اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر

صدرالحسینی: طالبان در شرایط کنونی به دنبال مقبولیت بین‌المللی است

سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسایل منطقه مهمان برنامه تلویزیونی «کنکاش» 20 شهریورماه شد.

تحولات اخیر افغانستان از جمله معرفی دولت طالبان و اتفاقات پنجشیر محور مورد بحث «کنکاش» بود که با حضور سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسایل منطقه به روی آنتن شبکه جام جم رفت.

صدرالحسینی کارشناس مسایل منطقه درباره دولت معرفی شده از سوی طالبان چنین گفت: کار اشتباهی که دولت طالبان انجام داد این بود که رفتار عملی از خود در معرفی اعضای دولت از اقوام مختلف نشان نداد و این دولتی نبود که اکثریت مردم افغانستان انتظار داشتند امیدواریم این موقتی بودن واقعا موقتی باشد و اگر این اتفاق نیفتد طالبان دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: گاهی قضاوت‌های زودهنگام باعث می‌شود رفتارهای سیاسی درست دیده نشود باید منتظر رفتار دولت جدید باشیم و یادمان نرود که طالبان در شرایط کنونی به دنبال مقبولیت بین‌المللی است.

این کارشناس مسایل منطقه بیان کرد: طالبان گفته است همه افراد دولت را وزرا تشکیل نمی‌دهند بلکه دولت مسئولان دیگری هم دارد و باید دید طالبان این افراد را از چه اقوامی انتخاب می‌کند.

صدرالحسینی با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای موثر در طول چهل ساله گذشته در مسایل افغانستان و پذیرش مهاجر از این کشور برای برگزاری نشست‌های وفاق اعلام آمادگی کرده است، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از احزاب افغانستان در دوران حضور امریکا خاصیت حزبی خود را از دست داده بودند و به دولت حاکم بر افغانستان نزدیک شده بودند پس به نظر می‌آید باید بازسازی صورت بگیرد تا در آینده دولت فراگیر را تشکیل دهند و امنیت را رقم بزنند. 

وی با بیان اینکه آمریکا به دنبال جنگ داخلی در افغانستان است، تصریح کرد: با وزنی که ما در افغانستان داریم می‌توانیم با مشارکت کشورهای پیرامونی نقش آفرینی خود را به خوبی ایفا کنیم.

این کارشناس مسایل منطقه در پایان درباره روابط تجاری کشورهای همسایه با دولت جدید افغانستان یادآور شد: ما چهار گمرک در مرز با افغانستان داریم که در این مدت صادراتمان به این کشور بیشتر شده و به اصطلاح پول آن‌ها هم نقد است. ایران در حوزه انرژی مزیت‌هایی دارد که می‌تواند روی این زمینه سرمایه‌گذاری کند.

عبدالقادر سینو تحلیلگر مسایل منطقه و استاد دانشگاه بیروت که به صورت اینترنتی با برنامه «کنکاش» ارتباط گرفته بود، در سخنانی بیان کرد: حضور همه احزاب سیاسی در دولت جدید افغانستان بسیار مهم است چراکه کشور افغانستان این روزها بیشتر به احزاب نیاز دارد.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

 

آخرین اخبار

کارگردان معراجی ها به شب نشینی دعوت شد والیبالیست ها به جام جم می آیند همراه با پرندگان تیزپرواز آسمان وطن صبح پارسی در اولین روز پاییز لبیک یا حسین (ع) خانه مهر پاییزی آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود. سردار لیالی مهمان «صبح پارسی» حال و هوای شب نشینی در هفته دفاع مقدس حاج قاسم اراده را معنا بخشید مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد مبارزان بی مرز چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد معنای دمدمی مزاج در «صبح پارسی» فردا درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم هفته دفاع مقدس گرامی باد صلح و دوستی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا کارآفرین های موفق مهمان های «شب نشینی» امشب بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟ خانه مهر در روزهای پایانی تابستان قرض کردن موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازگشایی مدارس خارج از کشور نوجوانی چه رنگی است؟ با مسافران شب نشینی به خاستگاه ادیبان و سرداران سفر می کنیم. بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برگزار شد شعر و ادب فارسی جان کلام موسیقی است خواننده ی کارشناس میهمان مخاطبان جام جم می شود وقتی سواد کافی از واکسن ها نداریم درباره شان اظهار نظر نکنیم اصالت زبان غنی فارسی به بهانه روز شعر و ادب فارسی رئیس دانشگاه آزاد البرز مهمان «صبح پارسی» فردا می شود گزارشگر پیشکسوت رادیو ورزش به «شب نشینی» می آید اسبقیان: می توانستیم در پارالمپیک طلاهای بیشتری بگیریم پایان هفته با آیتمهای متنوع خانه مهر تیرانداز طلایی به جام جم می آید مربی برجسته نینجستو و استاد نامی خوشنویسی در شب نشینی مربی دختران نینجا مهمان «شب نشینی» امشب تاثیر فرهنگ بر وضعیت گردشگری موضوع اصلی «صبح پارسی» فردا رقابت و انواع مثبت و منفی آن دانستنی هایی جالب درباره پروانه ها که تا کنون نشنیده اید خاطره مدال آور پارالمپیک وزنه برداری از اولین مدالش از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن قهرمان مدال آور پارالمپیک مهمان «صبح پارسی» فردا می شود کارگردان «چشم و گوش بسته» مهمان «شب نشینی» دوشنبه حال و هوای سینمای ایران در دوران کرونا کارشناسان خانه مهر و تازه ترین های هفته دولت جدید طالبان و حوادث پنجشیر صبح پارسی در روز سینما تبدیل سند منگوله دار به تک برگی سفر به شهر بهارنارنج ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها