اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از استاد بزرگ شدن شطرنج در 18 سالگی تا آرزوی جالب سوگل طهماسبی برای دخترها

سوگل طهماسبی و آرین غلامی مهمان برنامه 18 مرداد «شب نشینی» بوده و با محمد سلوکی به گفت و گو نشستند.

سوگل طهماسبی و آرین غلامی مهمان برنامه 18 مرداد «شب نشینی» بوده و با محمد سلوکی به گفت و گو نشستند.

در اولین بخش برنامه آرین غلامی نخبه شطرنج ایرانی به عنوان اولین مهمان معرفی شد. غلامی گفت:اهل قائمشهر هستم؛ این شهر به دلیل وجود تیم نساجی مازندران در آن به عنوان پایتخت فوتبال در مازندران شناخته می شود. ابتدا ژیمناستیک کار می کردم و در سن 5 سالگی زیر گروه قهرمانی در این رشته ورزشی بودم. در یک اتفاق دستم شکست ولی مربیانم همچنان دوست داشتند که ژیمناستیک کار کنم. قرار بود در مدت زمانی که دستم شکسته است شطرنج کار کنم و بعد دوباره به ژیمناستیک برگردم اما در همین مدت کوتاه چنان به این رشته علاقه مند شدم که حاضر به رها کردن آن و ادامه دادن به مسیر ژیمناستیک نشدم.

وی تصریح کرد: پدرم با شطرنج آشنایی داشت و من هم توانستم در مسابقات ریتینگ بیش از 2600 جهان را کسب کنم. در یک مسابقه شطرنج توانستم مقام اول جهان را کسب کنم و بعد از آن هم در مسابقات آنتالیا قهرمان جهان شدم.

شطرنج باز ماهر ایرانی بیان کرد: طی یک سال و نیم توانستم در مسابقات زیر 18 سال جهان در هندوستان مدرک استاد بزرگ را به دست بیاورم. آخرین عنوانی که یک شطرنج باز می تواند به دست آورد استاد بزرگی است که برای کسب این عنوان در چند مسابقه ریتینگ بیش از 2600 داشته باشیم، میانگین ریتینگ ما از 2500 رد شود و از چند استاد بزرگ شطرنج ببریم. مراتب استادی در این رشته نیز به این صورت است که شخص ابتدا استاد فدراسیون، بعد استاد بین المللی و بعد هم استاد بزرگ می شود.

وی با اشاره به وضعیت شطرنج ایران ادامه داد: با من 17 استاد بزرگ در ایران داریم. من، پرهام مقصودلو، امین طباطبایی و یک قشر جوان توانستیم وضعیت شطرنج را در تیم ملی بهبود بخشیم. حالا ایران در آسیا بعد از چین و هند و ویتنام جایگاه چهارم را دارا است و در جهان هم در رده 26 ایستاده است. هرچه جایگاه انفرادی بازیکنان کشور افزایش یابد و تعداد افراد بیشتری از یک کشور در بین پرامتیازترین بازیکنان وجود داشته باشد، جایگاه کشور را بالاتر می برد.

استاد بزرگ شطرنج درباره علت شرکت نکردن شطرنج در المپیک اظهار داشت: بازی های ما زمان زیادی می برد و باعث می شود طول زمان ما نسبت به ورزشکاران دیگر رشته ها بیشتر باشد. شاید یکی از دلایل حضور نیافتن شطرنج در المپیک همین گذر زمان باشد. المپیاد شطرنج داریم اما المپیک چیز دیگری است امیدواریم بتوان این ورزش را وارد المپیک هم کرد.

غلامی بیان کرد: شطرنج قبلا بین مردم زیاد شناخته شده نبود اما جدیدا خانواده ها بیشتر دوست دارند فرزندان خود را به شطرنج بفرستند چون در تحصیل و دیگر امور زندگی کمک کننده خواهد بود و به همین دلیل استقبال از آن در حال افزایش است.

وی درباره استقبال از این رشته در دیگر گشورهای دنیا گفت: در کنار ایران، در کشورهایی که شطرنج بازان بزرگ دارد استقبال از شطرنج هم زیاد است مثل روسیه و نروژ. 90 درصد مردم روسیه شطرنج را بلدند و بسیاری هم در سطح بالا بازی می کنند. کاس پاروف و بارکو باعث شده اند که استقبال عمومی از شطرنج در روسیه زیاد شود.

غلامی در خصوص درآمد زایی این رشته برای بازیکنان گفت: شطرنج در مسابقات بین المللی درآمدهای خوبی دارد اما در اصل رقابت های شطرنج بازان داخلی با لیگ برتر است که بر اثر قرارداد تیم ها با شطرنج بازان انجام می شود. باشگاه های سایپا و پرسپولیس در شطرنج فعال هستند.

وی افزود: قدردان خانواده ام هستم اگر آن ها نبودند به اینجا نمی رسیدم حتی در برهه ای از زمان به خاطر من دوماه به ارمنستان مهاجرت کردند تا من از اساتید آنجا آموزش ببینم.

در بخش دوم برنامه سوگل طهماسبی بازیگر معروف تلویزیون ایران به عنوان مهمان دوم معرفی شد. طهماسبی درباره وضعیت کاری اش گفت: فیلم برداری نجلای 2 را شروع کرده ایم. یک ماه و نیم است نجلا را شروع کرده ایم تا سال 1401 پخش شود. هنوز برای قضاوت و حاشیه سازی درباره تغییر بازیگر و حضور محیا دهقانی زود است. فعلا در تهران کار می کنیم بعدا برای فیلم برداری به جنوب خواهیم رفت. اگر قرار شد به نجلا جایزه دهند باید به همه بازیگران جایزه داده شود چون همه مکمل هستند و کسی برتری بر دیگری ندارد. تا انجایی که بدانم برای نزدیک شدن به گویش و رفتار یک جنوبی اصیل به دوستانم کمک می کنم.

وی نظرش را درباره کار جدیدش اینطور بیان کرد: برای من قصه دوم پیچیده تر و قوی تر از قصه یک است چون هر قسمت داستان پر از شگفتانه است حتی برای من بازیگر.

بازیگر سریال «کیمیا» گفت: اصالتا از سمت پدری بختیاری هستم؛ بختیاری‌ها در ییلاق و قشلاق به چارمحال یا خوزستان کوچ میکردند، عده‌ای در چارمحال و عده دیگری در خوزستان می‌ماندند و ما از آن دسته از افرادی بودیم که خوزستان ماندیم اما در دوران جنگ اصفهان بودیم.

طهماسبی درباره پیشینه کاری خود گفت: تئاتر را از 9 سالگی آغاز کردم از 16 سالگی در تهران پیش خواهر بزرگترم زندگی می‌کردم؛ در همین سن جلوی دوربین رفتم و حالا که 36 سال دارم نزدیک 20 سال است کار می کنم. پدر و مادرم آنقدر هنر دوست بودند که به انتخاب و مسیرم احترام می گذاشتند.

وی در پاسخ به این سوال که چه ویژگی مثبتی را از مادرش هدیه گرفته و دوست دارد به فرزندش انتقال دهد تصریح کرد: احترام گذاشتن به نظرات فرزند و دادن حق انتخاب به او تجربه ای است که از مادرم گرفته ام و دوست دارم به فرزندم هم همین ویژگی را ارائه دهم.

بازیگر معروف که فردا دومین سالگرد ازدواجش فرا می رسد، درباره زندگی مشترکش اظهار داشت: پس از ازدواج جوان‌تر و شاداب تر شده ام همسر مرد بسیار خوبی است انشالله شوهر خوب نصیب همه بشود. همسرم هم خوشحال است چون همسری پرانرژی و هدفمند دارد.

طهماسبی دلیلش برای ازدواج با مردی جنوبی را تشابه فرهنگی خواند و عنوان کرد: ما جنوبی ها فرهنگ هایی مخصوص به خودمان داریم و آدم های بی شیله پیله و بدون تعارفی هستیم. گویا آفتاب خوزستان جزئی از وجود جنوبی ها است و همین باعث شده انسان‌های خونگرمی باشند. دوست داشتم همسرم فرهنگ ما را بفهمد به همین دلیل همسرم را از بین جنوبی ها انتخاب کردم.

وی با بیان برخی از اخلاق‌های خوب جنوبی‌ها در زندگی روزمره ادامه داد: خوشحالم که جنوبی هستم. عاشق لهجه و فرهنگم هستم و این را در خانواده ام هم پیاده می کنم.

بازیگر معروف بیان کرد: سعی می کنم سر کار خوش اخلاق باشم حتی اگر به عنوان یک آدم عادی حالم خوب نیست. دیگران مقصر مشکلات من نیستند و سعی می کنم با دیگران رفتار خوبی داشته باشم اما گاهی هم انرژی ام کم می شود.

طهماسبی درباره علاقه‌اش به سفر کردن گفت: عاشق سفر هستم و کوهرنگ را خیلی دوست دارم خیلی بکر و زیبا است و سرچشمه زاینده رود است. دنیای عجیب و غریبی است و فرهنگ زیبایی دارد.

وی ویژگی خوب خودش را لبخند زدن معرفی کرد و افزود: لبخند اتفاق قشنگی است. این یادگاری را از مادرم دارم چون او در بدترین شرایط زندگی هم لبخند می زند و این را به من هم یاد داده است. لبخند هزینه ای ندارد اما می تواند انرژی خوبی به آدم های اطراف ما بدهد.

بازیگر پرکار تلویزیون عنوان کرد: واکسن برکت را تزریق کرده ام. همکارانم هر روز با استرس و مظلومانه جلوی دوربین می روند به این دلیل که به دنبال سرگرمی ایجاد کردن برای مردم در خانه هستیم. امید است برای هنرمندان تدبیری صورت گیرد.

طهماسبی ادامه داد: کارهای پلیسی را دوست دارم؛ قبلا کاراته کار می کردم ولی چون در مسابقات آسیب دیدم دیگر نتوانستم کار کنم. حالا هم ورزش های روتین را انجام می دهم.

وی درباره کارهای اخیرش توضیح داد: از گاندو خیلی خاطره خوب دارم، این سریال پنجمین کارم با جواد افشار است و او انقدر بینظیر است که به خاطر خلق خوب و هدایت ماهرانه‌اش در پروژه خاطرات خوش از خودش بر جا می گذارد. من هم اگر پیشنهادی از سوی افشار داشته بلشم با کمال میل قبول می‌کنم.

بازیگر سریال «خانه امن» درباره این اثر گفت: سریال خانه امن هم تجربه خوبی بود. در گاندو نقش مثبت هستم و در خانه امن اولین بار بود که تجربه بازی در نقش منفی را داشتم که تابو شکنی بزرگی برای من بود و خداراشکر بازخوردها برای من خوب بود و به عنوان شخص منفی مخاطبان مرا قبول کردند.

طهماسبی افزود: کیمیا را خیلی دوست دارم روزی نیست که با آزیتا حاجیان سر صحنه نجلا درباره کیمیا حرف نزنیم. یک عده انسان درجه یک در رشته خودشان که همه با هم خوب بودند برای ساخت کیمیا دورهم جمع شده بودند، همه چیز عالی بود و پشت صحنه خیلی قوی داشت. من با کیمیا بین مردم شناخته شدم و حالا بعد از پنج سال همه هنوز به من نرگس می گویند.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید تلفن بین المللی 46812400444 + شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98 + ایمیل امور مخاطبان: mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها