اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

با مزاج شناسی بدنمان را مدیریت کنیم.

دکتر علیرضا ابوالفضلی ، پزشک طب سنتی و توصیه های شنیدنی او

برنامه صبحگاهی صبح پارسی که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع اصلی دقت و اهمیت دقت کردن در مسائل روزمره برای رشد و پیشرفت و ادامه دادن به مسیر پیش رو بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، یادته، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با علیرضا ابوالفضلی پزشک طب سنتی به گفت و گو نشستند.
ابوالفضلی گفت: طبع یک خصیصه اخلاقی و رفتاری در حوزه پزشکی و در قالب فیزیولوژی است یعنی از لحاظ فیزیولوژی خصایصی داریم که ناشی از فرایند داخل بدن است. طبق گرم و خشک مزاج صفرایی، سرد و خشک مزاج سودا، سرد و تر مزاج بلغم و گرم و تر مزاج دم دارد.
وی تصریح کرد: به صورت خاص هرکس دارای یک طبق و مزاج است که غلبه آن ممکن است طی جرایاناتی مثل اصلاح رژیم غذایی یا اقلیم زندگی ما و یا افزایش سن این مزاج غالب دستخوش تغییراتی شود و غلبه مزاج دیگر پیش می آید و حتی مزاج غالب ممکن است تغییر کند.
پزشک طب سنتی افزود: یکی از راه های اصلاح عادت های غلط و نامتناسب با مزاج ها این است که هرکس خودش بداند مزاج و طبعش چیست و این شناخت خیلی مهم است. هرکس به سلامتی خود اهمیت می دهد باید این اطلاعات را بداند که برای آموختن آن ها می توان به پزشکان این عرصه و یا اطلاعات موجود در فضای مجازی مراجعه کرد.
ابوالفضلی درباره میوه ها و محصولاتی که در هر شهر و منطقه پرورش می یابد توضیح داد: شهرهای جنوبی دارای گرما و رطوبت هستند و بیشتر در این شهرها خرما کشت و استفاده می شود که طبع گرمی دارد و دلیل آن هم این است که خرما رطوبت را جذب می کند و برای استفاده در مناظق مرطوب بسیار مناسب است.
وی ادامه داد: طبع ها به مقاطع سنی مختلف تقسیم می شود، همه بچه ها تا قبل از سن تکلیف اغلب دموی هستند تا فراگیری شان بهتر باشد. این چیزی که خداوند به صورت کاملا حساب شده در وجود انسان ها نهادینه کرده است. تا اواسط جوانی طبع تغییر می کند و بر اساس ژنتیک خانواده طبع پایه هر فرد تعیین می شود. وقتی افراد به سنین پیری می رسند اغلب بلغمی هستند که باید بسیار مراقب رژیم غذایی خود باشند.
متخصص طب سنتی اظهار داشت: نسبت به تشخیص طبع اصلی باید دقت داشته باشیم و مراقب غلبه ها باشیم مثلا برای صفراوی ها غلبه بلغم بسیار زیاد است‌.
ابوالفضلی همچنین تاکید کرد: اولین نکته این است که کرونا را خیلی جدی نگیریم؛ اگر زیاد از حد جدی بگیریم آدرنالین زیاد در نتیجه استرس زیاد در بدنمان ترشح می شود و بر روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد. مردم نباید از کرونا بترسند یک سرماخوردگی است با دوز بالاتر که درصورت ایمن بودن بدن می توان آن را شکست داد. مرگ و میرهایی که بر اثر کرونا رخ داده است یا به خاطر بیماری زمینه ای است، یا سیستم ایمنی فرد ضعیف بوده و یا فرد بیش از حد از کرونا ترسیده است و ویروس بر او غالب شده است.
وی افزود: زمانی که گلبول های سفید کم کار هستند ویروس دربدن جای میگیرد و به لحاظ روحی هم اگر فرد روحیه ضعیفی داشته باشد ویروس از پس آن بر می آید. ویژگی کرونا این بود که مردم جهان را به تامل وا داشت که مرگ خیلی به ما نزدیک است و باید مراقب خودمان و عزیزانمان باشیم.
این متخصص طب سنتی در پایان صحبتهایش درباره ویژگی افراد با مزاج دموی گفت: دموی ها صورت های سرخ و سفید دارند. این افراد سنگینی سر دارند دانه های قرمز در بدنشان دیده می شود و کش و غوسی هستند. خواب را دوست دارند و سطح آی کیوی پایین تری دارند اما برای رسیدن به خواستنی هایشان تلاشگر هستند. نه چاق هستند نه لاغر و جزو آن دسته ای هستند که هرچه بخورند چاق نمی شوند مگر اینکه استعداد داشته باشند و یا مزاج دیگری بر آن ها غالب باشد. دیر عصبانی می شوند و کاملا برون گرا هستند. اضطراب دارند، زبان قرمز رنگی دارند، چرت می زنند و خمیازه می کشند. صبح ناشتا بزاقشان شیرین است، خلط پشت حلق دارند و برای اینکه دچار غلبه نشوند باید گرم بودن بدنشان را تامین کنند و لبنیات را کمتر استفاده کنند. بسیاری از افرادی که دچار ام اس می شوند از دموی ها هستند که در رژیم غذایی مراقب سردی و گرمی ها نبوده اند. افراد پر خونی هستند و باید هر فصل حجامت کنند تا خون مازاد بدنشان تخلیه شود. حس مدیریت در آن ها زیاد است.

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها