اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خلاصه برنامه کنکاش در 6 دی ماه

راهپیمای مردم در 9دی، تیر خلاصی بر فتنه سال 88 بود / اتفاقات سال 88 از مهمترین وقایع ایجاد فتنه در ایران بود / جمعیت گسترده و بی نظیر مردم در حماسه 9دی سال88 باور کردنی نبود

دکتر افشار:

جمعیت گسترده و بی نظیر مردم در حماسه 9دی سال88 باور کردنی نبود

دکتر علیرضا افشار رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی اظهار داشت: کسی فکر نمی کرد آن روز چنین جمعیتی حضور پیدا کند و فکر می کردیم جمعیتی به اندازه اطراف میدان انقلاب داشته باشیم.

دکتر علیرضا افشار رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی در برنامه تلویزیونی کنکاش در رابطه با حماسه نهم دی ماه سال 1388 اذعان داشت: جریان فتنه مجموعه طراحی ها و برنامه ریزی های گسترده دشمن در عرصه جنگ نرم بوده، که بعد از دفاع مقدس به دنبال آن بودند و در این رابطه اتاق های فکر بسیاری در آمریکا فعالیت می کردند و مراکز بسیاری نیز در کشورهای مختلف تحت نظارت آنها هدایت می شدند. آنها به این نتیجه رسیده بودند که با اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم و ایجاد آشوب در اوایل انقلاب، ترورها و تحمیل جنگ امکان از بین بردن نظام انقلاب اسلامی را ندارند و این حرکت باید از درون طراحی و برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه تمام علائم و نشانه هایی که قبل از فتنه، 88 وجود داشته، جزو برنامه های دشمن بوده است، افزود: تمام این برنامه ها مستند هستند، مک کین که چهار سال قبل از فتنه، کاندیدای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری بود، اشاره می کند که برنامه انقلاب سبز در ایران در پیش است و باید برای آن برنامه ریزی داشت و یا اتفاقات دیگری که قبل از فتنه 88 صورت گرفت به طور مثال13ماه قبل همایشی در خارج برگزار شد که از داخل نیز عده ای شرکت کرده بودند. که آنجا نیز مجددا بحث انقلاب رنگین مطرح شده بود و این نشان می دهد که این موضوع برنامه ریزی شده بود و این اتفاق بدون برنامه ریزی شکل نگرفته است.

افشار اضافه کرد: جریان فتنه با برنامه ریزی قبلی به دنبال این بوده که با ایجاد تنش و درگیری میان مردم، زمینه را برای بروز انقلاب داخلی با دخالت خارجی بوجود بیاورند. که خوشبختانه با بصیرت مردم و حضور وسیع آنها در همایش 9دی، چشم فتنه را کور کرد و اجازه به ثمر رسیدن آن را ندادند.

وی افزود: مقام معظم رهبری، جریان فتنه را به خوبی هدایت کردند و اجازه ندادند که نقشه های آنها به نتیجه برسد.

افشار جریان تقلب در انتخابات را بهانه ای برای ایجاد اختلاف داخلی دانست و گفت: ایجاد کشته سازی یکی از مسیرهایی بود که دشمن تعقیب می کرد و برنامه های متعددی برای آن داشتند تا به نقطه ای برسد که جنگ داخلی شکل بگیرد تا بتوانند در پرتو آن برنامه های خود را اجرا کنند.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی همچنین عنوان کرد: به طور کلی حکومت همواره داعیه طرفداری از مردم را دارند، چه حکومت های کمونیستی و شرقی که بحث خلق را مطرح می کنند و چه حکومت های غربی که ادعا بر داشتن نظام لیبرالی دارند و متکی بر آراء مردم هستند. ولی هر دوی آنها در فرآیند تاریخی خود نشان دادند که با مردم نیستند. در حالیکه در کشور ما و در انقلاب اسلامی نشان داد که برعکس آنها هم نهضت برآمده از جوشش مردم بوده و مهمتر از آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مردمی باقی مانده است.

وی افزود: نقش رهبری در فرآیند مردمی بودن انقلاب بسیار تعیین کننده است که منبعث از تعالیم دینی و اسلامی است. مکتب اسلام و فرآیندی را که در عرصه سیاسی و حکومت داری و معماری نظام اسلامی پایه گذاری شد، پایگاه مردمی را بیشتر تقویت می کند ولی در آمریکا مشاهده می شود که دموکراسی را زیر پای خود لگدمال کرده اند به خصوص در این چند سال اخیر که مردم برای مبارزه با نژاد پرستی و سرمایه داری به صحنه آمدند.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی اذعان کرد: همان طور که از نام فتنه پیداست شرایط غبارآلودی است که انسان به درستی نمی تواند راه را به درستی تشخیص دهد. در جریان فتنه، شرایط پیچیده و تشخیص دشمن سخت است، بنابراین؛ در این شرایط نقش رهبری بسیار تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه حضور مردم در 9دی ماه، گسترده و بی نظیر بود، گفت: آن موقع به عنوان عضو سیاستگذاری شورای هماهنگی تبلیغات بودم که مدیریت این برنامه را برعهده داشت. در جلسه ای، که در این خصوص و در روزهای قبل از آن داشتیم، کسی فکر نمی کرد آن روز چنین جمعیتی حضور پیدا کند. و فکر می کردیم جمعیتی به اندازه اطراف میدان انقلاب داشته باشیم. و من حتی یادم است که دنبال سخنران در مسئولین می گشتیم برخی نمی پذیرفتند که حضور پیدا کنند و تردید داشتند که نهایتا آیت الله سید احمد علم الهدی سخنران مراسم حماسه نهم دی بودند، ولی آن روز که مردم در صحنه حاضر شدند، سر و ته جمعیت مشخص نبود.

کریستین جیمز:

اتفاقات سال 88 از مهمترین وقایع ایجاد فتنه در ایران بود

زینب کریستین جیمز نویسنده و پژوهشگر اسکاتلندی بیان کرد: اتفاقات سال 88 یکی از مهم ترین وقایعی بود که رسانه های غربی به رهبری شبکه تلویزیونی جدید التاسیس بی بی سی فارسی، تلاش کردند داخل ایران فتنه ایجاد کنند.

برنامه تلویزیونی کنکاش ششم دی ماه در مصاحبه ای اینترنتی با زینب کریستین جیمز نویسنده و پژوهشگر اسکاتلندی به حماسه نهم دی ماه سال 1388 پرداخت.

زینب کریستین جیمز نویسنده و پژوهشگر اسکاتلندی اظهار داشت: اتفاقات سال 88 یکی از مهم ترین وقایعی بود که رسانه های غربی به رهبری شبکه تلویزیونی جدید التاسیس بی بی سی فارسی، تلاش کردند داخل ایران فتنه ایجاد کنند.

وی افزود: جالب است که بی بی فارسی از سال 1940 میلادی، در این کشور دیگر وجود نداشت، اما خیلی عجیب است که در 14ژانویه سال 2009میلادی، مصادف با سال 88، شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی فعالیت خود را مجددا آغاز کرد و شاید از همین موضوع بتوان به جواب پرسش خود در رابطه با اتفاقات آن سال برسیم.

کریستین جیمز عنوان کرد: مشکلی که در خصوص تلاش برای ایجاد اینگونه اغواگری ها، اعتراضات یا اغتشاش ها که در اصطلاح فتنه نامیده می شود، صورت می گیرد، کار دشواری است. چرا که اذهان مردم را مشوش می کند.

وی اضافه کرد: آنچه که مسلم است می توان آن را در کلام رهبری دید، که فرمودند آنچه که کردند به هیچ جا نرسید و آنچه که می خواستند عملی نشد.

کریستین جیمز با بیان اینکه نهم دی ماه برای نظام و دولت ایران حائز اهمیت است، افزود: دولت و نظام از حمایت فوق العاده قدرتمند مردمی آگاه برخوردار است و نشان داد مردم ایران، منتظر و منفعل نمی مانند که رسانه غربی و کشورهای خارجی در کشورشان، مشکلات ایجاد کنند آنها همیشه وارد عمل می شوند و حمایت خود را از نظام نشان می دهند. این نکته ای مهم است و دولت و نظام این موضوع را باید به خاطر داشته باشند.

حسینی:

راهپیمای مردم در 9دی، تیر خلاصی بر فتنه سال 88 بود

سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اذعان داشت: حمایت آشکاری که غربی ها در جریان فتنه سال 88 داشتند باعث شد تا مردم بتوانند به راحتی این جریان را تشخیص دهند.

در آستانه حماسه نهم دی ماه سال 1388، برنامه تلویزیونی کنکاش با سید محمد حسینی استاد دانشگاه و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی درباره اتفاقات آن روز گفت و گویی داشت.

سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: از فردای پیروزی انقلاب اسلامی، کشور همواره با بحران ها، چالش ها و توطئه هایی مواجه بود، اما در میان آنها فتنه 88 بسیار گسترده بود، فتنه ای که علاوه بر اینکه دست طراحان خارجی در آن نقش داشت، عده ای در داخل نیز به این طراحی کمک کردند.

وی افزود: شاید در این سه دهه با مسائلی رو به رو نبودیم که در داخل منجر به ایجاد شکاف و گسست و دوقطبی شدن و حوادث و درگیری های تلخ در جامعه شود. غربی ها تمام توان خود را به کار گرفتند که به هر طریقی شده پیشرفت انقلاب و راه مردم را سد کنند.

حسینی اضافه کرد: دشمن تجربه ای که از انقلاب های دیگر مانند انقلاب های مخملین در گرجستان، اکراین و سایر کشورها داشت، فکر می کرد می تواند اجرای نوع پیشرفته این انقلاب را در ایران داشته باشد. لذا؛ انتخابات فرصتی بود که می توانستند، نقشه خود را اجرا کنند.

وی درباره زمینه بروز داخلی این فتنه گفت: در داخل، به سراغ برخی چهره های موجه ای رفتند، افرادی که در میان مردم پایگاه ها، سابقه و همراهی خوبی داشتند و از روز اول سردمداران آن فتنه از درباریان رژیم پهلوی یا منافقین نبودند، این افراد چهره شدند تا از گروه های عبدالمالک ریگی تروریست تا همه احزاب و معاندینی که در خارج و داخل کشور بودند پشت سر آنها به عنوان جنبش سبز قرار بگیرند. در واقع می توان گفت که این فتنه، جنگ احزاب بود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه گفت: اوایل بسیاری از مردم عادی نمی توانستند تشخیص دهند و غباری فضای کشور را در برگرفته بود. و خاصیت فتنه همین است که تشخیص دادن حقیقت کاری دشواری خواهد بود. به همین دلیل زمان برد تا به تدریج مسائل روشن شد و مردم به صحنه آمدند و پایان بخش این حوادث تلخ و ناگوار شدند.

حسینی با بیان اینکه حمایت آشکاری که غربی ها در این جریان داشتند باعث شد تا مردم بتوانند به راحتی این جریان را تشخیص دهند، توضیح داد: مردم به تدریج متوجه شدند که بحث بر سر تقلب در انتخابات نیست و موضوع فراتر از این است. حرکت دشمن نتیجه ای عکس برای آنها داشت. روز قدس شعارهایی که داده می شد یا حرکاتی که در نماز جمعه انجام دادند و رفتارهای آنها در 13آبان و در نهایت هتک حرمت در روز عاشورا، باعث شد تا مردم به این نتیجه برسند که بحث از حوزه سیاسی فراتر رفته است. این بود که احساس مسئولیت کردند و به طور خودجوش حرکت کردند و راهپیمای مردم در 9دی ماه، تیر خلاصی بر آن فتنه بود.

وی در ادامه گفت: اگر در زمانه ای بسیاری از کشورهای قاره آفریقا مستعمره بودند، ایران هیچ گاه مستعمره نبوده و مردم ما از بینش و فهم بالای برخوردار بودند و اعتقاد و باورهایی داشتند که سلطه بیگانه را نمی پذیرفتند. همچنین افراد اندیشمند،آگاه و روحانیت همواره هشدار می دادند. درست است که در دوران رژیم پهلوی یک حکومت وابسته در ایران حاکم بود. اما بیداری مردم نقش مهمی را ایفا می کرد و باعث شد تا انقلاب به پیروزی برسد. به همین دلیل ایرانی که ژاندرام آنها در منطقه بود، به یک قدرت مستقل و مقتدر تبدیل شده بود و برای کشورهای دیگر الهام بخش شده بود. و آنها از این موضوع عصبانی بودند و فکر می کردند اینبار نیز می توانند با یک کودتا و برنامه ریزی، جنگ قومیت ها و نزاع های داخلی قدرت را در دست بگیرند.

حسینی افزود: در راس نظام اسلامی، امام حکیمی قرار گرفته بود که نقشه های آنان را نقش بر آب می کرد و مردم به ایشان و انقلاب اعتقاد داشتند و خودشان نیز پای کار بودند و حتی وقتی که جنگ را تحمیل کردند، مردم به اداره جنگ پرداختند و دشمن فکر می کرد، در سال 88 تمام قوای خود را به کار می گیرد و می تواند این نظام را سرنگون کند.

حسینی درباره پیامدهای فتنه سال 88 اذعان داشت: فتنه سال 88 پیامد مثبتی نیز داشت و مردم باور داشتند که اگر خودشان در صحنه باشند می توانند هر توطئه و فتنه ای را پشت سر بگذارند و تمام قدرت های جهانی نیز اگر دست به دست هم دهند و ملت ما متحمد، منسجم و یکپارچه باشند، دشمن کاری از پیش نخواهد برد.

وی تاکید کرد: این حادثه درس های فراوانی را در برداشت، مردم شکست پذیری دشمن و نقش مهم رهبری در کشور را بیش از پیش متوجه شدند. لیکن از جهتی نیز دشمن در افکار عمومی دنیا چهره وارونه ای از نظام اسلامی، نشان داد و انتخابات ایران را مخدوش می دانند و در پشتوانه مردمی خدشه وارد کردند و حتی این موضوع زمینه ایی برای تحمیل تحریم ها بر کشور شد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه گفت: یکی از پیامدهای دیگر فتنه 9دی این بود که مردم به این نتیجه رسیدند که باید تجزیه و تحلیل مناسبی از حوادث داشته باشند، و دشمن را به خوبی بشناسند و تکیه بر چهره ها و اشخاص نداشته باشند.

وی در پایان گفت: نهم دی ماه، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، نقطه عطفی بود که در تاریخ کشور ثبت شد، کارزار سختی که مردم بر آن غلبه کردند و پیروزی بزرگی را بدست آوردند.

آخرین اخبار

بهزاد رحیم خانی در جمع ایرانی بازی حق بچه ها تحلیل برنامه کنکاش درباره سیاست خارجی بایدن درمورد برجام برگی از یک کتاب در جام جم ورزش ایران محفلی برای مربیان ورزشی محمد برسوزیان در جمع ایرانی طرز تهیه عرایس بالحمه در خانه مهر یک روزخوش با هنر جمع ایرانی میزبان بهروز بقایی گفتگو درباره بیماریهای مزمن دستگاه تنفسی در خانه مهر بحث از نبوت و بهائیت در برنامه رواق بزرگداشت سالروز ولادت حکیم فردوسی در جمع ایرانی آموزش پخت نان دارچینی در خانه مهر جمع ایرانی میزبان امیر شهاب رضویان خوانش آنچه خودداشت از شعر و موسیقی طرز تهیه ترشی گوجه در خانه مهر جمع ایرانی میزبان بهراد خرازی ویژه برنامه کنکاش درباره تحلیف رییس جمهور جدید آمریکا طرز تهیه شامی کباب لرستان در خانه مهر جمع ایرانی میزبان انوش معظمی توجه به حقوق شهروندی ایرانیان خارج از کشور در مشاور محرم زینال زاده میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی کنکاش درباره شکست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران فوتبال ایران در قاب ورزش ایران جمع ایرانی میزبان مسعود آب پرور آموزش کرپ پنیری سوخاری در خانه مهر گفتگوی روزخوش درباره کار و حمایت از خانواده مرد خندان نمایش میهمان جمع ایرانی گفتگو درباره بیماری آرتروز در خانه مهر کوچه ‏های جام جم رنگ و بوی فرهنگ فاطمی خواهد گرفت بانوی ورزشکار میهمان جمع ایرانی اصول تغذیه سالم بر اساس مبانی طب سنتی ایرانی آموزش نقاشی روی پارچه در خانه مهر شناخت معنویت دینی در برنامه رواق بررسی نقش اقوام ایرانی در انسجام ملی داستان و داستان گویی در شعر فارسی پویا امینی میهمان جمع ایرانی طرز تهیه کیک موز در خانه مهر طنز سالم در روزخوش یک جمع فوتبالی در جمع ایرانی آموزش مهارتهای گفتگو در خانه مهر جمع ایرانی میزبان استاد قطب الدین صادقی مختار سائقی در جمع ایرانی نگاه جامع مشاور به تحصیلات در خارج از کشور با کنکاش همراه شوید شرایط آمریکا درست شدنی نیست/ آمریکا رو به افول است پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه کنکاش درباره تحولات اخیر آمریکا نامزد برترین داور فوتسال بانوان میهمان ورزش ایران جمع ایرانی میزبان میکائیل شهرستانی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها