اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بانک ها به وظیفه خود در تولید و اقتصاد عمل نمی کنند

انواع استقراض داخلی و خارجی دولتی را بشناسید

کارشناس اقتصادی صبح پارسی درباره استقراض و روش های مختلف آن در بین مردم و دولت توضیح داد.
برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح پخش می شود، با موضوع قرض دادن، قرض گرفتن و مشکلات و مزایای آن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با وحید چرخنده کارشناس اقتصادی برنامه به گفت و گو نشستند. 
چرخنده گفت: استقراض یعنی قرض گرفتن و بیشتر در فرهنگ ما به وام گرفتن تعبیر می شود. اینها بخش های مختلف دارد که شامل استقراض مردم و استقراض دولت می شود. استقراض مردم زمانی است که اشخاص برای امور خود از بانک ها و دیگران پولی را قرض می کنند و متعهد می شوند بعد از گذشت مدتی آن را برگردانند. 
وی بیان کرد: استقراض دولت به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود. استقراض داخلی از بانک مرکزی یا از بانک های داخلی و یا از صندوق توسعه ملی است که به طور عمده برای پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت تامین مالی پروژه ای تعیین می شود و بابت اجرای آن از بانک ها وام گرفته می شود و یا اوراق استقراض صادر می شود. نرخ قرضه مشخصی وجود دارد که بر روی اوراق قرضه نوشته می شود و پول از بانک اخذ می شود؛ این مورد در پروژه های جنوب کشور بسیار رخ داده است
کارشناس اقتصادی صبح پارسی ادامه داد: در زمینه استقراض خارجی بحث بیمه مهم است. شرکت خارجی که می خواهد یک پروژه داخلی را تامین مالی کند حتما باید آن پروژه را بیمه کند و شرکت مذکور بیمه معتبر بین المللی داشته باشد در غیر این صورت تامین مالی صورت نمی گیرد و موضوع بیمه یکی از مهم ترین مواردی است که در کشور با آن مشکل داریم.
چرخنده اظهار داشت: روش دیگر استقراض خارجی دولت، اخذ پول از بانک توسعه اسلامی است. این بانک برای تامین مالی پروژه های دولتی کشورهای مسلمان ایجاد شده و ایران سومین سهامدار آن است. قبل از ایران ارمنستان و کویت بیشترین سهم را از بانک توسعه اسلامی دارند. به این صورت است که به جای استقراض از بانک های داخلی، کشورهای عضو این بانک، منابع مالی مورد نیاز خود را از بانک توسعه اسلامی اخذ می کنند. ایران قبلا از این ظرفیت به خوبی استفاده می کرد و حتی پیش از این از بانک جهانی وام گرفته بود اما حالا به خاطر تحریم کمی در این زمینه منفعل شده است.
وی افزود: هرکشور دارای ریسک است که این ریسک توسط شرکت های بین المللی که به همین منظور تاسیس شده اند، رده بندی و تعیین می شود. بر اساس ریسک هر کشور شرکت های بیمه دنیا نرخ ریسکی را مشخص و فرمولی را محاسبه می کنند تا نرخ استقراض بین بانکی برای کشورهای مختلف مشخص شود. یکی از معتبرترین این نرخ ها مربوط به کشور لندن است که به آن لایبور گفته می شود.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه انواع استقراض متفاوت و مهم هستند گفت: امروزه شرکت های داخلی که قصد دارند برای تامین مالی خود از بانک ها پولی را قرض کنند بعضا به خاطر نوع شرکت ها که مسئولیت محدود هستند در فرایند اخذ وام به بن بست می خورند چون بانک ها به این نوع از شرکت ها وامی نمی دهد. دلیل این ممانعت این است که در شرکت های سهامی خاص، هر سهامدار به اندازه درصد سهمی که از سهام شرکت دارد پاسخگوی همان درصد از بدهی شرکت خواهد بود و بانک این امکان را دارد که بدهی را از سهامدار مطالبه کند اما در شرکت های مسئولیت محدود هر سهامدار به اندازه پولی که برای خریدن سهام به میان گذاشته است در بدهی هم همان میزان پول را سهیم است. برای مثال اگر سهام شرکتی یک میلیون تومان باشد و شخصی 30 درصد آن را سهام داشته باشد یعنی 300 هزار تومان از سهم شرکت را خریده باشد، در شرکت های سهامی خاص اگر شرکت 10 میلیون بدهی داشت سهامدار به اندازه 30 درصد یعنی 3 میلیون تومان باید پاسخگو باشد اما در شرکت های مسئولیت محدود اگر شرکت 10 میلیارد تومان هم بدهی داشته باشد سهامدار به اندازه 300 هزار تومان سهم خودش پاسخگو خواهد بود.
چرخنده تصریح کرد: پیش از این امکان تبدیل شرکت های مسئولیت محدود به سهامی خاص در کشور وجود داشت اما حالا قانون تغییر کرده و راه چاره حل این مشکل، منحل کردن شرکت و ایجاد شرکتی جدید است که مشکلات و دردسرهای خاص خود را دارد.
وی با بیان این ضرب المثل که «اگر می خواهی دوستت را بشناسی از او پول بخواه» افزود: این روزها چه در استقراض از بانک و چه در استقراض از دیگران، اشخاص را اعتبار سنجی می کنند و بر اساس آن به افراد پول قرض می دهند.
کارشناس اقتصادی صبح پارسی بیان کرد: به تازگی فناوری ها دنیا را به سمتی برده اند که می توانیم با کارت های اعتباری نه از دیگران بلکه از خودمان پول قرض کنیم. البته در اصل این استقراض از بانک صورت می گیرد. برای مثال در ایران بخشی راه اندازی شده که شخص را از طریق موبایلش اعتبارسنجی می کنیم و بر اساس ارزش موبایلش اگر کسی همیشه خوش اعتبار بوده است و یک بار به هر دلیلی قبض موبایلش را پرداخت نکرده است تلفن او قطع نشود بلکه به او اعتبار داده می شود تا در آینده قبض تلفن همراهش را تسویه کند. 
چرخنده در پایان افزود: امروزه بانک های ما نقشی که در اقتصاد دارند را ایفا نمی کنند و به جای وام دادن های اصولی و حضور فعال در حوزه تولید، به دنبال ملک داری افتاده اند و فقط می خواهند سودشان را بدهند. وام دادن اصولی برای خرید کالا و یا اجرای پروژه ها توسط بانک ها اقتصاد را شکوفا می کند. بهبود اقتصاد کل کشور ناشی از بهبود وضعیت اقتصاد تک تک افراد جامعه است پس باید به این موضوع توجه شایسته شود.

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها