اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اولین قسمت برنامه «شب نشینی» از شبکه جام جم پخش شد

اولین دختر نعل بند ایرانی که برای تیمار اسب ها روز و شب ندارد/ خاطره پندآموز رسول نجفیان از دوران کودکی‌اش/ کتاب رسول نجفیان درباره اشعار فردوسی به چاپ می رسد

اولین قسمت برنامه «شب نشینی» دوشنبه شب،همزمان با سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم رفت. این برنامه با اجرای موسیقی گروه ارکستر آغاز شد و محمد سلوکی مجری برنامه ضمن تبریک روز ملی ازدواج با مخاطبان گپ و گفتی را ترتیب داد. در اولین قسمت برنامه تیزری با صدای رضا صادقی درباره شکرگزاری از خداوند برای نعمت هایش پخش شد.

مجری در قسمت بعدی برنامه درباره چگونگی برنامه شب نشینی و روند اجرای آن توضیحاتی را ارائه داد و گروه موسیقی «قصه گوها» که در برنامه حضور مستمر دارند را معرفی کرد. همچنین عنوان شد که در این سلسله برنامه ها در خصوص سوالات اصلی مردم با دعوت از مهمانان توضیحاتی ارائه خواهد شد.

پس از پخش تیزر معرفی مهمان برنامه، فرناز هاشمی بانوی نعل بند ایرانی به عنوان مهمان اولین قسمت برنامه «شب نشینی» دعوت شد. که در ادامه گفت و گوی این بانوی موفق ایرانی تنظیم شده است:

می گویند دختر متفاوتی هستم اما برای خودم زیاد ملموس نبوده است. اصالتا تهرانی هستم و در خانواده دو فرزند هستیم. 27 ساله هستم. سه سالگی اولین آشنایی من با اسب بود. از سوارشدن روی اسب های دوری فهمیدم به سوارکاری علاقه دارم و بعد از آن به باشگاه سوارکاری رفتم. ورزش اصلی من کاراته بود که دردوران مدرسه آن را پیگیری می کردم. از همان سن بچگی به کارهای فنی علاقه داشتم و کل علاقه من در حوزه سوارکاری بود و به همین دلیل به نعل بندی روی آوردم.

یادم می آید بچه که بودم یک بار اسبی را داشتند نعل بندی می کردند و من برای تماشای این کار رفته بودم اما مرا از باکس نگهداری اسب ها بیرون کردند و گفتند که خطرناک است. وقتی فهمیدم یک بانوی نعل بندی در اسپانیا در حال فعالیت است اعتماد به نفس گرفته و به طور تخصصی این حوزه را پیگیری کردم. در واقع از سن 6 سالگی علاقه ام به نعل بندی شکل گرفت.

مبارزه با کلیشه ها سخت بود اما پدرم فارغ از جنسیت مرا برای رسیدن به علایقم حمایت کرد. در سال 2003 قهرمان کاراته مالزی در بازی های بین المللی شدم چون سنم کمتر از پذیرش در تیم ملی بود. بعدها اتفاقاتی در زندگیم افتاد که مسیرم عوض شد.

روحیه ام این است که هر موضوعی که می آموزم را ابتدا از جنبه فنی شناخته باشم؛ چون می خواستم سوارکاری را حرفه ای آغاز کنم اول شرایط فنی و حاشیه ای را یاد گرفتم مثلا قبل از یادگرفتن رانندگی تعویض لاستیک را آموختم. این برای سوارکاری هم صادق بود و بعدها فهمیدم نعل بندی حوزه گسترده ای است. به مدت چهار سال هرروز هفته از 6 صبح تا بعضی روزها 8 شب به صورت تجربی و آکادمیک آموزش می دیدم.

یک نعل بند باید نسبت به آناتومی، رفتار اسب، و ابزار نعل بندی شناخت کافی داشته باشد چون در حال کار با موجود زنده ای هستیم که قدرت تصمیم گیری دارد و این موضوع حساسی است. هر اسب 60 روز احتیاج به نعل بندی دارد و افرادی که تنها کار می کنند تعداد کمی اسب قبول می کنند و همین بازه 60 روزه را با اسب هایشان تکرار می کنند.

دخترانی هستند که پیشنهاد داده اند با من کار کنند. دانشش را من وارد نکردم اما در این حوزه بیشتر کار خواهم کرد. ابزار کار هر نعل بند همیشه همراهش است. چون تعداد اسب ها زیاد است اسب ها به ما مراجعه نمی کنند ما جا به جا می شویم.

در بخش بعدی تیزری از یک نانوایی پخش شد: نانوا و آزاده مت 40 سال است در این راه کار می کنم. خدا روزی ما را در نانوایی قرار داده پدرم این حرفه را داشت. به صورت شیفتی کار می کنیم یک شیفت خمیر من می پزم بعد استراحت می کنم و شیفت بعدی را همکارم نان به دست مردم می دهد.

در بخش بعدی ضمن پخش تیزر معرفی از سوابق کاری مهمان دوم برنامه، رسول نجفیان همراه با ساز سه تار خود به جمع تیم «شب نشینی» اضافه شد. در ادامه مصاحبه نجفیان در این برنامه را مشاهده می کنید:

15 سال در برنامه های مختلف شبکه جام جم کار کردم که بیشترین آن «چشم انداز» بود و سه دوره مجری برتر شدم جمعه ها 10 صبح تا 2 بعد از ظهر برنامه «رسم زمانه» را از رادیو پیام اجرا می کنم. اسم ساز من «شیدا» و اسم دیوان اشعارم «رسا» است. اوقات فراغتم را با رسا و شیدا می گذرانم.

معمولا آثاری ماندگار شده است که یادآور خاطره هایی است که مردم با فرهنگ های مشترک را زنده می کند و همواره مردم آماده اند خاطرات خود را بشنوندچه خاطرات شخصی و چه خاطرات جمعی و فرهنگی را.

درباره اینکه محبت وجودم را از کجا آورده ام باید بگویم که بحث اول محبت در خانواده است. هر وقت درباره قدرشناسی حرف می زنم قصه شعر مولانا درباره "از محبت خارها گل می شود" را تعریف می کنم. مادر و پدرم همواره به من محبت می کردند و با همه خواهر و برادرهای من همین رفتار را داشتند. پدرم تاکید داشت که خواهرم درس بخواند. محبت کردن به دیگران قدرشناسی را به همراه دارد.

نمی توانم بگویم محبت یک نفر در دلم جاری شده و در زندگی ام تاثیر گذار بوده. از مادر و مادربزرگم گرفته تا استادهایم همگی حتی جدیت و اخمشان مهر و محبت بوده است.

وقتی بچه بودم آلاسکا دو قران بود. یک روز دو قران از مادربزرگم گرفتم و آلاسکا خریدم. در مسیر که می آمدم کودکان با حسرت به آلاسکای من خیره شده بودند. به خودم که آمدم دیدم دستی به آلاسکای من زد و آن خوراکی در جوی آب افتاد. آن روز مادربزرگم به من گفت که هیچ وقت لقمه خود را در معرض دید افراد گرسنه نخور و این درس بزرگی برای من در زندگی بود.

در بخش بعدی برنامه قسمتی از فیلم «مادر» ساخته علی حاتمی درباره شکرگذاری پخش شد.

در ادامه برنامه نجفیان همچنین درباره حاتمی گفت: علی حاتمی آرزو داشت داستان های مختلفی را بسازد. هیچ وقت فرصت نشد باهم همکاری کنیم چندبار قرار بود با داوود رشیدی و حاتمی همکاری کنیم اما بیماری او شروع شد و فرصت این همکاری پیش نیامد.

با حسین پناهی پیش از اینکه همکار باشیم دوست بودیم. او شاعر خوبی بود. رفتیم میدان ونک و بعد سوار تاکسی شدیم به مقصد سازمان صدا و سیما؛ کرایه روی هم 3 تومان بود تا جام جم. سوار شدیم دو نفر جلو سه نفر عقب. حسین دویست تومان داد یعنی حقوقی که گرفته بود. راننده گفت از کجا خورد کنم پول را. حسین گفت برای خودتان اما راننده شک کرد که اسکناس تقلبی داده ایم و به مشاجره با ما پرداخت. حسین می گفت حالا هم که ما میخواهیم جوانمرد بازی در بیاوریم شما نمی گذارید.

هر دوشنبه تله تئاتر داشتیم از شبکه یک و حالا جای آن در هنر ایران خالی است. باید فارغ التحصیلان بازیگری بیایند و تئاتر آنقدر باید تکرار شود که مردم بیش از پیش به سراغ آن بیایند. تئاتر فرهنگ ساز است و مسئولان را به این موضوع فرا می خوانم که این رویکرد را مدنظر قرار دهند که استقبال از برنامه صرفا بازدید میلیونی نیست بلکه پارامترهای زیادی برای تاثیرگذاری تاثیر برنامه های تولیدی وجود دارد.

در ادامه اولین قسمت از «شب نشینی» رسول نجفیان قطعه ای درباره میهن را با ستار خود به صورت زنده اجرا کرد.

نجفیان درباره دنیایی که ویروس کرونا برای مردم ساخته اشاره کرد و گفت: کرونا تاسف بار است و همه دنیا را درگیر کرد. اما برای من فرصتی شد که دوباره در دیوان مولانا و فردوسی را دوباره مرور کنم. پژوهشگران خارجی مثنوی به من می گفتند شما به راحتی می توانید فارسی را بخوانید و از آن مغفول مانده اید. به یاری خدا در آینده کتابی که درباره اشعار فردوسی نوشته ام چاپ می شود. دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده ام آینده را جوانان می سازند و به این موضوع امیدوار هستم از دیدن پیشرفت جوانان لذت می برم.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها