اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شیر مادر ، مهر مادر

برنامه صبحگاهی صبح پارسی، به مناسبت هفته جهانی شیر مادر با موضوع شیردهی در دوران کرونا، میزبان دکتر صدیقه اعتماد سعید متخصص کودکان بود

اعتماد سعید درباره مزیت شیر مادر گفت:" یکی از مسائلی که در سبک زندگی سالم مطرح است استفاده از موهبت های خدادادی است. بهتر است از چیزی که خداوند براساس نیاز انسان خلق کرده استفاده کرد. وقتی نوزادی متولد می شود، تغذیه اش هم به همراهش می آید‌. این تغذیه به سلامت چشم و به رشد کودک کمک می کند. طبق مطالعات علمی، شیر مادر از نظر هوشی نیز به کودک کمک می کند و تحقیقات علمی نشان داده کودکانی که از شیر مادر استفاده کردند ۸ درصد باهوش تر از کودکانی هستند که از شیرخشک تغذیه کردند.

وی در ادامه گفت:" مادر در بدنش آنتی بادی هایی دارد که این آنتی بادی ها از شیر مادر به کودک منتقل می شود و می تواند بدن کودک را در برابر ویروس و میکروب ها قوی کند. می توان گفت شیر مادر یک واکسن طبیعی است. هر مادری براساس نیاز کودک شیر متفاوتی دارد و نیاز کودک نیز از همین شیر تامین می شود. شیر مادر را می توان کنترل کننده اشتها در نوجوانی و جوانی عنوان کرد، نوجوانان و جوانانی که در نوزادی از شیر مادر تغذیه کردند، در بزرگسالی وضعیت جسمانی متناسب تری دارند.

اعتماد سعید درباره در آغوش گرفتن نوزاد گفت:" باید بگویم که در آغوش گرفتن و شیر دادن به نوزاد، نوعی واکسن روانی است که کمک می کند فرزند در دوره نوجوانی و جوانی احساس آرامش بیشتری داشته باشد. همچنین شیردهی به ارتباط اجتماعی کودک نیز کمک می کند. اگر مادر بتواند در مدت شیردهی ارتباط شهودی با خداوند داشته باشد به رشد هوش معنوی کودک نیز کمک کرده است. به بیان بهتر شیر مادر از نوزادی تا سالمندی در بدن انسان نقش دارد و تاثیر آن همیشه در انسان دیده می شود.‌

شیردهی در دوران کرونا

اعتماد سعید درخصوص اینکه اگر مادری به کرونا مبتلا باشد و بخواهد به کودک شیر بدهد گفت:" چون ویروس کرونا ویروسی تنفسی است از طریق شیر مادر به کودک منتقل نمی شود و اگر مادری به کرونا مبتلا شده باشد می تواند با ماسک زدن، شستن مکرر دست و رعایت شیوه نامه های بهداشتی به کودک شیر بدهد. ممکن است مادر به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شده باشد، در اینصورت می توان شیر را دوشید و به کودک داد. بهتر است که شیر با قاشق به کودک داده شود تا مشکلات مکیدن برای او پیش او نیاید. اگر امکان دوشیدن شیر نبود، چون تغذیه کودک و در درجه بعد سلامت مادر از  همه چیز مهمتر است، می توان از شیر خشک یا شیر مادر دیگری استفاده کرد. اگر نوزاد به کرونا مبتلا بود باز هم مادر می تواند با رعایت شیوه نامه ها و استفاده از ماسک عمل شیردهی را انجام داده و از خودش محافظت کند.

این متخصص اطفال درباره مدت زمانی که باید به نوزادان دختر و پسر شیر داد هم گفت:" از نظر علمی به نوزادان دختر و پسر تا ۶ ماه انحصاری باید شیر مادر داد، پس از ۶ ماه شیر مادر همراه با غذای کمکی و پس از یکسال همراه با غذای سفره. تا دو سال باید به کودکان شیر مادر داد و این موضوع ربطی به جنسیت او ندارد.

اعتماد سعید درباره مادران شاغل که نوزاد شیرخوار دارند هم گفت که خوشبختانه مادران شاغل و شیرده امروزه در ایران و جهان، تحت حمایت قانون هستند و مرخصی ۹ ماهه دارند و پس از این مدت هم می توانند در زمان هایی که نیستند کودک را با غذای کمکی سیر کنند.

وی در ادامه تاکید کرد که خانواده متشکل از پدر، مادر و فرزند است و نقش پدر در همکاری و همدلی با مادر در دوران شیردهی بسیار بااهمیت است. او گفت پدر و مادر باید با کمک هم آرامش روانی کودک را تامین کنند تا او رشد بهتری داشته باشد. اگر همه وظایف خانه به عهده مادر باشد تولید شیر و شیردهی با مشکل رو به رو می شود و همیاری پدر در این مسئله کمک کننده است.

اعتماد سعید در پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم کودک سیر شده یا به شیر احتیاج دارد گفت:" دوران شیرخوارگی به دو قسمت زیر یک ماه و بالای یک ماه تقسیم می شود. در زیر یک ماه چون کودک قدرت مکیدن بالایی ندارد، هر زمانی که گریه کرد باید به او شیر داد و زمان شیردهی هم بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باشد و پس از آن باید با آرامش، محبت و لبخند کودک را جدا کرد. اینکه هر زمانی کودک گریه کرد فکر کنیم به شیر احتیاج دارد اشتباه است. گاهی اوقات کودک با گریه طلب آغوش و محبت میکند، گاهی گریه مربوط به دل درد است و نمی توان گفت همیشه به علت گرسنگی است.

 

اعتماد سعید در پاسخ به نگرانی برخی مادران که نتوانستند شیر مغذی اولیه پس از تولد را به کودک بدهند گفت که این شیر به تقویت سیستم گوارش کودک کمک می کند و اگر مادری نتوانست آن را به کودک بدهد جای نگرانی نیست و از این به بعد باید نیازهای کودک را برآورده کند.

این متخصص کودکان درخصوص زمان نگهداری شیر مادر پس از دوشیدن گفت که می توان شیر مادر را تا ۲۴ ساعت در یخچال نگه داشت و پس از آن نیز به روش بن ماری (گرم کردن روی حرارت غیر مستقیم و با بخار آب) با صورت ولرم درآورد و به کودک داد.

اعتماد سعید در پاسخ به این سوال که شیر مادر در ابتدا آبکی و رقیق است نیز گفت:" ترکیب اولیه شیر با انتهایی آن متفاوت است. کودک تا ۶ ماه نیاز به آب ندارد مگر اینکه در مناطق گرم زندگی کند و بدنش کم آب شود. شیر مادر تغذیه ای کامل برای کودک است و هم غذا و هم آب اوست.

دکتر اعتماد در پایان صحبت هایش گفت: شیر خدا موهبتی است که برای تغذیه کودک داده شده است. این شیر به سلامت جسم و روان کودک کمک می کند و شروع ارتباط اجتماعی در خانواده و جامعه از همین دوران شیردهی آغاز می شود. اگر بتوان از دوران شیردهی استفاده خوبی کرد، می توان به تحریک هوش معنوی کودک نیز کمک کرد.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای امیرمحمد زند و شمیم علیزاده به عنوان مجریان اصلی و هدیه بیدی و علیرضا حاجی روزبهانی مجریان میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها