اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آنچه در کنکاش 30مرداد به روی آنتن رفت

گذشته طالبان را نباید فراموش کرد/ آمریکا به اهداف خود در افغانستان نرسید

تحولات افغانستان و تصرف آن توسط طالبان سوژه برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» در 30 مردادماه بود که با حضور سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسایل منطقه روی آنتن شبکه جام جم رفت.

وی در ابتدا گفت: نباید بگوییم طالبان افغانستان را تسخیر کرد چراکه طالبان 20 سال است با افغانستان زندگی می‌کند و مردم به دلیل مشکلات مختلف آشکارا و پنهان به سمت طالبان رفته بودند. طالبان در چند سال اخیر در حال آموزش به نیروهای خود بود.

این کارشناس مسایل منطقه ادامه داد: مردم افغانستان هیچ توقعی از دولت خود ندارند به جز آنکه به دنبال امنیت نسبی هستند که دولت اشرف غنی در این ایام یک امنیت رسمی را برقرار نکرده بود. زمانی که کسی پرچم امنیت را بلند می‌کند پس افراد به سمت آن حرکت می‌کنند تا جایی که طالبان بومی ایجاد شده بود. 

صدرالحسینی درباره همزمانی خروج آمریکا از افغانستان و تسخیر این منطقه توسط طالبان مطرح کرد: آمریکا از زمان اوباما اعلام کرده بود که می‌خواست از افغانستان خارج شود اما همزمانی این اتفاق با تسخیر افغانستان توسط طالبان شاید به دلیل زرنگی طالبان و بی‌اهمیتی آمریکا نسبت به افغانستان بود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا در افغانستان شکست خورد، تصریح کرد: آمریکا برای ایجاد دولت لیبرال و فراگیر وارد افغانستان شد که قطعا دولت اشرف غنی اینگونه نبود. همچنین آن‌ها به دنبال کاهش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان بودند که به این نتیجه هم نرسیدند.

این کارشناس مسایل منطقه افزود: آمریکا علاوه بر آنکه با فرهنگ مردم منطقه آشنا نبود، بیشترین تمرکز خود را روی کابل و چند شهر دیگر گذاشته بود در حالی که بیشتر مردم افغانستان در روستا زندگی می‌کنند. آمریکا بسیار در افغانستان هزینه کرد اما نتیجه‌ای برایش نداشت البته اینکه افراد تصور کنند آمریکا به دنبال تلافی و یا بازگشت نیست، غلط است.

صدرالحسینی با اشاره به اینکه دولت‌ها یا باید به ملت‌ها تکیه کنند و یا به قدرت‌ها گفت: دولت اشرف غنی از ابتدا می‌دانست مدیون چه کسی است و ایشان هیچ جایگاهی در افغانستان نداشت. اشرف غنی تابعی از آمریکایی‌ها بود و مجبور بود هرچه آن‌ها می‌گویند، گوش کند.

وی درباره آینده افغانستان خاطرنشان کرد: طالبان امروز طالبانی است که صحبت از مشارکت همه اقوام می‌کند و می‌گوید باید با دنیا تعامل داشت. طالبان به دنبال اجرای احکام اسلام با عقاید خود باشند اما شکل اجرا و اقناع مردم متفاوت شده است. البته گذشته طالبان را نباید فراموش شود و باید حرکات سیاسی و اجتماعی آن‌ها را به دقت رصد کرد.

این کارشناس منطقه درباره موضع چین و روسیه نسبت به طالبان توضیح داد: چین به دلیل نگاه اقتصادی به جهان و کشورهای نزدیک به خود، بازسازی و ارتباط را در اولویت قرار می‌دهد.

صدرالحسینی ادامه داد: بخش قابل توجهی از جمعیت افغانستان در ایران حضور دارند بنابراین مردم افغانستان برای ایران مهم بوده و هستند و مسایلی که برای افغانستان پیش آمده است برای ایران مهم است چون مرز گسترده‌ای با این کشور دارد. جمهوری اسلامی به افغانستان در مسایل بسیاری می‌تواند کمک کند و برای خودش آورده‌های ارزی داشته باشد.

نعیم جناح پژوهشگر مسایل خاورمیانه و آفریقا در مصاحبه اینترنتی با این برنامه بیان کرد: آمریکا هزینه‌های بسیاری در افغانستان کرده است اما دیگر نمی‌خواست این کار را انجام بدهد و دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا در چند هفته باید تصمیم مهم می‌گرفت.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 19:15 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها