اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آثار و برکات وقف

حمایت سازمان اوقاف از شرکت های دانش بنیان/ برای اتاق خواب چه رنگ هایی مناسب است؟

حجت الاسلام غلامرضا عادل و ندا مسروری مهمانان «صبح پارسی» دوازدهم مهر ماه بودند.
برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع خساست و اهمیت وقف در زندگی فردی و اجتماعی فرد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و ندا مسروری استاد دانشگاه در رشته معماری به گفت و گو نشستند.
در بخش اول گفت و گو حجت الاسلام عادل گفت: هر آدمی دوست دارد فایده ای به دیگران برساند و کاری را انجام دهد که دیگران از آن بهره مند شوند و کمک کردن به انسان های دیگر به خود شخص هم حس خوب می دهد. همه ما دوست داریم به رفع مشکل دیگران کمک کنیم و یا موجب رشد و تعالی دیگران شویم؛ یکی از جامع ترین مصادیق کار خیر وقف است که جاودانه بوده، تمام شدنی و قابل فروختن نیست.
وی تصریح کرد: وقف صرفا در امورات مالی نیست بلکه همه اموری که به طرق دینی، فرهنگی و مذهبی برای دیگران مفید فایده باشد  می تواند وقف شود و به عبارت دیگر هرکار خیری که دیگران را خوشحال کند می تواند وقف باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف افزود: وقف فقط در دین اسلام مرسوم نیست بلکه همواره در تمام ادیان آسمانی بوده است و به اصطلاح به آن حکم امضایی گفته می شود یعنی در ادیان قبلی هم بوده و اسلام هم آن را تایید کرده و جزئیاتی را به آن اضافه کرده است. در بین هموطنان در خارج از کشور بسیاری از افراد هستند که اموال خود را در داخل و یا خارج از کشور وقف می کنند.
حجت الاسلام عادل در باب برکات و آثار وقف بیان کرد: مالی که وقف می شود برای شخص واقف کار خیر و معامله با خدا است؛ اکثر افرادی که مالی را وقف می کنند دوست دارند که مخفی بماند و دوست ندارند اسمشان مطرح شود. این کار ثمرات دنیوی و اخروی دارد، به زندگی افراد برکت می دهد و مثل صدقه دادن روزی فرد واقف را زیاد می کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، خود موقوفه و کارکردهایش هم برکاتی را به همراه دارد برای مثال وقف برای ایتام باعث می شود آن ها از شرایط سخت نجات یابند و یا مدرسه ای که برای دانش آموزان ساخته و باعث شکوفایی استعدادهای دانش آموزان می شود و از آن ها نخبگان و دانشمندان ارزشمند برای کشور می سازد از ثمرات وقف است. با وقف کردن اموال ممکن است اشتغال هم ایجاد شود که همه این ها ثمره های دنیوی و اخروی دارد چون جامعه از ثروت های راکد منتفع می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف از حمایت سازمان اوقاف از شرکت های دانش بنیان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر اولویت سازمان اوقاف حمایت از شرکت های دانش بنیان است که با سرمایه ای که مردم وقف می کنند از جوانانی که برای شکوفایی دانش هایشان نیاز به پول و حمایت مالی دارند و این گونه شرکت هارا راه اندازی کرده اند حمایت می کند.
حجت الاسلام عادل توضیح داد: سازمان اوقاف در چند بعد فعالیت می کند؛ موقوفات، امام زادگان و بقاع متبرکه و فعالیت های قرآنی در جهان. در بعد موقوفات، حفظ موقوفه، بهره برداری از آن و نظارت بر استفاده از موقوفه متناسب با نیت واقف از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه است.
وی در پایان گفت: وقف چند رکن اساسی دارد؛ مال وقف شده، واقف و نیتش، تولیت و مدیریت آن. واقف هر نیتی را می تواند برای موقوفه اش در نظر بگیرد. ما دفاتر مشاوره ای داریم که نیازهای روز را در اختیار واقف می گذاریم و مشاوره می دهیم و او خودش انتخاب می کند که مالش را وقف چه امری کند. پس آن وقف نامه نوشته و نیت واقف در آن قید می شود نوشته می شود و تولیتش هم توسط خود او مشخص می شود، برخی خودشان و فرزندانشان را به عنوان تولیت موقوفه انتخاب می کنند و برخی مدیریت آن را به سازمان اوقاف می سپارند.
در بخش دوم گفت و گو مسروری درباره رنگ ها گفت: در واقعیت اصلا رنگ وجود ندارد و این نور است که باعث می شود طیف های مختلف با طول موج های متفاوت به وجود بیاید و ما رنگ ها را ببینیم اما در عین حال نمی‌توانیم دنیای بدون رنگ را متصور شویم.
وی تصریح کرد: شبکیه چشم ما مخروطی است و در ابتدا فقط رنگ های آبی، زرد و قرمز را می بیند و رنگ های ثانویه سبز و نارنجی و قهوه ای است و با ترکیب آن ها رنگ های ثالثیه به وجود می آید.
این استاد معماری افزود: رنگ هایی با طیف رنگی زرد تا قرمز گرم هستند و طیف سبز تا آبی سرد است. بنفش رنگی میانه است که می تواند سرد یا گرم باشد؛ اگر قرمز آن بیشتر باشد گرم و اگر آبی آن بیشتر باشد سرد است.برخی از رنگ ها هم خنثی هستند مثل سفید، سیاه، خاکستری، کرم و بژ که خود اینها به دو دسته سرد و گرم و تقسیم می شوند.
مسروری درباره تاثیر رنگ ها بر روحیه انسان اظهار داشت: رنگ ها روی ادراک و روان انسان ها تاثیر می گذارند و باعث می شوند احساس متفاوتی به فضا داشته باشیم. رنگ نشانه فرهنگ و شخصیت ما هم هست و متناسب با این که چه چیزی را می خواهیم به مخاطبین القا کنیم باید رنگ های متفاوتی را هم استفاده کنیم.
وی بیان کرد: رنگ اتاق خواب بچه ها باید از بین رنگ های روشن انتخاب شود بچه ها رنگ های آبی، قرمز، زرد و نارنجی را بیشتر دوست دارند و زودتر می شناسند. رنگ های اتاق خواب بهتر است از ترکیب رنگ های خنثی و رنگ های آرامش بخش باشد تا خواب دچار آشفتگی نشود.
این کارشناس معماری دلیل استفاده رنگ سبز در اتاق عمل را اینگونه تبیین کرد: رنگ سبز آرامش بخش است و گستره دید افراد را وسیع می کند برای همین در اتاق عمل و فضای بیمارستان از این رنگ استفاده شده است تا علاوه بر آرامش بیماران، پزشکان با تمرکز بیشتری کارشان را انجام دهند. رنگ ها بر روان انسان تاثیر مستقیم دارند؛ وقتی رنگ زرد می بینیم حس بی حالی و ناخشنودی خاصی داریم به همین دلیل می گویند در سالن های غذاخوری از این رنگ استفاده نشود و رنگ های جذاب تر مثل نارنجی و قرمز به کار برده شود.

آخرین اخبار

تسهیلات ویژه به دانشجویان خارج از کشور پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم 100 روز گذشت بازیکن والیبال نشسته کشور: فرق آدم ها در جنگیدن برای هدف هایشان است سفر به دیار اقوام بازیکن برجسته والیبال نشسته کشور به برنامه «صبح پارسی» می آید از پزشکی که سر از خوانندگی در آورد تا اهمیت سواد رسانه ای و عضویت ایران در پیمان شانگهای توضیحاتی درباره دربی پیش رو، در ورزش ایران این هفته خانه مهر و آیتم های متنوع و آموزنده رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم محمدصادق باطنی میهمان صبح پارسی می شود مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها