اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

درباره بزرگترین سایت پرتودهی ایران بیشتر بدانید/ ترکاشوند: شأنم این نیست که با حاشیه دیده شوم

سید رضا رفیعی و آزیتا ترکاشوند مهمان های برنامه شب نشینی بیست و نهم شهریورماه بودند.

در بخش اول برنامه گفت و گو محور «شب نشینی» سید رضا رفیعی مدیر شرکت سازنده بزرگترین سایت پرتودهی ایران به عنوان مهمان معرفی شد. رفیعی گفت: سایت های پرتودهی یکی از روش های استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستند که برای امنیت غذا، مباحث درمانی، افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی، جلوگیری از جابجایی آفات و استریل بودن قطعات پزشکی برای جلوگیری از قربانیان عفونت های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در حوزه امنیت غذا ایران یکی از تولید کننده خوب مواد غذایی است؛ امنیت غذایی می گوید در همه زمان ها و همه مکان ها باید مواد غذایی را در دسترس مردم داشته باشیم. برای مثال در تولید پیاز و سیب زمینی پیشتاز هستیم. نهاده های تولید سیب زمینی و پیاز با هزینه های کمتر، میزان انبوه و کیفیت زیاد تولید می شود اما ضایعات زیادی دارد و تا زمان فروش آن ها کشاورز ممکن است متضرر شود به طوری که هر سال 1 میلیون و 350 هزار تن از این محصولات ضایعات می شود.

مدیرعامل شرکت شارپرتوی ایرانیان افزود: پرتو دهی یکی از روش هایی است که برای صادرات و ماندگاری محصولات کمک کننده خواهد بود. وقتی پیاز و سیب زمینی و سیر پرتو دهی می شوند جوانه زنی نمی کنند و می توان به دوردست ترین کشورها آن ها را صادر کرد که در زمینه صادرا و درخشش در بازارهای بین المللی و جهانی بسیار موثر است.

رفیعی درباره سومین و بزرگترین سایت پرتوی گاما در ایران توضیح داد: اولین و بزرگترین سایت پرتودهی ایران ساخته شده است که بهره برداری از آن با کرونا همزمان شد. در سازمان انرژی اتمی دو سایت دیگر وجود داشت اما وسعت سایت جدید بسیار بیشتر بود. با این سایت های زیرساختی میلیون ها ماسک پرتو دهی و استریل شد؛ این ماسک ها را تولیدکنندگان متخلف تولید می کردند که ممکن بود یکی از آن ها به کرونا مبتلا باشد و اگر استریل نمی شد می توانست بسیار خطرناک باشد و ماسک آلوده مستقیما بر روی مجرای تنفسی افراد قرار بگیرد یا دستگاه هایی که به وسیله آن ها ماسک تولید می شد ممکن بود به دلیل آلودگی ها، سلامت افراد را تهدید کند که این ماسک ها برای گروه های جهادی به صورت رایگان پرتودهی و استریل شد.

وی ادامه داد: برای صدور محصول غذایی، میکرو ارگانیسم و آفاتی وجود دارد که آفت کش های طبیعی دارند ولی برای ارسال به دیگر کشورها ممکن است این آفات به همراه محصولات منتقل شوند و امنیت غذایی یک کشور را تهدید کنند که این تهدید با صادرات ایجاد شده است. امروزه دنیا روش های شیمیایی را کنار گذاشته است؛ در قدیم از گازهای شیمیایی استفاده می شده است که لایه ازن را نابود می کرده است و در دنیا به این فکر افتادند که روش هایی را ابداع کنند که این آسیب های زیست محیطی را نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت شارپرتو اظهار داشت: پرتودهی دوستدار محیط زیست است و مصرف مواد شیمیایی را کاهش می دهد، در زمینه ماندگاری و ذخیره سازی در حوزه هایی مثل منابع آبی و منابع خاک این روش بسیار موثر است. این روش الهام گرفته از طبیعت است؛ در قدیم وقتی می خواستند ماده غذایی را در یک فصل دیگر استفاده کنند میوه ها را در معرض نور آفتاب قرار می دادند که از اشعه گاما موجود در نور خورشید استفاده می شده است و از این طریق مواد را استریل می کردند ولی میزان گاما درنور خورشید کم است و امروزه با سایت های گاما میزان زیادی از این اشعه به صورت متمرکز برای همین منظور استفاده می شود.

رفیعی نحوه استفاده از این فناوری را اینطور بیان کرد: تولید کننده ها محصولات خود را بسته بندی می کنند و جعبه هایی که توسط تولید کننده کیپ شده اند در سایت های گاما باز نمی شوند چون نفوذ این اشعه بسیار زیاد است و بسته های موجود فقط تحت اشعه گاما قرار می گیرند و استریل و ماندگار می شوند.

وی گفت: پرتودهی به نسبت مزایایی که دارد هزینه بالایی ندارد ولی بهترین روش است. بر اساس دیگر روش هایی که ضایعات، مرگ و مضرات محیط زیستی دارد این روش کم آسیب ترین است.

مدیرعامل شرکت شارپرتو تصریح کرد: برای ایرانیان خارج از کشور به ویژه اهالی ایتالیا پیاز ایران پرطرفدار است اما پیش از این امکان صادرات آن وجود نداشت چون تا زمان رسیدن به آن کشور پیازها جوانه می زدند الان به روش پرتودهی این امکان وجود دارد. در گذشته ما یکی از صادر کنندگان خشکبار بودیم ولی حالا بازارهای خود را از دست داده ایم و با این روش می توانیم بازارها را دوباره به دست آورده و حتی بازارهای جدید ایجاد کنیم.

در بخش دوم برنامه آزیتا ترکاشوند بازیگر سینما و تلویزیون به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. ترکاشوند گفت: خردادی ها خیلی باهوش و متواضع هستند و خسته کننده نیستند. در لحظه می توانند چند کار را باهم انجام دهند. همیشه سعی کرده ام در لحظه زندگی کنم. زندگی را نباید سخت گرفت همین که هرروز خدا به ما فرصت زندگی می دهد و سلامتی داریم این شکرانه و حال خوب دارد، خوشبختی نقطه های کوچکی هستند که باید کنار هم بچینیم تا خط خوشبختی را به دست آوریم، ولی همه به دنبال خط خوشبختی هستند و از نقطه ها غافل می شوند به همین دلیل به خط خوشبختی نمی رسند.

وی بیان کرد:از یک خانواده نظامی هستم و پر جمعیت هستیم؛ 5 خواهر و 5 برادر هستیم و در جمع خانواده به ما خوش می گذرد. بزرگترین عضو خانواده 50 سال و کوچکترین عضو 21 سال دارد و الان همه بروجرد هستند.

بازیگر معروف سینما و تلویزیون با بیانی طنز آمیز گفت: وقتی از صبح به خواهر و برادرانم زنگ می زنم تا یک بار با همه حرف بزنم شب می شود و وقتی ندارم به جنبه های بد زندگی فکر کنم. یکی از علت هایی که همیشه خوشحال هستم و بوده ام به خاطر این است که در خانواده پر جمعیت هستم و زندگی جمعی را یاد گرفته ام. نوه های خانواده هم به عنوان خاله مرا دوست دارند هم به عنوان عمه و سعی کرده ام همیشه تا جایی که به ضررشان نباشد دوستشان باشم.

ترکاشوند تصریح کرد: من در زمان کرونا مرتب سر کار بودم چون این را برای خودم وظیفه ای می دانستم و همیشه به همکارانم می گفتم ما هم در دوران کرونا کم از کادر درمان نبودیم و وظیفه داشتیم شرایط سرگرمی را برای مردم فراهم کنیم چون در این اوضاع قرنطینه تنها سرگرمی مردم تلویزیون و فیلم بود به خاطر همین هرکاری به من پیشنهاد می شد اگر خوب بود قبول می کردم و برای تولید آثار سینمایی در این دوراه با جان و دل در صحنه بودم.

وی افزود: سریال 30 قسمتی «نقش خاک» از آرش معیریان و «اسپینجر» را در دوران کرونا ضبط کردیم که اسپینجر به قلم آزاده محسنی و الهه محسنی برای شبکه نمایش خانگی ساخته شده و روایت ایران در سال 1500 است.

بازیگر فیلم «قلاده های طلا» بیان کرد: اساسا در زندگی فضای کاری و خصوصی ام باهم فاصله دارد دوستان صمیمی زیادی دارم اما زندگی ام محدود است و تنهایی را بیشتر دوست دارم شاید علت آن خانواده پر جمعیتم است، با کتاب خواندن و فیلم دیدن تنهایی خودم را پر می کنم.

ترکاشوند درباره رفتارش در دوران کودکی و نوجوانی اظهار داشت: در خانه آنقدر ساکت و آرام و مظلوم بودم همه فکر می کردند افسردگی دارم ولی صد برابر آن را در مدرسه شیطنت می کردم. وقتی مدیر مدرسه مادرم را برای گلایه از شیطنت های من به مدرسه فرامی‌خواند مادرم می گفت شما اشتباه می کنید او ساکت و آرام است. حالا هم همچنان در زندگی آن آدم آرام و ساکت هستم.

وی گفت: برخی از همکاران به من می‎گویند حواشی به دیده شدن کمک می کند، این را قبول دارم اما من برای کارم خیلی زحمت کشیده ام 18 سال خاک پلاتو خورده ام، مطالعه کرده ام و به روز بوده ام، سعی کرده ام با عزت در شغلم بمانم؛ حاشیه میانبر است ولی وقتی آدم به جایی برسد قطع می شود. رسیدن به هدف از مسیر درست سخت است ولی اگر به مقصد رسیدیم درست می رسیم. شأنم را در مسیر درست می دانم و دوست ندارم با حاشیه دیده شوم.

بازیگر سینما و تلویزیون تصریح کرد: در دوران راهنمایی به طور حرفه ای بسکتبال کار می کردم و بعد جذب کاراته شدم به سبک مادر گوجوریو ورزش کرم تا کمربند قهوه ای را هم اخذ کردم ولی به عقیده من ورزش رزمی برای مطقع سنی خاصی مناسب است و از یک مقطعی به بعد باید ورزش ها سبک تر باشد، من هم به این دلیل که این سبک ورزش برایم سنگین بود ادامه ندادم. حالا هم ورزش را برای سلامتی انجام می دهم و دوست ندارم در گروه های هنرمندان عضو باشم.

ترکاشوند درباره سیاستمدار بودنش افزود: سیاست دارم که به کسی آسیب نرسانم.

وی ادامه داد: پدرم گفت ایمان دارم که وقتی در شغلی قرار می گیری کاری می کنی که وقتی اسمت می آید سرم را بالا بگیرم بگویم دختر من است و مرا سربلند می کنی من هم به خاطر عشق به پدرم محتاط عمل می کنم.

بازیگر معروف نقش های منفی درباره فعالیتش در زمینه اجتماع و ترک اعتیاد اظهار داشت: خیلی از فالوورهایم می گویند چرا یک خانم در حوزه اعتیاد فعالیت می کند این کار مردانه است. بسیاری می گویند تجربه داشته ای؟ اصلا اینطور نیست من از بچگی ورزشکار بوده ام و فعالیت در این زمینه خط قرمز من بوده است. دلیل فعالیتم در این زمینه این است که عزیزانی اطرافم بوده اند که اعتیاد داشته اند ولی بسیار پاک و عزیز و هستند و روح پاکی دارند، فهمیدم اعتیاد بیماری است و باید طردشان نکنیم و به لحاظ روحی به آن ها کمک کنیم میزان بهبودی ما در کمپی که فعالیت دارم بسیار زیاد بوده است. در کمپ و جلسات ترک اعتیاد حضور فیزیکی دارم. افراد معتاد اراده خوبی دارند اما پشتکاری که دارند را برای رفع نیازشان که در راه غلط است استفاده می کنند و همیشه این اراده را به آن ها یادآوری می کنم و استعدادهای زیادی را از بین افرادی که مبتلا بوده اند و بهبود یافته اند کشف کرده ایم.

ترکاشوند بیان کرد: من 99 درصد نقش هایی که بازی کرده ام نقش منفی و خاکستری بوده است. اوایل برای این نقش ها انتخاب می شدم ولی بعدا دیدم چالش زیادی برای بازیگر دارد، اینکه بعد منفی که در وجودت نیست را بازی کنی و به آن پر و بال بدهی چالش بزرگ و لذت بخشی است. یک بار تصمیم گرفتم برای اولین بار نقش مثبت بگیرم و همان اثر که نامش «دا، آنا، مادر» بود و در همین اثر بهترین بازی نقش اول زن در مراکز استان ها را برای اولین بار در نقش مثبت به دست آوردم.

وی در خصوص سبک کاری مهران مدیری گفت: کارهای طنز مهران مدیری را دنبال می کنم؛ مدیری صاحب سبک است، مخاطب را می شناسد، هوشمندی ارزشمندی دارد و می داند که جامعه نیاز به چه سبکی دارد، طنز فاخر می سازد، به همه عوامل احترام می گذارد، منضبط است و من سینمای حرفه ای را با کارهای آقای مدیری تجربه کردم.

این بازیگر برجسته همچنین افزود: سارا خوئینی ها حرفه ای خوش اخلاق مادرگونه است، در کار هوای آدم را دارد و همدل است، من نام او را بازیگری همدل گذاشته ام. شبنم مقدمی پشتکارش برایم الگو است، مرا یاد خودم می اندازد وقتی عقبه کاری او را می بینم زحمت کشیده است دیر و درست به چیزی که حقش بود رسید.

ترکاشوند در پایان عنوان کرد: یکی از علت هایی که شاید در این حرفه دیر شناخته شدم این است که نقش های سخت و گریم های عجیب و غریب با چهره ای کاملا متفاوت از چهره خودم را بازی کرده ام مثلا در «همسفران باد» و «دا، آنا، مادر» با گریم های سنگین و متفاوت به ایفای نقش پرداخته ام. با عشق در کار بازیگری هستم، لرها هیچ وقت کوتاه نمی آیند به خاطر همین تا حالا خسته نشده ام.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها