اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مجری سمت خدا دوست دارد صدر المتاهلین باشد

در برنامه 29 مرداد شب نشینی احمد جولایی و نجم الدین شریعتی با میزبان برنامه به گفت و گو نشستند.

در اولین بخش برنامه گفت و گو محور شب نشینی که همچون گذشته بر روی آنتن زنده شبکه جام جم رفت، احمد جولایی محقق آیین عزاداری در ایران و کشورهای دیگر به عنوان مهمان معرفی شد.

جولایی گفت: تعزیه آینه ای است که با هر اتفاقی ممکن است بشکند و هربار بشکند از بین نمی رود بلکه هر تکه اش یک آینه جدید شده و تیزتر می شود. در عاشورا 72 شیشه پر از عطر داشتیم که وقتی آن ها را شکستند باز هم بوی خود را پخش کردند و حالا سال ها است مردم از آن بو مدهوشند.

وی گفت: یک نفر باید در تعزیه مدیر و مباشر باشد تا میدان تعزیه را بگرداند و آن عنصر بازیگر است؛ چون درام بدون بازیگر نمی تواند شکل بگیرد. هر وقت یک حادثه رخ داده است از نگاه های مختلف بررسی شده و بیان شده است. برخی نگاه مقتل ها هم همین ویژگی را دارند؛ یک آدم بر اساس یک حادثه فرازهایی از این ماجرای قتل را تبدیل به مرثیه می کند که درازگویی ندارد؛ باید فشرده باشد و مخاطب باید به اصل موضوع مشرف باشد سپس عده ای به نام وراق یا کاتب نمونه های خوب را کنار هم چیده اند که صحنه های دراماتیک زیاد دارد و به این ترتیب مرثیه های تعزیه خوانده شده اند.

کارشناس حوزه عزاداری های داخل و خارج کشور بیان کرد: بسیاری از ابیات را می توان از مرثیه های تعزیه حذف کرد به طوری که قصه بهم نریزد و بسیار هم تعزیه ها را جلوتر می اندازد.

در بخش بعدی برنامه ، نجم الدین شریعتی مجری معروف برنامه سمت خدا با حضور در برنامه «شب نشینی» درباره زندگی کاری، تحصیلی و شخصی اش با عبدالرضا امیراحمدی به گفت و گو نشست. شریعتی درباره سوابق کاری‌اش گفت: از دوران نوجوانی گویندگی رادیو و تلویزیون را خیلی دوست داشتم و خیلی هم برای آن تلاش کردم اما نمی شد و به همین دلیل به سراغ درس و زندگی رفتم و عزمم را برای درس خواندن جزم کردم تا اینکه روزی در محله امامزاده یحیی آقای حسن زاده یکی از کارگردان های تلویزیون آمده بود تا برای برنامه جدیدش لوکیشن ببیند و وقتی مرا دید یه من پیشنهاد کار داد اما قلبا تمایلی نداشتم چون به تلویزیون رفتن را از اهدافم پاک کرده بودم اما با پیگیری های فراوان کارگردان، اجرای برنامه «نقطه ب» را پذیرفتم.

وی ادامه داد: پس از آن با برنامه «نیمرخ»همکاری کردم که حالتی دینی داشت و برای نوجوانان ساخته شده بود. بعد از آن چند برنامه برای شبکه سه ساختیم و بعد «زلال احکام» را اجرا کردیم. بسیاری به من می‌گفتند با این کار شخصیتت جور دیگری شکل می گیرد و این کار را نکن اما واکنش هایی که از مخاطبان می دیدم به من می گفت که در جایگاه درستی ایستاده ام.

مجری سمت خدا خاطره ای را از برنامه زلال احکام بیان کرد: رئیس جمهور وقت که می رفت سفر استانی از مردم می خواست درخواست های خود را روی کاغذهایی برای او بنویسند یک روز از سفر به یکی از ناحیه های صعب العبور کشور نامه ای را آورد که به آقای ضرغامی داده بود و سلسله وار در سازمان به دست من رسید، در این نامه به جای درخواست هایی که عامه مردم از رئیس جمهور دارند، یکی از مخاطبان از زلال احکام سوالی پرسیده بود. پس از دیدن آن نامه متوجه شدم که این موضوع بار ما رسانه ای ها را سنگین می کند. زلال احکام که به بلوغ رسید و یک دوره فقهی را برای مردم گفتیم جرقه «سمت خدا» شروع شد.

شریعتی تصریح کرد: کسی که قرار است جلوی دوربین برنامه اجرا کند آن هم به صورت مستمر باید توشه ای داشته باشد که بتواند خرجش کند و سمت خدا مطالعات و تحقیقاتم را بیشتر کرد. زینب کبری (س) یک عمر توشه اندوخته بود که در حادثه کربلا توانست مثل کوه محکم بایستد.

وی درباره نحوه ارتباط گرفتنش با مخاطب افزود: احساسم این است که با ارتباط مداوم با مخاطب و پیام هایی که بین ما رد و بدل می شود می فهمی جای تو درست است یا نه!! به همین دلیل ارتباطم را با مخاطب حفظ می کنم. خیل عظیمی از مخاطبان فرهیخته ما خارجی هستند. هر برنامه ای که بر اساس بررسی ها واکنش های مثبت تری برای آن ها از مخاطب دریافت کنیم آن را برجسته تر می کنیم.

مجری سمت خدا خاطره ای دیگر از این برنامه را تعریف کرد و ادامه داد: جمعیت زیادی از کالیفرنیا به ما پیام دادند که خطیب ندارند و برنامه سمت خدا را به عنوان خطیب یک برنامه پخش می کنند و بعد جلسه شان را برگزار می کنند که این بار مرا خیلی سنگین می کرد. اگر 45 دقیقه آنتن تلویزیون در اختیار شرکت های بازرگانی بود ارزش گذاری های کلانی برای آن شد و ما هم باید به همان اندازه و ارزش مطالعه و بار علمی داشته باشیم تا به مخاطب بدهیم.

شریعتی اظهار داشت: هرچقدر مشکلات معیشتی مردم و سختی هایشان بیشتر شود احساس می کنی بار مسئولیت تو سنگین تر است چون با دین می توان عینکی به مردم داد تا بتوانند از کنار سخت ترین مشکلات گذر کنند.

وی درباره نحوه ارتباط گرفتنش با کارشناسان برنامه ها گفت: نشستن با آقای قرائتی در روزهای اول سخت بود چون ایشان خیلی کم گفت و گو می کردند چون خودشان درس هایی از قرآن را داشتند اما رفته رفته هم کارشناسان اعتماد پیدا کردند و هم من تا حدودی فهمیدم چطور باید با طرف مقابلم برخورد کنم. خودم را اولین مخاطب حرف های اساتید می بینم و اول از همه دل می دهم که این خود در تاثیرگذاری نقشی مهم دارد.

مجری سمت خدا تصریح کرد: اجرای سمت خدا خیلی کار سختی است چون ممکن است حرف هایی را بارها شنیده باشی ولی باید مسمتع خوبی باشی. همیشه سعی داشته ام با صداقت با مخاطب ارتباط برقرار کنم چون مخاطبان فهیمی داریم. در سمت خدا همه معلوماتم را کنار می گذارم و خیلی وقت ها خالی الذهن از نظر معلومات دینی اساتید رو به روی آن ها می نشینم که با مخاطب یکسان باشم.

شریعتی ادامه داد: مرتب مخاطبانمان را رصد می کنیم مخاطبان ما فقط مسلمانان شیعه و سنی ها نیستند بلکه از ادیان فرق و مذاهب دیگر هم مخاطب داریم حتی از مسیحیان و یهودیان. نکته این موضوع این است که اگر کسی به مباحث مطرح شده در سمت خدا دل بدهد بدون حب و بغض با فطرت خود همراه شده است. نورانیت سخنان اهل بیت (ع) فطرت های بیدار را با خود همراه می کند. وقتی مسیحیان در برابر نهج البلاغه زانو می زنند تکلیف مشخص است.

وی گفت: امسال تصاویر کربلا را با حسرت مشاهده می کردم. اولین باری که به کربلا رفتم احساس کردم بهشت شعبه ای از کربلا است چون با تمام وجود احساس می کنی امام حسین (ع) تو را در آغوش گرفته است. برای رسیدن به سمت خدا راه درازی را باید طی کنیم. برای رسیدن به نقطه بی نهایت که در مسیر آن هستیم راه پر پیچ و خمی است که آن هایی زرنگ هستند که وسیله شان را سریع انتخاب می کنند و بهترین وسیله، کشتی امام حسین (ع) است که هم برای همه جا دارد و هم جنس غمش فرق دارد.

مجری زلال احکام تصریح کرد: خواهشم از مخاطبان این است که از مکتب امام حسین (ع) یاد بگیریم، مثل سید الشهدا به دنیا نگاه کنیم، معادباوری را در زندگی پیاده کنیم و با امام حسین (ع) بزرگ شویم نه اینکه قد بکشیم بلکه بزرگوار شویم. همه کسانی که با امام حسین (ع) نبودند فراموش شدند و کسانی که به ایشان وصل شدند ماندگار شدند ماهم باید به ایشان وصل شویم.

شریعتی با اشاره به شهادت امام سجاد (ع) افزود: با دعاهای صحیفه سجادیه حال روحی خوبی می گیرم و کتاب بالینی من است. حکمت های نهج البلاغه کوتاه است اما حال دل ما را عوض می کند و نکات ارزنده زیادی در بطن آن نهفته است.

وی درباره سن ازدواج و زندگی شخصی اش گفت: دوست دارم لقب صدر المتاهلین را به من بدهند. در سن 24 سالگی ازدواج کردم و دو فرزند به نام های محی الدین و محمدمهدی دارم که فرزند دومم حالا سه ساله است. زود ازدواج نکردم چون آدم باید در اوج جوانی اش ازدواج کند.

 برنامه شب نشینی از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا شب نشینی را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی علی اصغر کاکاوند تهیه و پخش می شود. اطلاعات بیشتر درباره شب نشینی و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود. مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید. تلفن بین المللی 46812400444 شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98 ایمیل امور مخاطبانmokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها