اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آنچه در «کنکاش» 22خرداد مطرح شد؛

هویت جمهوری اسلامی ایران به حضور مردم است/ رییس جمهور در ایران یک مقام تشریفاتی نیست

سردبیر پایگاه خبری فردا می‌گوید هویت جمهوری اسلامی ایران به حضور مردم است و تفاوت ما با بسیاری از کشورهای خاورمیانه این است که فاصله بین حاکمیت و مردم چندان زیاد نیست.

برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شب گذشته 22 خردادماه با موضوع انتخابات 1400 و با حضور مصطفی صادقی روزنامه‌نگار و سردبیر پایگاه خبری فردا روی آنتن رفت.

وی در ابتدا درباره چگونگی برگزاری مناظره‌ها گفت: بین این انتخابات و انتخابات گذشته تفاوت‌هایی دیده می‌شود و مناظره در این انتخابات کارکرد خود را دارد. چراکه شکل انتخابات تغییر کرده و حضور نامزدها در شهرها کمرنگ‌تر شده است.

این روزنامه‌نگار با بیان اینکه مناظره‌ها هرچه جلوتر رفت جدی‌تر شد، اظهار داشت: البته مناظره دوم نسبت به مناظره اول ضعیف‌تر بود اما حرف‌های جدی در آن زده شد. مناظره سوم هم هرچه به دقایق آخر رفت جدی‌تر شد و من فکر می‌کنم همین مناظره سوم باعث تغییر آرایش آرا و کمک به مشارکت مردم در انتخابات خواهد شد.

صادقی درباره تفاوت نظام انتخاباتی ایران با دیگر کشورها گفت: ما در سطح کشورهای خاورمیانه؛ کشوری هستیم که انتخابات درست برگزار می‌کنیم و مردم، رییس جمهور آینده را انتخاب می‌کنند. در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و...که ادعای دموکراسی می‌کنند تجربه مشارکت 85 درصدی وجود نداشته است که این نشان از تفاوت نظام ما در خروجی با دیگر نظام‌ها دارد.

وی همچنین درباره حضور مردم و مشارکت بالای آن‌ها درباره نهادینه کردن انتخابات چنین گفت: هویت جمهوری اسلامی ایران به حضور مردم است و تفاوت ما با بسیاری از کشورهای خاورمیانه این است که فاصله بین حاکمیت و مردم چندان زیاد نیست و حاکمیت جزوی از مردم است و از آن‌ها می‌آید.

سردبیر پایگاه خبری فردا افزود: مردم ایران یاد گرفته‌اند حرف خود را پای صندوق رای بزنند. بر مشارکت بالا در انتخابات تاکید می‌شود چراکه اگر فردی برای مذاکره برود، می‌گویند یک ملت آمده است نه یک فرد یا کسی که فقط گروه خاصی از آن حمایت می‌کنند. همچنین این مشارکت به جایگاه بین‌المللی ما و موقعیتمان در منطقه کمک می‌کند.

صادقی درباره اختیارات رییس جمهور گفت: رییس جمهور، رییس کشور است و تمام بودجه کشور و وزارتخانه‌ها را در اختیار دارد. رییس جمهور در ایران یک مقام تشریفاتی نیست بلکه فردی است که بسیار کار و اختیار دارد و باید پاسخگوی اعمال خود باشد.

وی تاکید کرد: درصد مشارکت در ادوار مختلف ریاست جمهوری نشان از این دارد که مردم سیاست را در زندگی خود موثر می‌دانند. مردم رییس جمهور را دارای اختیار می‌دانند پس انتخاب می‌کنند و توقع دارند رییس جمهور مشکلات آن‌ها را حل کند.

این روزنامه‌نگار درباره مشارکت هموطنان خارج از ایران در انتخابات اظهار کرد: ایرانیان خارج از کشور کمک‌های زیادی به کشور کرده‌اند و اگر ساختار بروکراسی ایران بهتر بود، کشور، بیشتر می‌توانست از این ظرفیت استفاده کند. البته ما از ظرفیت هموطنان خارج بهره برده‌ایم اما به قدر کافی خیر؛ و رییس جمهور آینده باید موانع موجود را به کمک مجلس برطرف کند.

صادقی درباره استفاده از نخبگان و جوانان در مدیریت کشور تصریح کرد: باید کمک کنیم بچه‌هایی که در اینجا درس خوانده‌اند و نخبه هستند در کشور دخالت داده شوند. باید نیرو تربیت کنیم چراکه نیازمند یک چرخش هستیم.

"کریم شراره" عضو پژوهشکده المعارف الحکیمه لبنان در مصاحبه اینترنتی با برنامه «کنکاش» درباره انتخابات گفت: انتخابات در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و برخی جریانات سیاسی روی تحقق مردم سالاری به واسطه انتخابات تاکید دارند. حضور پُرشور مردم ایران در پای صندوق‌های رای و استفاده از این فرصت تاریخی می‌تواند در آینده منجر به کسب امتیاز سیاسی شود و پیام مردم ایران را به جهانیان برساند که از جریان انقلابی حمایت می‌کنند. 

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها