اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آیا مدارس ایرانی خارج از کشور بازگشایی می شود؟

دکتر میترا تیموری سرپرست مرکز امور بین الملل مدارس ایرانی خارج از کشور و دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو پاسخ می دهد

سرکار خانم دکتر میترا تیموری سرپرست محترم مرکز امور بین الملل مدارس ایرانی خارج از کشور و دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو مهمان برنامه تلویزیونی "مشاور" شد.
برنامه ریزی مسئولان برای بازگشایی مدارس خارج از کشور در زمینه کیفیت تحصیل،ارزیابی،اعزام معلمین،ارزشیابی،چگونگی اعزام ،ثبت نام و تعداد دانش آموزان و کیفیت تحصیل آنها در شرایط کرونا موضوع بحث مشاور بود که با حضور سرکار خانم دکتر میترا تیموری به روی آنتن  جام جم رفت.
سرپرست مرکز بین الملل مدارس ایرانی خارج از کشورگفت: از دیر باز وجود مدار خارج از کشور برای ما دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است به دلیل اینکه دانش آموزان عزیز ما در غربت به سر می برند. در کشوری که به هر دلیلی ساکن آن کشور هستند و نیاز دارند با فرهنگ  و ارزشهای ایران آشنا شوند. این مدارس دایر شدند که دانش آموزان و خانواده های آن ها بتوانند از این مدارس بهره ببرند.ضمن اینکه مدارس پایگاههای فرهنگی و ارزشی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور هستند و ما همواره سعی میکنیم آنچه در توان داریم به کار گیریم که کیفیت این مدارس بالا باشد. به دلیل اینکه دانش آموزان ما از تعلیم و تربیت عقب نمانند و از طرفی پرچم دار و سمبل ما در کشورهای دیگر هستند و ما دوست داریم یک نمونه فاخر از انسان ایرانی،دانش آموز ایرانی و معلم ایرانی در کشورهای دیگر باشند و همچنین دانش آموزان و خانواده های آن ها از کیفیت تحصیل راضی باشند.
وی افزود: ما در حال حاضر در 37 کشور مدرسه جمهوری اسلامی ایران داریم که در 57 شهر هستند.  65 مدرسه دولتی است و 12 مدرسه غیر دولتی و 4 مدرسه بین المللی است و تا این احظه که هنوز ثبت نام ها کامل نشده اند  11118 ثبت نام داشته ایم. با توجه به شرایط کرونا و اینکه هنوز خیلی افراد در کشورهای خود مستقر نشده اند استقبال خوبی از مدارس ایرانی داشته اند.
وی ادامه داد: ما برای اینکه بر اداره مدارس در خارج از کشور، سازمان دهی و کنترل بیشتری داشته باشیم جهان را به هفت اداره تقسیم کرده ایم  و کشور های مختلف را به کشوری که سرپرستی مدارس ما در آن حوزه است وصل کرده ایم و این 7 سرپرستی عبارت اند از:امارات متحده عربی،کویت، اروپا،کانادا،آمریکا،قطر،عراق،آفریقا،سوریه، لبنان و اردن،شبه قاره هند،آسیای شرقی و استرالیا و ترکیه و کشور های مشترک المنافع . و  کشورهایی که در این محدوده جغرافیای قرار میگیرند به این سرپرستی های نامبرده وصل میشوند.
سرپرست مرکز امور بین الملل همچنین گفت:سرپرستی های نامبرده در هر کشوری که دارای مدرسه است  مثل یک اداره آموزش و پرورش عمل می کنند و با سرپرستی تمامی کارها را انجام می دهند و لازم به ذکر است که سرپرستان با مرکز در ارتباط هستند و همچنین مدارس نیز با مرکز داخل ایران ارتباط دارند. 

وی افزودند که:بخش های مختلف ستاد که در وزارت آموزش و پرورش مستقر هستند هر وظیفه ای تخصصی که دارند همان وظیفه را در قبال دانش آموران خارج از کشور هم انجام می دهند. برای مثال مدارس غیردولتی ایرانی  خارج از کشور مباحث مالی و بعضی از شرایط را از سازمان مشارکت های مردمی و مدارس غیر دولتی میگیرند.
ایشان ادامه دادند : مدارس ایرانی خارج از کشور مباحث پرورشی را از معاونت فرهنگی و پرورشی داخل ایران میگیرند و مراکز امور بین الملل  واسط بین بخش های مختلف ستاد و مدارس ما در خارج از کشور است و ما میخواهیم این ارتباط حفظ شود و دانش آموزان خارج از کشور از برنامه ها و فعالیت های تدارک دیده شده توسط آموزش و پروش داخل کشور بهره ببرند و ما  با بیشترین دستگاه ها به ویژه وزارت  امور خارجه ارتباط داریم که شامل اعزام معلمین و ورود و خروج دانش آموزان است و سفرای ما که به عنوان نمایندگان وزارت خارجه در کشور های خارجی هستند با مادر ارتباط  با امور مدرسه ها  ارتباط تنگاتنگی دارند.
وی افزود:ما مدارس راه دور نیز داریم. یعنی ممکن است در یک کشور یا شهر مدرسه نداشته باشم، یا فردی بخواهد دیپلم ایرانی نیز دریافت کند، این مدرسه اول تاییدیه را از مرکز میگیرد و مدرسه را دایر میکند و کارهای آن از قبیل تبلیغ و ثبت نام و ... بر عهده خود مدرسه است و دوره ی متوسط اول و دوم دانش آموز می پذیرد و دیپلم ایرانی کاملا معتبر صادر میکند.
آقای یوسف نجفی سرپرست محترم مدارس جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترکیه،روسیه و آسیای میانه که به صورت تلفنی با برنامه <مشاور> ارتباط  گرفته بودند گفت: خوشبختانه ما امسال با توجه به واکسیناسیون اکثر مردم در حوزه ماموریت اینجانب، مدارس به صورت حضوری دایر خواهد شد البته برای بازگشایی مدارس به صورت حضوری تابع دولت های مقیم هستیم  و برنامه ریزی های خوبی از طرف امور بین الملل اجرا خواهد شد. مخصوصا اعزام به موقع معلمین به مدارس خارج از کشور و طبق آماری که اعلام کردند حدودا 1600 ثبت نام پیش رو خواهند داشت و تمامی 12 پایه و رشته های تجربی و ریاضی فیزیک و انسانی آموزش داده میشود.
خانم دکتر میترا تیموری سرپرست محترم مرکز امور بین الملل مدارس ایرانی خارج از کشور ادامه دادند:حداقل ظرفیت برای ثبت نام در مدارس ایرانی خارج از کشور 5 نفر است و همچنین سوالاتی پیش آمد از خانم تیموری که آیا فردی میتواند در خارج از کشور به عنوان معلم استخدام شود؟که ایشان فرمودند شخص واجد شرایط به مدیریت مدرسه مراجعه میکند، رزومه خود را ارائه میدهد و اگر دارای صلاحیت باشد و مدیریت آن رشته را در مدرسه بخواهد طی مکاتبات با ما و بررسی های لازم و تایید صلاحیت، ابلاغ برای معلم صادر می شود و میتواند مشغول به کار شود البنه لازم به ذکر است که ما مهر امسال برای مهر سال آینده معلم پذیرش میکنیم و بعضی مواقع در طول سال تحصیلی مثلا به دلیل افزایش دانش آموزان معلم میپذیزیم.
وی ادامه داد اگر فردی تا کلاس دهم را در ایران گذرانده باشد میتواند در کشور مورد نظر خود که دارای مدرسه ایرانی باشد ادامه تحصیل بدهد. و همچنین بخشی داریم به نام فارسی آموزی که افراد متقاضی میتوانند به صورت حضوری و آنلاین فقط در این مدارس زبان فارسی بیاموزند.
 ایشان در خصوص نحوه ثبت نام در مدارس ایرانی خارج از کشوراینطور گفتند: خانواده های دانش آموزان میتوانند با مراجعه حضوری ثبت نام را انجام دهند و همچنین میتوانند با ارائه مدارک به صورت غیر حضوری ثبت نام کنند و در زمان امتحانات به صورت حضوری به مدرسه مراجعه کنند زیرا بعضی از دانش آموزان در کشور خود مدرسه ایرانی ندارند .
 در پایان خانم دکتر میترا تیموری گفتند:ما آمادگی کامل برای برگزاری مدارس ایرانی در خارج از کشور را داریم و شروع آموزش مطابق با تقویم سال تحصیلی کشور ایران است  ولی در برخی کشورها باید تابع تعلیمی آن کشور باشیم مثل امارات و کویت و قطر که از سپتامبر شروع میشود. ما  معلمین را اعزام کردیم اما برای برگزاری مدارس به صورت حضوری باید طبق پروتکل و دستورالعمل کشورهایی که دارای مدارس ایرانی هستند باشیم .

برنامه تلویزیونی مشاور با اجرای دکتر مازیار قاسمی گودرزی هر هفته بر روی آنتن زنده شبکه جهانی جام جم می رود و میتوانید دیگر مطالب مورد نیاز خود را از طریق این برنامه دنبال کنید.

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها