اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارگردان برجسته آثار کمدی سینما و بانوی مچ اندازی ایران میهمان شب نشینی شدند

ایران میزبان برگزاری مسابقات آسیایی مچ اندازی می شود/ اطیابی: هنوز برای ساخت کمدی در حال کسب تجربه هستم

برنامه «شب نشینی» با حضور مسعود اطیابی و ماه رخ سادات احمد پناه بر روی آنتن رفت.

ماه رخ سادات احمد پناه، داور و قهرمان مسابقات مچ اندازی در بخش اول این برنامه به عنوان مهمان معرفی شد. احمد پناه گفت: مسابقات رشته مچ اندازی در دو کلاس دست راست و دست چپ برگزار می شود. از سال 85 کمیته رشته مچ اندازی در ایران تشکیل شد و از سال 96 این رشته برای بانوان راه اندازی شد. رشته نوپایی است اما پیشرفت خیلی خوبی داشته و به خاطر شرایطش، مثل کم هزینه بودن و نبود محدودیت حجاب برای بانوان، استقبال خوبی از آن شده است. سال گذشته اولین سالی بود که برای بانوان در نوزدهمین دوره مسابقات آسیایی در قزاقستان اعزام برون مرزی داشتیم که 20 مدال کسب کردیم و سومین کشورآسیا بودیم.

وی تصریح کرد: در دوران تحصیل رشته تربیت بدنی خوانده ام و کارشناس تربیت بدنی و مربی بدن سازی هم هستم. برای رشته ام باید هر از چندگاهی دوره های تخصصی مربیگری را بگذرانم تا اطلاعاتم به روز باشد. در سال 96 سمیناری درباره داوری مچ اندازی برگزار شد. این رشته چیزی بود که از بچگی در خانواده آن را انجام می دادم و همیشه بین اعضای خانواده قهرمان بودم. وقتی در سمینار شرکت کردم با قوانین و داوری آن آشنا شدم و شیفته آن شدم. مچ اندازی؛ تکنیک ها و فنون خاص خود را دارد که آن ها را آموختم و حالا داور، مربی و بازیکن این رشته هستم.

داور مسابقات مچ اندازی گفت: خانواده خیلی حمایتم می کنند خصوصا همسر و دخترم. همسرم قبلا ورزش رزمی و والیبال انجام می داد و خیلی در ورزش مشوقم بوده است. دخترم بسکتبال را دنبال می کند. یک خواهر و یک برادر دارم که هیچ کدام ورزشکار نیستند.

احمدپناه ادامه داد: هنوز همه نمی دانند مچ اندازی رشته ورزشی است و پرسابقه است. این رشته هم مانند دیگر رشته های ورزشی تمرینات خاص خود را دارد، درست است که تمرینات بدنسازی مادر همه تمرینات است اما تمرینات مچ اندازی متفاوت است. همه فکر می کنند مچ اندازی یک زورآزمایی ساده است اما تکنیک دارد و تا کسی تجربه میز را نداشته باشد و تمرین نکند شاید نتواند بر حریف خود پیروز شود.

وی با اشاره به اینکه رشته مچ اندازی زیر مجموعه فدراسیون بدنسازی است افزود: در مسابقات اگر شخص با تجربه باشد کری خوانی ها بر روی او تاثیر منفی نمی گذارد و می تواند هنگامی که دست حریف خود را گرفته است تشخیص دهد که او می خواهد چه فنی بر روی او پیاده کند.

بانوی قهرمان مچ اندازی درباره فنون این رشته ورزشی اظهار داشت: در مچ اندازی سه فن هوک، تاپرول و پرس استفاده می شود که هر کدام زیر مجموعه های خاص خود را دارند. مسابقات این رشته نیز جدول دو حذفی دارد که هر کس می تواند دوبار مسابقه بدهد و اگر این دو مسابقه را ببازد از دور بازی ها خارج می شود.

احمدپناه گفت: کشورهای قوی در رشته مچ اندازی آمریکا، سوئد و ترکیه هستند اما مهد آن در قزاقستان است و مچ اندازهای حرفه ای دارد.

وی تصریح کرد: اکثر مچ اندازها بدنسازی کار می کنند و بیشتر رزمی کارها دست های قوی دارند و تشویق می شوند که به سمت این رشته بیایند. وزن کشی و رده وزنی و سنی داریم؛ مچ اندازی به رده های نوجوانان، جوانان، امید، بزرگسالان و مستر تقسیم بندی می شود.

بانوی قهرمان مچ اندازی درباره سختی پیاده کردن تکنیک های مچ اندازی با هر دو دست افزود: تیمی که به قزاقستان رفتند با هر دو دست مدال آوری داشتند. با تمرین می توان به تمرکزی رسید که همه تکنیک ها را در هر دو سمت بدن داشته باشی و آن ها را با قدرت پیاده کنی.

احمدپناه همچنین گفت: از فدراسیون بدنسازی تشکر می کنم چون در این یکسال خیلی تلاش و حمایت کردند ما فکر نمی کردیم اعزام برون مرزی اتفاق بیفتد و خوشحالیم که برای بقیه بانوان راهی باز شد که دستاورد بزرگی بود.

وی خبر داد: فروردین سال آینده مسابقات آسیایی مچ اندازی در ایران برگزار می شود و میزبان آن شیراز است؛ برنامه ریزی هایی برای میزبانی در حال انجام است. امیدواریم بتوانیم مقام های خوبی در این رشته کسب کنیم.

قهرمان مچ اندازی آسیا اظهار داشت: در مسابقات قزاقستان اولین داور خانم ایرانی که توانست قضاوت کند من بودم و چون در کشور دیگری برگزار می شد و من هم تنها بودم برایم سخت بود، برگزاری مسابقات در ایران از این نظر برای ما راحت تر و دستمان باز است.امیدواریم در ماه های آینده خبرهای بسیار بهتری بشنویم. در تلاشیم تا مقدمات اعزام برون مرزی بانوان در رشته های فیتنس و پاورلیفتینگ فراهم شود.

احمدپناه در پایان گفت: در حال حاضر در همه استان ها هیئت های ما مسئول کمیته مچ اندازی دارند، چهار دوره مسابقات کشوری در استان های کرمانشاه، ارومیه، گیلان و اردبیل برگزار شد که از آن مسابقات انتخابی تیم ملی صورت گرفت.

در بخش دوم این برنامه مسعود اطیابی کارگردان سینما و تلویزیون به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. اطیابی درباره فیلم جدیدش به نام «دینامیت» گفت: این سینمایی به تازگی اکران و به نسبت ظرفیت سالن ها و زمان محدود اکران از اقبال خوبی برخوردار شده است. بعد از دهه اول محرم هم دوباره اکران آن شروع شده است.

وی درباره تاثیرات ویروس کرونا بر روحیه هنرمندان تصریح کرد: اگر روح هنرمند را از او بگیریم گویا روح جامعه را گرفته ایم زیرا هنرمند روح و فکر به جامعه تزریق می کند و امیدواریم دوباره به روزهای خوب هنری در کشور بازگردیم.

کارگردان کمدی سینمای ایران افزود: از سال 59 و 60 وارد فضای کار شدم. به لحاظ سنی قبل از انقلاب هنوز شرایط فیلم ساختن را نداشتم و آغاز کارم بعد از انقلاب بود. شوخی را خیلی دوست دارم اما در دوران کودکی و نوجوانی بیشتر شر بودم. در وانشان گلپایگان متولد شدم و خانه اولم آنجاست.

اطیابی درباره روابط بین اهالی شهرهای خوانسار و گلپایگان گفت: حالا چون این دو شهر به هم بسیار نزدیک شده است و ازدواج بین اهالی آن ها زیاد شده و روابطشان تنگاتنگ تر شده شرایط فرق کرده اما قبلا گلپایگانی ها و خوانساری ها کل کل های طنازانه ای باهم داشتند.

وی درباره ویژگی های شخصیتی همشهریانش گفت: خیلی مغرور هستند و در عین حال سعه صدر زیادی دارند و مهمان دوست و سخاوتمند هستند. گلپایگانی ها به نظافت خیلی اهمیت می دهند روحیه خاص دیگری دارند و آن این است که به مال مردم چشمی ندارند و دوست ندارند کسی به مال خودشان هم چشمی داشته باشد.

کارگردان سینمایی «خروس جنگی»ادامه داد: احساس می کنم جامعه ای موفق است که نشاط و شادابی داشته باشد و بخش زیادی از تامین این احساس بر عهده هنرمند است. کمدی دل ها را بهم نزدیک تر می کند و خیلی از حرف ها را می توان در آن به راحتی زد و تاثیر بیشتر و موثرتری دارد.

اطیابی دلیل انتخاب کمدی به عنوان ابزاری برای تولید آثارش را هم گفت: جنبه مثبت تاثیرگذاری کمدی بیشتر بوده و تا زمانی که در جامعه این نیاز حس می شود باید کمدی ساخت. ساخت کمدی کار سختی است. کار غیر کمدی 50 درصد کمدی انرژی می برد و فقط این نیست که دو نفر بازی کنند و دیگران را بخندانند بلکه به تکنیک های زیادی نیاز دارد.

وی تصریح کرد: من هنوز در شناخت تکنیک های لازم برای ساخت کمدی در حال تجربه هستم. از خروس جنگی یک کمدی عاشقانه خانوادگی می خواستم و توانستم به هدفم برسم اما اگر «اخلاقتو خوب کن» را می خواستم دوباره بسازم می دانستم باید چه کنم و شاید تغییراتی را در آن به وجود می آوردم. در «دینامیت» هدفم برخورد با مسائل ضد ارزش به اسم ارزش بود و آموزشی برای این بود که برخی از افراد نادانسته می خواهند با مردم امر به معروف داشته باشند یا در «انفرادی» بحثمان شوخی با رفتار بد بانک های غیرقانونی بود که این فیلم هم در نوبت اکران است.

کارگردان آثار ماندگار کمدی ایران درباره خط اعتراضی به مسائل جامعه در آثارش گفت: اعتراض جنبه دیگری دارد؛ نیاز مردم در جامعه اعتراض نیست و من هم در کارهایم به دنبال اعتراض نیستم بیشتر به دنبال ایجاد حال خوب برای مردم هستم که با وجود بحران های اقتصادی و رویارویی با بحران کرونا روحیه ای می خواهند که قوی باشد و بتواند با مشکلات بجنگد. وقتی قانونی برای اعتراض مشخص نشده باعث سودجویی و خط دهی های نادرست می شود. گاهی مشکلی در جامعه هست که باید با جنبه اعتراض بیان شود اما به دلیل نبود قانون و چارچوب مشخص برای بیان اعتراض این خواسته ها بیان نمی شود.

اطیابی درخصوص تجربه فیلم سازی اش در دیگر کشورها نیز تصریح کرد: در افغانستان، لبنان و برزیل کار کرده ام؛ ایرانیان سخت می خندند که این موضوع شاید متاثر از شرایطشان باشد. ایرانیان به نکات کوچک می خندند و از تمسخرها ناراحت می شوند. کوچک ترین تمسخری در یک اثر ممکن است به ناراحتی قشری منجر شود. ما به شوخی می خندیم به تمسخر نمی خندیم اما در بزریل به تمسخر می خندند.

وی ادامه داد: در فیلم دینامیت به ممیزی شدید خوردیم که به نظر من بی جهت بود و هنوز هم فکر می کنم قابل بحث و دفاع است. ممکن بود دینامیت اصلا اکران نشود.

کارگردان «دینامیت» ادامه داد: در کارهایی که دیدم هنوز اجاره نشین ها و کارهای عطاران را دوست دارم به خصوص کارهای تلویزیونی اولیه اش.

اطیابی در پایان در خصوص همکاری اش با تلویزیون گفت: تلویزیون در نوع مدیریتش مدیریت بدی ندارد ولی باید نسبت خودشان با هنرمند را بیشتر کنند. کمدی بدون آزادی نمی تواند پیام خود را برساند و نمی توان با آن ها مانند سریال های اجتماعی و تاریخی برخورد کرد و در حال حاضر در تلویزیون بر آثار نمایشی و آثار یک یا چند مجموعه خاص تمرکز شده است در صورتی که باید رقابت ایجاد شود تا مخاطب بیشتر جذب این آثار شود.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها