اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مسائل بین الملل: راهبرد سیاست خارجی دولت سیزدهم، راهبرد متوازن است.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه: سخنرانی آقای رئیس جمهوردر مجمع عمومی سازمان ملل،با وجود موضوعات متعدد وزمان محدود، مختصر اما مفید بود.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و کارشناس مسائل بین الملل در برنامه «کنکاش» 3 مهرماه درباره موضوع برگزاری هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل باسخنرانی مجازیآقای رئیس جمهور و روابط دیپلماتیک ایران و مسئله برجام به گفتگو نشستند.

سخنرانی مختصر ومفید رئیس جمهور در اجلاس عمومی سران ملل

رامین مهمانپرست دیپلمات ارشد و سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ابتدا درباره تاثیرگذاری سخنرانی رئیس جمهوردر اجلاس عمومی سران ملل مطرح کرد: با توجه به این که در کشور ما حدود یک ماه قبل از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دولت جدید تعیین شد، ‌ سخنرانی رئیس جمهور و مواضعی که اتخاذ می کنند، بسیار تاثیر گذار است. این فرصت خوبی بود تا چارچوب سیاست خارجی ما توسط آقای رئیس جمهور، مشخص شود.

وی با اشاره به سخنرانی جامع رئیس جمهور در این اجلاس گفت: در مجموع با توجه به زمان محدود سخنرانان و موضوعات متعددی که دولت جدید عرضه می کند، به نظر می رسد خیلی از موضوعات در سخنرانی ایشان گنجانده شده بود. بحث مربوط به جمهوری اسلامی‌ ایران، استقلال و مقاومت در مقابل سلطه جویی ها، فشارهای آمریکا و تحریم ها، ثبات و امنیت منطقه، حضور بیگانگان و خروج آمریکایی ها از عراق و افغانستان یا به تعبیر آقای رئیس جمهور اخراج آنان، بحث یمن،فلسطین، تروریسم و استفاده ابزاری که آمریکایی ها از آن انجام می دهند، بحث سلامت و محیط زیست در دنیا، بحث کرونا در دنیا و اقدام غیر انسانی که در واردات دارو و واکسن علیه ملت ما به کار گرفته شد، بحث برجام، روابط با همسایگان و همه کشورهایی که مایل باشند چارچوب روابط و احترام متقابل را رعایت کنند و به صورت ویژه چارچوبی که برای مذاکرات آینده مورد نظر مخاطبین بود، به هرکدام اشاراتی به نظر مختصر ولی مفید انجام شد و چشم اندازی از سیاست خارجی دولت جدید ارائه شد.

سخنرانی هوشمندانه رئیس جمهور علیه نظام سلطه آمریکا

محمد قادری، روزنامه نگار و کارشناس مسائل بین الملل گفت: رئیس جمهور در سخنرانی خود با ارائه چند کلیدواژه، چندین هدف را نشانه گرفتند. رئیس جمهوربا مطرح کردن موضوع حمله معترضین به ساختمان کنگره، در واقع ادعای دموکراتیک بودن نظام آمریکا را نشانه گرفت. انتخابات ۲۰۲۱ در آمریکا، حیثیت دموکراسی آمریکایی را زیر سوال برد. نکته ذکر شده توسط رئیس جمهور درباره افغانستان، ادعای انسان دوستی آمریکایی ها و پشتوانه مردم مظلوم بودنِ آن ها را نشانه گرفت.

وی افزود: زمانی که رئیس جمهور پیشنهاد خارج کردن دو حوزه سلامت و محیط زیست از تحریم ها را ارائه کرد، دو نشانه دیگر را مورد هدف قرار داد. یکی بحث تروریسم سلامت که در دوران کرونا از سوی نظام سلطه اتفاق افتاد و دیگری بحث محیط زیست که به خصوص آقای ترامپ در اواخر دوره خود با خروج از پیمان نامه های دولتی در حوزه محیط زیست انجام داد. اشاره رئیس جمهور به این موارد،یک حمله یا به نوعی یک ضدحمله، نسبت به ادعای آمریکایی ها داشت.

وی درباره ادعاهای طرف آمریکایی بیان کرد: با وجود خروج غیر مسئولانه آمریکایی ها از افغانستان و رفتارهای ضد انسانی آنان، و اتفاقات لبنان و یا عراق برای تحت فشار قرار دادن مردم، بازهم آقای بایدن در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل،  ادعای بزرگتربودن را در دنیا می کند.

قادری اظهار کرد: سخنرانی رئیس جمهور از این جهت بسیار هوشمندانه بود و توانست به چند دروغ نظام سلطه و رهبری آمریکا اشاره کرده و آن را مورد هدف قرار دهد.

مذاکره نتیجه بخش، هدف دولت ایران است

مهمانپرست درباره ادعای رسانه های آمریکایی، در این خصوص که ایران به دنبال ادامه مذاکرات نیست، بیان کرد: به نظر می رسد سیاستی که دولت جدید در پی گرفته، با طراحی که در منطقه صورت گرفته، همخوانی نداشته باشد. آمریکایی ها به دنبال ایجاد تنش و درگیری و منزوی کردن ایران در منطقه هستند و سیاست دولت جدید روی آوردن نزدیکی و توسعه روابط، تنش زدایی، بیرون کردن کشورهای مداخله گر در منطقه و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه است. این مسئله شاید برای سیاست های رژیم صهیونیستی و حامیان آن، خوشایند نباشد‌.

وی افزود‌: می توان گفت نقطه برتری ما در سیاست های خارجی دولت و جنگ نرم جدید،توجه ویژه به همسایگان باشد‌. بنابراین یکی از نکاتی که می تواند به اقتدار منطقه ای ما کمک کند و فشارهایی که از جانب آمریکایی ها است را خنثی کند، همین مسئله است.

مهمانپرست درباره برجام اظهار کرد: در حال حاضر یک جنگ روانی در حال شکل گیری است و تلاش دارند تا افکار عمومی را به این سمت سوق دهند که ایران اهل مذاکره نیست و یا تیم جدید به دنبال حل مسائل نخواهد بود. در صورتیکه با توجه به سخنرانی آقای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه در ملاقات های متعدد،اعلام کرده اند که مابه دنبال مذاکره هستیم. دولت ایران گفته است مذاکره ای که نتیجه بخش باشد، هدف ماست؛ نه اینکه اتلاف وقت صورت گیرد.در حال حاضر، دولت ما و آقای امیرعبداللهیان اعلام کردند که به دنبال مذاکره بدون نتیجه و اتلاف وقت نخواهند بود.

مهمانپرست ادامه داد: درواقع الان طرف آمریکایی و کشورهای اروپایی باید تصمیم خود را بگیرند. چارچوب بحث مشخص است. یا بایدطرف غربی به دنبال احیای برجام بوده و تحریم ها را لغو کند و روابط اقتصادی ما  با کشورهای دیگر به صورت عادی در بیاید؛یا اینکه رسما اعلام کنند که به تعهدات خود نمی خواهند عمل کنند و این جمهوری اسلامی است که یک طرفه عمل کرده است. به قول آقای رئیس‌جمهور،۱۵ بار شاهد تاییدیه‌های بودیم که فعالیت ما در این مقطع صلح آمیز بوده و در چارچوب عمل کردیم، ولی طرف مقابل ما عمل نکرده است.

وی افزود: صحبت آقای امیرعبداللهیان  این است که ما فرصتی برای از دست دادن نداریم.  مذاکرات منجر به نتیجه هدف ماست. یعنی اینکه کاملاً باید تحریم‌ها لغو شده، در عمل راستی‌آزمایی شده و دو طرف به صورت واقعی به تعهدات خود برگردند. درصورتی که غیر از این باشد، بهتر است که مذاکرات بدون نتیجه دنبال نشود.

به بن بست رسیدن سیاست آمریکا علیه ایران

قادری اظهار کرد: در اردیبهشت 97 زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، با اتخاذ راهبرد فشار حداکثری، این ادعا را مطرح کرد که با این روش، ایران را مجبور می کند که تن به خواسته های غرب می دهد و هیچ یار و یاوری در فضای بین المللی نخواهد داشت. این روند در دوره بایدن هم ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای و حضور پرطمطراق جمهوری اسلامی ایران در نشست منطقه ای بغداد و بیش از 50 ملاقات حاشیه ای در نیویورک توسط آقای امیرعبداللهیان، در واقع به این نکته تاکید می کند که سیاست آمریکایی ها در منزوی کردن ایران به بن بست خورده است. همچنین هدف اولیه فشار حداکثری، یعنی مزمحل کردن ساختار سیاسی، اقتصادی و مردمی کشور نیز به بن بست خورده است.

وی افزود: در شرایطی که طرف آمریکایی محتاج به احیای برجام هستند، چاره ای ندارند جز اینکه با عملیات روانی، افکار عمومی دنیا و کشورهای حامی خودشان را به این سمت پیش ببرند که ایران ازحضور در مذاکرات امتناع می کند.البته در کنار این فشارهای ظاهری، در پشت پرده طی چندماه اخیر، پیام هایی ملتمسانه به ایران، برای بازگشت به مذکرات ارسال شده است. این فشار آمریکا نه نشان از اقتدار آن ها، بلکه نشان از استیصال آن هاست که به صورت کم هزینه به برجام برگردند. این عملیات روانی نقشه ای نخ نما است که به نظر می رسد اثر قبلی خود را نداشته باشد.

قادری خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی ایران بر خلاف رسانه های معاند که بیان می کنند ایران کاملا میخواهد از طرف غربی قطع ارتباط خود را قطع کند و به سمت شرق کند، اصلا چنین چیزی نیست.  راهبرد سیاست خارجی دولت سیزدهم، راهبرد متوازن است. اساسا قبلا  نگاه به شرق وجود نداشت. و الان هم که نگاه شرق در بورس قرار می گیرد،  به معنی آن نیست که نگاه غرب وجود ندارد. اگر غرب مثل شرقی ها، فضا را متناسب، متوازن و با احترام متقابل دنبال کند، طبیعتا ایران هم در فضای مذاکراتی و گفت و گویی با ان ها شرکت خواهد کرد و با آنها مذاکرات را آغاز خواهد نمود.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود

آخرین اخبار

شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400 برنامه «صبح پارسی» روز جمعه میزبان سیاوش قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون بود. از "تبیین جایگاه معماری" تا "مثبت اندیشی اجتماعی" در گفتگوهای کارشناسی صبح پارسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها