اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شب نشینی از تاکستان قزوین تا قطب

سفر به قطب، رویای محال دوران دبستان که به تجربه جوانی گردشگر ایرانی بدل شد/ علی صالحی: ثروت من رضایت پدر مرحومم و مادرم است

سهند عقدایی و سید علی صالحی مهمانان برنامه شب نشینی ششم مهرماه بودند.

در بخش اول برنامه سهند عقدایی جهانگرد معروف ایرانی به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. عقدایی گفت: همه ما انسان ها در زندگی به هنجارهایی عادت می کنیم که روزمره هستند ولی سفر که می رویم از همه روتین ها خارج می شویم و فرصتی است که لایه های درونی افراد را بشناسیم. از قدیم هم گفته اند اگر می خواهی کسی را بشناسی با او به سفر برو.

وی گفت: من متولد سال 53 هستم. سال 60 دوم دبستان را که تمام کردم شاگرد اول شدم و مادرم برایم اطلس گیتا شناسی خرید. نقشه های سیاسی، مردم شناسی، نقشه قاره ها و شهرها برایم جذاب تر از کارتن بود و در تابستان که درس و مشقم کمتر بود به مطالعه این کتاب می پرداختم. بیشتر پایتخت های جهان را می شناسم و این ریشه در مطالعه کتاب اطلس در دوران ابتدایی ام دارد.

جهانگرد معروف ایرانی افزود: مدام رویا پردازی می کردم و دوست داشتم به مکان هایی بروم که حتی اسمشان را نمی توانستم بخوانم. مثلا اسم گروئنلند را نمی توانستم بخوانم. یا مثلا آنتارتیکا را می دیدم و برایم دور از ذهن بود که به آن جا بروم. اولین کاشف وایکینگ این جزیره وقتی می‎بیند که همه جا یخ است برای اینکه بقیه وایکینگ ها را به این سرزمین بکشد به افراد می گوید که آنجا سرزمین سبزی است و همه با رویای کشاورزی به این منطقه مهاجرت می کنند و با یک سرزمین پر از یخ مواجه می شوند به همین دلیل تا کنون هم به این جزیره گرینلند می گویند.

عقدایی ادامه داد: رفتن به چنین مکان هایی برایم رویاهای دست نیافتنی بود که اگر فیلم هم از آن ها می دیدم روحم را راضی می کرد. در جوانی کوه نوردی می کردم تا سال 85 کار مهندسی انجام می دادم اما بعد آن را کنار گذاشتم چون به صورت درونی دوست دارم روی یک کار تمرکز کنم و عمری که روی کوهنوردی گذاشتم بسیار زیادتر از کار مهندسی بود و دانشگاه را به اجباری که بود رفتم. به خاطر همین شغلم را به طبیعت گردی و گرشگری تبدیل کردم و به سفرهای خارجی رفتم؛ بعد دیدم همه کشورهایی که می رفتم شبیه هم شده است و فهمیدم باید به جاهایی بروم که در دوران دبستان آرزویش را داشتم.

دقیقا در نقطه قطب شمال و جنوب شش ماه روز و شش ماه شب داریم اما هرچه پایین تر می آییم طول روز و شب فرق می کند. در قطب شمال تا جزیره ای در شمال نروژ به اسم سوالبار رفتم و تا 81 درجه کره زمین را سفر کردم که در آن جا چهار ماه روز است است در دوماه بعد یک ساعت شب است و بعد به عکس و قرینه خود می رسد. اکسیژن در ارتفاعات کوه ها کم می شود؛ در قطب های کره زمین اکسیژن وجود دارد اما سرما بسیار سخت است. در زمستان دما منهای 50 و 60 درجه است.

این جهانگرد مشهور با بیان اینکه گردشگری خلاق یک مفهوم جدید در جهان است اظهار داشت: سه نسل گردشگری داشتیم؛ نسل اول گردشگری انبوه بود که از جنگ جهانی دوم آغاز شد و هنوز هم در آنتالیا و تایلند هست و به این صورت بود که افرادی دیگران را جمع می کنند و برایشان توضبح می دهند و تور لیدری وجود دارد که همه چیز را مدیریت کند و در حد بازدید ساده ای از یک محل است.

عقدایی گفت: از اواسط دهه 1970 نسل دوم آمد که گردشگری فرهنگی بود به این صورت که آثار تاریخی و باستانی جزو اولین مقاصد گردشگری بودند. و گردشگری نسل سوم گردشگری خلاق است که در قرن 21 آغاز شده و در این سبک از گردشگری فرد به یک فاعل تبدیل می شود که در آداب و رسوم و شیوه زندگی و فعالیت های یک منطقه شرکت می کند؛ مثلا شرکت در کلاس آشپزی در هند یا کلاس موسیقی در یک کشور. این نوع را گردشگری خلاق می گویند. در ایران توسط کمیسیون ملی یونسکو این کار خوب انجام شد و در سال گذشته باشگاه توسعه گردشگری خلاق در کشور ایجاد شد و تعدادی از فعالان گردشگری هیئت رئیسه آن شدند.

وی در باب تبیین گردشگری خلاق گفت: گردشگری خلاق مرتبط با همه حوزه هایی است که به زندگی مردم نزدیک می شود. در ایران بحثی که وجود دارد این است که پارادایم گردشگری از گردشگری انبوه به گردشگری خلاق باید تغییر کند. گردشگران خارجی دنبال هتل های پنج ستاره نیستند و به دنبال فرهنگ مردم هستند، به دنبال اقامتگاه بومگردی هستند تا با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آشنا شوند و آن ها را بیاموزند. باید سرمایه گذاری و سیاستگذاری از گردشگری انبوه به گردشگری خلاق تغییر کند. این کار نیاز به سرمایه گذاری وسیع ندارد و سرمایه گذاری آن آموزش است که شیوه زندگی تجاری سازی شود.

این فعال حوزه گردشگری گفت: گردشگری مقوله ای فرابخشی است و باید علاوه بر سازمان گردشگری دیگر سازمان ها هم درگیر شوند. صلح طلبی ایران باید به وسیله صنعت گردشگری به جهانیان نشان داده شود. در گذشته که پس از برجام گردشگران زیادی به ایران آمدند زیرساخت های لازم برای آن دیده نشده بود ولی حالا باید زیرساخت های آن فراهم شود تا برای موقعیت های بعدی حاضر باشیم. جنبه های مثبت فرهنگی ایران توسط توریست های زیادی که به ایران آمدند تبلیغ می شد. مهم ترین کار این است که جنبه صلح طلبی ایران بیشتر به همین روش نمایش داده شود.

در بخش دوم برنامه سید علی صالحی بازیگر طنزپرداز تلویزیون ایران که این روزها بیشتر چهره اش در «نون.خ» بیاد ماندنی شد به عنوان مهمان برنامه با محمد سلوکی به گفت و گو نشست.

صالحی درباره دلاوری های پزشکان در دوره کرونا گفت: پزشکان ایرانی حرف های زیادی برای گفتن دارند و باید به آن ها دست مریزاد گفت. این روزها دنیا دنیای رقابت تولید علم و تکنولوژی است.

وی ادامه داد: مدتی است برخی ها شعار های ضد واکسن می دهند در اتفاقی که برای مرحوم اطلسی افتاد همان دسته از افراد می گویند او هم دو دوز واکسن تزریق کرده بود ولی جانش را ازدست داد. توجه کنیم که تعداد این دسته افراد کم است و گروه زیادی با واکسن، ایمنی لازم را بدست آورده اند.

بازیگر تلویزیون درباره حضورش در مراسم اربعین بیان کرد: امسال به خاطر کرونا به پیاده روی اربعین نرفتم. احساس کردم باید صبر کنیم که بعدا با حال خوب برویم. دو سال پیش که هنوز کرونا نیامده بود به پیاده روی رفتم.

صالحی تصریح کرد: کار بازیگری را از سال 69 شروع کردم یعنی از سن 17 سالگی از کلاس های آقای سمندریان شروع به بازیگری کردم و از همکلاسی های آن موقع من فریبرز عرب نیا، امیر جعفری و رامسین کبریتی هستند. آن روزها 150 نفر بودیم که خروجی ما 50 نفر وارد کار بازیگری شدند و تا امروز 10 نفر هستیم که هنوز کار می کنیم. اصالتا اهل روستای حسن آباد سادات از حوالی تاکستان قزوین هستم. اهالی این روستا کشاورزان زحمتکش و خونگرمی هستند. پدرم آن جا به خاک سپرده شده و مادرم هم آن جا زندگی می کند. آدم های زحمتکش و مذهبی سنتی هستند ما رودخانه و جنگل و باغ انگور و گردو داریم و روستای باصفایی است.

وی تاکید کرد: نوکری پدر و مادر برای من مهمترین اصل زندگی است و ثروت من رضایت پدر مرحومم و مادرم است. هرکس مختار است برداشت خود را بکند اما من از ته دل حرفم را می زنم؛ اگر برای کسی کاری انجام دهم بیشتر از آنکه برای خودم باشد لذت می برم. در کرونای دلتا هر روز بالغ بر 20 تلفن داشتم که از من دارو و پزشک و بیمارستان می خواستند و من نمی‎توانستم نه بگویم. به دوستم که مدام برای پیدا کردن دارو برای مردم با او تماس می گرفتم گفتم اگر از من خسته شدی مرا بلاک کن اما نمی توانم به کسی نه بگویم.

بازیگر سریال «نون.خ» با یادی از دوران کودکی اش ادامه داد: دوبار در سن 7 سالگی با پدر وعمویم ( پدر مجید صالحی) تعزیه خواندیم. کریم اکبری مبارکه برای اولین بار مرا از تئاتر انتخاب کرد و جلوی دوربین برد. تهیه کننده اولین کار هنری من سید مصطفی موسوی بود که همواره از او به عنوان مرد بزرگ یاد می کنم.

صالحی افزود: مجید صالحی را به عنون کارگردان بیشتر دوست دارم. در حال حاضر سریال و تئاتر کار می کنم و سینما هنوز مرا نپذیرفته است. از بین کارگردان ها با آقای مقدم و سعید آقاخانی خیلی لذت بردم و آموختم؛ مقدم انقدر دوست داشتنی است که جزو معدود کارگردان هایی است که به عنوان بازیگر حق داری جلوی دوربینش اشتباه هم بکنی. دوست داشتنی و شناسنامه خوب کاری من است.

وی اظهار داشت: سر «چک برگشتی» من دستیار کارگردان بودم ناهار دیر آمده بود. داد و فریاد کردم که چرا ناهار دیر رسیده ناگهان دیدم یک نفر گوشم را از پشت سر گرفت؛ مقدم بود؛ به من گفت دستیار کارگردان یعنی کسی که آرامش گروه را حفظ کند و وظیفه اصلی آن همین است؛ نه اینکه خودت جنجال به پا کنی. چون مقدم در همه عرصه ها اطلاعات دارد کار کردن با او لذت بخش است.

این بازیگر برجسته حوزه طنز کشور نظرش را درباره سعید آقاخانی گفت: سعید آقاخانی هم به حیطه کاریش اشراف دارد؛ کارهای طنز او واقعا سخت بود هم نقش اصلی را بازی می کرد و هم کارگردانی و هم 50 نفر را جلوی دوربین و 50 نفر را پشت دوربین مدیریت می کرد و مدیریت همزمان همه این ها کار دشواری است.

صالحی درباره نقشش در سریال «نون.خ» گفت: در فصل اول فریبرز شاگرد نانوای ساده بود اما چون همزمان با فیلم برداری فیلمنامه نوشته می شود شخصیت فریبرز شکل گرفت و به یکی از نقش های اصلی تبدیل شد. یکی از ایرانیان مقیم خارج به من پیام داد و گفت که دو سال بود مادرم به دلیل فوت برادرم نخندیده بود ولی وقتی رعد و برق به تو زد مادرم خندید.

وی ادامه داد: تیم «نون.خ» همگی خوب بودند. کارکردن با مردم کرد خیلی جذاب بود. برای معرفی اقلیم های استان کردستان و کرمانشاه اتفاقات خوبی در این سریال افتاد.

این بازیگر تلویزیون با کلامی طنزآمیز اظهار داشت: نمی دانم ازدواج نکردنم خوش شانسی است یا بد شانسی. حالا 48 سال دارم و هنوز مجردم. دوست دارم فرزند داشته باشم اما فکر می کنم دیگر زنگوله پای تابوت باشد به گمانم باید با کسی ازدواج کنم که بچه داشته باشد. از ابتدا گاردی نسبت به ازدواج نداشتم اما قسمت نشده است؛ تا کنون خواستگاری رسمی نرفته ام و همه موارد در مرحله آشنایی می گفتند آدم بیخودی است ولش کن و به آشنایی پدر و مادر ها نمی رسید.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98

ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

 

آخرین اخبار

شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400 برنامه «صبح پارسی» روز جمعه میزبان سیاوش قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون بود. از "تبیین جایگاه معماری" تا "مثبت اندیشی اجتماعی" در گفتگوهای کارشناسی صبح پارسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها