اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر در «برگی از یک کتاب»

«برگی از یک کتاب » عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

«برگی از یک کتاب »  عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم  با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

به گزارش روابط عمومی شبکه جهانی جام جم، یادگیری تاریخ صرفا به حافظه‌سپاری گزارش انبوهی از اطلاعات روایی درباره تاریخ کنش های سیاسی گذشتگان نیست، بلکه هدف آن برآورده کردن انتظارات جامعه معاصر از مطالعه تاریخ است و بر این اساس بر سویه‌های فرهنگی، تمدنی، علمی، ادبی، هنری و شیوه‌های زندگی اجتماعی روزمره گذشتگان باید بیشتر متمرکز شد.

«برگی از یک کتاب » عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم  با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

برنامه "برگی از یک کتاب" در هر قسمت صفحه ایی از یک کتاب که مربوط به تاریخ معاصرایران خصوصا دوران پهلوی ها می باشد را بازخوانی می کند.  نویسنده این کتابها یا خارجی بوده  و یا از نزدیکان و وابستگان رژیم پهلوی می باشند همچنین به تعدادی کتاب در مورد تحولات منطقه و جهان که نویسندگان آنها نیز غیر ایرانی هستند ، پرداخته می شود. از جمله این کتابها عبارتند از :

سیاست خارجی آمریکا و شاه نوشته مارک گازیوورسکی، ماموریت در ایران ، ویلیام سولیوان، آخرین سفر شاه نوشته ویلیام شوکراس، شکست شاهانه نوشته ماروین زوبین

نگهبان اورنگ نوشته جان استاک ول، همه مردان شاه نوشته استیفن کینزز، غرور و سقوط سر آنتونی پارسونز ، نیمه تاریک نوشته جین مایر،شاهنشه نوشته ریشارد کاپو شچینسکی ،آمریکا بدون نقاب بادی رابین و جودیت کولپ رابین، آمریکای جهان سومی نوشته آریانا هافینگتون ،مرگ غرب نوشته پاتریک جی بوکانان، آمریکا در بند نوشته پیر سالینجر، سقوط شاه نوشته فریدون هویدا و...

 داوود نماینده بازخوانی این کتب را بر عهده دارد.

امیرحسین محمودی فرد کارگردان درباره این برنامه گفت : «برگی از یک کتاب » یک برنامه گرافیکی 3 دقیقه ای است که پخش آن پیش از دهه فجر آغاز شده است

وی افزود: گروهی از نویسندگان و صاحب نظران کار پژوهش، پژوهش و نویسندگی این برنامه را انجام می دهند. در این برنامه کتاب هایی که مربوط به حکومت رضاشاه و محمدرضا پهلوی است مورد بررسی قرار می گیرد. بخشی هم در ارتباط با چهره واقعی آمریکا در دنیای کنونی است.

محمودی فرد خاطرنشان کرد: برگی از کتب نویسندگان خارجی که برداشت های خود را از حکومت پهلوی به تحریر درآوردند در این برنامه خوانده می شود.  علاوه بر نویسندگان و مولفان خارجی، از کتب وزراء یا نزدیکان شاه مثل کتاب خاطرات فریدون هویدا که سفیر ایران در سازمان ملل یا خاطرات اسدالله اعلم از وزرای دربار که  درخصوص محمدرضا شاه کتابی نوشته اند ، در «برگی از یک کتاب» خوانش می شود.

در کنار خوانش این صفحه از کتاب که "آقای داود نماینده" می خواند تصاویری هم مرتبط با آن نمایش داده می شود.

کارگردان این برنامه تاکید کرد : از آن جایی که شبکه های معاند به دنبال تحریف تاریخ معاصر  و به دنبال تطهیر حکومت پهلوی هستند ما سعی کردیم با تولید این برنامه کوتاه و انتخاب کتاب هایی که همگی نویسندگان آن خارجی و از نزدیکان شاه هستند از این تصور که این برنامه با خط فکری خاصی ، مسائل را مطرح می کند ، فاصله بگیریم و  شبهه های احتمالی را شفاف سازی و واقعیت تاریخ را برای مخاطبان به خصوص نسل جوان بازگو کنیم.

وی به عنوان نمونه به کتاب «آخرین سفر شاه» اثر ویلیام شوکراس یا « ماموریت در ایران » نوشته سالیوان آخرین سفیر آمریکا در ایران بوده اشاره کرد که برداشت های خود را از حکومت پهلوی به نگارش درآورده و در این برنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

کارگردان « برگی از یک کتاب » خاطرنشان کرد : صفحه هایی که انتخاب می شود بدون هیچ دخل و تصرفی خوانده و در آخر هم کتاب و نویسنده برای علاقه مندان معرفی می شود.

این برنامه به کارگردانی امیرحسین محمودی فرد و تهیه کنندگی مهدی خداداد از 6 بهمن ماه  به روی آنتن شبکه جهانی جام جم رفته  و تا 20 اسفند ادامه دارد.  و از برخی شبکه های سیما نیز پخش شده است.

آخرین اخبار

روزخوش از هنر ایران زمین می گوید . گفتگو درباره قوانین جدید چک در مشاور بهزاد خداویسی میهمان جمع ایرانی امیر دژاکام در جمع ایرانی فرزندان ایران دوست بچه های خوب با کنکاش همراه شوید . خانواده ورزشی میهمان ورزش ایران جمع ایرانی میزبان احمد رضا اسعدی گفتگو درباره بیماری انحراف چشم در خانه مهر تاکید روزخوش بر کار آفرینی یوسف مرادیان در جمع ایرانی آموزش هنر گل آرایی در خانه مهر عنایت الله بخشی به روزخوش می آید ذکر فضائل امیرالمومنین علی (ع) در رواق جمع ایرانی، در شب میلاد امام علی (ع) گفتگو درباره بازتوانی ریوی بعد از کرونا در خانه مهر تغذیه ، ورزش ، سلامت در روزخوش ویژه برنامه کنکاش درباره سفر اخیر مدیرکل آژانس هسته ای به تهران جمع ایرانی با فوتبال ایرانی گفتگو درباره دردهای شکمی در خانه مهر فرزندان ایران از جام جم دختران مکانیک میهمان جمع ایرانی بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر در «برگی از یک کتاب» گفتگو درباره هوش اقتصادی در روزخوش آموزش کوکوی مرغ مجلسی در خانه مهر شناخت طبیعت بکر ایران در روزخوش پیام احمدی‌نیا در جمع ایرانی به وقت ایران، همراه فرهیختگان آرش تاج میهمان جمع ایرانی فرزندان ایران شاد باشید ورزش ایران همراه همیشگی ورزش دوستان با کنکاش همراه شوید جمع ایرانی میزبان مریم سرمدی شناخت بیماری پوکی استخوان در خانه مهر روایتی از زنان شاهنامه در روزخوش جمع ایرانی میزبان مهری آل‌آقا گفتگو درباره طب سالمندان در خانه مهر نگاه روزخوش به هنر خط و معماری ایران تعریف اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی در برنامه رواق هما خاکپاش، میهمان جمع ایرانی آموزش دسر ابیزا در خانه مهر روایت روزخوش از اصول همدلی تصویرگری در شعر فارسی قهرمانان ورزشی در جمع ایرانی گفتگو درباره درهای پهلو در خانه مهر تسلیت دکتر حسن ملکی مدیر شبکه جهانی جام جم به مناسبت درگذشت عالم جلیل القدر ، پروفسور جلال الدین رحمت آموزش کباب ترکی تو پر در خانه مهر تاریخ و اقتصاد از زبان روزخوش نیما به جمع ایرانی می آید فراخوان استفاده از توصیه های  پزشکان متخصص ایرانی و فارسی زبان در سراسر جهان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها