اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مبانی روانشناختی تحکیم خانواده ایرانیان خارج از کشور

دکترغلامعلی افروز ، روان شناس واستاد ممتاز دانشگاه تهران : ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت اجتماعی است. فلسفه خلقت بر زوجیت استوار است.

ازدواج ضرورت اجتماعی ست چون رشد جمعیت سالم، صالح، پویا، خلاق و هوشمند برای هر کشور یک سرمایه است که در سایه ازدواج ماندگار و فرزندآوری امکان پذیر است. بنابراین ازدواج یک نیاز فطری هم هست چون  فلسفه خلقت بر زوجیت استوار است. خالق مهربان همه هستی را زوج آفریده است. از جمله جمادات، گیاهان، نباتات و حیوانات). خداوند واحد است. کفو ندارد، اما کفوآفرین است. )

چرا ازدواج کنیم؟

غایت ازدواج رسیدن به آرامش است. اگر همه ثروت و مواهب دنیا را داشته باشیم اما آرامش نباشد به هیچ نمی ارزد. برخی می پرسند چرا عده ای به این آرامش نمی رسند؟ ازدواج یک انتخاب است. آنهایی که به آرامش نمی رسند به این دلیل است که اصلا به آرامش فکر نمی کنند. آنها به المان های ظاهری و به فرع توجه می کنند. تحصیلات، اوضاع مالی ، ظاهر زیبا، شان خانوادگی و ... را می بینند و به آرامش بها نمی دهند.

نکته مهم دیگر این است که هر فردی که در شرف ازدواج و انتخاب است باید اول خود به آرامش نسبی رسیده باشد. چون اگر کسی آرامش نداشته باشد چطور می تواند آرامشگر و رامشگر فرد دیگری شود!

چطور به آرامش برسیم؟

انسان فطرت عاشقانه و جاودانه دارد. مباحث باید اصولی و جهان شمول باشد. ازدواج برای بشر یک امر جاودانه است. و همینطور خانواده یک نهاد جاودانه است. ما با ازدواج همسفری انتخاب می کنیم که تا بهشت همراه ما باشد. پس باید برای آرامش هم بکوشیم. برای دستیابی به این آرامش باید متصف به 5 اصل : هم اندیشی در ارزشهای اخلاقی و معنوی، برخورداری از طهارت نفسانی ، عیب پوشی، محبت و رحمت و در نهایت دارای جاذبه های زیستی-روانی-رفتاری و جنسی باشیم.

دکتر افروز در ادامه درباره راهکارهای داشتن کانون گرم خانوادگی گفت: خانواده تنها نهاد فطری، بی بدیل و جاودانه است و خانواده جامعه آفرین است. خانواده کانون محبوبان است و زیارت محبوبان به انسان آرامش می دهد و عمر را طولانی می کند. . اگر عاشق همسرمان نباشیم بازنده ایم. وقتی خانواده ای کانون محبوبان و عاشقان شد، طلاق معنا و جایگاهی نخواهد داشت.

ایشان در ادامه نشاط در خانواده را بسیار مهم دانستند و گفتند: شادی های سطحی زودگذر هستند و در تلاطم های زندگی هیچ نقشی نمی توانند ایفا کنند. اگر می خواهیم خانواده ای همیشه شاد داشته باشیم باید به دنبال شادی درونی و معنوی باشیم که یقینا در سایه ازدواج و انتخاب درست به آن خواهیم رسید.

وی همیچنین 4 اصل مهم مثبت اندیشی، امیدآفرینی، گذشت و مهمتر از همه توکل را از مهمترین ارکان خانواده شاد و با نشاط برشمردند و افزودند: واژه های عاطفی پیوندها را محکمتر می کند و بالعکس واژه های انضباطی باعث خستگی و دوری اعضای خانواده از هم می شوند. برای همسر و فرزندانمان از واژه های محبت آمیز استفاده کنیم تا خانواده ای شاد داشته باشیم.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها