اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

داروی ام اس با عصاره زردچوبه / گلایه های محسن کاوه

تحقیقات انجام شده بر روی تولید داروی گیاهی ام اس و وضعیت کشتی گیران ایران در حال حاضر، موضوعات مطرح شده در برنامه شب نشینی بود.

برنامه شب نشینی در آخرین روز این هفته به مناسبت روز داروساز و روز کشتی میزبان میهمان های مرتبط با این دو حوزه بود. و مریم مهاجری مدیر شرکت دارویی دانش بنیان در زمینه نانو مهمان بخش اول برنامه گفت و گو محور شبانه شبکه جام جم .

مهاجری گفت: "استرس" مادر بسیاری از بیماری ها است و آرامش می تواند موجب کنترل استرس و کاهش ابتلا به برخی بیماری ها شود

وی تصریح کرد: چون در خانواده بیمار ام اس داشتیم دوست داشتم بتوانم به او کمک کنم به علاوه دوست داشتم پایان نامه ام مفید و برای مردم موثر باشد برای همین از دوره کارشناسی ارشد کار تحقیقاتی در این زمینه را شروع کردم. کارهایی که بر روی ژنتیک در کشور انجام دادیم. تنها رقیبمان رژیم اشغالگر قدس بود که موفقیت های ما در این زمینه قابل مقایسه با فعالیت های آن ها نبود. پس از اتمام تحقیقات، نتیجه آزمایش بر روی نمونه های حیوانی دستاوردهایمان در دانشگاه تربیت مدرس مثبت و آزمایش های بالینی آن هم نتیجه بخش بود.

مدیر شرکت دارویی دانش بنیان در زمینه نانو درباره دستاورد دارویی خود گفت: فعلا چیزی که برای جلوگیری از پیش روی ام اس ساخته شده داروی گیاهی است که به همین عنوان در بازار یافت می شود اما هنوز به عنوان داروی ام اس معرفی نشده است، زمانی که مقاله ما درباره این دارو به لحاظ پزشکی به سر انجام برسد این دارو به عنوان داروی ام اس برای بیماران تجویز خواهد شد.

مهاجری درباره علل ابتلا به بیماری ام اس افزود: استعداد ژنتیکی وجود دارد و به علاوه عوامل محیطی مثل ویروس ها، مشکلات عصبی و استرس ها موثر است. این بیماری سیستم عصبی مرکزی را درگیر و آن را از بین می برد؛ در اصل سیستم ایمنی گل به خودی می زند و سلول های عصبی خود را به عنوان ویروسی شناسایی کرده و آن ها را از بین می برد که این بیماری را به یک بیماری التهابی تبدیل کرده است.

وی تاثیر ویروس کرونا بر ابتلا به ام اس را اینگونه توضیح داد: ابتلا به کرونا باعث تغییرات زیادی در بدن می شود. این ویروس التهاب و استرس زیادی ایجاد می کند که می تواند بیماری هایی را به دنبال داشته باشد. کرونا ضعیف کش است و به قسمت های ضعیف بدن حمله می کند و آن ها را دچار آسیب های جدی می کند. ممکن است به سیستم عصبی ضعیف حمله کند و در نتیجه آن بیماری ام اس به وجود بیاید اما هنوز تحقیق دقیق و یافته های علمی روی این نظریه صورت نگرفته است.

مدیر شرکت دارویی دانش بنیان در زمینه نانو ادامه داد: کورکومین ماده موثره زرد چوبه است و داروی ام اسی که ساخته شده از همین ماده است. به عنوان ماده ضد التهاب و ترمیم کننده زخم و ویروس کش استفاده می شده است. در دوره کرونا می گویند از زردچوبه و زنجفیل استفاده کنند چون التهاب ناشی از ویروس را کاهش داده و در جلوگیری از پیشروی ویروس موثر است.

مهاجری اظهار داشت: کورکومین در مقایسه با مشابه های شیمیایی خود علاوه بر اینکه استرس و التهاب را از بین می برد اما عوارض جانبی ندارد. در بیمار حیوانی و انسانی پس از استفاده التهابی دیده نشد. با این دارو بیماری ام اس درمان نمی شود اما التهاب های آن را می توان بدون عارضه دیگر بهبود بخشید و کاملا از بین برد.

وی درباره تاثیر نانو داروها در زمینه پزشکی خاطر نشان کرد: وقتی از واژه نانو استفاده می کنیم یعنی درباره اندازه صحبت می کنیم که مواد با این مقیاس رفتارشان عوض می شود و اثرات دیگری را نشان می دهد. نانو در پزشکی طیف وسیعی از عملکردها را تشکیل می دهد؛ از تشخیص تا درمان و دارو را می توان از طریق نانو به پیش برد. کیت های تشخیصی نانو با سرعت زیاد بیماری را تشخیص می دهند، نانو ربات ها می توانند هدفمند وارد بدن می شوند و به صورت موثر دارو را به هدف برسانند. دارو را کپسوله می کنیم و به سایز نانو می بریم که بهتر می توانند در بدن جذب شود و بهتر تاثیر می گذارد و چون میزان آن کم است تاثیر منفی آن کم می شود. چون باعث می شود بر روی خود بیماری هدف تاثیر بگذارد نه دیگر سلول ها و به همین دلیل عوارض جانبی خوردن داروهایی مثل ضدسرطان ها را کاهش می دهد.

مدیر شرکت دارویی دانش بنیان در زمینه نانو گفت: در ایران از لحاظ تحقیقی در زمینه نانو دارو انجام شده که جایگاه کشورمان را به رتبه چهارم دنیا تبدیل کرده است و مقاله های عالی در دانشگاه ها و مراکز تحققات ما نوشته شده اند که آماده ورود به فاز آزمایش و ورود به بازار است.

مهاجری با اشاره به خاصیت دارویی سم موجود در نیش حشرات و خزندگان تصریح کرد: سم پروتئین است و حیوان آن را می سازد تا سیستم عصبی شکار خود را تخریب کند در کنار آن می توان میکروب کشی و دیگر تاثیرات را از آن گرفت که بسیار کاربرد دارد. نیش زنبور عسل و عقرب به عنوان ماده دارویی استفاده می شود و برای آنتی باکتریال، ضد عفونی و ضد التهاب از آن می تواند بسیار موثر باشد. خداوند در طبیعت برای ما درمان گذاشته است چه در گیاهان و چه در جانوران.

مدیر شرکت دارویی دانش بنیان در پایان صحبتهایش در زمینه نانو با اشاره به نقش استرس در ابتلا به کرونا افزود: استرس در کرونا خیلی مهم است؛ امیدوار، شاد و قوی باشید و بدانید که می توانید از پس بیماری بر بیایید. از دست دادن روحیه و اراده باعث پیروزی کرونا بر ما می شود.

در بخش دوم برنامه محسن کاوه پیشکسوت کشتی ایران به عنوان مهمان معرفی شد. کاوه گفت: در این دوره و زمانه مدیریت کشتی به خاطر وجود فضای مجازی و قضاوت های غیر منصفانه سخت تر است. در حال حاضر بازیکن سالاری نداریم. رابطه عاطفی بین بچه ها و کادر فنی وجود دارد و در سال های اخیر رفتارهای نامناسب از سوی بازیکنان تیمها دیده نشده است و باهم به خوبی کنار می آیند.

وی تصریح کرد: توقعم از کشتی‌مان درالمپیک بیشتر بود اما شاید به بحث پشتوانه سازی، توجه خوبی نشد. باید تربیت کننده نسلی باشیم که حتی پشتوانه حسن یزدانی باشند. بچه های ما در روسیه 5 طلا گرفتند و نزدیک به 28 امتیاز از کشورهایی مثل آمریکا جلوتر بودیم. باید بتوانیم جوانان را طوری تربیت کنیم که در رده بزرگسالان بتوانند در جهان مدال بیاورند.

این مدیر فنی کشتی کشور ادامه داد: در گذشته مهارت در کشتی گیری بیشتر بود مثل کاری که حالا روس ها انجام می دهند اما بعد با ورود بحث بدنسازی به آن سمت رفتیم که کشتی گیران به جای تکنیک به بدنسازی توجه می کنند که باید این رویه تغییر کند. در گذشته فرق با الان این بود که قدیمی تر ها با کشتی زندگی می کردند ولی حالا خیلی ها اوقات فراغتشان کشتی است که این به کشتی گیری لطمه زده است. در گذشته همه چیزشان کشتی بود رفت و آمد ها با کشتی گیرها بود همه عشقشان این بود که به تمرین بروند و ساعی و پر تلاش بودند. الان کشتی گیرها تا تمرینشان تمام می شود موبایلشان را دست می گیرند که این اولویت بندی ها به قهرمانی ضربه می زند.

کاوه افزود: یزدانی در مسابقه ای که در توکیو برگزار شد رقیب خوبی داشت و کشتی خوبی در مقابل او انجام داد ، تیلور در کنار تکنیک؛ آمادگی جسمانی خوبی دارد حسن هم همین است اما امیدواریم در نروژ بتواند جبران کند.

وی درباره حضورش در مسابقات بوداپست عنوان گفت: در آن زمان مربی های خوبی داشتیم. سال 85 به خاطر وضعیت خاص جنگ تحمیلی و اینکه مسابقات تورنومنت را نداشتیم مسابقات تلخی را پشت سر گذاشتیم که سه نفرمان ضرب دیدیم. شاید اگر تمرینات بهتری داشتیم کمتر آسیب می دیدیم. تغذیه و ماساژور و این ها مثل حالا نبود حالا خیلی خوب شده است.

پیشکسوت کشتی ایران در خصوص شایعاتی که مرتبط با حذف شدن کشتی از المپیک منتشر شده است پاسخ داد: احتمالا این رشته حذف نمی شود چون هم روس ها هم امریکایی ها کشتی را دوست دارند و این دو نیز در تصمیم گیری هایی که برای المپیک وجود دارد تاثیر دارند.

کاوه اظهار داشت: مازندران قطب اصلی تربیت کشتی گیر است و حرف اول را می زند و پتانسیل 80 درصدی کشتی را دارد چون در گذشته بین تهران، خراسان، کرمانشاه، کرمان، همدان مازندران و.. رقابت بیشتری بود کیفیت کشتی هم بهتر بود ولی حالا این رقابت ها در تهران و کرمانشاه کمتر شده است که می طلبد تا مسئولان بیشتر به جوانان این حوزه توجه کنند.

وی گفت: دو قطبی هایی که در کشتی وجود دارد و باعث مدال آوری جوان 20 ساله ما در المپیک شد در گذشته بیشتر بود و حالا با کیفیت کمتر هست. اگر کیفیت بالاتر برود دوقطبی ها در ایجاد انگیزه برای قهرمانی بسیار موثر است.

پیشکسوت کشتی کشور تصریح کرد: در روسیه عشق و عرق به ورزش کشتی خصوصا در داغستان زیاد است؛ آن ها کشتی گیرهایشان با هم رقابت داخلی دارند و این رقابل باعث شده که روس ها در کشتی گیری موفق باشند. در آمریکا هم همینطور در مدارس هم کشتی یکی از ارکان اصلی مدرسه و دانشگاه است نوع خاصی از کشتی در آمریکا تمرین می شود.

کاوه ادامه داد: فکر می کنم چون در کالبد هر ایرانی کشتی بوده و حالا کمتر شده این ورزش برای مردم جذابیت دارد. حتی در گذشته کشتی های کوچک بین کودکان در خانواده هم وجود داشت. احترام متقابل بین مردم و کشتی گیران وجود دارد چون کشتی در خون مردم ایران است.

وی با اشاره به تاثیر کرونا بر کشتی خاطر نشان کرد: معضل کرونا علاوه بر کسب و کارها بر کشتی هم تاثیر سوء داشته ورودی به کشتی کم شده و داشته هایمان هم تحلیل رفته است.

سرمربی تیم ملی کشتی جوانان درباره ریخت و پاش های مالی در فوتبال اظهار داشت: پول جوانان را به سمت فوتبال می کشد؛ اگر پول هست چرا به همه ورزشکاران نمی دهند. جایزه المپیک در ایران به قهرمانان المپیک دو میلیارد است در صورتی که باید صد میلیارد باشد. در دیگر کشورها کشتی گیر وقتی به کشور خود برمیگردد تامین مالی می شود و مزایای خیلی زیادی به آن ها می دهند این موضوعات بحث انگیزه برای جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر تشویق های اینچنینی باشد تاثیر گذار است.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی  علی اصغر کاکاوند تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها