اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چگونه با خودمان آشتی کنیم؟/ پیامدهای مثبتی که صلح درونی برای انسان به ارمغان می آورد

کارشناس روانشناسی صبح پارسی درباره صلح درونی و پیامدهای آن توضیح داد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع دوستی انسان با خودش و صلح درونی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با مهدیه سادات صدر روانشناس برنامه به گفت و گو نشستند.

صدر درباره تفاوت روانپزشکی و روانشناسی گفت: روانپزشکی زیرشاخه پزشکی بوده و اولویت آن درمان با داروهای اعصاب و روان است اما روانشناسی بر پایه درمان های روحی و آسیب شناسی های روانی است.

وی بیان کرد: در دنیا آدم هایی با هم جنگ دارند که صفات و ویژگی های منفی درونشان بیشتر بوده است. مثلا بیشتر انسان های خودخواه، خودشیفته، کسانی که در دوران کودکی تربیت صحیحی نداشته اند، انسان های حریص، طمع کار، حسود و افرادی که تعاملات مثبت ندارند در جنگ ها نقش های اساسی ایفا می کنند. اگر بخواهیم بین دیگران صلح ایجاد کنیم باید برخی ویژگی های مثبت را در درون آن ها تقویت کنیم که این به صلح درونی بر می گردد.

رواشناس صبح پارسی تصریح کرد: برخی مواقع در خلوت خود با خودمان رو راست هستیم، در آن لحظه ها که کسی ما را قضاوت نمی کند و در چنین موقعیت هایی باید ویژگی های مثبت و منفی خود را بشناسیم، باید بررسی کنیم که چیزی که اطرافیان درباره ما می گویند را چقدر قبول داریم و چه صفاتی از آن ها در وجود ما قابل درک است و بعد باید ویژگی های منفی را رفع کنیم. مثلا اگر درگیر حسادت هستیم باید درون خودمان چیزهایی را پیدا کنیم که برایمان مایه افتخار است.

صدر افزود: اگر قرار است با خودمان آشتی کنیم باید برای خودمان وقت بگذاریم. غذای مورد علاقه خودمان را درست کنیم موسیقی مورد علاقه مان را گوش کنیم و ورزش کنیم. آخرین باری که برای خودمان وقت گذاشته ایم را پیدا کنیم و آن را فراموش نکنیم، در عین حال مراقب باشیم بین زمان هایی که به خودمان اختصاص می دهیم وقفه طولانی مدت نیوفتد.

وی با اشاره به اهمیت گذشت در بین زوجین و نمود آن بین پدر بزرگ و مادر بزرگ ها بیان کرد: گذشت به صبر مربوط است که آن را با تحمل اشتباه می کنیم. همواره در زندگی باید صبر را در وجود خود تقویت کنیم. گاهی نسبت به ویژگی های مثبتی که داریم آگاه نیستیم و نگران به دست آوردن آن ها هستیم در نتیجه استرس می گیریم و اضطرابی که داریم باعث می شود آرامش کمتری را تجربه کنیم و بعد صبرمان کم می شود. هرچه صبر کمتر باشد و پرخاشگری بیشتر شود باعث می شود به طرف مقابلمان گوش نکنیم و به او فرصتی برای بیان خواسته ها و مشکلاتش را ندهیم.

این روانشناس بالینی راه هایی را برای ارتباط موثرتر با دیگران برشمرد و افزود: تلاش کنیم در ارتباطات بین فردی به بچه ها و همسرمان گوش کنیم و به خواسته های معقول آن ها توجه کنیم و این خواسته ها را تامین کنیم. اگر با خودمان آشتی کرده باشیم و به عنوان انسانی که هم صفات مثبت دارد هم منفی خودمان را بپذیریم این موضوع را در فرزندانمان هم می پذیریم و ارتباطاتمان با آن ها بهتر می شود و انتظاراتمان از آن ها برای بهترین و بی عیب و نقص بودن کمتر می شود، هرچه والدین بهتر خودشان را بشناسند ارتباطشان با فرزندان تنگاتنگ تر خواهد بود.

صدر اظهار داشت: وقتی صلح درونی را با خودمان ایجاد کردیم در تعامل با دیگران آرامش به صورت ناخودآگاه و یا خود آگاه منتقل می شود و رابطه خوبی شکل می گیرد. به علاوه در رابطه انسان با طبیعت نیز اگر خودخواهانه برخورد نکنیم با این بخش از زندگی هم بهتر رفتار می کنیم و به محیط زیست آسیب نمی زنیم و در مقابل می توانیم از زیبایی های طبیعت لذت ببریم.

وی گفت: با ارتباط اولیه ای که با خودمان می گیریم و نگاه به صفاتی که ما با آن رفتار می کنیم و ارتباط برقرار می کنیم باید شخصیتمان را بشناسیم تا بتوانیم در مواقع بحرانی با خودمان آشتی کنیم نه اینکه فقط به ظاهر توجه کنیم.

این روانشناس بالینی تفاوت تحمل کردن و تاب آوری را اینطور تشریح کرد: در تحمل کردن، صفت ها و اتفاقات اطرافمان را تاب می آوریم درصورتی که راه حل های دیگری هم دارد که حاضر به امتحانشان نیستیم ولی با آن موضوع کنار می آییم و به دنبال تغییر نیستیم و با تاب آوری که به انعطاف پذیری در برابر شرایط تلقی می شود، متفاوت است.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها