اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مدیر کارگروه افغانستان و پاکستان، در کنکاش، درباره تحولات و انفجارهای اخیر کابل گفت

انفجارهای اخیر در افغانستان به نفع آمریکا بود/ توده مردم افغانستان در کشور خود باقی مانده‌اند

برنامه زنده «کنکاش» در 6 شهریورماه با حضور بهرام زاهدی مدیر کارگروه افغانستان و پاکستان موسسه مطالعان راهبردی اندیشه‌سازان نور و با موضوع تحولات افغانستان و انفجارهای اخیر کابل به روی آنتن شبکه جام جم رفت.
وی در ابتدا درباره انفجارهای اخیر کابل بیان کرد: زمانی که وعده‌های دروغین مربوط به ویزا دادن آمریکا به مردم افغانستان بدون هیچ شرطی پخش شد، انبوهی از مردم در منطقه‌ای که انفجار رخ داد، جمع شدند و خب امنیت فرودگاه تحت تاثیر قرار گرفت و سخت شد. فارغ از اینکه آمریکا در این اتفاق نقش داشته است یا نه اما چنین انفجاری به نفع آن‌هاست چراکه می‌توانند مدعی شود که امنیت فرودگاه نیازمند وجود نیروهای ناتوست و همچنین می‌توانند به داعش پروبال ببخشند.
مدیر کارگروه افغانستان و پاکستان موسسه مطالعان راهبردی اندیشه‌سازان نور درباره اختلافات داخلی آمریکا درباره مساله افغانستان گفت: ترامپ تلاش کرد با خشونت کار را جمع کند که نشد و بعد در زمان ریاست جمهوری‌اش وارد مذاکرات شدند که میراثش برای جو بایدن ماند. ترامپ می‌گوید من می‌توانستم این کار را بهتر جمع کنم و این مایه اختلاف است.
زاهدی با اشاره به اینکه افغانستان حدود 40 میلیون نفر جمعیت دارد، عنوان کرد: توده مردم افغانستان با وجود همه مشکلات و آنچه که ممکن است در سال‌های آینده پیش بیاید، ایستاده‌ و در کشور خود باقی مانده‌اند اگرچه بیم‌ها باقی مانده است. مردم افغانستان نباید خیلی به غرب خوشبین باشند.
وی درباره نقش پاکستان و قطر در تحولات افغانستان گفت: پاکستان و قطر در گذشته نقش مهمی داشتند که هنوز هم دارند اما این روزها فضا بین‌المللی‌تر شده و همه بازیگران سعی می‌کنند برنامه‌های خود را داشته باشند و این 2 کشور دیگر عنصر تمام کننده نیستند.
به گفته مدیر کارگروه افغانستان و پاکستان موسسه مطالعان راهبردی اندیشه‌سازان نور، ترکیه اهداف بلندپروازانه‌ای دارد اما طالبان حضور نظامی‌اش را نمی‌خواهد بلکه از امکانات فنی استفاده می‌کند.
زاهدی با اشاره به اینکه غنی‌ترین کشور فقیر جهان است، تصریح کرد: چین نگاه ویژه‌ای به این کشور دارد و مدت‌هاست که در این منطقه سرمایه‌گذاری می‌کند.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد طالبان به این نتیجه رسیده است که بایدهمه شمولی را رعایت و گفتگو را درپیش گیرد گفت: اقوام در افغانستان زیاد هستند و باید از آن‌ها بهره برده شود تا احساس نکنند کنار گذاشته شده‌اند.
اعجاز اکرم استاد دانشگاه دفاع ملی پاکستان در گفتگوی اینترنتی با برنامه «کنکاش» مطرح کرد: در حال حاضر گروه طالبان در حال آماده‌سازی و شناساندن خود به جهان است. باتوجه به تحولات جاری افغانستان جای اشغالگران نیست و طالبان تلاش دارد حکومتی را تشکیل بدهد اگرچه برخی از کشورها در حال خارج کردن دیپلمات‌های خود هستند.  
برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها