اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حال و هوای شب نشینی در روز جهانی کودک

خانواده ای با 9 فرزند که بزرگترین آن ها 17 سال و کوچک ترینشان کمتر از یک سال دارد/ خاله قاصدک: از مسعود روشن پژوه شاکی هستم

به مناسبت روز جهانی کودک یک خانواده جوان با 9 فرزند و مجری معروف کودک و نوجوان به همراه خواهرزاده بازیگرش مهمان شب نشینی شانزدهم مهر ماه بودند.

در بخش اول برنامه زهرا صادقی مادر خانواده پر جمعیتی که 9 فرزند دارد گفت: من و همسرم هنگام خواستگاری در صحبت ها روی فرزند زیاد توافق داشتیم و خانواده بزرگ را دوست داشتیم. ما در خانواده پدری چهار فرزند هستیم و همسرم شش فرزند.

صادقی تصریح کرد: نمی توانم بگویم هیچ گاه در زندگی نگفتم که خسته شده ام اما هر زمان از سختی ها و مشکلات اذیت شدم به قدری لحظات شیرین پشت این سختی ها بوده که می توانستم آن سختی ها را نادیده بگیرم. این را حس می کنیم که چه نعمت هایی خدا به واسطه بچه ها به ما می دهد. نمی توانم زندگی کاملا مرفه و خوبی را برای بچه ها فراهم کنم اما معتقدم که خدا وعده داده است روزی را می رساند.

وی افزود: گاهی وقت ها از بچه ها می پرسم که چه چیزی درست کنم وقتی تفاوت نظر باشد رای با اکثریت است. کسی منکر سختی وضعیت اقتصادی نیست همه با مشکلات کشور دست و پنجه نرم می کنیم اما ما ایرانی ها مدت مدیدی است که فرهنگمان عوض شده، ما قانع بودیم ولی توسط رسانه تجمل گرا شدیم، همه لوازم رفاهی نباید برای بچه ها فراهم باشد چون بچه باید سختی ببیند. با کمترین امکانات می توان فرزند به جمع خانواده اضافه کرد. زمینه سختی کشیدن باید برای بچه فراهم شود.

مادر این خانواده بیان کرد: وضعیت تحصیل بچه ها با من است، بعضی وقت ها همسرم یادش می رود کدام بچه کلاس چندم است. وقتی نیازهایشان همزمان با هم اتفاق می افتد برایم خیلی سخت می شود اما همه مادرانی که چند فرزند داشته باشند این مدیریت بحران را دارند.

همچنین در ادامه داوود منیری پدر خانواده 11 نفره با بیان این موضوع که تعداد زیاد فرزندان احساس خیلی خوبی دارد گفت: بسیاری را می بینم که از امکانات و تحصیلات و مسکن راضی کننده ای برخوردارند اما ترس نمی گذارد بچه زیاد داشته باشند. این در حالی است که در زندگی ما وقتی تعداد بچه ها بیشتر می شد وضعیت کار و زندگی ما هم بهتر می شد و این یک حس تجربی است و فقط می توان آن را لمس کرد. اوایل زندگی خیلی سختی کشیدیم مثلا وقتی 6 نفر یعنی چهار فرزند داشتیم و با موتور به مهمانی می رفتیم، برای همین انگشت نما بودیم ولی همه این ها بالا و پایین زندگی است و باید با آن کنار آمد. اگر از زندگی استفاده نکنیم و درگیر سختی ها شویم زندگی را از دست داده ایم.

منیری تصریح کرد: هیچ زن و شوهر عاشقی نیستند که نگران هم نباشند. یکی از دانشمندان آمریکایی نظریه ای را مطرح کرده اند و آن نظریه این است که ساختار زندگی زن، طوری تنظیم شده است که هرچه باردار شود برایش بهتر است. بچه ها را خیلی دوست دارم و با آن ها ارتباط خوبی دارم ولی اصل زحمت تربیتی با همسرم است؛ همه جوانان فکر می کنند همه چیز را بلدند و آموزشی نمی بینند اما همسر من به دنبال آموزش دیدن است. متاسفم که خیلی همراه او نیستم و از او فاصله دارم ولی حواسم هست که همسرم همیشه حرف جدید دارد و دائم آموزش می بیند و سپس رفتار می کند.

وی افزود: در بین فرزندانم دو فوتی هم داشتیم؛ دو بچه دوقلو داشتیم که هنگام تولد فوت شدند. برایم خیلی تلخ است و همیشه یادم می ماند.

پدر این خانواده درباره نامگذاری اسامی بچه هایش افزود: اسم بچه ها نظم ندارد چون بچه هایمان شبیه هم نیستند. معمولا وقتی برای شناسنامه می رفتم زنگ میزدم می پرسیدم و با هم به توافق می رسیدیم. چند سال پیش همسرم مصاحبه ای کرده بودند رهبر انقلاب آن را دیده بودند و این کار را به جهاد تعبیر کرده بودند. اسم سارا و حسین را رهبر انقلاب انتخاب کردند.

در بخش دوم برنامه مریم وطن پور مجری برنامه های کودک و نوجوان که با نام هنری «خاله قاصدک» فعالیت می کند به همراه خواهر زاده بازیگرش در شب نشینی حضور یافتند.

وطن پور گفت: کودک درونم همیشه کنارم نشسته است؛ در زندگی شخصی پیش می آید که فارغ از مسائل دنیای کودکان می شوم بالاخره من هم مثل همه انسان ها دغدغه زندگی و بچه ام را دارم. نسبت به فرزند خودم یکی از والدین سخت گیر ولی از لحاظ کاری به شدت متفاوت هستم. خیلی سعی می کنم پسر 16 ساله ام را درک کنم ولی بالاخره جنسش با من فرق دارد و گاهی آنطور که باید او را نمی فهمم.

وی افزود: وقتی از او خواهشی دارم به سبک اجرای کودکانه و مادرانه ام از او درخواستم را مطرح می کنم. او دنیای نوجوانی خودش را دارد من هنوز در دنیای کودکانه ام زندگی می کنم.

مجری کودک و نوجوان تصریح کرد: از بچگی اجرا را دوست داشتم، در دوران کودکی یا معلم می شدم یا مجری؛ و برای خواهرانم برنامه اجرا می کردم. بخش زیادی از کار اجرا استعداد است. شروع کار من از رادیو بود. در دانشگاه رشته کارگردانی سینما خواندم و تدوین کار می کردم و به آن علاقه زیادی داشتم. در دانشگاه صدا و سیما شاگرد مهران دوستی شدم و توسط او به رادیو رفتم. یک روز آقای قناد به من گفتند از سیمای خودت هم استفاده کن و فقط بر روی صدا متمرکز نباش و از آنجا کار کودک را آغاز کردم. با وجود اینکه بازیگری را هم کار کرده ام اما این حوزه را بسیار دوست دارم.

وطن پور نظرش را درباره چهره معروف جوانان دهه 50 و 60 اینطور بیان کرد: گیتی خامنه یکی از مهربان ترین و بهترین مجری ها بودند؛ همیشه فکر می کردم دست نیافتنی هستند و در رویاهایم دوست داشتم ایشان را ببینم. وقتی توانستم حضوری با ایشان صحبت کنم و از من تعریف کردند روی ابرها بودم چون یکی از آرزوهایم این بود که ایشان را از نزدیک ببینم.

وی اظهار داشت: پا به پای بچه ها دویدن و به روز شدن برای فعالان عرصه کودک و نوجوان بسیار سخت است.

خاله قاصدک درباره اهمیت توجه به کودکان و شنیدن آن ها ادامه داد: دلیل اینکه ما کمتر به کودکانمان توجه می کنیم گاهی اوقات کم کاری نیست بلکه روزمرگی است و اشتباه ما این است که مشکلات بزرگ خودمان را با بچه ها گره می زنیم . ما می توانیم ساعت هایی از عمرمان را در تلفن همراه بگذرانیم ولی آن بچه نیاز به شنیده شدن و توجه کردن دارد.

وطن پور دیدگاهش را درباره همکارانش به اشتراک گذاشت و گفت: فرضیایی یکی از بهترین شومن های تلویزیون، درجه یک و بینظیر و با قابلیت بالا است بسیار خوب می خواند و این وجه تمایز او است و بسیار هم مستعد است. عموهای فیتیله ای محترم، نازنین و کاربلد هستند آقای مسلمی کارگردان خلاقی هستند، آقای فروتن خیلی دلسوز هستند و آقای گلی چارچوب شخصیتی جالبی دارند.

وی افزود: روشن پژوه هیچ وقت مرا در مسابقه محله راه نداد از او شاکی هستم من مسابقه محله را خیلی دوست داشتم. اسم قناد را گذاشته ام پدر اجرای کودک ایران چون بسیار کاربلد و با تجربه است. روزهای زوج و فرد، به نوبت با ملیکا زارعی در شبکه جام جم اجرا می کنیم و یک دکور مشترک داریم از بهترین خاله های تلویزیون است. با خانم آل ایوب مجری برنامه رنگین کمان کار مشترک انجام می دهیم.

این مجری جوان کودکان اظهار داشت: وقتی حالم خوب نیست و روی آنتن زنده می روم آنقدر انرژی بچه ها خوب است؛ آن رنگ ها، همان صدای نازک تر و هیجانم کمک می کند برای همان زمان اجرا همه چیز را فراموش کنم و ممکن است بعد از تمام شدن برنامه همه چیز دوباره یادم بیفتد اما در آن لحظه همه چیز را فراموش می کنم.

همچنین در ادامه برنامه ترنم کاظمی بازیگر سینما و خواهرزاده خاله قاصدک گفت: از چهار سالگی در عرصه سینما و تلویزیون کار را شروع کردم. هر موقع خاله ام را در تلویزیون می دیدم می گفتم خاله پیر شده و من باید به جای او به تلویزیون بروم. کم کم نسبت به کارهای تلویزیونی علاقه ام بیشتر شد و در مسابقه استعدادیابی شرکت کردم، در آن سال در سن چهار یا پنج سالگی به عنوان کوچک ترین استنداپ کمدین ایران انتخاب شدم. از آنجا چهره ام آرام آرام شناخته شد تا کنون حدود بیست کار انجام داده ام. کار بازیگری را بیشتر از مجری گری دوست دارم. به خاطر اینکه باید نقشی را درک کنی و بعد سعی کنی آن را بازی کنی. دوست دارم نقش های متفاوتی را به من بدهند و بیشتر کارهای خیالی را دوست دارم. کار آخرم سریال نارگیل است که روی آنتن است.

کاظمی افزود: قبل از اینکه بازیگر باشم کودک هستم و هر کودکی دوست دارد قهرمان سریال و داستان مورد علاقه خود باشد.

وی تصریح کرد: درس در هر شرایطی مهم است و درسم را می خوانم. در این فکر هستم که همین رشته را ادامه دهم اما باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. زیاد روی نقش تمرکز می کنم از مادر و خاله ام کمک می گیرم سعی می کنم آن نقش را احساس کنم و حس کنم که واقعا آن اتفاق ها دارد برای من می افتد.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

 

آخرین اخبار

تسهیلات ویژه به دانشجویان خارج از کشور پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم 100 روز گذشت بازیکن والیبال نشسته کشور: فرق آدم ها در جنگیدن برای هدف هایشان است سفر به دیار اقوام بازیکن برجسته والیبال نشسته کشور به برنامه «صبح پارسی» می آید از پزشکی که سر از خوانندگی در آورد تا اهمیت سواد رسانه ای و عضویت ایران در پیمان شانگهای توضیحاتی درباره دربی پیش رو، در ورزش ایران این هفته خانه مهر و آیتم های متنوع و آموزنده رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم محمدصادق باطنی میهمان صبح پارسی می شود مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها