اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کری خوانی مریم امیرجلالی برای مرجانه گلچین در آشپزی

کریم رضایی منش و مریم امیرجلالی مهمان های برنامه شب نشینی دهم شهریورماه بودند.

کریم رضایی منش کارشناس و صنعتگر حوزه مبلمان و دکوراسیون منزل در بخش اول برنامه گفت و گو محور شب نشینی به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. رضایی منش گفت: تاریخچه مبلمان گستره وسیع و قدیمی دارد؛ عموم فکر می کنند در چند سال اخیر مبل وارد زندگی ایرانیان شده است اما تاریخچه مبلمان در ایران به دوره ایلامی ها بر می گردد. آن چیزی که ما مبلمان عنوان می کنیم به صورت چهارپایه یا صندلی و یا تخت بوده که آقای اشمیت در سال 1935 در چشمه علی شهر ری اولین کاوش را انجام داد و اولین صندلی را که مربوط به دوره ایلامی ها بود کشف کرد.

وی تصریح کرد: دوره ایلامی ها خواستگاه مبلمان ایران بوده و در سلسه های بعدی هم وجود داشته است؛ اوج شکوفایی آن در زمان هخامنشیان بوده که نقوش سنگی برجسته در مبلمان ها استفاده می شده است. بعد از اسلام در دوره صفویه، قاجار و بعد هم پهلوی به این صنعت توجه می شده و در دوره قاجار که شاهان به فرنگ می رفتند پای مبلمان های خارجی بیش از پیش به ایران باز شد اما همچنان در طبقه اشراف بود.

کارشناس حوزه مبلمان افزود: در 50 سال گذشته مبلمان وارد زندگی عموم مردم شده است. در این مدت آرام آرام صنعت مبلمان سازی رو به پیشرفت بود اما تا دهه پیش به دلیل واردات مبلمان، صنعتگران مبلمان ایرانی دیده نشدند. اخیرا صنعت مبلمان در بحث تولید در سبک های مختلف بهبود 500 درصدی داشته که این رشد و پیشرفت چشمگیردر نتیجه محدودیت ها و تحریم ها حاصل شده است. در یک دوره خاصی ، افتخار این بود که مبل ترک برای منازل بخرند اما حالا صنعت مبلمان طوری شده که خیلی جلوتر رفته و پیشرفت کرده است و در مقاطعی صنعت مبل ایران با ترکیه برابری می کند.

رضایی منش ادامه داد: وقتی وضعیت تولیدات داخلی را در نمایشگاه های خارج از کشور بررسی می کنیم متوجه می شویم که ما نه تنها چیزی کم نداریم بلکه به خاطر ریشه و پیشینه چند قدم از دیگر کشورها جلوتر هم هستیم. محدودیت ها در واردات باعث شکوفایی این صنعت شد.

وی درباره منابع تامین چوب در صنعت مبلمان سازی اظهار داشت: در دهه گذشته قطع درخت داشتیم چوب های صنعتی می آمد و قشنگ نبود تا اینکه به خاطر توقف از بین رفتن جنگل ها و آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن ها قانون ممنوعیت قطع درختان صادر شد.حالا چوب مبلمان از روسیه، ترکیه و گرجستان وارد و یا چوب صنعتی تولید می شود. با توجه به محدودیت واردات، فعلا در بحث پارچه مبل ها صنعت نساجی ایران به دنبال پیشرفت و رسیدن به نساجی ترکیه است.

کارشناس مبلمان گفت: ما ایرانی ها زیاد الگوبرداری می کنیم یعنی هنوز برخی به دنبال جنس خارجی هستند در صورتی که برای افرادی که به صنعت کشورشان عرق دارند سخت است که از اجناس دیگر کشورها استفاده کنند. سرم را بالا می گیرم و می گویم دارم کالای لوکس ایرانی تولید می کنم.

رضایی منش ادامه داد: در سال 98 نزدیک به 85 میلیون دلار صادرات مبل به کشورهای مختلف اطراف ایران داشته ایم که این میزان در سال 99 به خاطر شیوع کرونا و تاثیرش بر تولید و صادرات کاهش پیدا کرد اما در تلاش هستیم دوباره شاهد رشد این عدد باشیم و پله های ترقی را طی کنیم.دوست دارم مبل ایرانی هم مثل فرش ایرانی در کل دنیا سرآمد باشد.

در بخش دوم برنامه مریم امیرجلالی بازیگر پرسابقه، پیشکسوت و برجسته سینما و تلویزیون به عنوان مهمان با محمد سلوکی به گفت و گو نشست. امیرجلالی گفت: شب نشینی ها معمولا تخمه، هندوانه، سماور ذغالی و دورهمی های دوستانه دارد که تابستان ها در حیاط خانه مادربزرگ همگی جمع می شدند و چنین فضایی را رقم می زدند. وقتی ناشکری می کنیم به اینجا می رسیم که هیچ جایی نمی رویم و با هیچ کس مراوده نداریم. ناشکری کردیم که همه حالا در حصر خانگی هستیم.

وی درباره فعالیتش در روزهای کرونایی تصریح کرد: پیج آشپزی زده ام که در دو ماه 42 هزار دنبال کننده جذب کرده ام. الهی این موبایل و اینترنت بی صاحب شود که بین همه فاصله انداخته است. در اصل عاشق آشپزی هستم و آن را به مدیرمالی بودن و بازی ترجیح می دهم.

بازیگر برجسته سریال ماندگار «خانه به دوش» افزود: چرا در فضای مجازی زبان تلخ برای هم استفاده می کنیم و به هم انرژی منفی را تزریق می کنیم؟ امیدوارم افرادی که بدون شناخت قبلی از من،اهدافم و خواسته هایم مرا قضاوت می کنند اصلاح شوند.

امیرجلالی بیان کرد: جواب همه مخاطبان مجازی ام را می دهم؛ قلب آبی دوست دارم چون مرا یاد رنگ آسمان می اندازد قلب قرمز را دوست ندارم. روزانه  دو ساعت با حضور در فضای مجازی پیام هایم را جواب می دهم اگر مردم درباره غذاها می پرسند فوت کوزه گری را توضیح می دهم.

وی ادامه داد: با راه اندازی این صفحه آشپزی وارد دنیای جدیدی شدم. متولد سال 26 هستم و از این موضوع احساس ناراحتی نمی کنم و اتفاقا خوشحال هستم. هر زمانی برای خود زیبایی های خاصی دارد و از گفتن سنم ابایی ندارم. دوران میانسالی و پیری هم زیبا است، تمام سنین یکی از یکی زیباتر است از پیری ناراحت نمی شوم بر میگردم به روز اولی که به دنیا آمدم.

بازیگر پرسابقه ایرانی با یادآوری ضایعه درگذشت سیروس گرجستانی اظهار داشت: روحش شاد سیروس گرجستانی همکار نازنینی بود. از شروع تا پایان متهم گریخت همکاری خوب و متانت او برایم خاطره بوده است.

امیرجلالی درباره صفات هنرمندان قدیمی گفت: ما حجب و حیایی داشتیم که به خانواده کمک می کرد و ما هرچه داریم از خانواده داریم؛ عشق و صمیمیتی که در افراد وجود دارد به خاطر خانواده است. اگر خانواده نباشد عشق به فرزند آموخته نمی شود. عصرهای تابستان عشق و صمیمیت بین خانواده ها و دورهمی ها یافت می شد و تجملات چندان زیاد نبود ولی عشق فراوان بود.

وی گفت: 16 سال و هشت ماه در وزارت بازرگانی مدیر مالی بودم و بعد بازنشسته شدم. سال 59 به خاطر کار زیادم از وزارت بیرون آمدم همزمان به انتشارات خوارزمی می رفتم و اسفند 78 بازنشسته شدم. سال 73 سریال هتل مروارید را کار کردم که آن زمان کارمند بودم و همزمان بازی هم می کردم.

بازیگر نقش «سرور» در متهم گریخت با کری خوانی درباره آشپزی برای مرجانه گلچین اظهار داشت: امکان ندارد گلچین به دستپخت من برسد. شیرینی های فریبا کوثری را امتحان کرده ام و سلیقه او را قبول دارم اما با گلچین حاضرم مسابقه آشپزی بدهم.

امیرجلالی گفت: آرزویم برای نوه هایم سلامتی و موفقیت است آنقدر در گوششان لالایی خوانده ام که گوششان از صدای من پر است. نوه چون کوچک است جذاب تر است و از سویی نمی توان با فرزند به شیوه ای بچگانه رفتار کرد برای همین توجه ها به سمت نوه که کوچک تر است زیاد تر می شود و همه فکر می کنند نوه عزیزتر است. من در حال حاضر متحرمانه تر از قبل قربان صدقه نوه هایم می روم.

وی در پایان درباره نقشش در «زیر هشت» گفت:زیر هشت را به شدت دوست دارم چون نقش خیلی جدی داشتم و خاطره های زیادی دارم.«چاردیواری» را هم خیلی دوست دارم در آن چهار ماه، تمام پشت صحنه ی آن کار خاطره است. رضا عطاران راحت است و دست بازیگر را باز می گذارد. راحتی باعث می شود هنرپیشه هم جلوی دوربین راحت باشد و اثری خوب را خلق کند. بسیاری از دیالوگ های خانه به دوش بداهه است و به همین دلیل خانه به دوش به دل نشست و ماندگار شد.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها