اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان

صبح پارسی بیست و دوم مهرماه با حضور مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی کارشناس حوزه شهرسازی بر روی آنتن رفت.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع استاندارد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی به گفت و گو نشستند.

عبایی گفت: موضوع اصلی در تاریخ انقضای ساختمان ها این است که ما به تخریب ساختمان های قدیمی و ساخت ساختمان های جدیدعلاقه زیادی داریم و دوست داریم همیشه ساختمان های خاص داشته باشیم اما رویکرد دنیا در موضوع ساختمان سازی اینگونه نیست. در دنیا بیشتر از اینکه به فکر ساختن ساختمان های جدید باشند سعی می کنند بازسازی با کیفیت بر روی همان ساختمان ها انجام دهند اما همان امر هم پارامترهایی دارد مثل اینکه بازسازی با رشد جمعیت باید هماهنگ باشد، با افزایش جمعیت باید به فکر مسکن باشیم. و اگر بخواهیم جمعیت را ثابت نگه داریم قیمت خانه ها رو به افزایش می گذارد و همین موضوع روحیه حفظ شرایط کالبدی شهر را به هم می زند.

وی تصریح کرد: تفاوت شرایط بهره برداری از مسکن در خانواده هم محسوس است. در گذشته بیشتر مردم به فکر خانه هایی با متراژ بالا بودند اما امروزه بسیاری در جامعه نیازمند فضایی هستند که بتوانند در آن همزمان کار و زندگی کنند.

کارشناس حوزه شهرسازی افزود: در قانون داریم که قطعه زمین برای ساخت منزل مسکونی نمی تواند کمتر از ۵۰ متر باشد و موضوع عرض معابر هم بسیار مطرح است اما در بسیاری از کشورها در معابر با عرض کم هم خانه های خوب ساخته و از آن ها استفاده بهینه می کنند.

عبایی بیان کرد: تصور ما از خانه زمینی است که ۶۰ درصد آن ساخته شده است و این بر اساس طرح و الگویی است که در سال ۴۷ تدوین شد. حالا همه شبکه های تاسیساتی بر آن مبنا پایه ریزی شده و تغییر آن سخت است اما به هر حال باید این سبک را تغییر دهیم و نگوییم در معابر زیر ۶ متر ساخت و ساز ممنوع است و از این معابر هم برای ساخت خانه استفاده کنیم و با تعریض معابر به مردم فشار نیاوریم.

وی درباره مناسب سازی شهر برای معلولان ادامه داد: به عقیده من این انسان ها نیستند که برای استفاده از امکانات شهری معلول هستند بلکه این شهر است که برای ارائه امکانات به همه شهروندانش معلول است که نمی تواند به همه شهروندانش سرویس و امکانات دهد.عدالت دسترسی یعنی کسانی که به هر دلیلی امکان این را ندارند همان امکاناتی را داشته باشند که دیگران هم دارند یعنی از در خانه که بیرون می آید مثل بقیه افراد بتواند به مقصد خود برسد.

عبایی اظهار داشت: بحث این نیست که چه چیزی را به افراد ارائه می دهیم بحث این است که همه افراد باید از یک رویداد سهم مساویببرند. بحث این است که تک تک افراد جامعه اعم از نابینا، باردار، مسن و کودک بتوانند از امکاناتی استفاده کنند که همه ما داریم.

وی با اشاره به اینکه تکنولوژی بحث مهمی استگفت:شهرها را باید هوشمند کرد و از تکنولوژی هوشمند استفاده کنیم. شهرهوشمند یعنی تکنولوژی آنقدر وارد شهر شود که مردم بتوانند از امکانات به صورت هوشمند استفادهکنند. طراحی هوشمند شهرها یعنیبستری را فراهم کنیم که نیازهای افراد را شناسایی کند و بعد در دسترس مردم قرار دهد.برای مثال باید امنیت نابینایانرا در کنار دستگاه خودپرداز فراهم کنیم.

این کارشناس حوزه شهرسازی افزود: وقتی یک نفر نابینا وارد محیطی می شود و نمی داند در چه فضا و طبقه ای است اولین مورد این است که المان هایی در محیط تنظیم شوند که او را هدایت میکنند اما این را می توان از طریق اینترنت بر روی تلفن فرد مورد استفاده قرار داد و فرد را به سمت تامین نیازهایش هدایتکرد. بنابراین باید از تکنولوژی به سود افراد معلول در جامعه هم استفاده کنیم.

آخرین اخبار

نمره قبولی کارشناس بین الملل به عملکرد 100 روزه ی دولت تسهیلات ویژه به دانشجویان خارج از کشور پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم 100 روز گذشت بازیکن والیبال نشسته کشور: فرق آدم ها در جنگیدن برای هدف هایشان است سفر به دیار اقوام بازیکن برجسته والیبال نشسته کشور به برنامه «صبح پارسی» می آید از پزشکی که سر از خوانندگی در آورد تا اهمیت سواد رسانه ای و عضویت ایران در پیمان شانگهای توضیحاتی درباره دربی پیش رو، در ورزش ایران این هفته خانه مهر و آیتم های متنوع و آموزنده رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم محمدصادق باطنی میهمان صبح پارسی می شود مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها