اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تنها بانوی کراس سوار در آسیا که پای ایران را به مسابقات جهانی باز کرد

فهیمه نعمت اللهی (کراس سوار) و شبان میرشکرائی (کارشناس نوروز) مهمان های برنامه امشب «شب نشینی» بودند و درباره حوزه های تخصصی خود صحبت کردند.

در اولین بخش برنامه گفت و گو محور «شب نشینی» فهیمه نعمت اللهی قهرمان رشته موتورسواری کراس بانوان با محمد سلوکی به گفت و گو پرداخت. نعمت اللهی گفت: با شنیدن اسم موتور همه فکر می کنند باید یک مرد راننده آن باشد اما ما خانم ها هم می توانیم در این حوزه شبیه همه کارهایی که بهتر از مردها انجامش می دهیم بدرخشیم. موتورسواری رشته ای پر هیجان است که دوست دارم همه دختران آن را تجربه کنند. چون همه تمرین هایمان در پیست است و با قوانین آشنا هستیم کمتر آسیب های جدی می بینیم.

وی تصریح کرد: به خاطر شرایط تمرین در حال حاضر در تهران زندگی می کنم و تنها شخص ورزشکار خانواده هستم. از 13 سالگی کاراته را آغاز کردم. هیجان موتور، پرش ها، ارتفاع از زمین و پروازها مرا جذب خود کرد و حالا 5 سال است که وارد عرصه موتورسواری شده ام.

بانوی موتورسواری ایران افزود: دو خواهر و یک برادر دارم که من از همه کوچک تر هستم. زندگی ام همیشه پر از فراز و نشیب بوده است چون شهرستانی بودن همیشه مشکلاتی را به وجود می آورد؛ همواره مسیر های طولانی را طی کرده ام تا بتوانم به تمرین های مختلف و مورد نیازم برسم. اما در نتیجه این پستی و بلندی ها تاریخ سازی است که در پی فعالیت هایم در این رشته، موتورسواری بانوان توانست مجوز حضور در مسابقات جهانی را کسب کند که سدشکنی بزرگی بعد از انقلاب بود.

نعمت اللهی درباره حمایت های همسرش از او گفت: هر روز باید موتور را یدک کنیم و به پیست ببریم، آسیب برایمان وجود دارد، 5 متر از زمین فاصله می گیریم و ممکن اسن حوادثی برایمان پیش بیاید که نیاز داریم یک مرد همراهمان باشد و همسرم ثانیه به ثانیه در همه عرصه ها همراه من است.

وی ادامه داد: شاید زمانی که در اردو بوده ایم یا درگیر تمرین بوده ایم همسرم آشپزی کرده است اما خودم بعدا جبران کرده ام. همسرم وکیل است و ورزشکار نیست اما ورزشکاران را دوست دارد. شاید اسم مرا به عنوان زن تاریخ ساز موتورسواری بیاورند اما پشت این افتخارات همسرم است.

این زن کراس اظهار داشت: سه بار تا کنون از ناحیه دستم شکستگی داشته ام و یا پهلویم مشکل پیدا کرده است اما آسیب جدی که مرا از کارم باز دارد نبوده است.

نعمت اللهی با اشاره به هزینه های گزاف این رشته گفت: موتورسواری ورزشی بسیار گران است چون هزینه های لازم برای تهیه لباس و موتور آن بسیار بالا است و به خاطر همین تعداد استقبال کنندگان از این رشته کاهش می یابد اما امیدواریم با حمایت بیشتر مسئولان و کمپانی های مختلف بتوانیم برای این هزینه ها چاره اندیشی کنیم و این رشته را برای همه علاقه مندان قابل دستیابی کنیم.

وی تصریح کرد: کشورهای دیگر 10 سال است وارد این عرصه شده اند و از ما خیلی جلوتر هستند. باید مربیان حرفه ای داشته باشیم؛ سعی کرده ایم بهترین کادر را دور هم جمع کنیم اما بازهم بار اول است که این رشته در حال رشد و توسعه است و همه اولی ها ممکن است کمی برایشان سخت باشد.

بانوی کراس سوار اهل آباده استان فارس افزود: البته این تاریخ سازی که از آن سخن گفتم فقط مربوط به من نیست؛ دیگر بانوانی که سوار موتور می شوند و در پیست تمرین می کنند مجوز داخلی را برای پیست ها گرفته اند و من مجوز خارج را دریافت کردم.

نعمت اللهی ادامه داد: چهارشنبه اعزاممان به ترکیه خواهد بود و 17 شهریور هم مسابقات موتورسواری در این کشور آغاز می شود. تیم ایران در این رشته جهش داشته است و تنها نماینده آسیا شده ایم. این رشته خیلی سخت است و از آسیا فقط من هستم که در مسابقات ترکیه شرکت خواهم کرد و هیچ کشور دیگری حضور نخواهد داشت شاید چون هنوز جرئتش را پیدا نکرده اند.

وی در خصوص هیجان این رشته بیان کرد: حالا دوره ای شده است که نیاز به جامعه ای امیدوار و با نشاط به شدت حس می شود و این رشته نشاط می آورد. بسیاری از بانوان که به دنبال پر انرژی بودن هستند نمی دانستند که چنین رشته ای هست و وقتی از فعالیت موتورسواران زن ایرانی مطلع شدند بسیار خوشحال شدند و از آن استقبال کردند.

موتورسوار ایرانی افزود: رشته موتورسواری مظلوم واقع شده است؛ دوست دارم رشته موتورکراس برای آقایان هم به خوبی شناخته شود و روز به روز بر موتورسواران پیست کراس افزوده شود چون اگر جوانان هیجانات موتورسواری خود را در پیست خالی کنند  - چون قوانین خاص خود را دارد - حادثه آفرینی آن کمتر است و جایگزین بسیار خوبی است . نسبت به اینکه این هیجان در خیابان ها و بزرگراه ها تخلیه شود و موجب حوادث جبران ناپذیر شود.

نعمت اللهی در پایان صحبتهایش گفت: از خانواده ام و همسرم قدردانی می کنم چون به من یاد دادند برای به دست آوردن چیزهایی که می خواهم مقاوم باشم. موتورسواری صبور بودن را به من اضافه کرده است چون رشته پر چالشی است.

در بخش دوم این برنامه شبان میرشکرائی کارشناس مردم شناسی و عید نوروز به عنوان مهمان معرفی شد و در «شب نشینی» حضور یافت. میرشکرائی گفت: مردم شناسی در عین سادگی بسیار گسترده عمیق و شیرین است؛ اگر بخواهم به کسی بگویم چرا این رشته را انتخاب کردم دلیلش این است که هیچ وقت تمامی ندارد و همیشه شیرین است. برای مثال اگر برای یک درخت ریشه شناسی وجود داشت چقدر حفاظت از آن ریشه ها بهتر و ماندگاری درخت بیشتر بود. مهمترین جنبه مردم شناسی شناخت فرهنگ است و این فرهنگ ریشه هر جامعه است.

وی درباره علت علاقه اش به این رشته تصریح کرد: از زمانی که چشمم باز شده و توانسته ام دنیای اطرافم را بشناسم در سفرها و گردش های پژوهشی پدرم حضور داشته ام. اولین تجربه ام در موزه مردم شناسی سعادت آباد بود که از زمان ساخت این موزه آن جا را دیده بودم و با فرهنگ های به جا مانده ارتباط برقرار کردم. شیرینی این آشنایی را قبل از مدرسه درک کردم؛ ارتباط مردم در پژوهش ها و شوق آن ها در شناساندن فرهنگشان به من لذت می دهد.

کارشناس نوروز افزود: اصولا وقتی درباره تفرش حرف می زنیم یک شهر است و منطقه ای است که در تعامل با اطراف خود یک مجموعه فرهنگی را می سازد؛ اسامی سیاسی نمی تواند در این موضوع موثر باشد. نمی توانیم بگوییم یک اثر مال تفرش یا ایران است زیرا در اصل آن اثر برای یک حوزه فرهنگی است که ایران یا تفرش هم جزوی از آن است. حوزه فرهنگی بر اساس ملت ها و فرهنگ آن ها مشخص می شود و تغییرش سخت است اما مرزهای سیاسی ممکن است تغییر کند.

میرشکرائی درباره آغاز به کار باشگاه نوروز در ایران ادامه داد: نمایندگان یونسکو در هر کشور به باشگاه هایی فضای کار می دهند و در حوزه های مختلف از آن ها حمایت می کنند؛ ما با همین حمایت ها باشگاه نوروز را راه اندازی کرده ایم. باشگاه ما به عنوان کمیسیون ملی نوروز ایران شناخته می شود اما حوزه ای که تعریف شده منحصر به ایران نیست بلکه هدف اصلی این است که به همه مردمان نوروز بپردازیم که تا کنون 12 کشور در این باشگاه عضو هستند. نوروز بیشتر از این 12 کشور است و به دنبال این هستیم که دیگر کشورها را هم وارد این عرصه کنیم. طرح ما در سال 2009 با هفت کشور آغاز شد بعدا شدیم 12 کشور و حالا چهار کشور دیگر برای پیوستن به این سند اعلام آمادگی کرده اند.

وی ادامه داد: اسمم یکی از افتخاراتم است چون اسم نوشتاری پدرم شبان است و پایین همه نوشته ها این اسم را می نویسند و اینکه نام من شبان است بسیار خوشحال هستم.

کارشناس مردم شناسی درباره موزه مردم شناسی تفرش اظهار داشت: خانه اجدادی بخشی از یک خانه بزرگ بود که در جریان سال ها و نسل ها بین فرزندان جد من تقسیم شد هر کس در بخش خود زندکی کرد و بعد در جریان تغییرات شهری همه بخش ها از بین رفت فقط یک بخش ماند که پدربزرگ و مادربزرگم در این بخش زندگی می کردند. همه ریش سفیدی ها و آشتی کنان ها در این ساختمان بود و به خاطر همین سالم حفظ شد و بعد به موزه مردم شناسی تبدیل شد و حالا هم اشیای مربوط به تعزیه در آن نگهداری می شود. بزرگترین شهر زیر زمینی دست‎کند در تفرش است که در زیر این شهر به تازگی کشف شده و و ورودی آن از حیاط این خانه است و تاریخ آن به دوره سلجوقی می رسد.

میر شکرائی گفت: حتی تعریف میراث ناملموس واژه ناملموسی است چون میراث ناملموس یعنی فرهنگی که غیرقابل لمس کردن است. وقتی اسم میراث فرهنگی می آید یاد سکه، شمشیر و تخت جمشید می افتیم اما در حالی که این موارد جزو میراث ملموس بوده و آخرین بخش از سه بخش فرهنگ است. بخش اول طبیعتی است که انسان در آن زندگی کرده به یک جریان فرهنگی رسیده و بعد ابزارهایی را ساخته است که از دوره های قبل برای ما به جا مانده و از ما هم برای آیندگانمان به جا خواهد ماند.

وی درباره اعیاد و رسوم ایرانیان تصریح کرد: ماهیت آیین های ما منطبق بر طبیعت است مثل نوروز و یلدا که ریشه های قومی ندارند، مبدا ندارند از زمانی که انسان در این حوزه جغرافیایی پا به عرصه وجود گذاشته است پیشینه دارد . برای مثال در ابتدای فصل بهار چون در آن زمان انسان به وجود و زایش و تعادل پی می برد اسم آن را نوروز گذاشته است. یک لحظه نیست بلکه یک بازه زمانی است.

میرشکرائی افزود: نوروز جشنی است با بازه زمانی در جای جای ایران و در طول زمان یافت می شود. می گویند تا زمانی که توت از درخت نیفتاده است نوروز ادامه دارد. حتی در متون و داستان های کهن وقتی یلدا تمام می شود نوروز آغاز می شود و پس از آغاز فصل بهار هم 100 روز به عنوان طلایه دار نوروز شناخته شده است. اینکه ما 13 روز را جشن می گیریم یک بحث قراردادی است، 13 بدر یکی از جشن های بازه زمانی نوروز است ولی بیشتر از این نمی شده است که تعطیل کنند.

وی در پایان با اشاره به روند ثبت یک اثر در یونسکو گفت: یک فهرست مقدماتی و بعد فهرست در انتظار ثبت داریم که اولویت بندی و ثبت می شوند، بر اساس حساسیت آن اثر اولویت بندی انجام می شود. در این زمینه قرار بود برتری جویی وجود نداشته باشد ولی متاسفانه برخی در رقابت افتاده اند و به خاطر برخی دلایل حاشیه ای که اصل موضوع را تحت الشعاع قرار می دهد دچار رقابت شده اند اما از نظر جامعه محل اشکال است؛ اگر کشوری اثری را ثبت کرد به معنای دزدیدن آن اثر از ما نیست هر کشور دیگری می تواند آن اثر را با تلاش نیروهای خود ثبت کند و حتی کشورهای دیگر را هم برای همکاری به سمت خود جذب کند.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی  علی اصغر کاکاوند تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها