اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روز حسین به منزلگاه پایانی رسید

10شب عزاداری برای اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش در حسینه روز حسین امشب به آخر رسید

"یا حسین ۱۰ شب نیت اقامه عزا کردیم و در خیمه خاطرخواهی تو فقط فانوس فکر و اندیشه افروختیم. جلوی خیمه‌ات به ارادت ایستادیم جلوی دهر را گرفتیم که فقط لشکر اندیشه وارد شود. امشب اگر از ما قبول کردی ما بنشینیم و تو خودت خویشتن را برای ما معرفی کن. منم حسین، ۵۷ سال با زمینیان زندگی کردم و هجرت جدم ۶۱ ساله شده بود که من را، حسین را،  خارجی خواندند. خطبه خون سر دادند ارثیه عترت را سوختند و جان عاشق را به تیر جهل و جفا بستند. شما که شب عاشورا به سر و سینه کوفتید؛ مکن ای صبح طلوع، این صبح صبح مرگ من نبود روز امتحان شما بود. عاشورائیان! در همه پیامک‌هایتان یک رشته از افکار بلند مرا برای دیگران ارسال می‌کنید؟ در صفحات مجازی‌تان یک صفحه از حقیقت هستی حسین را حکایت می‌کنید؟ راستی از پنجره سیما یا از حنجره صدا چقدر حقیقت صدا و سیمای من حسین را روایت می‌کنید. بر پرده‌های نقره‌ای سینما تصویر تمام‌قامت مرا حکایت می‌کنید؟ مرا که اینهمه زخم کاری خورده‌ام تا بگویم میخواهم زنده بمانم. من بلندترین سریال سرسپردگی به خدا هستم. تکه شکسته‌های عاشورا، در دشت دیروز جا ماتده‌ام. دوباره حکایت کنید، چشمانتان را بگشایید. فقط برای منِ حسین در ۱۴۰۰ سال پیش گریه نکنید. مردم!!  حقیقت هستی حسین را روایت کنید. اگر امشب آمدید از در خانه خورشید سر بریده دین مزد آفتاب بگیرید، بروید به زیارت برادرم رخساره مهتاب، بروید عرض ادب کنید به آبروی آب".

این مقدمه گیرا و باصلابت از فرزاد جمشیدی، به اجرای قطعه "آبروی آب" از مهدی عبدلی گره خورد و فضای حسینیه روز حسین برای لحظاتی به یاد حضرت عباس علیه السلام عطرآگین شد. این خواننده جوان برای بار دوم در برنامه حضور می‌یافت و ابیاتی را نیز به‌طور زنده در رثای حضرت اباعبدالله اجرا کرد.

در بخش بعدی، مجری میزبان مهدی رضوانی، تهیه‌کننده مستند "خون جُون" بود. این مستند که با همکاری سه برادر ساخته شده است به زندگی شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه می‌پردازد. قسمت کوتاهی از مستند پخش شد و مهدی رضوانی دقایقی درباره آن و وجه تسمیه مستند صحبت کرد. او در این باره گفت: همه کارهای "خون جُون" را خود امام حسین پیش برد. من ۸ سال دنبال ساخت این مستند بودم اما نمی‌شد. گویا قرار بود دوستان در نیجریه هم به یک بلوغی برسند و ما به زمانی برسیم که همه چیز کامل شده باشد. روزی که من با برادرانم به نیجریه رسیدیم به یک جلسه‌ای رفتیم که جمعیت کثیری عکس امام می‌فروختند، یک سری پرچم می‌فروختند و یک سری زنجیر و ....غوغایی به پا بود. چند کانتینر اهداء خون نظر من را جلب کرد.  پرسیدم این کانتینرها برای چیست؟ دولت که مسیحی است با شما چه کار دارند؟ گفتند این‌ها خون می‌گیرند. رفتم جلو و با آنها صحبت کردم گفتم اینجا چه می‌کنید؟ گفتند بیماری ایدز در نیجریه زیاد است و ما به خون سالم نیاز داریم. تحقیق کردیم و دیدیم خون سالم را می‌شود اینجا پیدا کرد یعنی در بین عزاداران و طرفداران شیخ زکزاکی. از او خواهش کردیم به ما اجازه دهد خون بگیریم و او دو ماه محرم و صفر را به ما اجازه داد.

مهدی رضوانی ادامه داد: من همانجا نشستم. گفتم یا اباعبدالله تو ثارالله هستی. خون تو ۱۴۰۰ سال است بشریت را نجات داده، کار به جایی رسیده که الان می‌آیند و از خون غلام سیاه‌های تو برای شفای بیمارانشان استفاده می‌کنند. این از دلیل انتخاب "خون" برای مستند.

اما وقتی داشتیم برمی‌گشتیم ایران نزد شیخ زکزاکی رفتم او به من گفت سلام مرا به شیعیان برسان، به خوشبوها به خوشروها به سفیدروها. به آنها بگو از ما سیاه‌ها یک نفر بیشتر در لشکر امام حسین نبود، همان غلامی که آمده بود شمشیرها را اصلاح کند نیامده بود برای جنگ. رفت از آقا اذن میدان گرفت آقا فرمود غلامان از جنگ معافند. رو به سیدالشهدا کرد عرضه داشت آقا یک عمر با افتخار در خانه شما نوکری کردم. الان که خوشروها و سفیدروها یک به یک جواز بهشت می‌گیرند این رسم غلام‌پروری نیست. امام به او اذن داد و او به میدان رفت و رجزخوانی کرد: امیری حسین و نعم‌الامیر. شیخ زکزاکی به من گفت در آن روز ما یک جُون داشتیم اما امروز ۱۴ میلیون جُون داریم.

در ادامه برنامه، فرزاد جمشیدی از دکتر ملکی رئیس شبکه جام جم، دکتر ملک قاسمی، مدیر گروه معارف، عطاری مدیر پخش شبکه جام جم، نظری مسئول برنامه‌های زنده و ....قدردانی کرد. پس از ان بخش‌های کوتاهی از مستند "یوسف قم عزیز تایلند" کار دیگری از برادران رضوانی پخش شد.

بخش یایانی دهمین و آخرین شب از برنامه روز حسین به دعاهای دکتر سید محمود انوشه اختصاص داشت و برنامه با این دعاها به پایان رسید: پروردگارا به حق حسین و حقیقت حسین به سوی تو آمده‌ایم ما را به ما برنگردان. پروردگارا به حق عزتت به ما طعم مسئولیت‌پذیری را بچشان. پروردگارا رستن از تقلید و پیوستن به تحقیق را به ما عطا کن. الهی در بسته نیست ما دست بسته‌ایم ما را رها بفرما. پروردگارا عقیده ما را از دست عقده‌هامان مصون کن.

گفتنی است؛ برنامه روز حسین به مدت ۱۰ شب همزمان به ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش هر شب ساعت ۲۱ و ۴۰ دقیقه به طور زنده از شبکه جهانی جام جم به روی آنتن رفت. مجید جعفری تهیه‌کننده روز حسین بود و فرزاد جمشیدی اجرای آن را بر عهده داشت.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها