اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد

رزمنده دفاع مقدس: جسم شهید چمران را من درون قبر گذاشتم

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و سالروز شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، برنامه «شب نشینی» با حضور افتخار آفرینان دوران دفاع مقدس به روی آنتن رفت.

در بخش اول برنامه حسن و اسماعیل منوری شاه حسینی، دو برادر رزمنده در دوران دفاع مقدس به عنوان مهمان های برنامه معرفی شدند.

اسماعیل شاه حسینی گفت: همینکه ملت قدردان ما هستند بر سر ما منت می گذارند. اما از سال 57 هرکاری که کرده ایم تکلیف ما بوده است و سر یک مورچه ایرانی هم منت نمیگذاریم.

حسن شاه حسینی ادامه داد: زمانی که من با انقلاب آشنا شدم سال 42 بود و اولین کتک انقلاب را زمانی که 16 ساله بودم خوردم. از آنجا انقلابی گری ما شروع شد بعدا جذب سپاه شدم تا سال 80 که بازنشست شدیم و حالا در روستایی در نزدیکی اوشان و فشم با همسرم زندگی ساده ای داریم و مشغول کاشت محصولات کشاورزی مصرفی خودمان و گذران زندگی هستیم. سه بچه دارم که همه آن ها با انقلاب آشنا هستند. زمانی که انقلاب شد من یک پسر سه ساله داشتم و پس از به دنیا آمدن فرزندان دیگرم هم روحیه انقلابی گری را برایشان ایجاد کردم.

وی بیان کرد: از بدو زندگی در خانواده ای مذهبی بودیم و از بچگی به نماز و روزه و تقوا اهمیت می دادیم. زیر بازارچه نائب سلطنه مسجدی بود که حاج آقا مجتهدی در آن درس فقه داشت و پسرعمه هایم شاگردان ایشان بودند و شب ها به شغل ریخته گری می رفتند من هم از بچگی به مسجد رفتن با پسرعمه هایم عادت کردم و پدر و مادرم هم از این موضوع خوششان می آمد از 7 سالگی سه ماه تعطیلات را در محله خیابان سیروس سر کار می رفتم.

شاه حسینی درباره آشنایی اش با شهید چمران افزود: تا قبل از دولت موقت بازرگان از نزدیک او را نمیشناختم. یکی از بچه های محلمان از چمران برایم تعریف می کرد چون با او به جنوب لبنان می رفت و به آن ها فرش بافی یاد می داد. چمران در آن جا یتیم خانه زده بود و به بچه های شهدای جنگ لبنان تدریس می کرد و پدرخوانده آن ها شده بود.

این رزمنده دفاع مقدس ادامه داد: پس از آن که او را شناختم در تمام مدت همراه شهید چمران بودم تا وقتی که به شهادت رسید. جسد شهید چمران را به من تحویل دادند و به تهران آوردم و به پزشکی قانونی بردند. آن روز این احتمال وجود داشت که او توسط بنی صدر ترور شده باشد برای همین ترکش ها از بدنش خارج و بررسی شد وبعد مشخص شد که آلیاژ آن خمپاره عراقی بوده و فردای آن روز هم جسم او را تدفین و تشییع کردیم. خودم جسم چمران را داخل قبر گذاشتم و لحظه ای که از او جدا شدم آن جا بود.

شاه حسینی اظهار داشت: در زمان جنگ مردم نسبت به دیگران خیلی مهربانتر و ایثارگرتر بودند، حالا مردم نسبت به یکدیگر بی رحم تر شده اند. این مروت و فداکاری مردم در زمان جنگ ژن ایرانی است که هیچ کجای دنیا آن را پیدا نمی کنیم اما این مروت قبلا برای مردم نسبت به یکدیگر بود.

وی گفت: تحریم زمان جنگ از حالا بدتر بود همه کشورهای دنیا ما را تحریم کرده بودند و با ما می جنگیدند به جز سوریه و لبنان. حتی شوروی هم پاسگاه های ما را زده بود و نیروهای نظامی به شمال کشورهم منتقل شده بودند اما مضیقه زمان حالا را نداشتیم. برخی از گرانی ها و رفتارهایی که نسبت به یکدیگر داریم تقصیر خود ما است نه دولت و مملکت.

اسماعیل شاه حسینی تصریح کرد: ای کاش همه دیدها و نظرات مثل همان موقع ها بود. تا کسی با شهید چمران کاری نکرده بود نمی فهمید که این شخصیت چه بود.در میدان جنگ همه از او ترس داشتند اما در بین مردم و آشنایانش آنقدر محبت داشت که هیچ کس باورش نمی شد. در زمان جنگیدن جدی ولی با دیگران بسیار مهربان بود و همیشه توصیه می کرد به همسایه های خود برسید. این ها نعمت هایی بودند که در آن زمان خدا به ما داده بود اما حالا معرفتمان نسبت به آن ها کم شده است که باید برای این شناخت و معرفت و افزایشش تلاش کنیم.

در بخش دوم برنامه سرتیپ دوم پاسدار رضا طلائی نیک معاون پارلمانی وزارت دفاع به عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

سرتیپ طلائی نیک از خاطرات آغاز جنگ تحمیلی گفت: لحظه ای که جنگ با حمله رژیم صدام آغاز شد من دانش آموزی 17 ساله بودم و در جاده بین شهر بهار و همدان در تاکسی بین شهری نشسته بودم که صدای بمباران آمد و چون پایگاه نیروی هوایی در همدان جایگذاری شده بود حملات صدام را متوجه می شدیم که اولین حمله بسیار غیر منتظره بود.

وی بیان کرد: سال 58 حضرت امام (ره) فرمان تشکیل بسیج را داده بودند من هم در آن زمان دانش آموز بودم و جزو اولین گروه هایی بودم که عضو بسیج شدم و به همین دلیل زمان جنگ با همان سن کم تجربه کار بسیجی را داشتم.زمانی که جنگ آغاز شد به سپاه مراجعه و اعلام آمادگی کردم تا به سپاه ملحق شوم اما به خاطر سنم این اجازه صادر نشد به همین دلیل به عنوان محصل ذخیره همکاری می کردم اما 4 ماه بعد از جنگ با اصرار خودم و با وساطت یکی از معلم هایم مرا پذیرفتند که توفیق پاسداری یافتم.

معاون پارلمانی وزارت دفاع تصریح کرد: خانواده هم در این راه همراه من بودند. در زمان انقلاب هم 15 ساله بودم و با شهید عیوضی و برخی دیگر از دوستانم ارتباطاتی برای توزیع اعلامیه ها و پیام رسانی ها و انتشار اخبار انقلاب فعالیت داشتیم. از آن زمان در میدان بودیم ولی مخالفتی از سوی خانواده نداشتیم.مادر من که سی سال پیش به رحمت خدا رفتند خودشان انقلابی و مشوق ما در این مسیر بودند و در همان زمان برای پشتیبانی از جنگ عضو بسیج خواهران بودند.

سرتیپ طلائی نیک افزود: آنچه در برابر فشار های خارجی و جنگ هشت ساله باعث حفظ استقلال و اقتدار کشور ما و آزادی و قدرت همه جانبه شد مردمی بودن انقلاب بود و هنر حضرت امام (ره) این بود که انقلاب به دفاع مقدس تبدیل شد. بدنه نیروهای رزمنده ایرانی مردمی بودند و همین موضوع ثابت کرد که اگر مردم محور اصلی دفاع مقدس نمی شدند در پشتیبانی جنگ نمی توانستیم پیروز شویم؛ در نتیجه مردمی بودن انقلاب و و دفاع مقدس پیروز شد. در شرایط کنونی نیز اگر اقتصاد کشور مردمی شود و ظرفیت بخش خصوصی و اجتماعی افزایش یابد در اقتصاد وضعیت بهبود می یابد. تجربه ثابت کرده است ما هر جا مردم را وارد کرده ایم پیروز شده ایم.

وی ادامه داد: در شرایط جنگ تحمیلی عدم توازنی بین وضعیت ایران و عراق وجود داشت، عراق به لحاظ تجهیزات و آمادگی رزمی قوی ترین نیروی زمینی منطقه را در اختیار داشت اما شرایط ما به این صورت بود که چون دو سال از انقلاب گذشته بود ارتش در ایران سامان لازم را نگرفته بود، سپاه هم عمر کوتاهی داشت و قوام و دوام لازم را نداشت، سپاه در آن زمان امنیتی و نظامی نبود بلکه بیشتر شهری بود و حتی یک گردان رزمی هم نداشت به علاوه تحریم جدی روی ما وجود داشت.

معاون پارلمانی وزارت دفاع با بیان اینکه امریکا از روزهای قبل از پیروزی انقلاب تحریم های خود را آغاز کرده بود گفت: در دوران پهلوی آمریکا 22 میلیارد دلار قرارداد نظامی با ایران داشت. در آن زمان ایران به عنوان ژاندرم امریکا در منطقه شناخته می شد و برای همین جدیدترین و پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار ایران قرار می دادند اما از سویی هم ده ها هزار مستشار نظامی در ایران بودند تا بر استفاده کشور از این سلاح ها کنترل نظامی داشته باشند. در ماه های منتهی به پیروزی انقلاب تیمی از آمریکا وارد ایران شدند و به مسئولین ایران در وزارت جنگ این موضوع را تحمیل کردند که نیمی از این قرارداد 22 میلیارد دلاری فسخ شود. بخشی از آن در بهمن 57 و درست سه روز مانده به پیروزی انقلاب فسخ شد اما بخشی از آن ها هنوز هم پرونده اش باز است و در حال پیگیری برای بازگشت پول هایی که در ازای آن در آمریکا است. آخرین رقم بازگشته 1 میلیارد و 710 میلیون دلار بود که در صندوق فروش نظامی امریکا مانده بود و آن را گرفتیم و ادامه آن هم هنوز در دستور کار است.

سرتیپ طلائی نیک تصریح کرد: آمریکا که بر ساختار نظامی ایران پهلوی حاکم بود تحریم را از چند روز قبل از انقلاب آغاز کرده بود. نا امنی ها و آشفتگی های داخلی، اراده های تجزیه طلبی و ناامنی های درون شهری هم از دیگر درگیری های جمهوری اسلامی بود. در عدم توازن نظامی، سیاسی و اقتصادی در مقابل عراق قرار داشتیم و همین موارد محاسباتی را برای صدام و پشتیبانی اش ایجاد کرده بود که در این جنگ پیروز شود. صدام اهداف توسعه طلبانه داشت و هم به ملت ایران و هم به ملت عراق ظلم فراوانی کرد. 2 هزار و 900 روز مقاومت ملت ایران طول کشید و یک وجب از خاک کشور در غصب دشمن باقی نماند در صورتی که از 160 سال قبل از جنگ تحمیلی، مناطق اطراف ایران به اندازه تمام ایران کنونی در جنگ ها و درگیری ها از آن جدا شده است.

وی اظهار داشت: حتی با وجود مقاومت ها و پیشرفت های ایران در دوران جنگ تحمیلی باز هم در انتهای جنگ فقط در تعداد بالگرد بین ما عراق توازن نسبی داشت که آن ها 25 فروند بالگرد بیشتر از ما داشتند اما در تعداد هواپیما و دیگر تجهیزات نظامی قابل مقایسه نبودیم. کشورهای خلیج فارس 80 میلیارد دلار به عراق کمک نظامی کردند. 20 درصد نیاز تسلیحاتی عراق را شوروی تامین کرده بود. 5 میلیارد دلار هم توسط مصر به این کشور ارائه شده بود و به علاوه همه این کمک ها حمایت ابرقدرت های دنیا از عراق هم بود.

معاون پارلمانی وزارت دفاع ،نیروی انسانی دو جبهه را تحلیل کرد و افزود: صدام سربازها را به اجبار در جبهه ها نگه می داشت اما ما نیروی بسیار زیادی داشتیم که داوطلبانه در جبهه ها حضور داشتند. روحیه شهادت طلبی و برای خدا جنگیدن خستگی ناپذیر است. در وصیت نامه های شهدا که میبینیم متوسط سن شهادت در نیروهای ما 23 سال بود. سبک دفاع مردمی و قدرت مردمی محاسبات دشمن را بهم زد.

سرتیپ طلائی نیک گفت: در حال حاضر به لحاظ نیروی رزمنده شجاع و آماده و توانمند با روحیه بالا و تسلیحات بومی جزو قدرت های دفاعی اول منطقه هستیم.در ابتدای جنگ 90 درصد تجهیزات نظامی ما وابستگی به خارج داشت اما حالا 85 درصد آن را در کشور تولید می کنیم. انواع سلاح های هوایی، زمینی، پهپادی، ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری در کشور به صورت بومی تولید می شود. اراده زیادی داریم که کسی نمی تواند ما را تهدید کند.

وی در پایان بیان کرد: افتخار ما این است که سرباز باشیم و سرباز بمانیم و به ملت افتخار آفرین ایران خدمت کنیم.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها