اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مسکن؛ سیاستی جهانی دارد

صبح پارسی امروز میزبان یکی از پژوهشگران و کارشناسان حوزه مسکن بود و با موضوع سیاست های مسکن در کشورهای مختلف دنیا به روی آنتن زنده شبکه جهانی جام جم رفت

محمدرضا عبدلی، استاد دانشگاه و پژوهشگر مرکز پژوهش های مجلس درباره سیاست گذاری سیستمی در تامین مسکن گفت:" عوامل مختلفی در تولید مسکن نقش دارند که ما بتوانیم ساخت و عرضه متناسبی داشتیم. از عوامل اثرگذار در این موضوع می توان به تاسیسات زیربنایی، خدمات روبنایی، تامین مصالح ساختمانی، بحث منابع مالی که از طریق پرداخت تسهیلات در اختیار مردم قرار می گیرد. بحث دیگر بحث تامین زمین است که در کشورهای مختلف سیاست های متفاوتی دارد. در بعضی از مناطق بحث تامین اراضی درون شهری است، بعضی مواقع متصل به درون شهری است و در مواقعی هم خارج از شهرها است که در این چندین سال تجربه شهرک سازی را داشتیم.

وی در ادامه گفت:" همه این سیاست ها باید باهم هماهنگ باشند و سرمایه گذاری های زیادی نیز انجام بگیرد. برخی از کشورها شهرهای جدید بنا می کنند که گاه موفق و گاهی ناموفق هستند. نظام شهرسازی باید مطابق با فرهنگ و نظام اجتماعی باشد.

این کارشناس درباره بحث مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی توضیح داد:" این دو واژه در برخی از مواقع به جای هم یا کلا اشتباه به کار می روند. مسکن حمایتی برای دهک های میانی جامعه است که با تسهیلات با نرخ کم نظام اقتصادی به این دهک ها کمک می کند تا مسکن خودشان را تامین کنند که ما در ایران این موضوع را داریم. اما مسکن اجتماعی برای گروهی است که حتی با حمایت های دولتی هم قادر به تامین مسکن نیستند و کمک های بیشتری نیاز است. در کشور ما این بحث با حمایت و کمک کمیته امداد در حال انجام است.

 

وی در ادامه افزود:" دولت های مختلف تلاش های بسیاری داشتند ولی باید بیشتر شود. تحولات اقتصادی باید به گونه ای باشد که بحث بین اقتصاد مسکن و برنامه ریزی مسکن متعادل باشد و بتوان تقاضا و عرضه را برابر کرد.

عبدلی درخصوص بازار مسکن متکی به تولید گفت: بحث تامین مسکن به تولید متکی است که می توان با کمک بخش خصوصی یا دخالت دولت این شرایط را ایجاد کرد. ما باید شرایط و تسهیلات را جوری بچینیم که واحد ها به بازار عرضه شوند. ناملایماتی هم در این زمینه وجود دارد که می توان به سوداگری در بازار مسکن در برخی از کشورها به آن اشاره کرد. در برخی از کشورها برای جلوگیری از این سوداگری ها بحث مالیات مسکن مطرح شده تا بتوان تعداد بیشتری واحد مسکونی را به بازار عرضه کرد. تا زمانی که عرضه و تقاضا برابر نباشند، مشکلاتی به وجود می آید. سیاست ها باید به سمت افزایش مسکن بروند البته باید دقت کرد که این مسکن برای چه کسی و کجا ساخته می شوند، ما باید تولیداتی که انجام شده را حمایت کنیم تا به بازار عرضه شوند.

وی با اشاره به نظام مالیاتی در کشورهای مختلف هم گفت:" این موضوع در کشورهای مختلف با هدف های متفاوتی صورت می گیرد. برخی از نقاط هدف از نظام مالیاتی کسب درآمد برای تامین درآمد دولت های ملی و محلی است. مثلا در برخی از نقاط که شهرداری دولت محلی است، در قبال دریافت مالیات از شهروندان، خدمات را به آنها عرضه می کند. در مناطق دیگر مالیات برای دولت ملی درآمد تولید می کند. مثلا در کشورهایی که دولت در امر تامین مسکن دخالت دارد این مالیات به دولت کمک می کند تا بحث عرضه و تقاضا را متعادل باهم پیش ببرد برای قشر ضعیف مسکن بسازد.

عبدلی درباره مالیات های مختلف گفت که ما چند نوع مالیات داریم، مالیات بر اراضی بایر مسکونی، مالیات برای نقل و انتقال، مالیات عایدی، مالیات بر خانه های گران قیمت و لوکس.

وی در ادامه افزود:" بازار مسکن باید به سمتی برود که که ساخت و ساز طبق الگوی مسکن باشد و از رفتن به سمت ساخت خانه های گران قیمت که سودآوری دارند جلوگیری شوند. باید سیاست ها به گونه ای باشد که خانه های لوکس مالیات پرداخت کنند که گرایش به سمت این نوع ساخت کمتر شود.

 

عبدلی درباره موضوع مسکن در خارج از کشور گفت:" این بحث بستگی به کشور و شرایط اقتصادی و موقعیت مکانی دارد. معمولا در اکثر کشورهایی که جاذب جمعیت نیستند، مشکل گرانی مسکن وجود دارد و شهروندان مجبورند به حومه شهرها بروند تا بتوانند مسکن خوبی داشته باشند. این مشکل در بسیاری از کشورها وجود دارد.

محمدرضا عبدلی در پایان صحبت هایش در صبح پارسی گفت که ما اگر بخواهیم تولید و تامین مسکن را رونق بدهیم، باید به بحث هایی در زمینه اشتغال و رشد ناخالصی توجه شود. ما باید بتوانیم تولید و تامین مسکن را بومی کرده و مطابق با فرهنگ و وجهه اجتماعی خودمان جلو ببریم و از کپی برداری از کشورهای دیگر پرهیز کنیم.

در بخش کارشناسی دینی صبح پارسی که به مناسبت ماه محرم به این برنامه اضافه شده، مهدی رضوانی کارشناس مذهبی و پژوهشگر درباره بلاهایی که امروزه به آنها گرفتاریم و نحوه مواجهه با آن اینطور گفت:" برخی از بلاها به واسطه قصور خود ما و برخی دیگر به واسطه گناه بوجود می آیند. بلاهایی هم هستند که برای بالا بردن اجر و قرب و نزدیکی به خدا حادث می شوند، مثل واقعه عاشورا. در مواجهه با بلا باید صبر کرد. مهمترین عامل صبر است. اگر کسی بی طاقت و کم صبر است استغفار کند و نماز بخواند و در نهایت هم استجار کردن راهی برای در برابر بلا قرار گرفتن است. مذهب آمده تا راهی برای رسیدن به خدا باشد، ذکر آیه شریف انا لله و انا الیه راجعون یکی از ذکرهایی است که در برابر بلا بسیار چاره ساز است.

بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای شمیم علیزاده به عنوان مجری اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها