اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعهد در زندگی از نگاه روانشناس برجسته کشور

دکتر کامبیز کامکاری دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استتثنایی از دانشگاه تهران، با حضور در صبح پارسی، حول موضوع تعهد ، نکات بسیار مهمی بیان کرد.

دکتر کامبیز کامکاری در ابتدای صحبت‌هایش گفت:  ما در زندگی ۵ نوع تعهد داریم‌. تعهد زناشویی، تعهد خانوادگی، تعهد ملی-میهنی، تعهد شغلی و تعهد به علم و دانش.

وی در ادامه گفت:" تعهد یکی از مباحث پیچیده در روانشناسی است و باید به طور دقیق و درست به آن پرداخته شود."

کامکاری در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا تعهد کودکان متعهدی داشته باشیم گفت:" والدین باید در کودکی بذر تعهد را در کودکان بکارند، این بذر مسئولیت پذیری است. فرزندانی که در کودکی مسئولیت پذیر باشند در بزرگسالی هم افراد متعهدی می شوند. تربیت از خانواده شروع می شود. کودکان به پدر و مادر نگاه می کنند و کارهای آنان را تقلید می کنند و یاد می گیرند. اگر مادر یا پدری از دیگری بدگویی کند، کودک هم همین را یاد می گیرد و انجام می دهد."

وی در ادامه گفت:" خانواده ها باید به دنبال مفاهیمی باشند که این مسئولیت پذیری و تعهد را بالا ببرد. تعهد با تنبلی میانه خوبی ندارد. هرج و مرج و تنبلی دشمن تعهد و مسئولیت پذیری هستند. والدین هم باید نسبت به فرزندان تعهد داشته باشند و همه چیز باید دو طرفه باشد."

کامکاری گفت که تعهد شغلی هم به همین صورت است و کارمند یا کارگر نسبت به کارفرما و بالعکس نسبت به هم تعهداتی دارند. سازمان ها موظف هستند نیازهای کارکنان خودشان را تامین کنند که هم آنها راضی باشند و هم راندمان و بازدهی کار بالانتر برود.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که چطور می توانیم به تعهد و مسئولیت پذیری برسیم، گفت:" باید برنامه شخصی برای خودسازی داشته باشیم و طبق آن زندگی کنیم. حداقل روزانه برنامه ای ۸ ساعته داشته باشیم. اگر کارها را انجام دادیم به خودمان امتیاز بدهیم و اگر انجام ندادیم، تنبیه شویم. خودمان باید خودمان را مدیریت کنیم، به جای اینکه نظارت انتظامی باشد، ارشادی می شود که خیلی خوب است."

دکتر کامبیز کامکاری در پایان صحبت هایش توصیه ای مخصوص روزهای کرونایی هم داشت و گفت:" کرونا وجود دارد، از آن نترسید و احتیاط کنید. بخشی به نام ادراک خطر در ذهن وجود دارد. خطر هست و بدن این نوسانات و اضطراب ها را می فهمد و واکنش نشان می دهد. نگران نباشید و فقط احتیاط کنید."

در ادامه بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای امیرمحمد زند و آلاء خامه یار به عنوان مجریان اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها