اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کری خوانی مریم امیرجلالی برای مرجانه گلچین در آشپزی

کریم رضایی منش و مریم امیرجلالی مهمان های برنامه شب نشینی دهم شهریورماه بودند.

کریم رضایی منش کارشناس و صنعتگر حوزه مبلمان و دکوراسیون منزل در بخش اول برنامه گفت و گو محور شب نشینی به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. رضایی منش گفت: تاریخچه مبلمان گستره وسیع و قدیمی دارد؛ عموم فکر می کنند در چند سال اخیر مبل وارد زندگی ایرانیان شده است اما تاریخچه مبلمان در ایران به دوره ایلامی ها بر می گردد. آن چیزی که ما مبلمان عنوان می کنیم به صورت چهارپایه یا صندلی و یا تخت بوده که آقای اشمیت در سال 1935 در چشمه علی شهر ری اولین کاوش را انجام داد و اولین صندلی را که مربوط به دوره ایلامی ها بود کشف کرد.

وی تصریح کرد: دوره ایلامی ها خواستگاه مبلمان ایران بوده و در سلسه های بعدی هم وجود داشته است؛ اوج شکوفایی آن در زمان هخامنشیان بوده که نقوش سنگی برجسته در مبلمان ها استفاده می شده است. بعد از اسلام در دوره صفویه، قاجار و بعد هم پهلوی به این صنعت توجه می شده و در دوره قاجار که شاهان به فرنگ می رفتند پای مبلمان های خارجی بیش از پیش به ایران باز شد اما همچنان در طبقه اشراف بود.

کارشناس حوزه مبلمان افزود: در 50 سال گذشته مبلمان وارد زندگی عموم مردم شده است. در این مدت آرام آرام صنعت مبلمان سازی رو به پیشرفت بود اما تا دهه پیش به دلیل واردات مبلمان، صنعتگران مبلمان ایرانی دیده نشدند. اخیرا صنعت مبلمان در بحث تولید در سبک های مختلف بهبود 500 درصدی داشته که این رشد و پیشرفت چشمگیردر نتیجه محدودیت ها و تحریم ها حاصل شده است. در یک دوره خاصی ، افتخار این بود که مبل ترک برای منازل بخرند اما حالا صنعت مبلمان طوری شده که خیلی جلوتر رفته و پیشرفت کرده است و در مقاطعی صنعت مبل ایران با ترکیه برابری می کند.

رضایی منش ادامه داد: وقتی وضعیت تولیدات داخلی را در نمایشگاه های خارج از کشور بررسی می کنیم متوجه می شویم که ما نه تنها چیزی کم نداریم بلکه به خاطر ریشه و پیشینه چند قدم از دیگر کشورها جلوتر هم هستیم. محدودیت ها در واردات باعث شکوفایی این صنعت شد.

وی درباره منابع تامین چوب در صنعت مبلمان سازی اظهار داشت: در دهه گذشته قطع درخت داشتیم چوب های صنعتی می آمد و قشنگ نبود تا اینکه به خاطر توقف از بین رفتن جنگل ها و آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن ها قانون ممنوعیت قطع درختان صادر شد.حالا چوب مبلمان از روسیه، ترکیه و گرجستان وارد و یا چوب صنعتی تولید می شود. با توجه به محدودیت واردات، فعلا در بحث پارچه مبل ها صنعت نساجی ایران به دنبال پیشرفت و رسیدن به نساجی ترکیه است.

کارشناس مبلمان گفت: ما ایرانی ها زیاد الگوبرداری می کنیم یعنی هنوز برخی به دنبال جنس خارجی هستند در صورتی که برای افرادی که به صنعت کشورشان عرق دارند سخت است که از اجناس دیگر کشورها استفاده کنند. سرم را بالا می گیرم و می گویم دارم کالای لوکس ایرانی تولید می کنم.

رضایی منش ادامه داد: در سال 98 نزدیک به 85 میلیون دلار صادرات مبل به کشورهای مختلف اطراف ایران داشته ایم که این میزان در سال 99 به خاطر شیوع کرونا و تاثیرش بر تولید و صادرات کاهش پیدا کرد اما در تلاش هستیم دوباره شاهد رشد این عدد باشیم و پله های ترقی را طی کنیم.دوست دارم مبل ایرانی هم مثل فرش ایرانی در کل دنیا سرآمد باشد.

در بخش دوم برنامه مریم امیرجلالی بازیگر پرسابقه، پیشکسوت و برجسته سینما و تلویزیون به عنوان مهمان با محمد سلوکی به گفت و گو نشست. امیرجلالی گفت: شب نشینی ها معمولا تخمه، هندوانه، سماور ذغالی و دورهمی های دوستانه دارد که تابستان ها در حیاط خانه مادربزرگ همگی جمع می شدند و چنین فضایی را رقم می زدند. وقتی ناشکری می کنیم به اینجا می رسیم که هیچ جایی نمی رویم و با هیچ کس مراوده نداریم. ناشکری کردیم که همه حالا در حصر خانگی هستیم.

وی درباره فعالیتش در روزهای کرونایی تصریح کرد: پیج آشپزی زده ام که در دو ماه 42 هزار دنبال کننده جذب کرده ام. الهی این موبایل و اینترنت بی صاحب شود که بین همه فاصله انداخته است. در اصل عاشق آشپزی هستم و آن را به مدیرمالی بودن و بازی ترجیح می دهم.

بازیگر برجسته سریال ماندگار «خانه به دوش» افزود: چرا در فضای مجازی زبان تلخ برای هم استفاده می کنیم و به هم انرژی منفی را تزریق می کنیم؟ امیدوارم افرادی که بدون شناخت قبلی از من،اهدافم و خواسته هایم مرا قضاوت می کنند اصلاح شوند.

امیرجلالی بیان کرد: جواب همه مخاطبان مجازی ام را می دهم؛ قلب آبی دوست دارم چون مرا یاد رنگ آسمان می اندازد قلب قرمز را دوست ندارم. روزانه  دو ساعت با حضور در فضای مجازی پیام هایم را جواب می دهم اگر مردم درباره غذاها می پرسند فوت کوزه گری را توضیح می دهم.

وی ادامه داد: با راه اندازی این صفحه آشپزی وارد دنیای جدیدی شدم. متولد سال 26 هستم و از این موضوع احساس ناراحتی نمی کنم و اتفاقا خوشحال هستم. هر زمانی برای خود زیبایی های خاصی دارد و از گفتن سنم ابایی ندارم. دوران میانسالی و پیری هم زیبا است، تمام سنین یکی از یکی زیباتر است از پیری ناراحت نمی شوم بر میگردم به روز اولی که به دنیا آمدم.

بازیگر پرسابقه ایرانی با یادآوری ضایعه درگذشت سیروس گرجستانی اظهار داشت: روحش شاد سیروس گرجستانی همکار نازنینی بود. از شروع تا پایان متهم گریخت همکاری خوب و متانت او برایم خاطره بوده است.

امیرجلالی درباره صفات هنرمندان قدیمی گفت: ما حجب و حیایی داشتیم که به خانواده کمک می کرد و ما هرچه داریم از خانواده داریم؛ عشق و صمیمیتی که در افراد وجود دارد به خاطر خانواده است. اگر خانواده نباشد عشق به فرزند آموخته نمی شود. عصرهای تابستان عشق و صمیمیت بین خانواده ها و دورهمی ها یافت می شد و تجملات چندان زیاد نبود ولی عشق فراوان بود.

وی گفت: 16 سال و هشت ماه در وزارت بازرگانی مدیر مالی بودم و بعد بازنشسته شدم. سال 59 به خاطر کار زیادم از وزارت بیرون آمدم همزمان به انتشارات خوارزمی می رفتم و اسفند 78 بازنشسته شدم. سال 73 سریال هتل مروارید را کار کردم که آن زمان کارمند بودم و همزمان بازی هم می کردم.

بازیگر نقش «سرور» در متهم گریخت با کری خوانی درباره آشپزی برای مرجانه گلچین اظهار داشت: امکان ندارد گلچین به دستپخت من برسد. شیرینی های فریبا کوثری را امتحان کرده ام و سلیقه او را قبول دارم اما با گلچین حاضرم مسابقه آشپزی بدهم.

امیرجلالی گفت: آرزویم برای نوه هایم سلامتی و موفقیت است آنقدر در گوششان لالایی خوانده ام که گوششان از صدای من پر است. نوه چون کوچک است جذاب تر است و از سویی نمی توان با فرزند به شیوه ای بچگانه رفتار کرد برای همین توجه ها به سمت نوه که کوچک تر است زیاد تر می شود و همه فکر می کنند نوه عزیزتر است. من در حال حاضر متحرمانه تر از قبل قربان صدقه نوه هایم می روم.

وی در پایان درباره نقشش در «زیر هشت» گفت:زیر هشت را به شدت دوست دارم چون نقش خیلی جدی داشتم و خاطره های زیادی دارم.«چاردیواری» را هم خیلی دوست دارم در آن چهار ماه، تمام پشت صحنه ی آن کار خاطره است. رضا عطاران راحت است و دست بازیگر را باز می گذارد. راحتی باعث می شود هنرپیشه هم جلوی دوربین راحت باشد و اثری خوب را خلق کند. بسیاری از دیالوگ های خانه به دوش بداهه است و به همین دلیل خانه به دوش به دل نشست و ماندگار شد.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها