اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

برجامی که دولت سیزدهم به دنبال آن است همان برجامی نیست که دولت دوازدهم دنبال کرد

نگاه رییس جمهور آینده نسبت به غرب متفاوت‌ از نگاه رییس جمهور فعلی است

یک کارشناس مسایل بین‌الملل می‌گوید نگاه دولت آقای رییسی نسبت به غرب متفاوت‌ از دولت آقای روحانی است و شاید ایشان بتواند یک توازنی را بین رابطه با غرب و شرق برقرار کند.

به گزارش روابط عمومی برنامه، برنامه زنده تلویزیونی «کنکاش» شنبه شب؛- 5 تیرماه- با حضور مصطفی صادقی کارشناس مسایل بین‌الملل روی آنتن رفت و با مهمان خود درباره سیاست خارجه در دولت سیزدهم به گفتگو نشست.

وی در ابتدا گفت: آقای رییسی از زمانی که به عنوان رییس جمهور منتخب معرفی شد، بیشتر توجهات به این سمت رفت که ایشان در سیاست خارجه با چه الگویی پیش خواهد رفت. آیا شباهتی به دولت آقای روحانی دارد یا نه، آیا اولویتش در سیاست خارجه برجام است یا نه؟ و...

این کارشناس مسایل بین‌الملل ادامه داد: هرچه قدر ما تلاش کنیم به غرب نزدیک شویم غربی‌ها از ما دور می‌شوند و این تعبیر من است. شاید اولویت اول دولت سیزدهم سیاست خارجه نباشد اما به هر حال موضوع بسیار مهمی است. من سخنی از آقای رییسی در مخالفت با برجام نشنیده‌ام اما برجامی که ایشان به دنبال آن است همان نیست که آقای روحانی به دنبال آن بود.

صادقی تاکید کرد: طبعا فرم مذاکرات در دوره دولت سیزدهم متفاوت است اما در متن و محتوا یکی‌ست. همچنین  از طرفی دیگر روند مذاکرات ایران و عربستان بر معادلات قدرت در منطقه تاثیرگذار است.

وی افزود: من فکر می‌کنم باتوجه به صحبت‌های رییس دولت سیزدهم و نزدیکان ایشان قطعا نگاه نسبت به غرب متفاوت از دولت آقای روحانی است و شاید ایشان بتواند یک توازنی را بین رابطه با غرب و شرق برقرار کند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به اینکه ایران مرزهای بسیار طولانی دارد، تصریح کرد: ما به درستی در تمام سال‌های بعد از انقلاب به دنبال اقتدار بودیم و به همین دلیل نسبت به برخی از همسایگان خود متفاوت هستیم. ما همیشه در هر موضوع دیگری که در حال مذاکره بودیم طرف‌های مذاکره کننده قصد داشتند درباره منطقه صحبت کنند اما تیم مذاکره کننده ما هیچ وقت درباره موشک و منطقه گفتگو نکرد.

صادقی ادامه داد: نیروهای نظامی ما هر زمان که متجاوزی وارد کشور شده است، مقابله کرده‌اند و یکی از نقاط قوت سیاست خارجه دولت سیزدهم این است که ایشان هم درباره منطقه با هیچ کسی و به نیابت از کسی مذاکره نخواهد کرد.

وی درباره حفظ امنیت افغانستان که هم مرز با ایران است، گفت: آنچه که امروز در افغانستان اتفاق می‌افتد، مساله یک یا دو روز پیش نیست بلکه علل مختلفی را شامل می‌شود. این روزها افغانستان روزهای خوشی را نمی‌گذارند و ما هم به دلیل ناامنی باید مراقب باشیم چراکه افغانستان هم مرز با ایران است.

این کارشناس مسایل بین‌الملل افزود: بزرگترین اشتباه افغانستان حرکت به سمت آمریکاست. افغانستان آرام شده بود و رو به پیشرفت حرکت می‌کرد اما دوباره درگیر طالبان شده است. من امیدوارم دولت مرکزی به خود بیاید و دولت به خودش تکیه کند. چراکه می‌توانند امنیت کشورشان را خود تامین کنند.

صادقی در پایان درباره اقدامات دولت سیزدهم در مواجهه با تفاهمنامه چین خاطرنشان کرد: حمایت‌های بالادستی باعث شد دولت دوازدهم تفاهمنامه چین را پیگیری کند و این موضوع در دولت سیزدهم نیز بررسی می‌شود. ما در عین اینکه در داخل باید بر تولید داخلی و دانش بومی خود تکیه کنیم باید یک توازنی با کشورهای خارجی داشته باشیم.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها