترامپ به عنوان شخصیت ضدساختار به صحنه می آید گویای آن است که غرب حال خوبی ندارد.

دکتر ظهره وند همچنین عنوان کرد: همین که سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه خود از گفتن واژه ترور اجتناب می وزرد نشان می دهد که نقش آمریکای ها در این مسئله و رایزنی های که ده روز پیش آمریکای ها با تیم بایدن و نتانیاهو در فلسطین اشغالی داشتند، مجموعا نشان دهنده این است که کاملا این ترور هماهنگی با ساختاری بوده است تا بتوانند یک شخصیت علمی را ترور کنند.

وی اضافه کرد: این مولفه ای است که می تواند توضیح دهد چرا غرب درحال سراشیبی است و چرا ظرفیت نرم آن از بین رفته و با این موقعیت جو بایدن چگونه می تواند رهبری اخلاقی جهان را برعهده بگیرد.

دکتر ظهره وند اظهار داشت: دانشمندان و شخصیت های علمی از هر نژاد، قوم و هر کشوری که باشند، به نوعی متعلق به جامعه جهانی هستند و فهرست دستاوردهای علمی شهید فخری زاده حاکی از کمک به جامعه جهانی و پیشرفت علم است و حال باید دید که غرب چگونه می تواند با این بضاعت و گرفتاری شکاف های بوجود آمده را پر کند و موقعیت از دست رفته را در محیط بین الملل را با این چهره به دست آورد.

وی بیان کرد: دبیر کل سازمان ملل و یکی از مقامات CIAو برخی از شخصیت های بین الملل از جمله سخنگوی دبیر کل سازمان بین الملل در بیانیه ای ایران را به خویشتن داری دعوت کرده است. این رویکردی است که همواره در حوزه روابط بین الملل شاهد آن بودیم و جاده ای یکطرفه است و حتی حاضر به محکوم کردن هم نیستند و اساسا کشورها حق چون و چرا ندارند ولی کشور ما به نوعی روابط ارباب رعیتی و بالادستی وپایین دستی را برهم زد در واقع می توان گفت که تعارض کشور ما با غرب تعارضی جوهری است.

دکتر ظهره وند همچنین عنوان کرد: باید نگاه ساختاری داشته باشیم و صرف ترامپ یا بایدن ما را به تحلیلی جامع نمی رساند و چالش کنونی، پایدار خواهد بود و ما قطعا در موضع خود رشد و پیشرفت داشتیم و اینکه 9سال زحمت کشیدند تا بتوانند نقشه شوم خود را ایفا کنند، گویای ضعف آنها و قوت و قدرت ماست و اینکه محور مقاومتی که در کشور مطرح است، معادلات را کاملا به نفع ایران و منطقه برهم زده است.

وی با بیان اینکه قطعا نقش شهید فخری زاده در پیشرفت های علمی کشور غیرقابل انکار است، افزود: مساله بر سر ظرفیت های درونی ایران است. جمهوری اسلامی ایران، به صورت درون زا دائما در حال نخبه پروری است و در گذشته به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. بنابراین؛ این نشان دهنده آن است که شناخت درست و دقیقی از کشور و جامعه ما ندارند و بسیار مستحصل هستند. غرب باید بداند با این شرایط وضعیت ایالات متحده در دوره بایدن، نه تنها بهتر نخواهد شد، بلکه با این مسیر رویای آمریکا به کابوس مبدل خواهد شد.

دکتر ظهره وند در پایان گفت: این ترور، ترور یک فرد یا یک شخصیت نبود بلکه این ترور هویت ایرانی بود و امروز هم شخصیت ایرانی ها از هر مذهب و قوم و در هر کجای دنیا، جریحه دار شده است و ترور این شخصیت علمی پرافتخار را کسی برنمی تابد. و انتظار جامعه ایرانی این است که برنامه برخوردی در تراز با عاملین این ترور داشته باشد. این مسئله نیازمند این است که دستگاه های ذی ربط برنامه ریزی مناسب انجام خواهند داد و درسی خواهند داد که در مخیله آنها تکرار ارتکاب چنین جرایمی را در ذهن نداشته باشند.

دکتر فتح اله کلانتری:

شهید محسن فخری زاده پدر علم هسته ای و موشکی کشور بود

دکتر فتح اله کلانتری کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: نیروهای مسلح و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور با پایش و پویش و رصد به موقع حرکات دشمن در منطقه در یک فرصت مناسب، اقدامی در تراز انقلاب اسلامی و ماهیت جمهوری اسلامی ایران انجام خواهند داد که در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود.

ظهر روز جمعه هفتم آذرماه، یک حادثه تروریستی در کشور اتفاق افتاد و شهید محسن فخری زاده یکی از دانشمندان هسته ای کشور مورد حمله تروریستی قرار گرفت و به شهادت رسیدند و بلافاصله این اقدام تروریستی با واکنش های گسترده ای در محافل رسانه ای مواجه شد، اما رسانه های منتصب به صهیونیست ها و آمریکایی ها از این شهادت ابراز خوشحالی کردند.

برنامه تلویزیونی کنکاش در این رابطه در گفت و گویی با دکتر فتح اله کلانتری کارشناس مسائل بین الملل و استاد دانشگاه به بررسی این موضوع و ابعاد آن پرداخت.

دکتر فتح اله کلانتری کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: شهید محسن فخری زاده جزو پنجمین دانشمند هسته ای کشور است که مورد حمله تروریستی قرار گرفته است، البته یک عملیات ناموفق نیز برای دکتر عباسی شکل گرفت که با این احتساب ششمین حمله تروریستی و ناجوانمردانه مثلث شوم نتانیاهو، ترامپ و کمک مالی و ابزاری عربستان صعودی به شمار می آید.

وی با بیان اینکه ترور شهید فخری زاده با پنج ترور دیگر تفاوت ماهوی داشت، افزود: اولین ترور در سال 88، شهید مسعود علی محمدی، دومین ترور در سال 89 شهید مجید شهریاری و سومین و چهارمین ترور شهید رضایی نژاد و شهید مصطفی روشن در سال 90 بودند. تفاوت ترور اخیر با شکل های دیگر ترور در این بود که در ترورهای دیگر حداکثر تیم ترور دو نفر بودند اما در این ترور بنا بر اخبار به دست آمده، دو خودرو و 4موتورسوار تیم ترور را تشکیل می دادند و نشان دهنده اهمیت وزن سنگین، شهید فخری زاده را می رساند، ایشان به نوعی صندوق اسرار هسته ای جمهوری اسلامی ایران و پدر علم هسته ای و موشکی کشور بود.

دکتر کلانتری درباره دلایل اینکه چرا بین ترورهای گذشته تاکنون وقفه ای 9ساله افتاده است، افزود: برخی صاحبنظران و اندیشمندان، غربی و حتی داخلی بر این باورند که به دلیل وزن سنگینی که شهید فخری زاده و اطلاعات دقیقی که در حوزه هسته ای و موشکی داشتند، این مثلث شوم بیشتر به دنبال ربایش ایشان بودند که اگر این فرضیه درست باشد، در واقع قوی بودن سیستم امنیتی و حفاظتی ایشان را می رساند. فرضیه دیگر این است که ما دارای حفره و نفوذ اطلاعاتی هستیم که باعث این ترورها هستند.

وی در ادامه گفت: فرضیه دیگر این است که این مثلث با همکاری برخی کشورهای عرب در فضای فرامرزی و پیرامونی ایران، به ایجاد ناامنی در کشورهای مانند عراق، لبنان و سوریه پرداختند و به نوعی بازوان مقاومت و عمق استراتژیک و جبهه مقاومت ایران را درگیر مسائل حاشیه ای امنیتی کردند که به طول انجامید و ناکام ماندند، بنابراین؛ ناکامی خود را در ترور شهید سلیمانی در فضای منطقه ای و پیرامونی خلاصه کردند. در فضای داخلی ایران نیز بحث تحریم ها را به شدت تشدید کردند و در کنار تحریم های اقتصادی نفوذهای امنیتی مانند اغتشاشات سال 96 و 98 را راه اندازی کردند. که در این حوزه نیز ناکام ماندند که ناکامی آنها با پایان ریاست جمهوری ترامپ همزمان شد.

دکتر کلانتری با بیان اینکه ترامپ دچار خطای راهبردی شد، افزود: ترامپ بر این اندیشه بود که با فشار اقتصادی علیه مردم ایران و خروج از برجام رضایت داخلی را ایجاد می کند ولی دقیقا نتیجه برعکس شد و مردم آمریکا به ترامپ رای ندادند و یکی از دلایل اصلی که ترامپ رای نیاورد در واقع شکست راهبرد و استراتژی فشار حداکثری او بود که به شکست انجامید و در این دو ماه باقی مانده مثلث شوم به این نتیجه رسیدند که با توجه به اینکه ایران در حوزه خارج به امنیت و ثبات پایدار رسیده است، دست به این اقدام زدند و یکی از فرزندان خدوم، دانشمند و پدر علم هسته ای ایران را در این بازه زمانی به شهادت رساندند.

وی به بررسی شخصیت علمی شهید فخری زاده پرداخت و گفت: ایشان از اساتید برجسته رشته فیزیک در دانشگاه امام حسین (ع)بودند و به تربیت دانشجویان بسیاری در این دانشگاه پرداختند. پس از تدریس در این دانشگاه، به ریاست سازمان سپند وزارت دفاع سازمان پژوهش های نوین دفاعی منصوب شدند و فعالیت های فناوری صلح آمیز هسته ای و موشکی را آغاز کردند و این سازمان را به مرحله ای رساندند که وقتی قطعنامه 1747 شورای امنیت در تاریخ 24مارس 2007، علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران تصویب شد، نام این دانشمند بزرگ در آن قطعنامه مطرح بود و در واقع سازمان ملل خواستار مصاحبه ای در ارتباط با بحث PMD بود، اما مقام معظم رهبری فرمودند که من اجازه نخواهم داد بیگانگان با دانشمندان و فرزندان عزیز و برجسته این ملت صحبت کنند و از آنها بازجویی کنند.

دکتر کلانتری اضافه کرد: در سال 2018 نیز متاسفانه، اسنادی که توسط رژیم صهیونیستی به سرقت رفت نام ایشان نیز بود که بلافاصله نتانیاهو در یک سخنرانی اسم ایشان را مطرح کردند و نوعی تذکر بود که احتمالا ایشان مورد سوءقصد قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: موضع ما در مقطع کنونی مشخص است و مقام معظم رهبری فرمودند که باید با عاملان و عامران برخورد و انتقام گرفته شود، همچنین موضع تمام فرماندهان نیروی مسلح اعم از ریاست کل نیروی مسلح، فرمانده سپاه، فرمانده ارتش و فرمانده ناجا و ریاست جمهور و تمام مسئولین سیاسی کشور بر برخورد با عاملان جنایت است. اما زمان و مکان را باید از طریق صبر استراتژیک و مقاومت فعال که مبتنی بر هوشمندی و عقلانیت است، اتخاذ کنیم.

دکتر کلانتری افزود: بخشی از مدیریت در این راستا، پاسخ به این موضع و بخشی دیگر برای مهار این اقدامات بالا بردن ضریب امنیتی و استفاده از تجهیزات مدرن است. این ترور به معنی ضعف امنیتی و اطلاعاتی کشور نیست، البته مطلوب ما هم این نیست و مطلوب ما این است که آن را به صفر برسانیم. لیکن اقتدار امنیتی و اشراف اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران به قدری زیاد است که در طول 9سال گذشته، توان ترور هیچ کدام از دانشمندان هسته ای و موشکی کشور را نداشتند.

وی در پایان گفت: نیروهای مسلح و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور با پایش و پویش و رصد به موقع حرکات دشمن در منطقه در یک فرصت مناسب، اقدامی در تراز انقلاب اسلامی و ماهیت جمهوری اسلامی ایران انجام خواهند داد که در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود.

آخرین اخبار

جمع ایرانی میزبان انوش معظمی توجه به حقوق شهروندی ایرانیان خارج از کشور در مشاور محرم زینال زاده میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی کنکاش درباره شکست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران فوتبال ایران در قاب ورزش ایران جمع ایرانی میزبان مسعود آب پرور آموزش کرپ پنیری سوخاری در خانه مهر گفتگوی روزخوش درباره کار و حمایت از خانواده مرد خندان نمایش میهمان جمع ایرانی گفتگو درباره بیماری آرتروز در خانه مهر کوچه ‏های جام جم رنگ و بوی فرهنگ فاطمی خواهد گرفت بانوی ورزشکار میهمان جمع ایرانی اصول تغذیه سالم بر اساس مبانی طب سنتی ایرانی آموزش نقاشی روی پارچه در خانه مهر شناخت معنویت دینی در برنامه رواق بررسی نقش اقوام ایرانی در انسجام ملی داستان و داستان گویی در شعر فارسی پویا امینی میهمان جمع ایرانی طرز تهیه کیک موز در خانه مهر طنز سالم در روزخوش یک جمع فوتبالی در جمع ایرانی آموزش مهارتهای گفتگو در خانه مهر جمع ایرانی میزبان استاد قطب الدین صادقی مختار سائقی در جمع ایرانی نگاه جامع مشاور به تحصیلات در خارج از کشور با کنکاش همراه شوید شرایط آمریکا درست شدنی نیست/ آمریکا رو به افول است پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه کنکاش درباره تحولات اخیر آمریکا نامزد برترین داور فوتسال بانوان میهمان ورزش ایران جمع ایرانی میزبان میکائیل شهرستانی توصیه های طب ایرانی در کنترل دیابت روزخوش از سلامت جسم و روح می گوید مهرداد ضیایی در جمع ایرانی اروپا، امنیت خود را مدیون شهید سلیمانی است آموزش چامپای گوشت در خانه مهر تبیین معارف نبوی در برنامه رواق روزخوش درباره مراقبت از بیماران ریوی می گوید به یاد رنگ خدا در جمع ایرانی آموزش چاکلت بادام زمینی در خانه مهر ورزشکاران پیشکسوت میهمان جمع ایرانی یک روزخوش با ورزش های رزمی سواره جوانمردی و احسان در شعر فارسی هنر پته دوزی کرمانی در خانه مهر جمع ایرانی میزبان پیشکسوتان هنرمند روزخوش برای شما از چیدمان منزل می گوید آموزش هنر خاتم کاری در خانه مهر خیام وقار کاشانی در جمع ایرانی کارگردان اخراجی ها به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره جرایم سایبری در برنامه مشاور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها