اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در برنامه «کنکاش» 16 خرداد مطرح شد؛

کارشناس مسایل سیاسی: انتخاب مبتنی بر عقلانیت درست‌ترین انتخاب است/ پژوهشگر ارشد مسایل سیاسی: از فرصت بسیار طلایی پیش رو برای تغییر وضعیت استفاده کنیم.

انتخابات ریاست جمهوری و مرور دیدگاه‌های امام خمینی (ره) درباره این موضوع سوژه برنامه «کنکاش» در 16 خردادماه بود.

به گزارش روابط عمومی برنامه، ویژه ‌برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شنبه شب 16 خردادماه با موضوع انتخابات ریاست جمهوری و مرور دیدگاه‌های امام خمینی (ره) درباره این موضوع و با حضور حسین کاشانی‌پور کارشناس و پژوهشگر ارشد مسایل سیاسی و محمدجواد اخوان کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن جام جم رفت.

امام خمینی همیشه دغدغه دخیل بودن مردم در سرنوشت کشور را داشتند

حسین کاشانی‌پور کارشناس و پژوهشگر ارشد مسایل سیاسی درباره اینکه انتخابات چگونه متضمن جمهوریت نظام خواهد بود، بیان کرد: امام (ره) برای اینکه کشور ایران را به اوج ببرد و آن را به سعادت برساند، عبور از رژیم طاغوتی را مساله می‌دانستند که در نهایت، مردم در کنار امام، رژیم وابسته استبدادی را کنار زدند. امام خمینی همیشه دغدغه داشتند که مردم در سرنوشت کشور دخیل شوند و ایشان پس از تشکیل دولت موقت پیگیر رفراندوم شدند.

وی ادامه داد: در چارچوب اسلام، مردم باید تعیین کننده باشند و در شرایط خود تغییر ایجاد کنند. امام خمینی مبتنی بر اندیشه سیاسی اسلام و دریافت از آن، جمهوری اسلامی را به عنوان نظامی که می‌تواند متضمن سعادت انسان‌ها باشد، طرح کرد. امام خمینی در همین راستا بالاترین عزت را به مردم می‌گذاشت و آن‌ها را عزیز می‌دانست. و این بود که ایشان نظام را به رای گذاشت.

باید فضای مجازی و تکنولوژی را با آموزه‌های دینی عجین کنیم

کارشناس مسایل سیاسی درباره رعایت اخلاق و موضوع برنامه‌محوری در مناظره‌ها تصریح کرد: تمدن و تفکر اسلامی تفاوت‌هایی با تمدن غربی دارد. فضای مجازی و تکنولوژی، از غرب به سمت ما می‌آید و اگر قرار باشد مبنا و تفکر غربی هم از آن سمت بیاید، متضرر خواهیم شد. ما باید فضای مجازی و تکنولوژی را با آموزه‌های دینی عجین کنیم و اگر خود را در آن چارچوب قرار دهیم، خودمان رشد می‌کنیم.

کاشانی‌پور ادامه داد: فضای مجازی بهترین فرصت است؛ به شرطی که آن را با فرهنگ خودمان عجین کنیم تا بستر تحول و تکامل آن فراهم شود. 

وی خاطرنشان کرد: یک فرصت بسیار طلایی در اختیار داریم تا روی تغییر وضعیت خود تاثیر بگذاریم. از این نکته نباید غافل شویم که برای انتخاب یک فرد باید کارنامه و برنامه او را بررسی کنیم و سپس دست به انتخاب بزنیم.

امام خمینی یک رهبر سیاسی و مذهبی بود

محمدجواد اخوان کارشناس مسایل سیاسی درباره تاثیر آرای مردمی در انتخابات گفت: نگاه امام در تاریخ انقلاب‌های دنیا نگاه منحصر به فردی بود و انقلابی در دنیا نداریم که در یکسال اول 5 انتخابات برگزار شود چراکه شدت دگرگونی در انقلاب به گونه‌ای است که امکان برگزاری انتخابات وجود ندارد اما ما در کشور برگزار کردیم و متاسفانه اینها به دلیل کم کاری رسانه‌ای خوب به مردم منتقل نشده است.

وی ادامه داد: امام خمینی یک شاگرد مکتب امام صادق (ع) و اساسا در مکتب اهل بیت (ع)، اختیار به عنوان یک رکن سعادت بشر و تکامل بشر مبتنی بر اراده خودشان است. امام خمینی هم یک رهبر سیاسی و مذهبی بود و به نقش مردم به عنوان یک نقش دینی نگاه می‌کرد و می‌گفت میزان رای ملت است.

کارشناس مسایل سیاسی درباره اینکه با شاخص‌هایی می‌توان متوجه شد که کاندیداها برنامه مشخصی درباره اقتصاد دارند یا نه، اظهار کرد: در ابتدا باید ببینیم نامزد و کارشناس همراه آن‌ها تا چه اندازه به صورت ریشه‌ای با موضوعات اقتصادی آشنا هستند و می‌توانند برای حل آن‌ها راهبردی ارایه بدهند. همچنین باید به کارنامه کاندیدا و گذشته آن‌ها نیز نگاه کرد تا بتوان پی برد کاندید مورد نظر تا چه اندازه در گذشته به وعده‌های خود عمل کرده است. 

اخوان خاطرنشان کرد: بهترین و درست‌ترین انتخاب، انتخاب مبتنی بر عقلانیت و به دور از احساسات و هیجانات است.

انتخابات ریاست جمهوری 1400 نسبت به دیگر انتخابات متفاوت است

سامویل جیمز استاد ایرانشناسی دانشگاه ایلینویز کانادا که به صورت اینترنتی با «کنکاش» گفتگو کرده است، درباره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: انتخابات ریاست جمهوری 1400 نسبت به دیگر انتخابات ویژگی‌های متفاوتی دارد که برجام و تحریم یکی از آن‌هاست و این مبحث در روند انتخابات اثر خواهد گذاشت. حاکمیت و نظام همیشه مشارکت حداکثری را تبلیغ و سعی کرده‌اند شرایط را فراهم کنند.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها