اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ذوالفقارعلی این بار در خشم زینب هویدا می شود

کاروان اسیران به کوفه می آید و کاخ یزید می لرزد

 

هشتمین شب از برنامه زنده روز حسین شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ همزمان با روز دوازدهم ماه محرم از شبکه جهانی جام جم به روی آنتن رفت. شبی که کاروان اسیران به کوفه در می‌‌آید. های های هیاهو، غریوغوغا، سلسله سرشک، ناگهان صدای خشم زینب مانند ذوالفقار علی بر سرشان صاعقه می‌زند، خاموش! خاموش! ای جماعت لاف‌زن پیمان‌گسل. آیا بر کُشته خویشتان گریه رواست؟ و بر کِشته خویشتان اینگونه سیل اشک هویداست؟ هلا هلا که گریه‌هاتان نیاآمد و ناله‌هاتان فرو ننشیند. جماعت برهوت بغض بر صحرای سکوت شدند. قفل نفس بر سینه‌ها سنگینی می‌کند.

اجرای این برنامه را همچون شب‌های گذشته فرزاد جمشیدی به عهده داشت و با کلمات و واژگان بهت‌آفرین خود در مقدمه‌ای زیبا و دلنشین، تصویر اُسرای کربلا را به زیبایی هر چه تمام‌تر مصور کرد.

حالا که می‌روی سفر پرخطر حسین

پس لااقل ۳ ساله خود را مبر حسین

فکری به حال و روز مبادای ایل کن

چندین قواره چادر مشکی بخر حسین

پس از پخش تصاویری از عزاداری مردم یزد، مجری برنامه در پاسخ به این سوال که چطور شد امام حسین علیه السلام قیام کرد و چطور شد که این قیام زنده است؟ از زبان آیت‌الله جوادی آملی گفت: جریان قیام حسین علیه السلام این بود که ایشان خطر بزرگتری را احساس کرد. این چه خطری بود که حاضر شد به خاطرش خانواده‌اش به این طرز فجیع به شهادت برسند اما این صدا باقی بماند؟ خطری که امام حسین احساس کرد این بود که دشمن دین را پذیرفت اما دین را از درون تهی کرد. با دین کاری کردند که با مسیحیان کردند. می‌خواستند دین را به داخل زیارتگاه‌ها و مساجد ببرند....مثل کلیساها.  اما امام حسین حقیقت دین را جاری کرد. مثل یک چشمه و یک جویبار که همیشه جاریست.

جمشیدی در ادامه گفت: آیت‌الله جوادی آملی می‌گویند اگر اینطور به زیارت امام حسین رفتی و اگر اینطور این قیام را زنده دانستی، چنین آدمی بعد از زیارت به پابوس شهادت می‌رود و هیچوقت این مسیر پایان یافتنی نیست.

مهدی عبدلی، شاعر و خواننده میهمان این بخش از برنامه بود و باصدای دلنشین خود قطعه‌ای زیبا از سروده‌های خود را در سوگ سیدالشهدا علیه السلام اجرا کرد. مجری برنامه از این خواننده جوان دعوت کرد در یکی از دو شب باقیمانده برنامه باز هم در برنامه حضور یابد و یکی دیگر از قطعات خود را اجرا کند.

معین کریم‌الدینی، مستندساز که در شب‌های اول روز حسین دعوت برنامه را پذیرفته و میهمان حسینیه "روز حسین" شده بود، امشب نیز توضیحاتی درباره مستند "وقتی ابرها پائین می‌آیند" داد. مستندی که کریم‌الدینی در هندوستان ساخته است درباره مردی به نام راجا اهل محمودآباد هند است که از مال و ثروت خود در راه متحد کردن اقوام، آئین‌ها و گروه‌های مختلف استفاده کرده تا حسین علیه السلام را به آنها بشناساند. ابتدا بخش کوتاهی از این مستند پخش شد و کریم‌الدینی درباره آن گفت: وقتی من راجا را شناختم متوجه شدم که پسری به نام علی دارد که در دانشگاه کمبریج انگلیس درس می‌خواند. علی در طول تحقیقاتم برای من توضیح داد که آئین عزاداری در محمودآباد چه هست و پدرش برای برگزاری این آئین چه کرده و و چطور توانسته این آئین را برگزار کند که هندوها، سنی‌ها و شیعه‌ها در کنار هم یک جا جمع شوند و برای امام حسین یک آئین مشترک به جا بیاورند.

کریم‌الدینی ادامه داد: از علی خواهش کردم دو یا سه نفر از دوستانش را که در کمبریج درس می‌خوانند و پیرو دین اسلام نباشند با خودش بیاورد و این آئین‌ها را به دوستانش نشان دهد. علی محدودیت‌هایی داشت اما در نهایت موفق شدیم. دو دوست انگلیسی که مسیحی بودند و یک دوست مسلمان یمنی را با خودش آورد و دوربین ما همزمان با این دوستان به کشف و مشاهده این آئین‌ها پرداخت. با دیدن آئین‌های ویژه عزاداری، هیجانی وصف‌ناشدنی به معنای شور و شعور در این بچه‌ها ایجاد شده بود. یکی از دانشجوها می‌گفت من در اینجا یک عروسی دیدم ( حضرت قاسم) که پر از عزا بود و این پارادکس معنایی در این حد را در هیچ آئینی ندیده‌ام.

مجری روز حسین درباره بازتاب جهانی مستند "وقتی ابرها پایین می‌آیند" پرسید و و کریم‌الدینی پاسخ داد: این فیلم در ۱۸ کشور دنیا در جشنواره‌های مختلف نمایش داده شده و موفقیت‌هایی کسب کرده است. اما جالبترینش در کشور امارات بود. امارات سنی‌نشین است و اصولا آئین را با خرافات اشتباه می‌گیرد. اما با پخش این مستند می‌دیدم که این تصور از بین رفته و آنها شاعرانگی آن را درک کرده بودند و دوست داشتند این آئین را از نزدیک ببینند.

آیتم انتهایی برنامه صحبت‌های دکتر سید محمود انوشه درباره زیارت ناحیه مقدسه بود. دکتر انوشه اینگونه آغاز کرد: یک نکته در زیارت ناحیه این است " وقتی شما را کشتند اسلام را کشتند و نماز و روزه را تعطیل کردند" یعنی با کشتن حسین اسلام به قتل رسید. می‌خواهد بگوید حسین نماز است روزه است.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها