اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قدرت نیروی دریایی ایران ناشی از تجارب دوران دفاع مقدس است

ناخدا یکم عرشه فرید آگه دل در برنامه صبح پارسی ششم مهر ماه از تاثیر تجربیات دوران دفاع مقدس در قدرتمند شدن نیروی دریایی کشور سخن گفت.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع صبر و بردباری و نتایج آن در زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با ناخدا یکم عرشه فرید آگه دل به گفت و گو نشستند.
ناخدا آگه دل گفت: خاطرات جنگ آرام آرام از ذهن ما دارد می رود و باید این خاطرات را به نسل بعد منتقل کنیم تا ماندگار شود و تجربیات 8 سال دفاع مقدسمان از بین نرود.
وی دستاوردهای مهم دفاع مقدس برای نیروی دریایی را تبیین کرد و افزود: قدرت نیروی دریایی ناشی تجربیاتی است که از دوران دفاع مقدس برای ما مانده است. ۸ سال دفاع مقدس برای کسب تجارب و شرکت در عملیات ها زمان کمی نیست و همین زمان دو برابر از جنگ جهانی دوم است. این تجربه ها نیروی دریایی را تقویت کرد و به نسل جوان منتقل شد و حالا این قدرت به جایی رسیده که تحصیل کردگان این حوزه کشتی ها را ۴۵ هزار کیلومتر در دریا می رانند؛ این در حالی است که پس از مدت کوتاهی در دریا آذوقه کشتی ها تمام می شود و نمی توان مدت زیادی را روی سطح آب ماند و ماموریت های دریایی طولانی مدت نیازمند پشتیبانی قوی برای انتقال آذوقه به کشتی ها است که این اتفاق امروزه به شیوه حیرت انگیزی در کشور در خال انجام است. ما کهنه سربازان که از دفاع مقدس تجربه کسب کرده بودیم آن تجارب را به آنها آموزش داده ایم و حالا اقداماتشان خودمان را به تعجب وا می دارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در تعریف واژه «ناخدا» تصریح کرد: ناخدا یعنی کسی که روی دریا همه چیز هست الا خدا، به او مستر و کاپیتان هم می گفتند و کسی است که حتی می تواند در دریا حکم اعدام صادر کند.
ناخدا آگه دل ادامه داد: در شمال خلیج فارس سه کانال داریم؛ خورموسی، اروند و خور عبدالله. در زمان جنگ خورعبدالله تنها کانالی بود که کشتی های تجاری از طریق آن وارد ایران می شدند و محموله های مواد غذایی و مواد مورد نیاز را به ایران می آوردند. عراق برای صدمه زدن به مایحتاج اساسی ایرانیان نیروهای خود را دم کانال نگه می داشت و بمب میزد که کانال را ببندد و کشتی های لجستیکی نتوانند وارد ایران شوند. چون کشتی ها وارد ایران که می شدند کنترلشان با نیروی دریایی ایران بود.
وی بیان کرد: از اوایل جنگ، عراق به دنبال زدن کشتی ها بود تا آن محموله ها به ایران نرسد. دو ماه و ۷ روز بعد از شروع جنگ نصف نیروی دریایی آن ها را از پا در آوردیم و اجازه ندادیم نفت از خلیج فارس خارج کنند. بیش از ۱۰ هزار کشتی برای رساندن محموله وارد خلیج فارس شدند و همواره عراق در تلاش بود تا آن ها را منهدم کند که از این تعداد ۲۶۰ تا کشتی مورد اصابت قرار گرفتند که ۲۰ تا نتوانستند محموله ها را برسانند ولی مابقی علی رغم اصابت گلوله به آن ها محموله های خود را رساندند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: کاروان مجموعه کشتی هایی است که در دریا حرکت می کنند، اگر کالاهای استراتژیک جنگی دلشته باشند نیاز به مراقبت دارند که این کار توسط نیروی دریایی انجام می شود و به آن ها اسکورت می گویند.
ناخدا آگه دل خاطرنشان کرد: آخرین کتابی که از خاطرات من نوشته شده کتاب «سی کشتی یک فرمانده» است و توسط نشر کودک و جوان و نویسنده آن خانم نظری است که جزو نویسندگان برجسته بود.

آخرین اخبار

شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400 برنامه «صبح پارسی» روز جمعه میزبان سیاوش قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون بود. از "تبیین جایگاه معماری" تا "مثبت اندیشی اجتماعی" در گفتگوهای کارشناسی صبح پارسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها