اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آغاز جنگ تحمیلی آغاز تثبیت انقلاب بود.

سال 60 تاریخ ساز ترین سال جنگ تحمیلی با بدترین اتفاقات/ نقی زاده: توکل قوی به خداوند سلیمانی ها و همت ها را در جبهه ساخت؛ دوست دارم خود اصغر باشم تا مخاطب باورم کند

به مناسبت هفته دفاع مقدس امیرسرتیپ محمد کریم عابدی و اصغر نقی زاده مهمان های برنامه «شب نشینی» بودند.

در اولین بخش از برنامه «شب نشینی» امیرسرتیپ محمد کریم عابدی خلبان دوران دفاع مقدس به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. امیر عابدی گفت: آغاز جنگ تحمیلی زمان تثبیت انقلاب بود و همه هم و غم نظامیان بازسازی و ساماندهییگان های هوانیروز و نیروی دریایی بود. آن زمان من مدیرعامل یک شرکت هوایی بودم؛ روزی که عراق بمباران را آغاز کرد در میدان ونک در دفتر کارم بودم. همه منتظر بودند که بچه ها را به مدرسه ببریم و هیچ کس انتظار آغاز جنگ را نداشت که ناگهان فرودگاه بمباران شد. دشمن اصل غافلگیری را می خواست انجام دهد نیروی هوایی حمله کرد و نیروی هوایی از یک سو و نیروی دریایی پر اقتدار هم از سوی دیگر به سرعت مقاومت کردند.هواپیماهای ایران به جنگ تانک های عراق رفته بودند و این را دشمن پیش بینی نمی کرد.

وی تصریح کرد: عملیاتی را سراغ نداریم که هوانیروز در آن نقشی نداشته نباشد. یگان های رزمی و تکاوری هستند که تجهیزات نظامی دشمن را هدف قرار می دهند و در انتقال نیروها به جبهه کمک های ویژه ای می کنند. در دوران جنگ تحمیلی یک بار 16 هزار و 500 نفر هوانیروز را در خاک عراق پیاده کردیم و در یک رویداد دیگر 8 هزار زخمی را به عقب منتقل کردیم.

خلبان برجسته دوران دفاع مقدس افزود: بعد از حمله صدام به ایران دانشگاه جندی شاپور برای جنگ های نامنظم انتخاب شد. قرار بود با این جنگ ها مقاومت را شروع کنیم تا لشکر های ارتش برسند. دشمن قدرت نیروی هوایی را محاسبه کرده بود ولی هوانیروز را محاسبه نکرده بود و همین ویژگی مثبتی بود که می توانستیم از آن برای غافلگیری دشمن استفاده کنیم.

امیر عابدی درباره خطرناک ترین روز دفاع مقدس ادامه داد: روز چهاردهم جنگ خطرناک ترین روز بود چون نیروهای بعثی عراق با تمام قوا به میدان آمدند و فرودگاه، لشکر زرهی، انبار مهمات و همه سطح شهر اهواز بمباران شد و صدام تمام توان نظامی کشور خود را گذاشته بود که جاده دزفول به اهواز را قطع کند اما نتوانست.

وی همچنین بیان کرد: یکی دیگر از بدترین اتفاقات دوران جنگ اتفاقات سال 60 بود که باعث شد این سال به یک سال تاریخی در تاریخ ایران تبدیل شود. یکی از رموز انقلاب ایران وحدت بود. همه با هم وحدت کردند که انقلاب پیروز شد، در جنگ هم با وحدت فرماندهی را در پیش گرفتند و به فرمان امام (ره) عمل کردند. اقتدار ملی ما مدیون وحدت ملی است و همین وحدت است که می تواند امنیت آفرین باشد که ما در جنگ آن را به مردم هدیه کردیم.

خلبان دوران دفاع مقدس اظهار داشت: در آن زمان رئیس جمهور وقت، وحدت شکن بود پس از عزل او شهید چمران 31 خرداد به شهادت رسید و بعد هم در تاریخ 7 تیر شهید بهشتی و یارانش ترور شدندو پس از آن 8 شهریور رئیس جمهور دوم به شهادت رسید. بعد از آن حصر آبادان شکسته شد و سپس بسیاری از چهره های اصلی و دفاعی کشور در یک هواپیما به طرز مشکوکی سقوط کردند؛ همه این ها در شرایطی است که به طور طبیعی یک کشور اگر رئیس جمهورش مشکلی برایش پیش بیاید کشور به کل نابود می شود اما استوار ماندن انقلاب اسلامی در چنین شرایطی بی بدیل است.

امیر عابدی گفت: جنگ تحمیلی جنگ خوبان با استکبار و جنگ مظلوم با ظالم بود. ما با ملت ها مشکل نداریم و نداشتیم اما در دوران دفاع مقدس 8 کشور به صورت مستقیم و 86 کشور هم به صورت غیر مستقیم وارد عمل شدند تا از عراق حمایت کنند. ملت ایران با وحدت و اتکا به قرآن و عترت نشان دادند که می توان پیروز شد و ملی گرایی و دین گرایی واقعی و اسلام ناب محمدی در جامعه تبیین شد. چهل سالگی ایران در وحدت دوران انقلاب و دفاع مقدس ریشه دارد.

وی تصریح کرد: در زمان جنگ نیروهای مهندسی و فنی ما جمع شدند و قطعات تند مصرف ما را به سرعت ساختند تا به دیگر کشورها برای استفاده های نظامی وابسته نباشیم با اینکه تحریم بسیار شدیدی داشتیم.

خلبان جنگنده دفاع مقدس با اشاره به خاطراتش از عملیات فتح المبین افزود: من عضو انجمن نظامی دنیا هستم و با بسیاری از نظامیان ایران در ارتباط بودم اصولا هیچ وقت بعد از عملیاتی مثل فتح المبین با فاصله 20 روز عملیاتی مثل بیت المقدس نخواهد بود و مقاومت در برابر چنین وضعیتی برای نظامیان دیگر کشورهای دنیا قابل باور نبود اما ما از پس آن بر آمدیم.

امیر عابدی عنوان کرد: به عینه می خواستیم وضعیت منطقه را بررسی کنیم و برای همین صبح نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب از دارخوئین با هلیکوپتر و ارتفاع بسیار پایین در دشت خوزستان در ارتفاع سه متر به سمت خرمشهر رفتیم چون بیشتر از 15 متر رادارهای دشمن ما را تشخیص می داد و هلیکوپتر را منهدم می کردند. هلیکوپتر 214 که با آن به بررسی منطقه رفته بودیم صدای شدیدی دارد. نزدیک صبح بود که دشمن متوجه شد ما در منطقه هستیم ولی تا به خودشان بیایند ما به سرعت از منطقه فاصله گرفتیم. در این زمان خورشید طلوع کرده بود و اشعه آن در چشم دشمن بود و باعث شده بود نتواند مارا ببیند. به صورت کور ما را می زد اما ناگهان یک گلوله توپ سیصد متری هلیکوپتر ما منفجر شد و بالگرد را نامتعادل کرد و شیشه ها شکست و یکی از خلبان ها هم مجروح شد. درست  رو به روی بالگرد ما نیز یک دکل برق بود. همه ما منتظر مرگ بودیم اما هلیکوپتر ما از زیر دکل برق عبور کرد و از آن وضعیت نفسگیر رهایی یافتیم. بعد از پیاده شدن از هلیکوپتر سجده شکر به جا آوردم و گفتم «عملیات بیت المقدس پیروزی است چون سالی که نکوست از بهارش پیدا است.»

وی در پایان گفت: شهید رجایی نظامی استخدام نیروی هوایی ارتش بودند. بسیاری از سپاهیان در ارتش آموزش دیدند و همه ما عضو یک خانواده برای خدمت به مردم ایران هستیم. این سرزمین سرزمین نور است.

در بخش دوم برنامه اصغر نقی زاده بازیگر مطرح فیلم های دفاع مقدس که در فیلم «از کرخه تا راین» هم به ایفای نقش پرداخته است به عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

نقی زاده گفت: انسان به دو شیوه می تواند زندگی کند؛ یکی با عینک بدبینی و غر زدن و نگاه دیگر عینک خوشبینی است که مدام از خدا بابت داشته هایمان در زندگی شکرگزاری کنیم. از سال 92 تا سال 98 پاهایم شدید یخ می کرد و من از این وضعیت ناراحت بودم. یک روز می خواستیم به مشهد برویم در مسیر دیدیم کسی پا ندارد گفتم خدایا شکر که پا دارم ولی یخ می کند.

وی تصریح کرد: روایت از پیامبر داریم که در مقایسه وضعیت خودمان با دیگران باید تلاش کنیم وضعیت را بهتر کنیم اما در عین حال به کمتر از خودمان هم نگاه کنیم و خدا را شکر کنیم.تلاش کنیم چیزهای خوب را به دست آوریم و حسرت نداشته ها را نخوریم.

بازیگر سینما و تلویزیون درباره شرایط کنونی کشور افزود: در شرایط کنونی کشور دو چیز نمی گذارد کارهای آبادانی دیده شود، یکی فسادها و اختلاس ها و یکی تورم مزمن که امنیت روحی مردم را تهدید می کند. پس از انقلاب کارهای زیادی انجام شده است مثلا توسعه گازکشی ها و بهبود وضعیت جاده ها اما به خاطر این دو مورد اقدامات انجام شده هم به خوبی دیده نمی شوند.

نقی زاده بیان کرد: وقتی دشمن حمله کرده بود می توانستیم بگوییم همه ارتش خالی شده بود و سپاه هم ضعیف بود و نیروی هوایی ما وضعیت نابسامانی داشت؛ می توانستیم با آن وضعیت مقاومت نکنیم و کشور را تحویل دشمن بدهیم اما مقاومت کردیم و پیروز شدیم. بیست سال پیش زمانی که افغانستان به آمریکا سپرده شد همه می گفتند بیست سال دیگر افغانستان سوئیس است اما حتی نتوانستند دولت در این کشور تشکیل دهند. باید دستمان را به زانو بگیریم و خودمان برای وضعیت کشور کاری بکنیم نه اینکه چشم به راه اقدامات دیگران باشیم.

وی ادامه داد: در زمان جنگ همه ما رزمنده ها - چون ملت و کشورمان در خطر بود - به دعواهای سیاسی توجهی نکردیم و برای نجات ایران به میدان رفتیم. حالا هم در وضعیت پاندمی کرونا همه فرار کردند و به خانه ها رفتند اما اقشاری مثل پزشکان و کادر درمان در دل میدان برای جنگ با این ویروس حضور یافتند و حالا بچه رزمنده ها آن ها هستند.

رزمنده دوران دفاع مقدس درباره چگونگی ورودش به عرصه سینما اظهار داشت: مسجد جواد الائمه از قبل از انقلاب به واسطه وجود افرادی مثل بهزاد بهزادپور و فرج سلحشور در کارهای هنری فعال بود. بعد از انقلاب یکی از عوامل اصلی ایجاد حوزه هنری بچه های مسجد ما بودند. با فیلم «توبه نصوح» سینما را شروع کردم. دردوران جنگ فیلم را کنار گذاشتم چون بیشتر جبهه می رفتم و در منطقه 17 آموزش پرورش کار می کردم. معلم زبان و تاریخ جغرافیا برای پایه راهنمایی شبانه بودم و روزها اداره بودم. وقتی عملیات می شد به جبهه می رفتم، عملیات ها را مثل نرمال آن زمان نمی رفتم و همه را با پارتی بازی حضور می یافتم. بچه ها زنگ می زدند 48 ساعت دیگر عملیات است و من در دستشویی های قطار مخفی می شدم تا به دو کوهه بروم چون نمی توانستیم بلیط تهیه کنیم ، به همین علت در کوپه های قطار مخفی می شدیم؛ در دو کوهه بچه های رزمنده ترمز اضطراری قطار را می کشیدند و از پنجره ها همه پیاده می شدیم.

هیچ وقت اعزام رسمی نداشتیم تا حدی که پسر خاله ام که شهید شد با پارتی بازی رفته بود و در عملیات به خط مقدم رفت و در کانال کمیل با شهید ابراهیم هادی شهید شد اما نمی توانستیم ثابت کنیم که پسرخاله ام اعزام شده است.

وی گفت: در جبهه این موضوع غیر قابل انکار بود که عراقی ها از هر نظر از ما بهتر بودند. و این را همه می دانستند و حالا در چنین شرایطی ما می خواستیم رزمندگانی را بسازیم که از مرگ نترسند. نماز شب، زیارت عاشورا و دعای کمیل و به طور کلی توکل بسیار قوی به خدا افرادی چون سردار سلیمانی و شهید همت را ساخت.

نقی زاده تصریح کرد: من جنگ را از نگاه شوخی و زندگی ساده رزمنده ها در کنار هم روایت کردم.یک برنامه با استاد معتضد بودم، او خیلی با سواد است و اگر کسی گوشش را خارانده باشد 20 تا کتاب درباره آن خوانده است. او به من گفت مرا به عنوان یک بازیگر جنگ باور کرده است. همواره سعی کرده ام بچه های رزمنده را همان طور که هستند و بودند روایت کنم. دوست داشتم خود اصغر باشم تا باورپذیر باشم.

وی ادامه داد: بعد از آژانس شیشه ای تا سال 88 با حاتمی کیا کار نکردم، او در کارش خیلی جدی و حرفه ای است و با بازیگر زیاد سر و کار ندارد چون برای نقش هایش بازیگردان می گذارد.

نقی زاده در پایان هموطنان را توصیه موکد به زدن واکسن کرد و افزود: هرکی می گوید واکسن نزن می خواهد به تو دارو بفروشد.

در ایام منتهی به اربعین حسینی بخش ویژه ارتباط مستقیم با حرم امام حسین (ع) به برنامه شب نشینی اضافه شده که امکان زیارت مجازی مزار این امام رئوف را در کربلای معلی برای مخاطبان این برنامه فراهم می کند.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

آخرین اخبار

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام سفر به شهر خسرو و شیرین نوجوان ایرانی دنیا را چگونه می بیند... کنکاش به انتخابات عراق می پردازد حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک چطور بفهمیم کودکمان بیش فعال است؟ خاله قاصدک، مهمان «شب نشینی» امشب شب نشینی در شب حلول ماه ربیع هندبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حلول ماه ربیع الاول مبارک روز کودک موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر ولایت عشق به «شب نشینی» می آید چرا نام حدیث معروف امام رضا (ع) سلسله الذهب است؟ از کارتن خوابی تا ثبت رکورد گینس قهرمان اولاهو به «شب نشینی» می آید برنامه «صبح پارسی» فردا سیاهپوش عزای شاه طوس می شود حب به اهل بیت فقط شرکت در محافل عزاداری و سیاهپوشی نیست/ چگونه سبک زندگی خود را اصلاح کنیم؟ شب نشینی در شامگاه رحلت پیامبر خوبیها سبک زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر معروف اخراجی ها به «شب نشینی» می آید کتب شهید مطهری بهترین نقشه راه برای شناخت شخصیت پیامبر و اهل بیت(ع) نقل زندگینامه بزرگترین واقف ایرانی در شب نشینی فتحعلی اویسی درگذشت برنامه «صبح پارسی» فردا به سوگ پیامبر (ص) و اهل بیتشان می نشیند شاعر افغان به «شب نشینی» می آید آثار و برکات وقف

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها