اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ذوالفقارعلی این بار در خشم زینب هویدا می شود

کاروان اسیران به کوفه می آید و کاخ یزید می لرزد

 

هشتمین شب از برنامه زنده روز حسین شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ همزمان با روز دوازدهم ماه محرم از شبکه جهانی جام جم به روی آنتن رفت. شبی که کاروان اسیران به کوفه در می‌‌آید. های های هیاهو، غریوغوغا، سلسله سرشک، ناگهان صدای خشم زینب مانند ذوالفقار علی بر سرشان صاعقه می‌زند، خاموش! خاموش! ای جماعت لاف‌زن پیمان‌گسل. آیا بر کُشته خویشتان گریه رواست؟ و بر کِشته خویشتان اینگونه سیل اشک هویداست؟ هلا هلا که گریه‌هاتان نیاآمد و ناله‌هاتان فرو ننشیند. جماعت برهوت بغض بر صحرای سکوت شدند. قفل نفس بر سینه‌ها سنگینی می‌کند.

اجرای این برنامه را همچون شب‌های گذشته فرزاد جمشیدی به عهده داشت و با کلمات و واژگان بهت‌آفرین خود در مقدمه‌ای زیبا و دلنشین، تصویر اُسرای کربلا را به زیبایی هر چه تمام‌تر مصور کرد.

حالا که می‌روی سفر پرخطر حسین

پس لااقل ۳ ساله خود را مبر حسین

فکری به حال و روز مبادای ایل کن

چندین قواره چادر مشکی بخر حسین

پس از پخش تصاویری از عزاداری مردم یزد، مجری برنامه در پاسخ به این سوال که چطور شد امام حسین علیه السلام قیام کرد و چطور شد که این قیام زنده است؟ از زبان آیت‌الله جوادی آملی گفت: جریان قیام حسین علیه السلام این بود که ایشان خطر بزرگتری را احساس کرد. این چه خطری بود که حاضر شد به خاطرش خانواده‌اش به این طرز فجیع به شهادت برسند اما این صدا باقی بماند؟ خطری که امام حسین احساس کرد این بود که دشمن دین را پذیرفت اما دین را از درون تهی کرد. با دین کاری کردند که با مسیحیان کردند. می‌خواستند دین را به داخل زیارتگاه‌ها و مساجد ببرند....مثل کلیساها.  اما امام حسین حقیقت دین را جاری کرد. مثل یک چشمه و یک جویبار که همیشه جاریست.

جمشیدی در ادامه گفت: آیت‌الله جوادی آملی می‌گویند اگر اینطور به زیارت امام حسین رفتی و اگر اینطور این قیام را زنده دانستی، چنین آدمی بعد از زیارت به پابوس شهادت می‌رود و هیچوقت این مسیر پایان یافتنی نیست.

مهدی عبدلی، شاعر و خواننده میهمان این بخش از برنامه بود و باصدای دلنشین خود قطعه‌ای زیبا از سروده‌های خود را در سوگ سیدالشهدا علیه السلام اجرا کرد. مجری برنامه از این خواننده جوان دعوت کرد در یکی از دو شب باقیمانده برنامه باز هم در برنامه حضور یابد و یکی دیگر از قطعات خود را اجرا کند.

معین کریم‌الدینی، مستندساز که در شب‌های اول روز حسین دعوت برنامه را پذیرفته و میهمان حسینیه "روز حسین" شده بود، امشب نیز توضیحاتی درباره مستند "وقتی ابرها پائین می‌آیند" داد. مستندی که کریم‌الدینی در هندوستان ساخته است درباره مردی به نام راجا اهل محمودآباد هند است که از مال و ثروت خود در راه متحد کردن اقوام، آئین‌ها و گروه‌های مختلف استفاده کرده تا حسین علیه السلام را به آنها بشناساند. ابتدا بخش کوتاهی از این مستند پخش شد و کریم‌الدینی درباره آن گفت: وقتی من راجا را شناختم متوجه شدم که پسری به نام علی دارد که در دانشگاه کمبریج انگلیس درس می‌خواند. علی در طول تحقیقاتم برای من توضیح داد که آئین عزاداری در محمودآباد چه هست و پدرش برای برگزاری این آئین چه کرده و و چطور توانسته این آئین را برگزار کند که هندوها، سنی‌ها و شیعه‌ها در کنار هم یک جا جمع شوند و برای امام حسین یک آئین مشترک به جا بیاورند.

کریم‌الدینی ادامه داد: از علی خواهش کردم دو یا سه نفر از دوستانش را که در کمبریج درس می‌خوانند و پیرو دین اسلام نباشند با خودش بیاورد و این آئین‌ها را به دوستانش نشان دهد. علی محدودیت‌هایی داشت اما در نهایت موفق شدیم. دو دوست انگلیسی که مسیحی بودند و یک دوست مسلمان یمنی را با خودش آورد و دوربین ما همزمان با این دوستان به کشف و مشاهده این آئین‌ها پرداخت. با دیدن آئین‌های ویژه عزاداری، هیجانی وصف‌ناشدنی به معنای شور و شعور در این بچه‌ها ایجاد شده بود. یکی از دانشجوها می‌گفت من در اینجا یک عروسی دیدم ( حضرت قاسم) که پر از عزا بود و این پارادکس معنایی در این حد را در هیچ آئینی ندیده‌ام.

مجری روز حسین درباره بازتاب جهانی مستند "وقتی ابرها پایین می‌آیند" پرسید و و کریم‌الدینی پاسخ داد: این فیلم در ۱۸ کشور دنیا در جشنواره‌های مختلف نمایش داده شده و موفقیت‌هایی کسب کرده است. اما جالبترینش در کشور امارات بود. امارات سنی‌نشین است و اصولا آئین را با خرافات اشتباه می‌گیرد. اما با پخش این مستند می‌دیدم که این تصور از بین رفته و آنها شاعرانگی آن را درک کرده بودند و دوست داشتند این آئین را از نزدیک ببینند.

آیتم انتهایی برنامه صحبت‌های دکتر سید محمود انوشه درباره زیارت ناحیه مقدسه بود. دکتر انوشه اینگونه آغاز کرد: یک نکته در زیارت ناحیه این است " وقتی شما را کشتند اسلام را کشتند و نماز و روزه را تعطیل کردند" یعنی با کشتن حسین اسلام به قتل رسید. می‌خواهد بگوید حسین نماز است روزه است.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها