اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شغل شریفی که باعث ازدواج اولین زوج آتشنشان ایران شد/ برای سلامت روحمان چه کارهایی را انجام ندهیم؟

علیرضا ابوالفضلی، منصوره جوانمرد و روح الله محمدی مهمانان برنامه صبح پارسی هفتم مهر ماه بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع فداکاری، ایثار و از خودگذشتگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با منصوره جوانمرد و روح الله محمدی زوج آتشنشان ایرانی و علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی برنامه به گفت و گو نشستند.

جوانمرد گفت: وقتی زن و شوهر آتشنشان باشیم پیش می آید که ماموریت مشترک هم داشته باشیم. مدتی ایستگاهمان مشترک بود و وقتی ماموریتی برای اطفای حریق داشتیم باهم اعزام می شدیم. هماهنگی بین زوجین آتشنشان باعث می شود که عملیات بهتر انجام شود.

وی افزود: اغراق است اگر بگویم در عملیات های مشترک نگران یکدیگر نیستیم و حواسمان پرت همسرمان و سلامتی او نمی شود ولی آن هماهنگی که بین ما وجود دارد بر این نگرانی غالب می شود و باعث نمی شود که از مسئولیت اصلی مان دور بمانیم. این هماهنگی بین همه نیروهای آتشنشان زیاد است و رابطه بین همه ما باید رابطه ای عاطفی باشد اما مسلما بین زوجین این رابطه و هماهنگی متفاوت تر است.

بانوی آتشنشان کشور ادامه داد: من در ایستگاه کرج فرمانده شیفت هستم که تیم را فرماندهی می کنم. هر ایستگاه سه شیفت و هر شیفت یک فرمانده دارد. فرماندهی سه شیفت در هر ایستگاه بر عهده مسئول ایستگاه بوده و همسرم مسئول ایستگاه ما است.

جوانمرد درباره علاقه فرزندشان به شغل مادر و پدرش اظهار داشت: در ابتدای زندگی حضور هر دوی ما برای فرزندمان که حالا ۹ ساله دارد، کم بود و برای همین او علاقه چندانی به آتشنشان شدن نداشت اما حالا خودش هم پیگیر این شغل شده و دوست دارد آتشنشان شود.

وی گفت: لحظه لحظه کار ما حس عشق و علاقه به مردم است. حس نجات دادن جان یک انسان لذتی است که نمی توان وصفش کرد، آن را خرید و یا به دستش آورد. حس فداکاری در همه همکاران هست و به نظرم کائنات و خدا این حس را در وجود ما قرار داده و نه تنها در محیط کاری بلکه در همه جای زندگی این حس را داریم.

بانوی آتشنشان تصریح کرد: اگر فرزندمان بخواهد آتشنشان شود مطمئنا کمکش می کنیم و به او آگاهی می دهیم که خودش انتخاب کند اما او را اجبار به انتخاب این شغل نمی کنیم چون من و همسرم اجبار نشدیم و علاقه قلبی ما بود و دوست داریم فرزندمان هم قلبا انتخابش کند.

جوانمرد افزود: سخت ترین ماموریتی که رفتم در سال 82 و زلزله بم بود که اولین و بزرگترین ماموریت رسمی من بود و به عنوان دلخراش ترین و غم انگیز ترین حادثه ها کاری ام از آن یاد می کنم. هنوز بعد از ۱۹ سال سابقه کاری نتوانسته ام آن خاطرات تلخ را فراموش کنم. جسد مادری را از زیر آوار بیرون آوردیم که حین شیر دادن به فرزندش هر دو فوت شده بودند و هنگام بیرون آوردن جسد آن ها دستانم میلرزید و هیچ وقت آن صحنه را فراموش نمی کنم.

در ادامه برنامه محمدی گفت: از سال 79 پیگیر و علاقه مند به این حرفه بودم. در سال 81 موفق شدم پس از دادن تست ها و آزمایش های مختلف و مورد نیاز وارد شغل آتشنشانی شوم و توانستم به جایی که می‌خواستم در این شغل برسم. همسرم هم پیش از ازدواج آتشنشان بود و در همین حرفه با او آشنا شدم که این یکی از بزرگترین دستاوردهای من از آتشنشانی است.

وی بیان کرد: اکثر ماموریت های ما خاطره خوبی ندارد اما یکی از ماموریت هایی که می توان از آن به عنوان خاطره خوش یاد کرد، ماموریت آوار برداری بود که توانستیم بچه ای را صحیح و سالم از زیر آوار در بیاوریم و آن لحظه که از سلامت او اطمینان یافتیم برای من خیلی لذت بخش بود.

این آتشنشان شجاع افزود:  مردم می گویند آتشنشانی عشق است روز عشق مبارک! می خواهم بگویم این عشق بین ما و مردم دو طرفه است. من در این سال ها با همه تجاربی که کسب کرده ام اما دوست دارم قوی تر از قبل کار کنم.

محمدی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای پلاسکو، شهدای حادثه قطار و ۷ مهر 52 ادامه داد: امیدوارم همیشه روزهای مردم ایران پر از سلامتی و بدون حادثه باشد.

در بخش دوم برنامه ابوالفضلی گفت: ما در زندگی گاهی غذای روح را نادیده می گیریم. در طب پزشکی بیشتر به سلامت جسم توجه می شود و شاید کمتر سلامت روحی افراد مدنظر قرار بگیرد.

وی بیان کرد: آرامش اولین اصل در سلامت روح است. آسایش روح پل ارتباطی بین روح و جسم است که می تواند سلامت این دو را تامین کند. چیزی که اسلام روی آن تاکید دارد این است که کسی که می خواهد آرامش داشته باشد باید ارتباطش را با کائنات حفظ کند. این کائنات به تعبیر دین اسلام خداوند و به تعبیر دیگر ادیان، منابع معنوی دیگر هستند.

کارشناس طب سنتی صبح پارسی افزود: برای تامین آرامش روحی بهترین مقوله این است که در زندگی خوش بین باشیم؛ یکی از بزرگترین مشکلات جامعه بشری در دنیای امروز بدبینی است. برای مثال وقتی در جمعی نشسته ایم و دو نفر با هم صحبت می‌کنند ممکن است نا خواسته نگاهشان متوجه ما شود و ما در این شرایط فکر می‌کنیم راجع به ما حرف زده اند. شاید در آن لحظه کاری نکنیم اما بعد با خودمان فکر می کنیم، به آن ها تهمت می زنیم، آن ها را قضاوت می کنیم و وقتی به نتیجه ای نمی رسیم شروع به خودخوری می کنیم.

ابوالفضلی تصریح کرد: ۸۰ درصد مشکلات جسمی از سالم نبودن روح است. ۹۰ درصد مشکلات معده ناشی از خودخوری است. احساس رقابت ناپسند حسادت و فکر و خیالی که باعث بهم ریختن اعصاب ما شود و حسادت مشکلات جسمانی زیادی را به همراه می آورد و حتی دانشمندان می گویند این حس ها می تواند تا ابتلا به سرطان خون پیش رود.

وی ادامه داد: واقع بینی و حقیقت بینی هم داریم، لایه پنهان حقیقت واقعیت است‌. در حوزه جامعه شناسی و خودشناسی بخواهیم بگوییم واقع بین هستیم و اگر ببینیم واقعا کسی بدخواه ما است باید آن را بفهمیم و بگذریم. این گذشت آن قدر تاثیر گذار است که در سلامت روح و جسم ما بسیار موثر و قابل درک خواهد بود.

این پزشک طب سنتی اظهار داشت: مولفه هایی در روزمرگی های ما وجود دارند که با آنها مواجه ایم و پیش نیاز آن ها خوش بینی است. اگر این مولفه ها را کنار هم بگذاریم روحمان به تعالی نسبی می رسد و سلامت جسمانی را هم به همراه خواهد داشت. جسم در زیست انسان تاثیر کمی دارد.

ابوالفضلی ضمن مذمت قضاومت کردن گفت: گاهی همه ما خیلی راحت وقتی با موضوعی مواجه می شویم آن را قضاوت می کنیم درصورتی که خدا به حضرت داوود می گوید به تو همه چیز دادم اما تو را مصون از قضاوت کردن نکردم. حتی اگر نظر صحیحی هم درباره فرد یا موضوعی داریم، نباید قضاوت کنیم فقط می توانیم نظر شخصی‌مان را بگوییم که آن هم باید با خوش بینی باشد و همین کار سختی است.

وی همچنین تجسس کردن در امورات دیگران را از عوامل اختلال در آرامش روحی برشمرد و تصریح کرد: تجسس در کار دیگران و فکر کردن درباره زندگی شخصی دیگران می تواند سلامت روحی ما را تحت تاثیر قرار دهد. معلوم نیست چه کسی بهشت و جهنم می رود؛ در مولفه های روابط عمومی و روابط اجتماعی حتی اگر نسبت به چیزی درباره دیگران یقین داشته باشیم وقتی از ما می پرسند اگر راست بگوییم غیبت کرده و شاید تهمت بزنیم و اگر دروغ بگوییم خیانت کرده ایم ولی اگر با خوش بینی نظرمان را بگوییم و دانسته هایمان را تعدیل شده و با دید مثبت به گوش شنونده برسانیم، تعریف ها را طوری می کنیم که دچار هیچ کدام از این گناهان نشویم.

پزشک طب سنتی با اشاره به ضرورت گذشت کردن در زندگی افزود: وقتی درخواستی از خدا داریم اول توبه می کنیم و بعد درخواستمان را مطرح می کنیم. اگر ما از دیگران نگذریم چطور انتظار داریم خدا از ما بگذرد.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98

ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

 

آخرین اخبار

نمره قبولی کارشناس بین الملل به عملکرد 100 روزه ی دولت تسهیلات ویژه به دانشجویان خارج از کشور پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم 100 روز گذشت بازیکن والیبال نشسته کشور: فرق آدم ها در جنگیدن برای هدف هایشان است سفر به دیار اقوام بازیکن برجسته والیبال نشسته کشور به برنامه «صبح پارسی» می آید از پزشکی که سر از خوانندگی در آورد تا اهمیت سواد رسانه ای و عضویت ایران در پیمان شانگهای توضیحاتی درباره دربی پیش رو، در ورزش ایران این هفته خانه مهر و آیتم های متنوع و آموزنده رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم محمدصادق باطنی میهمان صبح پارسی می شود مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها