اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیرات کرونا بر سبک معماری و طراحی محیط در جوامع

در برنامه صبح پارسی تغییراتی که ویروس کرونا برای معماری ساختمان ها ایجاد کرده است با حضور مهدی فخیمی بررسی شد.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، چهارشنبه با موضوع اصلی "دقت و اهمیت دقت کردن در مسائل روزمره برای رشد و پیشرفت و ادامه دادن به مسیر پیش رو" بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، یادته، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مهدی فخیمی کارشناس ارشد معماری و پژوهشگر طراحی داخلی به گفت و گو نشستند. 
فخیمی گفت: وضعیت معماری در کشور به نسبت گذشته بهتر شده است اما شیوع ویروس کرونا در جهان به لحاظ سبک معماری تغییراتی را ایجاد کرده است.
وی افزود: سبک معماری تا حدود خیلی زیادی به ریشه های فرهنگی و اجتماعی جوامع بستگی دارد و متاسفانه در این زمینه اکثریت کشورهایی که پیشینه معماری غنی داشته اند به نسبت دیگر کشورها کمی عقب مانده اند چون به پیشینه غنی خود تکیه کرده و برای پیشرفت تلاش چندانی نکرده اند اما آن هایی که پیشینه نداشته اند شروع به پیشرفت کرده و به جایی رسیده اند چون پشتوانه ای نداشته اند.
کارشناس ارشد رشته معماری بیان کرد: مدیریت شهری و طراحی محیط شهر یک رابطه سه سویه است که یک ضلع آن مردم، یک ضلع معماران و ضلع دیگر مدیران شهری هستند. علت آشفته بودن شهر و معماری ما این است که اندیشه این سه ضلع هم راستا نیست و همپوشانی ندارد. 
فخیمی به چند جانبه بودن رشته معماری و نیاز به دانستن همه رشته ها برای فعالیت در این زمینه اشاره و دلیل انتخاب این رشته را همین چند جانبه بودن عنوان کرد. 
وی افزود: اگر معماری را در قالب چتری در نظر بگیریم که هم معماری شهری و هم داخلی را در بر بگیرد می توان آن را اینطور توصیف کرد که معماری یعنی طراحی محیط از طریق سازماندهی فضا. سبک زندگی شامل الگوهای رفتاری متناسب با عامل شخصیتی روحی و روانی، عامل جمعی که تعاملات زندگی است و بستر و محیطی که دو عامل دیگر در آن بروز و ظهور پیدا می کند، است. الگوهای رفتاری در بستر محیط شکل می گیرد برای مثال در یک هتل یک راهرو وجود دارد که اتاق های زیادی دارد و نور کمی در این راهرو است چون نور کم بر رفتار انسان تاثیر می گذارد و آرامش و سکون را بر انسان حاکم می کند. معماری محیطی را فراهم می کند که سبک زندگی را شکل می دهد.
استاد دانشگاه در رشته معماری ادامه داد: پاندمی کرونا بر سبک زندگی ما تاثیر به سزایی داشته است و معماری هم محیط سبک زندگی را می سازد پس بین شیوع ویروس کرونا و تغییراتی که در معماری ما ایجاد شده ارتباط تنگاتنگی به وجود می آید. همه سازمان های بهداشتی بر دو عامل سبک زندگی یعنی فردی و اجتماعی تاکید دارند و کسی بر عامل سوم تاکید نمی کند. محیط ها برای زمانی ساخته شده اند که ویروس واگیر داری وجود نداشت. مثلا عرض یک راهرو 1 متر و 20 سانتی متر است که با کمترین فاصله لازم برای جلوگیری از انتقال کرونا منافات دارد. اینکه برخی می گویند رعایت هم کردیم ولی کرونا گرفتیم می تواند ناشی از کم توجهی به عامل سوم باشد.
فخیمی در پایان درباره پژوهش های اخیرش در زمینه طراحی داخلی تصریح کرد: در پژوهش های خود پلانی متعادل را برداشته ایم و تغییراتی داده ایم که مبتنی با سبک زندگی جدید باشد. کرونا سبک زندگی جدیدی را به ما تحمیل می کند که تا سال های سال با ما همراه خواهد بود و به همین دلیل لازم است عنصر سوم سبک زندگی یعنی طراحی محیطی را دچار تغییراتی متناسب کنیم. در تحقیقی که گروه پژوهشی ما انجام داده است و بر طبق استانداردهای جهانی است، طراحی های جدید برای ساختن ساختمان های جدید مبتنی بر اصول لازم برای پیشگیری از ویروس کرونا و اصلاحات قابل اعمال برای ساختمان های قدیمی برنامه ریزی شده که از لحاظ اقتصادی نیز برای افراد هزینه های اضافی در بر نخواهد داشت.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها