اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم

عباس پورفرد و رسول تبرایی مهمانان برنامه صبح پارسی بیست و سوم شهریور ماه بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع شهادت امام حسن عسکری (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع شهادت و با تصاویری از مداحی ها و حرم این امام رئوف در سامرا، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با عباس پورفرد قاری نابینای قرآن و رسول تبرایی کارشناس مذهبی برنامه به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گوی صبح پارسی پورفرد ضمن خواندن آیاتی از قرآن کریم گفت: متولد ۲۸ آبان ۴۱ در تهران هستم و به طور رسمی فعالیت قرآنی خودم را از سال ۵۸ آغاز کردم و از همان سال تا سال ۷۳ در خدمت استاد عباس سلیمی تجوید را کار می کردم و همه آنچه حالا دارم از وجود او است چون چهره به چهره به من آموزش می داد، پیش از آن با نوار تجوید  کار می کردم. به کمک مادرم یا برادرانم که آیاتی از قرآن را می خوانند توانستم بخش هایی از این کتاب مقدس را حفظ کنم. نوارهای عبدالباسط را گوش می کردم و یا رادیو ایران که قرآن پخش می کرد کنار رادیو می خوابیدم و چون آن زمان تجوید نمی دانستم مخارج حروف را به طور سماعی از عبدالباسط یاد گرفتم. در حال حاضر هم یک قرآن آموز نابینا در حال حاضر هرشب به من زنگ می زند و باهم قرآن کار میکنیم.

وی تصریح کرد: از بدو تولد نابینا بوده ام. دنیای یک نابینا محدود به حواس های دیگر است؛ یکی از دوستان به من می‌گفت آیا خواب میبینی گفتم بله گفت چطور گفتم شخصی که از بدو تولد بینا بوده بعدها بر اثر حادثه یا اتفاقی نابینا شده اگر خواب ببیند دوران های قبلی را که در آن ها تجربه زیسته دارد را می بیند و می شنود اما کسی مثل من که هیچ تصوری از رنگ ها و دنیا ندارد خواب هایم جنبه شنوایی و چشایی دارد وحس هایی را در خواب درک می کنم که در دنیای حقیقی تجربه شان کرده ام.

در بخش دوم گفت و گو تبرایی گفت: هدف همه اهل بیت (ع) یک چیز بوده و آن این است که ما راه و رسم بندگی را بیاموزیم، همه آن ها آمدند که مسیر بندگی را برای ما هموار کنند. امام حسن (ع) در دوران زندگی خود محصور بودند و در آن جا امامت شش ساله خود را انجام دادند اما نه به آن شکل که دیگر امامان امامت کردند. افرادی که می‌خواستند روایت ها را در اختیار امامشان بگذراند نمی توانستند به راحتی با ایشان ارتباط برقرار کنند و فرمایشاتشان را با تکنیک های دیگر می گفتند مثلا امام (ع) پشت پنجره حصر می نشستند و افراد در قالب دست فروش با امام معصوم (ع) ارتباط برقرار می کردند به همین دلیل در دوران زندگی خود به شدت غریب و مظلوم بودند.

وی بیان کرد: یکی از صفت هایی که امامان معصوم (ع) خودشان داشتند و به ما هم توصیه کرده بودند که در وجودمان این صفت را زنده کنیم، ایمان به خدا است بسیاری از ما در زندگی هایمان به درجه ظن رسیده ایم ولی به باور و ایمان نرسیده ایم. باور یعنی مطمئن باشیم گره را خدا باز می کند و نباید نگران چیزی باشیم؛ وقتی هنوز با قلبمان این موضوع را نپذیرفته ایم برای رسیدن به آرزوهایمان به هر چیزی چنگ می اندازیم.

کارشناس مذهبی صبح پارسی تصریح کرد: ایمان به خدا و سود رساندن به مردم از جمله مهم ترین آموزه های اهل بیت است؛ اینکه فقط برای خودمان زندگی نکنیم و کیسه ندوزیم، ما خلق شده ایم که به دیگران خیر برسانیم و نتیجه ای که از آن حاصل می شود حس خوب و آرامش ما است. باید روی خودمان کار کنیم تا عام المنفعه باشیم و در انجام امور خیر از هم سبقت بگیریم.

تبرایی درباره وضعیت زندگی ائمه معصومین (ع) پس از امامت امام رضا (ع) افزود: از زمان بعد از امام رضا (ع) موج این که یک منجی خواهد آمد در بین مردم به راه افتاد و حاکمان آن زمان که به خطر افتادن منافع خودشان با حضور منجی وحشت داشتند محدودیت هایی را برای اهل بیت (ع) به وجود می آوردند که باعث شد اکثریت این بزرگواران در غربت بیفتند. دوران امامت امام حسن عسکری (ع) بسیار کوتاه بود؛ ایشان قبل از سی سالگی به شهادت رسیدند اما وقتی خدا بخواهد بازهم نسل ائمه معصومین (ع) تداوم یافته و اینطور می شود که یک امام معصوم زنده داریم که همگی ایشان را دیده ایم و نشناخته ایم و روزی که ظهور کنند تمام مشکلات دنیا را حل خواهند کرد.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد ویژگی های خدا، پیامبر (ص) و ائمه (ع) در وجود انسان ادامه داد: از مهم ترین ویژگی های خدا کتمان السر بودن است، ما هم این ویژگی را از او بگیریم و از دیگران نقطه ضعف نگیریم و مدام این نقطه ضعف را برای شخص برجسته سازی کنیم. ویژگی پیامبر (ص) مدارا با مردم است، همه افراد را در تقوا از خود بهتر ببینیم و در برابر مردم مدارا داشته باشیم. صفت اهل بیت (ع) نیز صبر در برابر پستی و بلندی های زندگی است. در این روز صبر هنگام پستی و بلندی ها را بیاموزیم.

تبرایی در پایان اظهار داشت: از آرزوهای دست نیافتنی بپرهیزیم چون آرزو آدم را خوار می‌کند و هیچ وقت ما را به درجه رضا در زندگی نمی رساند. در زندگی صبور شویم و با کوچک ترین اتفاق کام خود و خانواده را تلخ نکنیم.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

 

آخرین اخبار

نمره قبولی کارشناس بین الملل به عملکرد 100 روزه ی دولت تسهیلات ویژه به دانشجویان خارج از کشور پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم 100 روز گذشت بازیکن والیبال نشسته کشور: فرق آدم ها در جنگیدن برای هدف هایشان است سفر به دیار اقوام بازیکن برجسته والیبال نشسته کشور به برنامه «صبح پارسی» می آید از پزشکی که سر از خوانندگی در آورد تا اهمیت سواد رسانه ای و عضویت ایران در پیمان شانگهای توضیحاتی درباره دربی پیش رو، در ورزش ایران این هفته خانه مهر و آیتم های متنوع و آموزنده رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم محمدصادق باطنی میهمان صبح پارسی می شود مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها