اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

صبح پارسی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم، ماه عزای اهل بیت، حال و هوایی حسینی پیدا کرد.

بخش جدیدی با موضوع محرم با حضور مهدی رضوانی، محقق، پژوهشگر و مستندساز به صبح پارسی اضافه شده که این محقق امروز درباره اصالت عزاداری در کشورهای دیگر مسائلی را مطرح کرد.

بخش جدیدی با موضوع محرم با حضور مهدی رضوانی، محقق، پژوهشگر و مستندساز به صبح پارسی اضافه شده که این محقق امروز درباره اصالت عزاداری در کشورهای دیگر مسائلی را مطرح کرد.

رضوانی در ابتدای صحبت هایش به یک نویسنده عرب مسیحی اشاره کرد که گفته بود ما اگر امام حسین (ع) داشتیم، پرچم او را در همه جای عالم برافراشته می کردیم.

رضوانی که برای تهیه برنامه ای به نیجریه رفته بود گفت:" در ایام دهه اول محرم بود که در نیجریه بودیم، روز تاسوعا شاهد برپایی مجلس تعزیه بودیم. وقتی از صدور انقلاب و فرهنگ صحبت می کنیم، دقیقا منظورمان همین موضوع است."

وی درخصوص تاریخچه تعزیه در ایران گفت:" تعزیه پیش از ایران و از زمان سوگ سیاوش در کشور آغاز شد و پس از ورود اسلام و واقعه عاشورا شکل دیگری پیدا کرد و تا امروز هم ادامه دارد."

رضوانی از تجربه ایام عزاداری سیدالشهدا در کشورهای اروپایی هم گفت که ایرانیان، عراقی ها و مردمان مسلمان و شیعه در این ایام مجالسی را برپا می کنند که حتی غیرمسلمان ها هم در آن شرکت می کنند و آن را می شناسند.

وی درباره دیدارش با شیخ زکزاکی در نیجریه گفت:" لحظات آخر اقامتمان در نیجریه بود که شیخ زکزاکی را دیدم، او به من گفت به ایرانیان سلام ما را برسان و بگو از ما سیاه پوستان فقط یک جناب جون در کربلا بود و اکنون ۱۴ میلیون سیاه پوست منتظر آمدن حضرت موعود (عج) هستند."

در بخش دیگر صبح پارسی، دکتر سینا کلهر، هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس و استاد دانشگاه درباره اصالت ایرانی و اینکه ایرانیان چگونه می توانند فرهنگ و اصالت خودشان را به خارجی ها نشان بدهند با مجری برنامه گفتگو کرد.

کلهر درباره اینکه اصالت ایرانی به چه معناست گفت:" در تعامل بین فرهنگی و کشورهایی با فرهنگ مختلف، چند روایت از ایرانی ها وجود دارد. یک روایت مختص به خارجی هایی است که به ایران سفر می کنند و وقتی به کشور خودشان بر می گردند، فقط از اتفاقات خوش و شیرین می گویند و روایت دیگر مختص ایرانی هایی است که حالا یا برای زندگی یا مسافرت به خارج از کشور می روند. آنها می گویند که زود دلتنگ ایران می شوند و می گویند چیزی که در ایران هست اینجا نیست."

وی در ادامه گفت:" محققان مدتی بررسی کردند که این موضوع که ایرانیان را هر کجا که باشند باز هم به ایران وصل می کند، چیست و متوجه شدند که قسمتی از این ماجرا به روحیات عاطفی و احساسی برمی گردد. ما در زمانه ای زندگی می کنیم که عقلانیت و بعد حسابگری جای بسیار زیادی را در روابط و تعاملات انسانی باز کرده اما در زندگی و فرهنگ ایرانیان، هنوز هم بعد عاطفی و احساس مهمتر و پررنگ تر از وجهه حسابگری و عقلانیتی است."

این استاد دانشگاه درباره ویژگی فرهنگ ایرانی گفت که این فرهنگ ترکیبی از وجوه عقلانی، احساسی و معنوی است که بعد حسابگری را هم دارد اما تمرکز اصلی روی این بعد از زندگی نیست."

کلهر درباره حفاظت از فرهنگ ایرانی توضیح داد:" حفظ فرهنگ ایرانی در جوامع دیگر ممکن است سختی های خاصی داشت باشد. همه جوامع می خواهند از فرهنگ خودشان صیانت و پاسداری کنندو حفظ این فرهنگ برایشان مهم است. حفظ فرهنگی که همه چیز را در کنار هم دارد، یعنی احساس و عقلانیت، هویت فارسی را نشان می دهد و ظهور و بروز این هویت در زبان فارسی است. زبان فارسی را می توان مهمترین و اصلی ترین شاخصه فرهنگ ایرانی دانست. این زبان همه اصالت را در خودش دارد و اگر از بین برود اصالت فرهنگ از بین رفته است. اولین قدم برای حفظ فرهنگ ایرانی، صیانت و مراقبت از زبان فارسی است."

وی درباره رابطه زندگی ایرانی و اسلامی گفت که این دو سبک زندگی باهم ترکیب شدند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد. وجه اسلامی در سبک زندگی ما وجود دارد.

کلهر در ادامه افزود:" ظهور و بروز زندگی و فرهنگ ایرانی و زبان فارسی را می توان در همه دوران ها در معماری، شعر، موسیقی و ... مشاهده کرد. ایران و فرهنگ ایرانی حوادث زیادی را از سر گذراند و همه جیز را تجربه کرد اما توانست تاب بیاورد و از دل سختی ها با حفظ اصالت و هویت بیرون بیاید."

 

سینا کلهر در پایان صحبت هایش در صبح پارسی درخصوص وصف ایران و فرهنگ ایرانی توسط ایرانیان خارج از کشور گفت:" حفظ زبان فارسی عنصری بنیادی است که می توان آن را حتی در خانه و در جمع های کوچک هم حفظ کرد تا سینه به سینه نقل شود. یکی از بزرگترین چالش های ما در خارج از کشور، ضعف جمع های هویتی است. اگر گروه های ایرانی در خارج از کشور انسجام بگیرند، گام بزرگی در حفظ زبان فارسی و فرهنگ ایرانی برداشته ایم."

بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای شمیم علیزاده به عنوان مجری اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید.

تلفن بین المللی 46812400444 +

شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98 +

ایمیل امور مخاطبان: mokhatab@jjtvn.ir

 

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها