اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگذاریم عزاداری امام حسین به عادت تبدیل شود

امام حسین به چه کسانی لقب حرام خوردگان داد؟

"یاکریم کبود بال مسافر! روی بال خود چه بسته‌ای؟ آوای غم زنجیرها. از کجا آمده‌ای؟ از آنور شمشیرها. قامت خمیده ماه چه چیزی را یاد تو می‌آورد؟ قامت خاتون خیمه‌های خاکستری کربلا. شب شب غریبی است، گیسوان مواجی از دریای ماتم به ساحل سینه می‌رسد. امشب صبوری‌ها را کنار بگذارید و برای یازدهمین روز محرم مرثیه غم بخوانید. یادش بخیر کوچه‌های کودکی، خیتبان‌های ارادت، شمع‌های مصیبتی که روی دست می‌گرفتیم و افتخار می‌کردیم گویا آینه‌دار عزای حسین است. در خیابان‌ها شام غریبان پای برهنه راه می‌افتادیم".

مجری برنامه با این مقدمه در شب شهادت حضرت امام سجاد علیه السلام، راوی واقعه کربلا، مخاطبان را به تماشای مرثیه‌خوانی نوجوانان دعوت کرد. پس از ان لحظاتی از همخوانی نوجوانان در سوگ سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به تصویر کشیده شد.

جمشیدی در ادامه گفت: خدا نکند عزاداری ما برای امام حسین به یک عادت تبدیل شود چرا که در اینصورت در برابر سوالات گمراه‌کننده جوابی نخواهیم داشت چون مطالعه نداریم. او در ادامه کتابی از رهبر معظم انقلاب معرفی کرد که حاوی پاسخ‌های مناسب و روشنگر برای اذهان سرگردان است.

جمشیدی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: هدف غایی امام حسین علیه السلام این بود که دید جامعه اسلامی از موازین و ارزش‌های خودش تهی شده و به خاطر اینکه جامعه به سمت انحراف می‌رفت حرکت کرد. رهبر انقلاب در این کتاب از خواصی سخن گفته‌اند که در موقعیت‌های حساس گرفتار زر و زور و قدرت شدند و  به زوال رفتن ارزش‌های جامعه را نادیده گرفتند.

سخنان روشنگر رهبر معظم انقلاب درباره صبر و ایستادگی زینب کبرا (س) در روز عاشورا بخش بعدی برنامه روز حسین بود. ایشان در بیاناتی فرموده‌اند: این صبر و ایستادگی باعث شد ارزش‌های معنوی، ارز‌ش‌های رایج جامعه امروز باشد.

مخاطب امشب امام حسین در آیتم "با حسین حرف بزن" دو جوان چینی و بلژیکی بودند. حس و حال آنها از مراسم عزاداری در هیئات و مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و پیامی که از آن دریافت می‌کنند موضوع صحبت این دو جوان بود. یکی از انها در پاسخ به این سوال که اگر امام حسین را ببیند چه چیزی به او می‌گوید گفت: می‌‌گویم این واقعه با وجود غمگین بودنش بسیار شجاعانه و تاثیرگذار است. و دوست دارم از ایشان بپرسم این شجاعت برای ادامه مسیر را از کجا آورده‌اند و از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نکردند.

اجرای قطعه‌ای زیبا و دلنشین از صادق شیخ‌زاده، از خوانندگان جوان کشورمان بخش بعدی برنامه روز حسین بود. شیخ‌زاده متولد اسفند ۱۳۶۶ است و شاگرد اساتید بزرگی همچون محمد اسماعیل قنبری، استاد احمد ابراهیمی، استاد خوشفکر و استاد شهرام ناظری بوده است. در آیتم دیگر، همانطور که نوای حزین نی بهزاد احمدوند حس و حال عارفانه‌ای به استودیو بخشیده بود، شیخ‌زاده به طور زنده دو بیتی زیبایی را اجرا کرد.

دکتر انوشه همچون شب‌های گذشته میهمان برنامه بود و کلامی چند از حریت و آزادگی حسین علیه السلام گفت. این پژوهشگر و استاد دانشگاه سخن خود را اینگونه آغاز کرد: شبی سائلی رد می‌شد از حسین علیه السلام طلب کمک کرد. امام به یکی از یاران خود گفت ببین چه داریم به این سائل بده. او مقداری پول به سائل داد و سائل پس از گرفتن آنها شروع به شمردن سکه‌ها کرد. یار امام حسین با گله گفت ببینید او دارد پول‌ها را می‌شمرد گویی طلبکار است. امام حسین علیه السلام فرمود آری طلبکار است چون آبروی خودش را گرو گذاشته است.

کمک بدون منت و بدون حساب و کتاب و نگاه عزتمندانه به سائل، از ویژگی‌های امام حسین علیه السلام است.

دکتر انوشه ادامه داد: می‌خواهم ببینم در صحرای کربلا بعد از ۳ ساعت که یاران عمر سعد رجزخوانی می‌کنند به ساحت اباعبدالله، امام به آنها چه می‌گوید؟ امام بلند می‌شود نگاهی به آسمان و بعد به دشمن می‌اندازد و جمله‌ای را می‌گوید که تا الی الابد تاریخ برجاست. امام می‌گوید ای لقمه حرام‌خوردگان! یعنی کسی در مقابل امام می‌ایستد که لقمه حرام خورده باشد.

صحبت‌های دکتر سید محمود انوشه، پایان‌بخش هفتمین برنامه روز حسین بود. شایان ذکر است؛ برنامه روز حسین به تهیه کنندگی مجید جعفری و اجرای فرزاد جمشیدی به مدت ۱۰ شب در ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین علیه السلام  به روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها