اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران

قائم مقام پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام: آمریکا تا زمانی که ایران منافع کشورش را تامین نکند به صورت راهبردی به ایران‌ستیزی خود ادامه خواهد داد / رییس گروه ژئوپولتیک مرکز مطالعات راهبردی: آمریکا از زمان شکل‌گیری انقلاب سر ستیز با ملت ایران برداشت

به گزارش روابط عمومی برنامه، ابعاد شکست سیاست فشار حداکثری سوژه برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» نهم مردادماه بود که با حضور یاسر برخورداری قائم مقام پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمدحسن نامی رییس گروه ژئوپولتیک مرکز مطالعات راهبردی روی آنتن شبکه جام جم رفت.

آمریکا به صورت راهبردی به ایران‌ستیزی خود ادامه می‌دهد

یاسر برخورداری قائم مقام پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدا اظهار کرد: یک سوال مهم مطرح می‌شود و آن این ایست که ما در یک برآیند آمریکاستیزی قرار داریم یا ایران‌ستیزی. برای پاسخ به این پرسش به زمان‌های قدیم سر می‌زنیم. دولت مصدق در زمان خود تصمیم گرفت نفت را ملی کند یعنی استخراج را انگلیس انجام بدهد اما ایران نفتش را خود بفروشد.

وی ادامه داد: اولین تحریم شامل دولت مصدق می‌شود یعنی انگلیس تحریم را شروع و آمریکا آن را دنبال می‌کند تا دولت سرنگون می‌شود. از این دست تجربه‌ها زیاد است. از منظر علم سیاست، مادامی که کشور ایران منافع کشور آمریکا را تامین نکند و بخواهد کشوری قوی در منطقه باشد حتما آمریکا به صورت راهبردی به ایران‌ستیزی خود ادامه خواهد داد.

قائم مقام پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ما همواره آغازگر چیزی نبودیم اما مدافع بوده‌ایم.

برخورداری درباره توانمندی ایران در شکست سیاست‌های فشار حداکثری گفت: راهبرد اساسی آمریکا تغییر نظام سیاسی ایران و پیوند میان تحریم و ناکارآمدی بود و تمام ظرفیت خود را در این مسیر به کار گرفت. من معتقدم اگر در داخل از زمان استفاده می‌کردیم و راهبردهایی را به کار می‌بردیم فشار روی مردم کمتر می‌شد.

وی با بیان اینکه آمریکا به دنبال مذاکره با ایران درباره غیر از مسایل برجام هم هست، اظهار کرد: نظام تحریم‌ها یک نظام چندلایه است که بسیاری از مردم آن را نمی‌دانند و باید به آن‌ها گفت. دولت جدید باید مذاکرات را با قدرت آغاز کند و نشان بدهد مذاکرات برایش تابو نیست. نتیجه مذاکرات در وین باید در زندگی مردم دیده شود و اقتصاد ایران را از شرطی بودن نجات بدهد.

تحریم‌ها برای ما نعمت است

محمدحسن نامی رییس گروه ژئوپولتیک مرکز مطالعات راهبردی در سخنانی تصریح کرد: فشارهای آمریکا یا تحریم‌ها برای ما نعمت بوده است در حقیقت ما از این تحریم‌ها استفاده و بسیاری از مشکلات را در صنایع مهم حل کردیم.

وی افزود: از سالی که انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت، آمریکا سر ستیز با ملت ایران برداشت و قصد تجزیه ایران را داشت. گذشته آمریکا به گونه‌ای است که ایران به صورت کل به آمریکا بی‌اعتماد شده است و این بی‌اعتمادی باید شاخصی برای ما در مذاکرات باشد.

رییس گروه ژئوپولتیک مرکز مطالعات راهبردی درباره انزوای آمریکا در منطقه و اقدامات ایران برای حفظ خود در منطقه بیان کرد: ایران یکی از مناطق مهم ژئوپلتیک جهان است و آمریکا در چند سال آینده دیگر قدرت اول جهان نخواهد بود.

نامی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا از ایران کینه دارد و باید با قدرت مقابل ایران بایستیم.

برنامه تلویزیونی «کنکاش»با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

 

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها